Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle Arduino UNO ile servo motor kontrol uygulaması yapacağız.

Gerekli malzemeler:

Servo motorlar, RC (radio controlled, uzaktan kumandalı) araba, helikopter ve uçak gibi araçlarda kullanılır. Bu motorlar, DC motorlardan farklı olmak üzere istediğimiz pozisyonda sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğunlukla 0-180 derece arası açılarda çalışırlar. RC arabamızın direksiyonunda, helikopterlerin pervanelerine açı vermede ve uçakların kontrol yüzeylerini hareket ettirmede kullanılırlar. PWM sinyal ile çalışırlar.

İlk uygulama örneklerimizde PWM’i analog voltaj çıkışı elde etmek için kullanmıştık. Fakat servo motorlarda PWM biraz daha farklı şekilde çalışmakta. Hatırlayacak olursak, Arduino’da analogWrite() komutu ile aldığımız PWM sinyalinin sadece 5V seviyesinde kaldığı süreyi (duty cycle) değiştirerek farklı analog sinyaller elde etmiştik. Servo motorlarda ise yine benzer şekilde 20 ms’lik sinyalin açık kaldığı periyodu 1 ms ile 2 ms arasında değiştirerek, servomuzu 0 dereceden 180 derece arasında istediğimiz konuma ayarlayabiliriz.

Bağlantılarımızı şekildeki gibi yapıyoruz:

Uygun koda Arduino programından

Dosya > Örnekler > Servo > Sweep

adımlarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bu kod, servomuzu önce 0 dereceden 180 dereceye adım adım ilerletecek; 180 dereceye ulaşınca da tekrardan 0 dereceye adım adım geri döndürecektir.

Farklı bir uygulama olarak servomuzun pozisyonunu Arduino’muza bağlayacağımız bir potansiyometre ile de kontrol etmemiz mümkün:

 

Bu devreye uygun koda da

Dosya > Örnekler > Servo > Knob

adımlarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 

72 Yorumlar

 1. bu güzel çalışma için teşekkürler
  bir sorum olacak
  servo motorun istenen açıya giderkenki hızını nasıl ayarlayabiliriz?
  (rampalanarak çalışmasını ve durmasını istiyorum)

  • Servonun istenen pozisyona giderkenki hızını koddaki delay() komutlarını değiştirerek ayarlayabilirsiniz fakat, maksimum konumlama hızı, servo motorun içinde kullanılan motor ile alakalı olduğundan buna pek müdahale şansımız bulunmamaktadır. Projenizde kullanacağınız servo motoru tercih ederken size uygun hıza sahip olanı sn/60 derece şeklinde verilen servo özelliklerine bakarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca dijital servolar analog servolara göre daha hızlı ve kararlı çalışmaktadırlar.

   • Abi öncelikle merhaba.Ben arduino ya yeni başlayanlardanım yaşım 13 aklımda robotik kol projesi var.Bunun için 4 tane potansiyometre ile 4 tane servo motoru kontrol ederek yapmayı planlıyorum bu ikisini aynı anda kontrol edebilir miyim?

 2. merhabalar. ben arduino ile 6 adet mg996r servo kontrol etmek istiyorum.motorlara breadboard üzerinde 5v 1a adaptör ile dışarıdan besledim.arduino’nun gnd ile board’a 1 bağlantı yaptım.ancak yeterli gücü aldığımı düşünmüyorum acaba yanlış mı kullanıyorum güç kaynağımı?ölçtüğümde 1motor 0.1a-0.3a gibi bir aralıkta çalışıyor ama datasheet’ine baktığımda 6v 0.8a çalışma değerleri görünüyor.lütfen bilginiz varsa yardımcı olunuz teşekkürler iyi günler dilerim.

 3. Merhaba,
  Bu uygulama ile motoru önceden belirlediğimiz 50-60 noktaya hafızalandırabilirmiyiz.
  Yani istediğimiz 50-60 nokta için memory uygulaması yapılabilirmi.

  Teşekkürler

  • Merhabalar. İstediğiniz konumların derece olarak karşılığını bildiğinizi varsayarsak, servo.write(derece) komutunu kullanarak sırayla istediğiniz konumlara servoyu hareket ettirebilirsiniz.

 4. Merhaba
  Ben basınç sensörü flex sensörü ve servo motor kullanarak robot kol yapmak istiyorum. Flex sensör ile servoyu hareket ettireceğim fakat robot kolun ucundaki basınç sensörüne belli bir kuvvet uygulandığında servo duracak. Bu uygulamayı nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhabalar; elimde tam tur atabilen bir servo motor var, ve mesafe sensörünün ölçtüğü uzaklık belli bir değerin altına indiği zaman durmasını istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim?

 6. merhaba.ben hc -sr501 hareket sensörü ile mg 90s servo motor kontrolünü zaman ekleyerek nasıl yapabilirim? mesela sensör algıladığında servo motor sıfır konumundan 180 dereceye gidecek ve algılama devam ettiği sürece bekleyecek algılama bitince 3 sn bekleyip servoyu 180 dereceden sıfır konumuna alacak.kodun tamamını yazarsanız sevinirim.teşekkür ederim.

 7. Merhabalar;
  4 ad Mg996r ile yaptığım bir projede komut listesine ihtiyacım var.Butona basıldığında servolar 90*derece dönecek 1 sn bekleyip tekrar eski pozisyonuna dönmesini istiyorum.Bu işlemi butona bastığımızda 1 defa yapacak.Komut satırı hk.yardımcı olabilirseniz sevinirim.İyi çalışmalar,

 8. Engelden kaçan robot yapmaktayım. Bu robotun engeli gördüğünde durup sonra dönmesini istiyorum. Dönmesinde sıkıntı yok fakat durduramıyorum. Motoru kontrol eden bağlantıların hepsine yazılım kısmında HIGH verilince motor duruyor diye biliyorum. Fakat durmuyor. Yardımcı olurmusunuz?

  • Fırçasız DC motorlar ESC isimli sürücüler ile kullanıldığından tıpkı servo gibi kullanılabilir. Joystick kontrollü servo uygulamalarına bakabilirsiniz, size bir fikir verecektir.

 9. Iyi günler elimde iki adet Free tech fs90r pl 2820 servo motor var ben bu motorlarla android uzerinden almis oldugu sayisal degerler ile labirenti cozebilmesini istiyorum elimde birde hc 06 bluetooth var android bluetoothu görüyor ve baglaniyor ama mesaj alis verisi yapmiyor ve motorlar kodlari girmeme ragmen tam yani 360 derece dönüyor motorlarin bu dönüşünü telefondan kontrol edebilmek icin nasil bir kod girmem gerekiyor yardimci olursaniz cokkkkk sevinirim iyi günler iyi çalışmalar 🙂

 10. Analog olarak çalıştırdığım yağmur sensörü var ben yağmur miktarına göre servonun çalışmasını istiyorum sağanak yağmurda çalıştı ama normal yağmur yağarken çalıştoramadım iki kodu nasıl ayarlamalıyım

 11. Merhabalar, Ben de yağmur sensörünün suyu algılaması durumunda servo motorun belli bir açı değeriyle çalışmasını istiyorum.Kodu nasıl yazabilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Buradaki sensörü kullanarak yağmur algılaması yaptırabilirsiniz. Sensör analog çıkış verdiğinden yazacağınız kod if(analogRead(sensor_pini)) gibi bir if yapısı ile kolaylıkla kod kısmı yazılabilir.

 12. Merhaba bir adet dc motor bir adet 180 derece servo motoru nrf24l01 smd ile birlikte kullanmak istiyorum diğer tarafta yine bir uno r3 üzerinde nrf24l01 ve joystick shield olacak bu şekilde rc araç ve kumandasını yapmam için uygun bir motor shield ya da çözüm bulamadım l293d motor shield alamayı düşündüm ama o zamanda nrf için gereken pinleri motor shield işgal ediyor lütfen yardımcı olur musunuz TSK…

 13. Merhabalar. Konuyu ve yourmları okudum fakat benim yapmak istediğim şey başka. Elimde AC bir servo motor ve o motora ait sürücüsü var. Ben bu servoyu arduino ile kontrol etmek istiyorum fakat forumlarda veya başka bir yerde bununla ilgili bir kaynak bulamadım. Bilginiz varsa eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

  • Merhabalar. Bahsetmiş olduğunu endüstriyel tipte servo drive’lar marka/modellerine göre PROFINET, PROFIBUS, CCLink gibi endüstriyel haberleşme protokolleri ile diğer otomasyon ekipmanları ile bağlantı kurabileceği gibi, PLC ile doğrudan kullanımı için Arduino üzerindekine benzer dijital giriş/çıkışlara da sahip olabilirler. Eğer bu tipte girişler sürücünüzde mevcut ise, Arduino veya benzer bir mikrokontrolcünün çıkışını PLC ile uyumlu 24V seviyesine getirebilen bir devre kartı ile (örnek) kullanabilirsiniz.

 14. Merhaba bu işlerde çok yeniyim ik adet servoyu aynı anda farklı hareketler ile nasıl çalıştırabilirim şu anda ikisinede aynı hareketi yaptırabiliyorum
  Bilg için tesekkurler

  • Arduino’ya aynı ikinci devredeki gibi bir potansiyometre daha bağlayın. Diğer potansiyometrenin orta pinini A1 pinine bağlayın. Aynı şekilde ikinci servoyu da, sinyal pini 10 numaralı dijital pine gelecek şekilde bağlayın. Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

   #include "Servo.h"

   Servo servo1;
   Servo servo2;

   int s1_val;
   int s2_val;

   void setup() {
   servo1.attach(9);
   servo1.attach(10);
   }

   void loop() {
   s1_val = analogRead(A0);
   s1_val = map(s1_val, 0, 1023, 0, 180);
   s2_val = analogRead(A1);
   s2_val = map(s2_val, 0, 1023, 0, 180);
   servo1.write(s1_val);
   servo2.write(s2_val);
   delay(15);
   }

 15. Merhaba.Otopark projesi için ultrasonik mesafe sensörüyle servo motor kontrol ediyorum.Bütün park yerlerinin dolu olduğu durumda giriş kapısı için kullandığım servo motorun konumunun değişmemesini istiyorum acaba yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkürler.

  • RC araçlar için kullanılan uzaktan kumandalar doğrudan servo motorları kontrol edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Kumandanın alıcısının uygun kanalına servo motoru takmanız ve 5V (çoğu servo motor 5V ile çalışır) ile beslemeniz yeterlidir.

 16. servo motor lcd ekran ve lm35 ısı sensörü kullanıyorum sorunum lm35 sensör veriyi servo motor durduktan sonra veri alabiliyorum lm35 sensör verisini 1 sn bir nasıl alabilirim
  #include
  #include
  #include

  // initialize the library with the numbers of the interface pins
  LiquidCrystal lcd(12, 11, 5, 4, 3, 2);
  Servo myservo;
  float T;
  int motor = 0;
  int i;
  void setup() {
  // set up the LCD’s number of columns and rows:
  Serial.begin(9600);
  lcd.begin(16, 2);
  lcd.setCursor(0,0);
  // Print a message to the LCD.
  lcd.print(“Temperature”);
  myservo.attach(9);

  }

  void loop() {
  T = 0.48828125 * analogRead(A0);

  // set the cursor to column 0, line 1
  // (note: line 1 is the second row, since counting begins with 0):
  lcd.setCursor(0, 1);
  // print the number of seconds since reset:
  lcd.print( T,1);
  lcd.print(” oC”);
  delay(1000);
  Serial.print(“TEMPRATURE = “);
  Serial.print(T);
  Serial.print(” oC”);
  Serial.println();
  delay(1000);

  for (motor = 90; motor 90; motor-= 1) { // goes from 180 degrees to 0 degrees
  myservo.write(motor); // tell servo to go to position in variable ‘pos’
  delay(30); // waits 15ms for the servo to reach the position

  if( motor==91 ){

  myservo.write(motor); // tell servo to go to position in variable ‘pos’
  delay(3000);
  }
  else {
  myservo.write(motor);
  delay(30);
  }
  }

  for(motor=90; motor>45; motor-=1){
  myservo.write(motor);
  delay(30);
  if(motor==46){
  myservo.write(motor);
  delay (3000);
  }
  else{
  myservo.write(motor);
  delay(30);
  }
  }
  }

 17. Merhaba ben yağmur sensöründen okuduğum degerle servo motoru kontrol etmek istiyorum ikisinin çalısmasını bir türlü birleştiremedim yardımcı olabilir misiniz?

 18. Merhabalar yeni yeni öğreniyorum.servo motoru bilgisayardan girdiğim tur sayısı kadar dönmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim hocam

  • Standart servo motorlar 0-180 derece arasında çalışırlar. Öncelikle bu işlem için sürekli dönebilen tipte bir servo motora ihtiyacınız olduğunu hatırlatmak isterim. Sürekli dönebilen servo motorlarda ise motorun konumunu algılayamadığımız için bu işlemi ancak süreye bağlı olarak değiştirebiliriz. Motorun bir turu ne kadar sürede aldığını ölçebilir, bilgisayardan gireceğiniz tur sayısını bu değer ile çarparak motoru çalıştırdıktan sonra Arduino’nun bu süre kadar beklemesini sağlayabilirsiniz.

 19. benim bir problemim var bir türlü çözemedim arduinoda servo ile lm 35 aynı anda çalıştırmak istiyorum. Yapmak istediğim servo motor 1 er saniye ile 0 45 90 180 beklemesi .lm35 ısı sensörü 1 sn de bir ölçüm yapması . sorunum şu servo motor 1er sn ile 0 45 90 180 derecede bekliyor ama lm 35 ısı sensörü servo motorum her sıfıra geldiğinden 1 sn sonra ölçüm yapıyor. yani ( delayleri toplayarak 5sn de bir ölçüm yapıyor). bu konuda yardımcı olurmusunuz.

 20. sa arkadaşlar servo motoru 45 derece çevirdikten sonra o açıda 1-2 saat bekletmem için hangi kodu yazmam gerek.bu kodu kullanıyorum ama beklemiyo.

  int sicaklikpin = A1; //Analog değer girişi
  float sicaklik; //Analog değeri dönüştüreceğimiz sıcaklık
  float analoggerilim; //Ölçeceğimiz analog değer
  #include
  #include
  Servo myservo;
  LiquidCrystal lcd(13, 12, 11, 7, 8, 9, 10);
  // RS,RW, EN, DB4,DB5,DB6,DB7 LCD BAGLANTISI

  #include // dht11 kütüphanesini ekliyoruz.
  #define DHT11PIN A2 // DHT11PIN olarak Dijital 2’yi belirliyoruz.
  dht11 DHT11;
  int pos = 45;

  int role=4;

  int sayac=0;
  void setup() {

  // set up the LCD’s number of columns and rows:
  myservo.attach(9);
  lcd.begin(16, 2);
  lcd.setCursor(0, 0);
  lcd.print(“SICAKLIK”);
  lcd.setCursor(0, 1);
  lcd.print(“NEM”);

  pinMode(role,OUTPUT);
  }

  void loop()
  {
  analoggerilim= analogRead(sicaklikpin); //A0’den değeri ölç
  analoggerilim=(analoggerilim/1023)*5000; //değeri mV’a dönüştr
  sicaklik=analoggerilim /10,0; //mV’u sicakliğa dönüştür

  for(pos = 0; pos =39)
  {
  digitalWrite(role,LOW);
  }
  else if(sicaklik=0; pos-=1) // Servo 1’den 0 pozisyonuna 180 derece dönecek.
  {
  myservo.write(pos); // Belirlenen pozisyona gitmesi isteniyor.

  delay(50); // Pozisyona 5 ms de ulaşıyor
  }

  }

  • Döngülerinizde hata var. Ayrıca servoyu berlirli bir konuma adım adım getirmek zorunda değilsiniz, myservo.write(45) gibi bir komut ile doğrudan 45 dereceye gitmesini sağlayabilirsiniz.

 21. Iyi günler elimde iki adet Free tech fs90r pl 2820 servo motor var ben bu motorlarla android uzerinden almis oldugu sayisal degerler ile labirenti cozebilmesini istiyorum elimde birde hc 06 bluetooth var android bluetoothu görüyor ve baglaniyor ama mesaj alis verisi yapmiyor ve motorlar kodlari girmeme ragmen tam yani 360 derece dönüyor motorlarin bu dönüşünü telefondan kontrol edebilmek icin nasil bir kod girmem gerekiyor yardimci olursaniz cokkkkk sevinirim iyi günler iyi çalışmalar 🙂

 22. sa arkadaşlar servo motoru 45 derece çevirdikten sonra o açıda 1-2 saat bekletmem için hangi kodu yazmam gerek.bu kodu kullanıyorum ama beklemiyo.

  int sicaklikpin = A1; //Analog değer girişi
  float sicaklik; //Analog değeri dönüştüreceğimiz sıcaklık
  float analoggerilim; //Ölçeceğimiz analog değer
  #include
  #include
  Servo myservo;
  LiquidCrystal lcd(13, 12, 11, 7, 8, 9, 10);
  // RS,RW, EN, DB4,DB5,DB6,DB7 LCD BAGLANTISI

  #include // dht11 kütüphanesini ekliyoruz.
  #define DHT11PIN A2 // DHT11PIN olarak Dijital 2’yi belirliyoruz.
  dht11 DHT11;
  int pos = 45;

  int role=4;

  int sayac=0;
  void setup() {

  // set up the LCD’s number of columns and rows:
  myservo.attach(9);
  lcd.begin(16, 2);
  lcd.setCursor(0, 0);
  lcd.print(“SICAKLIK”);
  lcd.setCursor(0, 1);
  lcd.print(“NEM”);

  pinMode(role,OUTPUT);
  }

  void loop()
  {
  analoggerilim= analogRead(sicaklikpin); //A0’den değeri ölç
  analoggerilim=(analoggerilim/1023)*5000; //değeri mV’a dönüştr
  sicaklik=analoggerilim /10,0; //mV’u sicakliğa dönüştür

  for(pos = 0; pos =39)
  {
  digitalWrite(role,LOW);
  }
  else if(sicaklik=0; pos-=1) // Servo 1’den 0 pozisyonuna 180 derece dönecek.
  {
  myservo.write(pos); // Belirlenen pozisyona gitmesi isteniyor.

  delay(50); // Pozisyona 5 ms de ulaşıyor
  }

  }
  Yanıtla

 23. İyi günler. 2 adet servo mg995 i arduino uno ile çalıştırıyorum yalnız biraz çalışıp reset atıyor kendine. Güç sorunu mu var acaba. Yardımcı olur musunuz.

  • Eğer gücü Arduino üzerindeki 5V pininden sağlıyorsanız yetmeyecektir. Servoları beslemek için harici bir 5V güç kaynağı kullanın ve bu güç kaynağının eksi ucunu Arduino’nun GND hattıyla birleştirin.

 24. Merhaba alev söndüren robot yapıyorum sensör alevi algılıyor su püskürtmek için servo motoru alevin olduğu yöne kilitliyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Hangi alev sensörünü kullanıyorsunuz? Eğer buradaki gibi bir sensör kullanıyorsanız yalnızca alevin varlığını algılamada kullanabilirsiniz. Yönünü algılamak için bu sensörden birden çok sayıda kullanmanız gerekecektir.

 25. ARDUINO UNO İLE BİR MÜHİMMAT MAGAZİNİ YAPMAK İSTİYORUM. BİR MONİTÖRDEN KONTROLÜNÜN SAĞLANIP İSTENİLEN MÜHİMMATIN MÜHİMMAT YUVASINA DENK GELECEK ŞEKİLDE SERVO MOTORUN DÖNEREK ÇALIŞMASINI İSTİYORUM. NASIL YAPABİLİRİM?

 26. hocam ben servo motoru joyistik ile kontorl edicem ama hiç yaazılım bilgim yok ve hazır kodları kullanarak öğrenmeye çalışıyotum ve herseferinde kol hareket ettiği yönden geri geliyor bunu nasıl çözerim kodunu nasıl yazmam gerek ? yadım ederseniz sevinirim 😉

 27. Merhaba. Ben de bir proje yapıyorum. Benim de bir sorum var. Üç adet servo motor kullanmak istiyorum projemde. Bu servo motorların ardunio ile birlikte gerçek zamana göre çalışmasını istiyorum. Mesala saat 3 oldugunda bu motorlardan birincisinin bir tur dönmesini saat 4 olduğunca ikincisinin bir tur dönmesini ve saat 5 olduğunda üçüncü motorun tam bir tur dönmesini istiyorum. Bunun için 360 derece dönen servo motor mu kullanmalıyım? Eğer bu servo motoru kullanırsam zamana göre sadece bir tur nasıl attırabilirim?

  • Bahsettiğiniz projede 360 derece dönebilen servo motor yerine enkoderli DC motor veya step motor kullanmanız hassas derece kontrolü için daha uygun bir seçim olacaktır.

   • Cevap yazdığınızdan beri araştırıyorum ama karar veremedim hangi step motoru alacağıma. Step motorun üzerine çok fazla yük yüklemeyeceğim. Daire şeklinde kesilmiş bir kartonu ve üzerinde bulunan az miktarda ufak ilaçlarla birlikte döndürmek istiyorum. Sizde hangi step motoru satın almalıyım?

 28. Merhaba; arduıno uno ve servo motor aldım bu konuda pek bilgim yok servoyu arduınoya bağladım youtube deki videolardan bakarak ve sıra komut vermeye geldi komutu şu sekilde verdim
  libarry-servo
  ınclude:servoh
  attach 9
  write 180
  yapıyorum hata veriyor yardımcı olabilirmisiniz

 29. Merhaba ben bu kodu kullanarak bir proje yaptim ve bunu pille calistirmam gerekiyor. Prominiyi ve servoyu 4 er adet ayri pille besliyorum fakat yinede piller cok cabuk bitiyor. Bu koda kesme ve uyku modu uygulayarak pille uzun sure nasil calistirabilirim yardim ederseniz sevinirim. Teşekkürler. Ayrica guc tasarrufu olsun diye atmegayi ciplakta kullandim ama yinede pil omrunu tatmin edici duzeyde artiramadim. Teşekkürler

 30. Selamlar, ben VHDL ile FPGA kullarank servo motoru kontrol etmeye çalışıyorum o yüzden kod üzerinden değilde genel mantık üzerinde sorum olacak: 1 ms duty gönderirsem sola 2 ms duty gönderirsem sağa gideceğini biliyorum ama servo motor hangi hızla döneceğini nasıl anlıyor? Acaba PWM aralığını artırmam servoyu yavaşlatır mı?

  • Servo motorların hızını malesef bu şekilde kontrol edemezsiniz. Sizin de belirttiğiniz gibi sadece servo kolunun konumunu vereceğiniz PWM dalganın duty cycle’ını değiştirerek kontrol edebilirsiniz. Ne kadar hızlı şekilde o konuma gideceği ise tamamen servo içerisinde kullanılan motor ile alakalıdır. Bu değer servonun özellikleri arasında “Hızı: 0.16sn/60°” gibi bir ifade ile belirtilir.

  • Yazıda da belirttiğim gibi Arduino IDE’yi açtıktan sonra Dosya > Örnekler > Servo > Knob menü sırasını takip ederek koda ulaşabilirsiniz.

 31. ben ardunoyu araba kilometre sayacina baglayarak pc de araba oyunu oynarken hizimi km sayacında gormek istiyorum nasil yaparim

  • Merhabalar, doğru anladıysam şuna benzer bir proje yapmak istiyorsunuz: https://www.youtube.com/watch?v=QNlG-Zp_zwM

   Bunun için birden fazla seçeneğiniz var. Örnek olarak videoda verilen şekilde bir araca ait gösterge panelini CAN BUS haberleşme kullanarak kontrol edebilmeniz mümkün. Fakat maliyeti ve karmaşıklığından dolayı daha basit bir yöntem de tercih edebilirsiniz. Buna örnek olarak ise bir servo motor kullanıp, oyundan alacağınız hız bilgisine göre servonun açısının değiştiği bir hız saati yapabilmeniz mümkün. Burada karşılaşacağınız en büyük zorluk, bilgisayarınızda çalışmakta olan oyundan aracın hız bilgisini Arduino’ya aktarmak olacaktır. Arduino kısmındaki servo kontrolünü ise bu dersimizdeki bilgileri kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

 32. Merhaba ben arduino ile engelin etrafindan gecen araba yapmak istiyorum . Bunu nasil saglayabilirim . Hangi malzemeler gereklidir ?

 33. merhabalar.
  ben potansiyometre ile servo motoru hareket ettirip en son yerde kalmasını istiyorum. nasıl yapabilirim?

 34. sorumu biraz detaylandırayım. potansiyo metre ile servo motoru hareket ettirip, potansiyo metreden gelen sinyal kesildiğinde motorun en son bulunduğu konumda kalmasını, tekrar potansiyo metre ile ileri yada gere hareket ettirdiğimde servo motorun en son kaldığı yerden hareketine devam etmesini istiyorum. yukarıdaki kodları kullandığımda potansiyometreden sinyal kesildiğinde motor sıfır noktasına dönüyor. bilmem anlatabildim mi? teşekkürler.

  • Merhabalar, öncelikle Arduino Dersleri serimizin ilk yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Arduino kartınızı programlamak için gerekli olacak Arduino IDE yazılımını ve sürücülerin kurulumunu bu yazımızı takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here