Raspberry Pi vakfı tarafından geliştirilen resmi dokunmatik ekran duyuruldu. Ekran, Pi üzerinde bulunan DSI konektörünü kullanıyor. Bu sayede GPIO pinleri ve HDMI bağlantısı işgal edilmemiş oluyor. Ekranın teknik özellikleri şu şekilde:

  • RGB 800×480 çözünürlük, 60 fps desteği
  • 24-bit renk derinliği
  • FT5406 dokunmatik kontrolcüsü sayesinde 10 noktaya kadar kapasitif dokunma desteği
  • 70° görüş açısı
  • Raspberry Pi montajı için vida delikleri barındıran metal arka plaka

Ekran ile birlikte gelen sürücü kartı, Raspberry Pi’ye DSI konektöründen şerit kablo ile bağlanıyor. Ekranın güç bağlantısı için ise birkaç farklı yöntem mevcut:

  • Ayrı bir mikro USB tipi güç kaynağı kullanmak: Bu yöntemle Raspberry Pi’nizi besleyen güç kaynağı haricinde bir adet daha güç kaynağına ihtiyacınız olacak.
  • Ekranı Raspberry Pi üzerinden beslemek: Ayrı bir mikro USB kablosunu, sürücü kartının üzerindeki USB A tipi konektöre ve diğer ucunu Raspberry Pi’nin mikro USB güç girişine bağlayarak. Bu şekilde bağlantı yaptığınızda yüksek amper değerine sahip bir mikro USB adaptörü sürücü kartındaki mikro USB soketine bağlamanız gerekecektir.
  • GPIO pinlerini kullanmak: Raspberry Pi üzerindeki GPIO pinlerinden 5V ve GND pinlerini birer jumper kablosu ile sürücü kartının üzerindeki 5V ve GND pinlerini bağlayarak. Bu yöntemde yine tek bir güç kaynağı ekran+sürücü ve Raspberry Pi’yi besleyeceğinden yüksek akımlı bir güç kaynağı kullanmanız gerekecektir.

Ekranı kullanmak için Raspbian dağıtımının en son sürümüne

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo reboot

komutlarıyla yüksetme yapmanız gereklidir. Raspberry Pi’niz bu güncellemeden sonra ekranınızı otomatik olarak algılayacaktır ve HDMI yerine bu çıkışı kullanacaktır. Eğer varsayılan ekran olarak HDMI çıkışını kullanmaya devam etmek isterseniz /boot/config.txt dosyasına

display_default_lcd=0

satırını eklemeniz gereklidir. Aynı zamanda çoklu ekran kullanımı desteklemektedir. Örneğin, varsayılan ekranda (ayarları değiştirmediysek bu ekran dokunmatik ekranımızdır) video oynatmak için

omxplayer video.mkv

komutunu girdikten sonra HDMI arayüzü ile bağlı ikinci bir ekranda video oynatmak için

omxplayer --display=5 video.mkv

komutunu verebiliriz.

 

Dokunmatik ekran, masaüstü ortamını gösterme özelliğine sahip olsa da, Kivy isimli bir Python GUI geliştirme ortamı mevcuttur. Kivy kurulumu için http://kivy.org/docs/installation/installation-rpi.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here