Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda uygun fiyat, hızlı teslimat ve kaliteli hizmetle Robotistan.com’da hizmet veriyoruz. Siz de alışverişlerinizi robotistan.com‘dan yaparak bize yardımcı olabilirsiniz 🙂

Arduino İle MQ Gaz Sensörlerinin Kullanımı – Yanıcı Gaz Alarmı

Arkadaşlar herkese selamlar ! Daha önce hiç gaz sensörü kullandınız mı? Bu yazımızda MQ serisinden bahsedeceğiz ve MQ-2 gaz sensörü kullanarak Arduino ile Gaz Alarmı uygulaması yapacağız.

Bir önceki yazımızda yağmur sensörü kullanmıştık >>> Arduino ile Yağmur Alarmı yapalım !

MQ Serisi Gaz Sensörleri Nasıl Çalışır?

MQ Serisi Gaz Sensörleri

Yazımızın bu kısmında MQ Serisi gaz sensörlerinden kısaca bahsedeceğim. MQ serisi gaz sensörleri, pratik kullanımları ve uygun fiyatları sebebiyle Arduino ve diğer kontrolcülerle beraber uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Yapılarının içerisinde gazı algılamaya duyarlı bir tel, ısıtıcı eleman ve bir yük direnci bulunmaktadır. Çalışma prensipleri genel olarak aynıdır. Isıtıcının etkisiyle ısınan metan gazı sensördeki telin üzerinden geçerek telin direncinin değişmesine etki eder. Analog direnç değerini, 0 ile 5V aralığına eş bir değere çevirmek için bir yük direnci kullanılır. Yük direnci pini, Arduino’nun analog giriş pinlerinden birine bağlanarak Arduino’ya bilgi aktarımı sağlanır.

Ayrıca MQ serisi gaz sensörlerinin yapılarında bir dijital çıkış da bulunmaktadır. Gerilim belli bir seviyeye ulaştıktan sonra bu çıkış aktif duruma geçer. Bu seviyeyi sensör modülünde bulunan trimpot ile kontrol etmek mümkündür.

MQ-3 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-3 sensörü 0.04mg/L ve 4mg/L arasında alkol algılamaya yarayan sensördür. Bu sensör ile Alkolmetre uygulamaları yapılmaktadır.

MQ-5 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-5 LPG sensörü izobütan gazını ve 300ppm- 10.000ppm aralğında propan gazını algılar.

MQ-6 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-6 gaz sensörü de MQ-5 gibi LPG sensörü olarak da adlandırılır. Aynı şekilde MQ-5 ile aynı değerlerde izobütan ve propan algılamaya yarar.

MQ-7 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-7 gaz sensörü 10ppm ve 10.000ppm konsanstrasyonları arasında karbonmonoksit gazını algılamaya yarar. 10.000ppm ve 300ppm aralığında algılama yapabilmek gaz kaçağı algılamak için uygundur.

MQ-8 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-8 gaz sensörü hidrojene karşı yüksek hassasiyete sahiptir fakat alkol buharı, LPG ve pişen yiyeceklerden yayılan dumana karşı düşük hassasiyete sahiptir.

MQ-9 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-9 yarı iletken bir gaz sensörüdür. 100 – 10.000ppm aralığında yanıcı gaz konsantrasyonu ve 10 – 10.000ppm aralığında karbonmonoksit gazını algılar.

MQ-135 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-135 gaz sensörü ile NH3,NOx, alkol buharı, benzen, duman ve CO2 gazlarını algılamak mümkündür. Bu sensörler ev ve ofis ortam ortamlarında kullanıma uygundur.

MQ-137 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-137 gaz sensörü amonyak (NH3) algılamaya yarar. Gaz sensörünün algılayıcı maddesi SnO2’dir. SnO2’nin direnci, temiz havada yüksek bir değere sahiptir. Havada NH3 gazı oluştuğunda, SnO2’nin değeri düşer ve üzerinden geçmekte olan akım artar.

MQ-4 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-4 gaz sensörü 300ppm – 10000ppm değerleri aralığında gaz kaçağını algılamaya yarar. 10.000ppm – 300ppm aralığında gaz kaçağı algılamak için uygundur. MQ-4 gaz sensörünün yapısında kalay oksit (Sn02) bulunmaktadır. Kalay oksidin havadaki iletkenliği azdır fakat metani karbonmonoksit, karbondioksit ve propan gazları ile etkileşime girdiğinde oranına göre iletkenlik durumu değişim gösterir. Yukarıdaki videoda MQ-4 kullanarak Doğalgaz Alarmı uygulamamıza göz atabilirsiniz.

MQ-2 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-2 gaz sensörü 300 – 10.000ppm aralığında gaz ve sigara dumanı algılamaya yarar. Ev içinde ve endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. LPG, propan, bütan, metan, alkol, hidrojen ve sigara dumanını algılar. Bu projemizde MQ-2 gaz sensöründen faydalanacağız 🙂

MQ-2 Gaz Sensörü Devresi ve Bağlantı Şeması,

Haydi Şimdi MQ-2 İle Yanıcı Gaz Alarmı Yapalım

MQ-2 Gaz Sensörü kullanarak yaptığımız Arduino Gaz Alarmı devresini yukarıda paylaştık. Devreyi görseldeki gibi kuracağız fakat önce malzemelerimizi kontrol edelim.

Gerekli Malzemeler:

Gaz Alarmı Uygulaması için Gerekli Arduino Kodu

Projenin yazılım kısmında işi Arduino kodunu aşağıdaki gibi yazıyoruz. Kodda anlamadığınız satırların açıklamalarını inceleyebilirsiniz. Devrenin çalışması ile ilgili bir sorun yaşarsanız yorum yaparak sorununuzu bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

int esikDegeri = 400;        //Gaz eşik değerini belirliyoruz.  
int buzzerPin = 9;         //Buzzerın takılacağı pin
int deger;             //Sensörden okunan değer

void setup() {
 pinMode(buzzerPin, OUTPUT);    //Buzzer pinimizi çıkış olarak ayarlıyoruz.
}

void loop() {
 deger = analogRead(A0);      //Sensörden analog değer okuyoruz.
 if(deger > esikDegeri){      //Sensörden okunan değer eşik değerinden büyükse çalışır.
  digitalWrite(buzzerPin, HIGH);
  delay(100);
  digitalWrite(buzzerPin, LOW);
  delay(100);
 }
 else{               //Sensörden okunan değer eşik değerinin altındaysa çalışır.
  digitalWrite(buzzerPin, LOW);
 }
}


Paylaş

En Son İçerik

 • Genel
 • Raspberry Pi

Raspberry Pi 4 Model B Tanıtıldı – Özellikleri Neler Farklı?

https://youtu.be/LSHLeKOxv0Y Raspberry Pi severlere müjde: Raspberry Pi 4 Model B tanıtıldı ! Mini bilgisayar olarak kullanılan ve farklı versiyonları ile…

2 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler

Arduino ile RFID Kart Okuyucu (RC522) Modül Kullanarak Kapı Kilidi Yapımı

< 19. Derse Dön Herkese merhabalar. Eve kim ne zaman girmiş çıkmış, bilmek istemez misiniz? Öyleyse bu proje size göre…

2 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino C# Projeleri ve Uygulamaları

Arduino ve C# ile Mesafe Ölçer – 4. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, bu dersimizde HC-SR04 sensörü ile ölçtüğümüz mesafeyi seri haberleşme yardımıyla anlık olarak…

3 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle Yağmur Sensörü Kullanarak Yağmur Alarmı Yapalım

19. Derse Geç > < 17. Derse Dön Herkese selamlar ! Bu yazımızda ise yağmur sensörü kullanarak Arduino ile Yağmur…

1 ay Önce
 • Arduino
 • Arduino C# Projeleri ve Uygulamaları

Arduino ve C# Haberleşmesi ile RGB Led Kontrolü – 3. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, Arduino ve C# haberleşmesi serisinin 3. yazısında RGB led kontrolü yapabileceğimiz bir…

2 ay Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle Toprak Nem Sensörü Kullanarak Nem Ölçer Yapımı

18. Derse Geç > < 16. Derse Dön Merhaba arkadaşlar ! Arduino serimiz boyunca keyifli projeler yaptık ve bu yazımızda…

2 ay Önce