Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda uygun fiyat, hızlı teslimat ve kaliteli hizmetle Robotistan.com’da hizmet veriyoruz. Siz de alışverişlerinizi robotistan.com‘dan yaparak bize yardımcı olabilirsiniz 🙂

Arduino ile RFID Kart Okuyucu (RC522) Modül Kullanarak Kapı Kilidi Yapımı

Herkese merhabalar. Eve kim ne zaman girmiş çıkmış, bilmek istemez misiniz? Öyleyse bu proje size göre ! Bugün sizlerle Arduino ile RC522 RFID modülünü kullanacağız. Projemizi bir an önce yapmak için sabırsızlananlar bu kısmı atlayabilir ama biraz RFID teknolojisinden bahsetmek istiyorum 🙂

Bir önceki yazımızda gaz sensörlerinden bahsetmiştik ! >>> Yanıcı Gaz Alarmı Yapalım

RFID Nedir?

Açılımı Radio Frequency Identification yani radyo frekansı ile tanımlamadır. RFID teknolojisi nesnelerin radyo dalgaları kullanılarak tanınması için kullanılan teknolojidir. Günlük hayatımızda toplu taşıma biletlerinde, işyeri ve okul girişlerindeki turnikelerde karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Arduino ile RFID projelerini incelediğimizde kapı kilidi, bir ortamda bulunan kişi sayısı bilgisinin alınması, bilgisayar oturum kilidi, alarm sistemi gibi projelerle sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Kablosuz haberleşme teknolojileri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Kablosuz Haberleşme Teknolojileri yazımızı okuyabilirsiniz.

RFID Kart Okuyucular – RFID Kart Okuma Yazma İşlemi

Kullandığımız kartların kendilerine ait UID isimli bir numarası vardır. Bu numara, her kart için farklıdır. Okuyucumuza kartımızı veya anahtarlığımızı yaklaştırdığımızda bu numara okunarak işlem yapılır.

RC522 RFID modülü haricinde başka birçok RFID kart okuyucu modül piyasada bulunmaktadır. HZ-1050 RFID Kart okuyucu modülü 125 kHz frekansında çalışmaktadır. Arduino ve birçok mikro kontrolcü ile çalışabilir, Raspberry Pi ile rahatlıkla proje geliştirmek mümkündür. RDM6300 modülü ofis/ev güvenliği, kişisel kimlik ve erişim kontrolü, anti-sahtecilik ve üretim kontrol sistemleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Grove modülü ise 7 cm mesafeye kadar algılama yapabilen RFID modülüdür.

Sitemizdeki tüm RF kart okuyuculara ve kablosuz haberleşme sistemlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Arduino İle RC522 RFID Modül Kullanarak Kapı Kilidi Projesi Yapalım

Kart okuyucu devresini yaparken aynı zamanda RFID ile servo motor kontrolü uygulamasını da gerçekleştirmiş olacağız. Yani hem Arduino’nun RFID ile iletişimini öğreneceğiz hem de servo motor kullanarak algoritmamızı yazmış olacağız.

Gereken malzemeler:

Devre şemamız şu şekilde:

Kart Okuyucu Devresi

Projeye Başlamadan Önce İndirmemiz Gereken RFID ve Servo Motor Kütüphaneleri

Bu adresten kartımızı çalıştırmamızda gerekli olan kütüphaneyi indirerek Arduino programının kurulu olduğu klasör altındaki libraries klasörüne MFRC522 ismiyle kaydediyoruz.

Arduino Kart Okuyucu devremiz için gerekli kodu aşağıdaki gibi yazıyoruz. Her bir satırda açıklamalar bulunuyor fakat projede bir sorun yaşarsanız yorum kısmından bildirebilirsiniz.

#include              //SPI kütüphanemizi tanımlıyoruz.
#include            //MFRC522 kütüphanemizi tanımlıyoruz.
#include             //Servo kütüphanemizi tanımlıyoruz.

int RST_PIN = 9;             //RC522 modülü reset pinini tanımlıyoruz.
int SS_PIN = 10;             //RC522 modülü chip select pinini tanımlıyoruz.
int servoPin = 8;             //Servo motor pinini tanımlıyoruz.

Servo motor;               //Servo motor için değişken oluşturuyoruz.
MFRC522 rfid(SS_PIN, RST_PIN);      //RC522 modülü ayarlarını yapıyoruz.
byte ID[4] = {97, 76, 67, 9};     //Yetkili kart ID'sini tanımlıyoruz. 

void setup() { 
 motor.attach(servoPin);         //Servo motor pinini motor değişkeni ile ilişkilendiriyoruz.
 Serial.begin(9600);           //Seri haberleşmeyi başlatıyoruz.
 SPI.begin();              //SPI iletişimini başlatıyoruz.
 rfid.PCD_Init();            //RC522 modülünü başlatıyoruz.
}
 
void loop() {

 if ( ! rfid.PICC_IsNewCardPresent())  //Yeni kartın okunmasını bekliyoruz.
  return;

 if ( ! rfid.PICC_ReadCardSerial())   //Kart okunmadığı zaman bekliyoruz.
  return;

 if (rfid.uid.uidByte[0] == ID[0] &&   //Okunan kart ID'si ile ID değişkenini karşılaştırıyoruz.
  rfid.uid.uidByte[1] == ID[1] && 
  rfid.uid.uidByte[2] == ID[2] && 
  rfid.uid.uidByte[3] == ID[3] ) {
    Serial.println("Kapi acildi");
    ekranaYazdir();
    motor.write(180);         //Servo motoru 180 dereceye getiriyoruz.
    delay(3000);
    motor.write(0);          //Servo motoru 0 dereceye getiriyoruz.
    delay(1000);
  }
  else{                 //Yetkisiz girişte içerideki komutlar çalıştırılır.
   Serial.println("Yetkisiz Kart");
   ekranaYazdir();
  }
 rfid.PICC_HaltA();
}
void ekranaYazdir(){
 Serial.print("ID Numarasi: ");
 for(int sayac = 0; sayac RFID ile yaptığımız bu projeden memnun kaldınız mı? Öyleyse kendinizi RFID protokolü konusunda daha çok geliştirebileceğiniz bir proje seti tavsiye ediyoruz. Arduino RFID Kit Seti ile servo motor haricinde LDR, yangın sensörü, ses sensörü, sıcaklık sensörü gibi birçok komponent kullanarak bilgi sinyali alarak step motor, LED, buzzer ve daha bir sürü aktüatör ile projeler yapabilirsiniz 🙂

Paylaş

 • Warning: Use of undefined constant s - assumed 's' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /srv/users/serverpilot/apps/wpmaker/public/wp-content/plugins/accelerated-mobile-pages/templates/design-manager/swift/single.php on line 407

Yorumları Görüntüle

 • Merhaba. Kodu yazdığımda rc5022yi kartla kullanabiliyorum ama anahtarlıkla kullanamıyorum. Ulaşım kartını okuyor ancak anahtarlık nafile. Bir de 2-3 kart kaydedeyim dedim yapamadım. Bu nasıl oluyor acaba?

 • Merhaba,
  konuda yeniyim. Bir yerde tıkandım kaldım.
  Arduino UNU, RFID -RC522, HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörü ve servo motor ile bir site giriş kontrol bariyeri tasarlamak istiyorum.
  Kartı okutunca açılsın, araç geçişi sırasında ya da aracın site giriş kapısı önünde ayrılmadığı sürece bariyer açık kalsın istiyorum.
  Yardım edebilecek birileri varsa sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
  Yorumlar ve cevapların eski tarihli olduğunu görüyorum. Vereceğiniz cevabı bulamayabilirim. Mail adresime de gönderebilirsiniz.
  mail adresim: sabahattin2002@yahoo.com

 • merhaba. ben bu rfid kartın içine bakiye yükleyip sonra kart her okutulduğunda bakiyenin 2şer şekilde düşmesini istiyorum. böyle bir örnek kod nerede bulabilirim ne yapmalıyım?

 • MFRC522 mfrc522(SS_PIN, RST_PIN);

  satırında hata veriyor bu konuda ilk defa çalışma yapıyorum. rc522 ile servoyu sağa sola çevirmek istiyorum sadece. desteğinizi rica ederim

 • Benim kart okuyucu kartları algılamıyor. Kırmızı ışığı yanıyor, herhalde bozuk değil, bağlantıları da doğru ama kartları okumuyor hiç tepki yok. Nerede yanlış yapıyor olabilirim?

 • hgs etiket okutmak gibi uzun menzilli projeler için hangi modül ve kartları kullanmam gerekli?

  • Bu tip yüksek güçlü okuyucular daha endüstriyel uygulamalarda kullanıldığı için Arduino gibi mikrokontrolcüler ile uygulamasını bulmanız pek mümkün olmayabilir.

 • Firmware Hatası Alıyorum Bağlantılarım Doğru En az 15 Kere Kontrol Ettim Lehimlerim Doğru Kontrol Ettim Arduino Klon Kullanıyorum Saplanıp Kaldım Artık Çıkamıyorum Help Me İlge Beyy :)

En Son İçerik

Arduino ile Nabız Ölçer

Herkese merhabalar, bu yazımızda medikal sensörlerden biri olan Pulse nabız sensörünü kullanarak nabız verisini okumayı ve elde ettiğimiz sonucu Nokia…

3 hafta Önce

Lipo Pil Nedir? Çeşitleri ile Kapsamlı Lipo Batarya Rehberi

Birçok RC araçta ve robot projelerinde kullanılan Li-Po batarya çeşitlerini, güvenli kullanım ve şarj yöntemlerini bu videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz.

3 hafta Önce

Arduino ve C# Haberleşmesi: Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü – 6. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, bu derste hazırladığımız arayüz üzerinden seri haberleşmeyi kullanarak servo motor kontrolünü göreceğiz.…

3 hafta Önce

Corby Smart Drone’ları İncele – Satın Alma Rehberi

Merhaba arkadaşlar. Uygun ve kaliteli drone bulabilir miyim diyorsanız bu yazı tam size göre! Bu yazımızda Corby Drone çeşitlerinden ve…

3 hafta Önce

3D Yazıcı (Printer) Nedir? Nasıl Çalışır? Neler Yapılabilir?

Herkese merhabalar ! 3 boyutlu yazıcılar hakkında detaylı bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Öyleyse doğru yazıdasınız. Elimden geleni yapacağım :) 3D Yazıcı…

1 ay Önce

Filament Nedir? 3D Yazıcı Filament Çeşitleri | Hangisini Tercih Etmelisin?

Tahminimce, filamentin ne olduğunu merak ediyorsun ya da hangi filament çeşidini seçmen gerektiği noktasında aklına takılanlar var. Bu yazıda seni…

1 ay Önce