Merhaba arkadaşlar. Bugün sizinle Sikuli denilen java tabanlı eğlenceli bir programı inceleyeceğiz.

“Sikuli ile ne yapılır?” sorusunu aslında sizin cevaplamanız gerekir çünkü sikulide yapılabilecekler hayal gücünüze kalmıştır. Bu durumu yazının ilerisinde sikuliyi açıkladıkça daha iyi anlayacaksınız.

Sikuli ile bilgisayarda yaptığınız herhangi bir işlemi otomatikleştirebiliriz. Oyunlara bot yazma, şifre kırma veya otomatik mail atma gibi çeşitli projeleri kolaylıkla gerçekleştirebiliriz.

İndirme Linki

Önemli not: Sikuliyi indirdiğinizde .jar uzantılı olduğu için bilgisayarınızda java güncel değilse zip formatında gözükür. Bunu engellemek için en son java sürümünü yüklemeniz gerekir.

Kurulum aşamasında pack1’ı seçip indirilecek dosyaları onaylayın. Her şey yolunda giderse bu ekranı görmemiz lazım.

sikuli

 

Sol tarafta kullanışlı fonksiyonlar mevcuttur. İlk fonksiyondan başlayıp tek tek denemenizi öneririm. Fonksiyonlar genellikle fonksiyonun içine yazdığınız seçilen resmi ekranda gördüğünde bir işlem yapar. Şimdi kısa bir proje yapalım.

Gördüğünüz gibi “run” tuşuna basıldığında Sikuli otomatik olarak dosyayı açıp, “deneme” yazıp, değişiklikleri kaydediyor.

Ödev: Bir önceki yazımda şifrelediğimiz arduinonun sikuli kullanarak şifresini kırmaya çalışın. Kırdıktan sonra yorum atarsanız herkes birbirinin yöntemini inceler. Birkaç katılımdan sonra ben de kendiminkini atacağım.

 

Farklı örnekler ve kaynaklar:

http://www.sikuli.org/

http://www.sikulix.com/

 

 

 

5 Yorumlar

CEVAP VER