Bu içerik 11 Ocak 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için farklı renkte (lacivert) yazdık. Güncelliğini yitiren kısımların ise üzerini çizdik. Keyifle oku, bol bol üret!

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Raspberry Pi’ye ağ bağlantısı olmadan konsol erişimini anlatacağım.

Gereken malzemeler:

Raspberry Pi üzerindeki GPIO konektöründe farklı fonksiyonlara sahip haberleşme portlarının bulunduğundan bir önceki yazıda bahsetmiştim. Bu haberleşmelerden birisi de UART seri haberleşmedir. Eğer Arduino veya benzer mikrokontrolcülerle daha önceden çalıştıysanız, eminim ki seri haberleşmeyi bir noktada kullanmışsınızdır. Seri haberleşme, 2 adet pin (TX ve RX) kullanarak oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Raspberry Pi üzerindeki UART, seri konsol ya da Arduino’daki gibi seri haberleşme için kullanılabilir. Seri konsol erişimi, ağ bağlantısı ve ekran-klavye olmadan kullanım gibi senaryolarda oldukça faydalı olabilmektedir.

Öncelikle Raspberry Pi ayarlarından seri konsolun açık olduğundan emin olmalıyız. Bu işlem için Raspberry Pi Dersleri 1: raspi-config İle İlk Ayarlama isimli dersimize başvurabilirsiniz.

Yazıda kullandığımız PL2303 USB-Seri dönüştürücü Windows 8 ve daha güncel Windows işletim sistemlerinde otomatik olarak tanınmamaktadır. Sürücü yükleme rehberi için tıklayın.

Bu kablonun Raspberry Pi ile bağlantısı şu şekilde olmalıdır:

PL2303 -> RPi

GND -> GND

RX -> TX

TX -> RX

+5V -> +5V

Tüm bağlantıları yapıp +5V bağlantısını en sona bırakın. Daha sonra kabloyu USB ile bilgisayarınıza bağlayın. Şimdi bu adresten PuTTY isimli programı indirin. Program kuruluma ihtiyaç duymaz, çift tıklayarak doğrudan çalıştırabilirsiniz. Şimdi bilgisayarınızda “Aygıt Yöneticisi”ni açarak “Bağlantı noktaları (COM ve LPT)” altından USB-Seri dönüştürücünüzün COM port numarasını öğrenin.

PuTTY’yi açın. Ayarlarını aşağıdaki gibi yapın ve COM port numarasını kendi bilgisayarınıza bağlı olan USB-Seri dönüştürücüye ait olanı giriyoruz. Baud rate olarak (speed) ise 115200 giriyoruz.

Bu ayarları yaptıktan sonra “Open”a tıklayarak pencereyi açın. Eğer 5V kablosunu henüz bağlamadıysanız sadece siyah bir ekranla karşılaşacaksınız.

Bu aşamadan sonra 5V bağlantısını yaptığınızda Raspberry Pi’niz boot edecek ve ekranda yazılar çıkacaktır:

DİKKAT! Raspberry Pi’nizi bu kablodan sağlayacağınız 5V ile çalıştırmanız mümkündür. Fakat yüksek işlem gücü gerektiğinde veya Raspberry Pi’nize yüksek akım çeken USB cihazlar bağladığınızda çekilecek akım yeterli gelmeyebilir. Bu durumda kablodan gelen 5V bağlantısını takmayıp, mikro USB uçlu adaptörünüzle Raspberry Pi’nizi besleyebilirsiniz.

 

3 Yorumlar

  1. Hocam aynen dediğiniz gibi yaptım fakat 5 volt kablosunu taktıktan sonra siyah ekran kaldı. Ttl converter ile rasperry pi çalışıyor kablolarda sağlam sorun nerede anlamayadım..

  2. Merhaba arduino da SoftwareSerial kütüphanesi kullanarak arduinonun kendi uart pinlerinin yanına diğer pinleri dönüştürüp aynı zamanda çalışabilen başka serial pinleri ekleyebiliyoruz.
    bunu raspberry pi ile nasıl yaparız. aynı anda hem gsm hemde gps modullerini kullanmak istiyorum ancak sadece iki uart pini mevcut.
    yardımcı olursanız sevinirim.

    • Belki çok pratik bir yöntem olmayacaktır ama USB üzerinden kullandığımız FTDI kablolar gibi çözümleri deneyebilirsiniz. Ayrıca Google’da ufak bir araştırma yaparak size uygun bir SPI-UART dönüştürücü entegre de kullanmanız mümkündür.

CEVAP VER