Merhaba,

Üzerinde GY-NEO6MV2 modülü bulunan bu kart, uçuş kontrol sistemleri başta olmak üzere bir çok projede konum kontrol ve takibi yapmak için kullanabileceğiniz bir üründür. Yüksek kaliteli ve hassasiyete sahip olan modül, GPS ile konum bilgisi gerektiren projelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yaklaşık 5 metrelik bir hassasiyete sahiptir.

25x25mm ölçülerinde seramik anten ürüne montajlı olarak gönderilmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan modül üzerinde besleme girişi, toprak bağlantısı ve Rx/Tx pinleri bulunmaktadır.
Bu yazımda sizlere bir kaç basit adımla GPS modülü Arduino Uno ile nasıl kullanacağınızı anlatacağım.
Öncelikle Arduino Uno ile Modül arasındaki bağlantıları aşağıda belirttiğim gibi yapınız.
Aduino Pin        >>          GPS Modül
     Pin 3              >>               Pin Rx
     Pin 4              >>               Pin Tx
     GND              >>                 GND
       5V                >>                  5V
 DSC_0007
Daha sonra linkinden kütüphane dosyasını indiriniz. İndirdiğiniz dosyayı zip içinden çıkardıktan sonra Arduino IDE yazılımının kütüphane dosyalarının bulunduğu dizine yapıştırınız.
Arduino programını çalıştırınız. Dosya>Örnekler >TinyGPSPlus>FullExample örneğini çağırınız.
9. Satırda bulunan kodu
static const uint32_t GPSBaud = 9600;
olarak değiştiriniz. Daha sonra programı yükleyiniz. Seri Port Ekranından  baud değerini 115200 olarak değiştirdikten sonra GPS verilerinizi ekranda görmeye başlayacaksınız. Değer alabilmeniz için modülü dış ve açık bir ortamda kullanmanız gerekmektedir.

26 Yorumlar

 1. Merhaba,
  MSP430 Launchpad ile GY-NEO6MV2 GPS Modül kontrol etmek istiyorum. Ne gibi değişiklikler yapılması gerekir?

  Teşekkürler.

  • Merhabalar. Herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur, GY-NEO6MV2 modülü 3.3V ile de sorunsuz bir şekilde çalışır.

 2. Merhaba !

  Real time hız bilgisi alınabilecek değil mi ? Araç içerisindeki gösterge ile aynı hız değerine sahip olabiliriz.

  • Merhabalar. Evet, GPS ile anlık hız bilgisi alabilmeniz mümkündür. Araç içinde kullanacaksanız GPS modülünü cama yakın bir şekilde konumlandırmanız daha iyi bir sinyal almanızı sağlayacaktır.

 3. GY Gps6mv2 Pil tuketım suresı veya charge nasıl olur bı bılgınız var mı acaba ?

  sıstemı kurduk fakat calıstırdıgımızda bazen gpsden yesıl alıyoruz bazen alamıyoruz.. ayrıca band aralıgını degıstırdıgımızde yıne **** seklınde gozukuyor

  yardımcı olursanız cok sevınırım…

 4. Merhabalar;
  Ben bu ürünü aldım. Ancak saat farkını bir türlü ayarlayamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

 5. Kod için teşekkürler. Kod sorunsuz çalışıyor fakat ekranda gösterilen tarih ve saat Londra saati bunu nasıl düzeltebilirim?

 6. Merhaba cahilliğim için kusra bakmayın lutfen, okul bitirme projesi yapıyoruz ve arduino+GPS modulu ile koordinat alicaz yalnız bir sorun varki: biz bu cihazi bir kumandalı araca takicaz, laptoptan ayri calistirma imkanimiz varmi;bir yere gidicek oranın koordinatini alip gelicek bir hafiza ya kaydetme gibi birsey yapabilirmiyiz mumkunmudur ?

  • Estağfurullah, ne cahilliği. Hepimiz öğrenmek için buradayız 🙂 Yanlış anlamadıysam yapmak istediğiniz şey mobil bir GPS koordinat kaydetme cihazı. Bu işlem için GPS alıcısından elde ettiğiniz veriyi bir SD karta kaydetmeniz gerekecek. Bunun için en pratik çözüm sitemizde bulunan Adafruit Ultimate GPS Logger Shield gibi hem GPS alıcısı hem de SD kart yuvasına sahip bir shield kartı kullanmak olacaktır. Bu kart ile ilgili olarak burada yer alan anlatımda ise detaylı olarak kullanımı anlatılmıştır. Arduino ile yapacağınız bu takip sistemini de harici olarak 9V veya benzer şekilde bir batarya ile çalıştırabilmeniz mümkündür.

CEVAP VER