Bu içerik 13 Ocak 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için farklı renkte (lacivert) yazdık. Güncelliğini yitiren kısımların ise üzerini çizdik. Keyifle oku, bol bol üret!

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere Raspberry Pi’ye VNC kullanarak nasıl uzaktan bağlantı yapılacağını anlatacağım.

VNC, Virtual Network Computing kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Özgür ve açık kaynak kodlu bir uzak masaüstü erişimi programıdır. Özgür yazılım olması sebebiyle birçok platformda desteklenmektedir.

Raspbian’ın güncel sürümünde VNC sunucusu ve istemcisi yüklü olarak gelmektedir. VNC sunucuyu aktif etmek için Raspberry Pi Dersleri 1: raspi-config İle İlk Ayarlama yazımıza başvurabilirsiniz.

Çalışması için bir VNC sunucu ve VNC istemciye ihtiyaç duyar. Biz, Raspberry Pi’mize uzaktan masaüstü erişimi istediğimize göre, sunucu tarafın Raspberry Pi olması gerekiyor. Raspberry Pi’ye VNC sunucu kurulumu için

sudo apt-get install tightvncserver

komutunu veriyoruz. Gerekli paketler yüklendikten sonra

vncserver :1 -geometry 1024x576 -depth 24 -dpi 96

komutuyla 1 numaralı portta bir VNC oturumu başlatıyoruz. Eğer masaüstü ortamı çalışır vaziyette ise, 0 numaralı port bu masaüstüne ait olacağından 1 numaralı portu kullanıyoruz (NOT: VNC’de 5900 TCP portundaki oturum 0 numara olarak kabul edilir. Kolaylık olması açısından 59xx şeklindeki port numaraları xx şeklinde gösterilebilir). Buradaki -geometry parametresi, açılacak olan VNC penceresinin boyutunu ayarlamak için kullanılır. -depth parametresi, kaç bitlik renk derinliği isteniyorsa ona göre seçilebilir. -dpi parametresi ise o oturumun ekran piksel yoğunluğunu belirtmek için kullanılır.

Komut girildikten sonra, sizden bu bağlantıyı güvenli kılmak için bir şifre istenir. Belirlediğiniz şifreyi iki kere girmeniz gerekir. Daha sonra size “Would you like to enter a view-only password (y/n)?” şeklinde bir soru sorulur. Bu şifre, size herhangi bir klavye-fare girdisi yapmadan sadece görüntüleme için kullanabileceğiniz bir şifredir. Tercihinize göre y veya n şeklinde cevaplayarak bu şifreyi belirleyebilirsiniz.

VNC sunucuyu yapılandırdıktan sonra, uzaktan erişim için bir VNC istemciye ihtiyacımız olacak. Bunun için Mac OS X’in kendi uzak masaüstü bağlantı programını kullanabilirsiniz. Linux bilgisayarlarda farklı VNC istemci programları mevcuttur. En yaygın kullanılan Windows işletim sistemlerinde ise UltraVNC, RealVNC gibi alternatifler mevcuttur. Benim şahsi tercihim UltraVNC’den yanadır. Bu linkten sisteminize göre (32 veya 64-bit) indirebilirsiniz: http://www.uvnc.com/downloads/ultravnc/112-download-ultravnc-1206.html. Raspbian ile hazır gelen VNC sunucu için RealVNC istemci programı kullanılması gereklidir. Kullandığınız işletim sistemine göre en güncel sürümünü https://www.realvnc.com/download/vnc/ adresinden edinebilirsiniz. Programın Windows, Linux veya Mac OS ile uyumlu sürümleri mevcuttur.

Raspberry Pi’mizin IP adresini terminalden vereceğimiz 

ip addr | grep inet

komutu ile öğrenebiliriz:

Raspberry Pi’mizdeki tüm bağlantılara ait IPv4 ve IPv6 adresleri burada görünüyor. Bizim ilgilendiğimiz wlan0 veya eth0 ile ilişkilendirilmiş IP adresi.

VNC istemcimizi açtıktan sonra, Pi’mizin IP adresini girerek bağlantıyı başlatıyoruz:

RealVNC, bizden kullanıcı adı ve şifre istiyor. Varsayılan kullanıcı adımız olan “pi” ve şifresiniz giriyoruz. “pi” kullanıcısının şifresi, hatırlayacağımız üzere “raspberry” idi. Ama tabi ki siz güvenlik açısından değiştirdiniz değil mi? 🙂 

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra artık diğer bilgisayarımızdan Pi’mize erişmemiz mümkün:

16 Yorumlar

 1. hocam vnc programı sadece aynı ağ içindeyken kullanabiliyorum . bunu dış dunyaya nasıl ayarlayabılırım. tilgin modem oldugu için port yonlendirme yapamadım. ne önerirsinz

  • Raspberry Pi’nize yerel ağınızda sabit ip verip, modem veya router’ınızdan bu sabit ip’ye 5900 numaralı portu yönlendirmeniz gereklidir. Daha güvenli bir bağlantı kurmak isterseniz 22 numaralı portu yönlendirerek SSH erişimi sağlayabilir ve VNC bağlantınızı bu SSH bağlantısı üzerinden tünelleyebilirsiniz.

  • Mevcut masaüstü oturumuna erişmek için x11vnc programını kullanmalısınız. sudo apt-get install x11vnc komutu ile programı yükleyebilir, x11vnc -bg -nevershared -forever -usepw -ultrafilexfer -display :0 komutu ile çalıştırabilirsiniz.

 2. Terminal ekranında sudo apt-get install tightvncserver komutunu girince alttaki uyarı geliyor.

  E: dpkg was iterrupted, you must manually run ‘sudo dpkg — configure -a’ to correcet the problem

  bu mesajı aldım. Raspberry 3 ümü yeni aldım. Yardımınızı bekliyorum.

  • İşletim sisteminizde bir problem oluşmuş olabilir. Çıkan mesajda da belirtildiği gibi sudo dpkg — configure -a komutunu verin. Daha sonra sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade komutu ile sisteminizi güncelledikten sonra tekrar yüklemeyi deneyin.

  • Port yönlendirmeyi mutlaka yapmanız gerekli. İsterseniz SSH bağlantısı için 21 numaralı portu yönlendirebilir, VNC bağlantısını güvenli SSH üzerinden tünelleyebilirsiniz. Google’da “VNC SSH tunneling” diye aratmanız yeterli olacaktır.

  • Aynı anda erişmeniz pek olası değil gibi, fakat bir Bash script’i yazarak sırasıyla scp programı kullanarak fotoğrafları bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

 3. Merhaba, OSMC ve Kodi kullanırken VNC indirebilir, kullanabilir miyiz? Mümkünse nasıl yapılacağıyla ilgili makale var mı? Teşekkürler

  • OSMC’den tam emin değilim fakat Kodi’nin arkaplanında Raspbian çalıştığından dolayı OpenVPN istemcisi kurarak VPN’e bağlanabilmeniz mümkündür. SSH ile bağlanabilir veya sistem çalışırken Ctrl+Alt+F1 – F7 tuşları ile konsollardan herhangi birisine geçebilirsiniz.

   • Hocam yanlış anladınız sanırım ben OSMC’ye VNC Server kurup uzak masaüstü olarak bağlanmak istiyorum siz VPN anlattınız 🙂
    Openelec ile VNC server oluyor ama OSMC ile olmuyor sanırım?

    • Kusura bakmayın VNC ile VPN’i birbirine karıştırmışım 🙂 Malesef bahsettiğiniz konu hakkında bilgim yok.

 4. Hocam raspberry pi yi SNMP yöneticisi olarak kullanabilir miyim ? bunun için hangi işletim sistemini kurmamı önerirsiniz

  • Raspberry Pi üzerinde Linux çalıştığından SNMP yöneticisi olarak kullanmak mümkündür. İşletim sistemi olarak Raspbian’ın masaüstü ortamına sahip olmayan Lite sürümünü tavsiye ederim.

CEVAP VER