Bu içerik 11 Ocak 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için farklı renkte (lacivert) yazdık. Güncelliğini yitiren kısımların ise üzerini çizdik. Keyifle oku, bol bol üret!

Merhabalar. Bu yazımda sizlerle Raspberry Pi’mize SSH ile uzaktan erişimi anlatacağım.

SSH, Secure Shell’in kısaltmasıdır. Unix sistemlerde (Linux, FreeBSD, Mac OS X vb.) uzaktan konsol erişimi sağlar. Uzaktan erişim sayesinde, Raspberry Pi’nizi ekran, klavye ve fare gibi çevre birimleri olmadan bilgisayarınızla hatta akıllı cep telefonunuzla kontrol edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız, Raspberry Pi’nizin çalışır durumda bir ağ bağlantısına sahip olmasıdır.

Hatırlayacak olursak, raspi-config programını anlattığım yazımda, sizlere SSH özelliğini açmanızı tavsiye etmiştim. Eğer SSH açık değilse,

sudo raspi-config

Komutuyla raspi-config programını çalıştırıp, Advanced Options > SSH > Enable sırasını takip ederek Raspberry Pi’nizin SSH erişimini aktif hale getirebilirsiniz.

Alternatif olarak grafik arayüze sahip programı kullanarak da SSH servisini açabilirsiniz:

Raspberry Pi’nizin ip adresini öğrenmek için

ifconfig | grep inet

komutunu kullanabilirsiniz.

SSH erişimini aktif hale getirdikten sonra istediğimiz bir SSH istemcisi ile Raspberry Pi’nize bağlanabilirsiniz. Eğer Linux veya Mac OS X kullanıyorsanız terminal penceresinden

ssh kullaniciadi@raspberry_pi_ip_adresi

komutu ile SSH bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz. Varsayılan kullanıcı adı pi’dir.  Eğer Windows kullanıcısı iseniz, PuTTY isimli programı şu adresten indirebilirsiniz: http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe

PuTTY arayüzündeki Host Name (or IP adress) kısmına Raspberry Pi’mizin IP adresini girerek Open’a tıklıyoruz. Çıkan uyarı, bize bu adresteki makineye daha önce bağlanmadığınızdan rsa2 parmak izini göstererek tanıyıp tanımadığınızı soruyor. Evet diyerek devam edebilirsiniz.

PuTTY penceresine kullanıcı adı ve şifresini girerek Raspberry Pi’mize SSH üzerinden bağlanmış oluyoruz.

ÖNEMLİ UYARI: SSH erişimini açtığınız vakit, pi kullanıcısının şifresini

passwd pi

komutu kullanarak değiştirmeniz tavsiye edilir. Raspbian işletim sisteminde varsayılan kullanıcı adı ve şifre pi ve raspberry şeklinde geldiği için, kötü amaçlı birisi kolaylıkla Raspberry Pi’nize erişebilir. Raspbian’ın güncel sürümünde SSH servisi, pi kullanıcısının şifresini değiştirmediğiniz takdirde çalışmayacaktır.

İpucu: Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda ConnectBot isimli programı kullanarak SSH bağlantısı kurabilirsiniz.

7 Yorumlar

 1. Çok güzel bilgiler, ssh bağlantısı ile tam olarak neler yapılabilir. Tavsiye edeceğiniz kaynak var mı ayrıntı olarak.

  • SSH bağlantısı ile yapamayacağınız şey neredeyse yok gibidir. Linux komut satırı ile ilgili tüm kitaplardan, internet sitelerinden v.b. kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

 2. merhaba kerem hocam
  elimdeki rasbian yuklu pi 3ü android telefonum ile uzaktan klavye ve mouse kontrolu nasil yapabilirim ?
  uzun zamandir arasturmama ragmen bulmadim yardim ederseniz cok sevinirim.

 3. Merhaba,
  Hocam şuan linux işletim sistemli bir bilgisayardan (raspberry pi varsayarsak) , HC-05 ile bilgisayara bağladığım arduino cihazıma erişebiliyorum. Serial port ile belirlediğim komutlarla cihazı yönetebiliyorum ve bilgi de alabiliyorum. Bu işlemleri android telefonumla da SSH ile bilgisayarıma bağlanıp yapabiliyorum. Size sorum şu olacak; bu işlemleri android’de son kullanıcıya sunmak için arayüz tasarımını nasıl yapabilirim ? Yani program başlayınca otomatik olarak önceden belirlenmiş cihaza bağlanılacak sadece şifre isteyecek. Daha sonra serial port için belirlenmiş komutlar butonlarda olacak ve serial porttan gelen bilgiler de arayüzde yer alacak (serial porttan gelen bilgiler nasıl kaydedilir orası da ayrı sorun). Şimdiden teşekkürler.

 4. Merhaba,

  Ekran ve klavye olmadan Boot bölümüne ssh adında bir dosya atarak SSH aktfileştirilebiliyor şeklinde bir bilgi var Raspbian sitesinde. Lite sürümünde işe yarıyor ama Full sürümünde aktive edemedim bu şekilde. Windows kullanıyorum. Pixel versiyonunda Ekran ve klavye olmadan nasıl aktifleştirebilirim SSH’ı?

CEVAP VER