Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda hızlı teslimat ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak malzeme satışı yapıyoruz. Alışverişlerini robotistan.com‘dan yaparak sen de bize yardımcı olabilirsin 🙂

Uygulamalı Projeler İle Arduino Eğitimi

Kapsamlı ve Uygulamalı Arduino Eğitimi

Hayalindeki arduino projelerini gerçekleştirmek için bugün arduino eğitimine başla. Öğrenirken en iyi yöntem olan uygulayarak öğrenme yöntemini seç ve kısa sürede kendindeki gelişimi izle. 

Bu seride sana arduino’yu uygularak göstermeye çalıştık. Hem de Arduino nedir? sorunuzdan başlayarak, servo motor kontrolüne, kızıl ötesi kumanda kullanımına kadar her şey var.

Uygulamalar seri şeklinde devam ediyor. İlk adımdan başla, o derste anlatılan konuyu anladıktan sonra mutlaka onu kendin yap! Daha sonra diğer derse geç.

Bu şekilde derslerde tüm anlatınlanları yapmadan diğer derse geçmemeni tavsiye ediyoruz.

Arduino programlama öğrenmek de yine arduino ile projeler yapmaktan geçiyor. Derslerde kodları da anlamanız için detaylıca anlattık.

Aynı zamanda başlangıç için ve uygulama için olan setlerimizi de incelemeyi unutma. Bu sayfadan, tüm derslere kolayca ulaşabilirsin. Bu yüzden bu sayfayı tarayıcında sık kullanılanlara eklersen hızlıca ulaşabilirsin.

Bu seri hakkında düşündüklerini, beğeni ve tavsiyelerini lütfen yorum kısmından bize ilet. Görüşlerin, bizim için önemli.

Bu içeriği beğendiysen, arkadaşlarınla paylaşmayı da unutma. Hatta ilgili bir arkadaşın ile birlikte başla bu eğitime. Beraber daha hızlı gelişim gösterebilirsiniz.

Keyifle oku, bol bol üret!

Arduino Nedir?

Arduino, mikrokontrolcü kartları ve yazılım paketinden oluşan bir programlama platformudur. Öğrencilerden mühendislere, her kesimden insana hitap edebilmesi için kolaylık ön planda tutularak tasarlanmıştır. Kart üzerindeki mini bilgisayar (mikrokontrolcü), yazacağımız programa göre giriş ve çıkış bağlantılarını kontrol eder.

Arduino ile Neler Yapabilirim?

Robotlar, insansız hava araçları (drone), akıllı ev otomasyonu projeleri yapabilirsin. Bunun yanı sıra Arduino ile yapabileceğiniz projelerin tek sınırı sizin hayal gücünüzdür. Aklınıza gelen hemen her çeşit projeyi Arduino kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Arduino’ya Nasıl Başlayabilirim?

Arduinoya kolay başlangıçlar yapabilmen için 3 tane set oluşturduk. Eğitim serimiz de bu setler ile bağlantılı şekilde gidiyor. Tüm projeleri tek bir set ile yapmak istersen, proje setini almanı tavsiye ederiz. 

Ekonomik bir başlangıç ile başlayayım sonrasında yapılan projelere göre malzemeleri alırım derseniz de “başlangıç seti veya süper başlangıç seti“ni tercih edebilirsiniz. 

Hangi seti seçmen konusunda sana yardımcı olabilir: 

Setini Seçtiysen Arduino Eğitimine Başlayalım Mı?

1. Arduino’muzu Kuralım ve İlk Kodu Yazalım

İlk derste neler var?

– Arduino yazılımının indirilmesi ve kurulması.

– ​Arduino’nun bilgisayarda kullanılabilir hale getirilmesi.

– void setup() ve void loop() kısımlarında hangi fonksiyonların yazılması gerektiği.

– İlk kodun, bilgisayarınızdan kartınıza yüklenmesi.

2. Arduino İle LED Yakalım

Neler var?

– LED nedir?

– Gerilim, akım ve ohm yasası.

– Arduino ile nasıl LED yakılır?​

3. Buton İle LED Yakalım

Bu derste ledimizi bir buton ile kontrol ederek yakalım.

4. Arduino Analog Okuma ve Seri Haberleşme Nasıl Yapılır?

Neler Var?​

– ​LED’ler bilgisayardan nasıl kontrol edilir?

​- Arduino ile bilgisayarımızı nasıl haberleştiririz?

– Haberleşme için gereken kod.​

5. Arduino PWM Kullanarak Potansiyometre İle LED Yakalım

6. For Döngüsü Mantığını Kavrayarak Kara Şimşek Projesi Yapalım

7. LDR ile LED Yakalım

Neler Var?​

– Işık şiddetine göre yanan LED’li gösterge uygulaması.

– LDR nedir?

– Uygulamayı yapmak için gerekli kod.​

8. RGB LED Uygulaması – Potansiyometre İle Renk Değişimi

9. NTC Sensörü İle Sıcaklık Ölçelim

Neler var?

NTC Sensörü Nedir?

NTC Sensörü İle Sıcaklık Ölçümü

LED’i Yakarak Uyarı Veren NTC Devresi

Arduino NTC Kodu

Arduino NTC Sensörü – Sıcaklık Okuma

10. Park Sensörü Yapalım

Arduino İle Basit Park Sensörü Yapımı

11. Ses Sensörü Kullanımı

Arduino Ses Sensörü Kullanımı

12. Joystick İle Servo Motor Kullanımı

Arduino Servo Motor Kontrolü

13. IR Kumanda İle LED Kontrolü

IR Kumanda İle LED Kontrolü

14. Dijital Metre Yapalım

Arduino Dijital Metre

15. Hareket Zamanı! Arduino ile Hareket Sensörü Kullanımı

Arduino Hareket Sensörü Kullanımı

16. Dijital Saat Yapımı

Arduino Dijital Saat Yapımı

17. Toprağın Nemini Ölçelim. Bitkilerimiz Susuz Kalmasın

Arduino Toprak Nem Ölçer

18. Ortamda Yanıcı Gaz Varsa Alarm Veren Proje Yapalım

Arduino Yanıcı Gaz Alarmı

19. Bluetooth İle RGB LED Kontrolü

Arduino Bluetooth Modül Kullanımı

20. Yağmur Alarmı Yapalım

Arduino Yağmur Alarmı

21. RFID Kart Okuyucu İle Otomatik Kapı Kilidi Açımı Yapalım

Arduino RFID KArt Okuyucu Kullanımı

22. ESP8266 Modülü Kullanımı

Arduino ESP8266

23. İnternet Üzerinden Step Motor Kontrolü

Arduino İnternet Üzerinden Step Motor Kontrolü

24. LM35 Sıcaklık Sensörü İle Ortam Sıcaklığına Göre Alarm Veren Proje Yapalım

Arduino LM35 Sıcaklık Sensörü Kullanımı

TEBRİKLER!

Dersleri tamamladınız. Kendinize çok güzel bir yatırım yaptınız, buna emin olun. Artık istediğiniz, işinize yarayacak bir proje aklınıza geldiğinde hemen onu yapabileceksiniz.

Aynı zamanda kodlamanın temellerini de arduino ile öğrenmiş oldunuz. Kodlama konusunda da kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Arduino ile daha gelişmiş projelerimizi robotistan youtube kanalımızdan takip etmeyi unutmayın! Henüz abone değilseniz, muhtemelen güzel şeyler kaçırıyorsunuz.

Kanalımızda en beğendiğimiz arduino projelerini buradaki videoda topladık:

Arduino Projeleri

Teklif: Arduino’yu öğrendiğine göre Raspberry pi bilgisayar kartına geçiş yaparak onunla da çok güzel projeler yapmaya başlayabilirsiniz. Müjde! Onun için de ayrı bir eğitim serimiz var.

Serinin ilk videosu burada:

Bu eğitimleri beğendiysen, arkadaşlarının da faydalanması için lütfen hemen paylaş. Hatta ilgisi olan bir arkadaşınla beraber yapın. Birbirinize çok faydanız olur.

Unutma, maker paylaşımcıdır!

Yorumları Görüntüle

 • Size bir önerim var. İlk kez başlayacaklar için a-z ye bir malzeme listesi yada paketi oluşturun o paketten alıp başlasınlar

 • İyi günler. Okulumuzda öğrencilerimize arduino egitimi vermek istiyoruz ama maliyetler bizi zor durumda bırakıyor. Arduino setleri ile ilgili görüşebileceğimiz bir yetkili varsa iletişim kurmak istiyoruz. Email veya telefon üzerinden olumlu veya olumsuz bir cevap verebilir misiniz?

 • elektronikle hobby olarak ilgilenen biri için çok bilgilendirici idi... video yeni soruları da beraberinde getirdi :) teşekkürler.

 • Bunu yaptım calıstı sizden temin itigim 59 luk setle daha sonra aynı seyi denediğimde calısmadi 5v cıkısında bir sorun var sanırsam

 • ardunio ile yeni çalışmaya başladım ve bir sorun var anlayamıyorum yardımcı olabilir misiniz ?
  Global variables use 9 bytes (0%) of dynamic memory, leaving 2.039 bytes for local variables. Maximum is 2.048 bytes. kontrol et dediğimde böyle yazıyor nerede yanlış yaptığımı bilemedim.

  • Bu bir hata mesajı değildir, yalnızca size yazdığınız kodun global ve lokal değişkenlerinin bellekte ne kadar yer kapladığını belirtmektedir. İstediğiniz takdirde Dosya -> Tercihler -> Aşağıdaki işlem sırasında ayrıntılı çıktı göster -> derleme ve yükleme seçeneklerini kaldırarak devre dışı bırakabilirsiniz.

 • kerem bey öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim fakat ;
  Derleme seçenekleri değiştirildi, tümü yeniden derleniyor.
  Archiving built core (caching) in: C:\Users\user\AppData\Local\Temp\arduino_cache_771010\core\core_arduino_avr_uno_0c812875ac70eb4a9b385d8fb077f54c.a
  Çalışmanız programın 1340 bayt (4 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
  tekrar böyle bir şey yazıyor ve ben hiç bir şey yapamıyorum 13.pin hizasındaki led yanıp sönüyor yaptığım ilk işlem buydu ondan sonra hiçbir şey yapamadık öğrencilerime de öğretemiyorum hevesleri kırılacak diye korkuyorum açıkçası.

  • Merhabalar, Arduino kurulumu için buradaki adımları takip ettiniz mi? Sahip olduğunuz Arduino hangi model? Klon mu yoksa orijinal mi?

   • ardunio süper başlangıç setini almıştım sitenizden kerem bey ardunio uno rev3 orijinal kurulumu takip ettim aygıt yöneticisinden driver ı da düzettim bağlandığında com3 e bağlanıyor orada sıkıntı yok ama bu sorunu çözemiyorum. sürümü değiştirdim tekrar kurdum sorun aynı ardunio bozulmuş olabilir mi ?

    • Arduino'ya fiziksel bir şekilde müdahale etmediğiniz sürece (kısa devre vs. gibi) bozulma ihtimali oldukça düşüktür. Arduino'nuzun arızalı olup olmadığını da farklı bir bilgisayarda programlamayı deneyerek öğrenebilirsiniz.

 • ARDUİNO PROJE SETİ nde hiç motor göremedim. bu sete mutlaka DC motor, step motor ve servo motor eklerseniz daha iyi olabilir. teşekkürler.

En Son İçerik

Scratch Örnekleri – Scratch Oyun Yapımı Projeleri(Videolu 18 Ders)

Scratch eğitimi alarak sen de kodlamaya başlamak mı istiyorsun? Eğer öyle ise, çok güzel bir içeriğe denk geldin :) Bir…

5 gün Önce

Flip Flop Devresi İle Alakalı Bilmek İstediğiniz Her Şey

Arkadaşlar merhaba, bu yazıda flip-flopların ne olduğuna ve flip-flop çeşitlerine göz atacağız. Ayrıca elektroniğe yeni başlayanların vazgeçilmez devrelerinden olan flip-flop…

2 hafta Önce

OctoPrint: Raspberry Pi ile 3D Yazıcını Uzaktan Kontrol Et

Herkese merhabalar! Bu yazıcımızda OctoPrint ile 3 boyutlu yazıcınızı uzaktan nasıl kontrol edebileceğinizden bahsedeceğiz. OctoPrint nedir, ne amaçla kullanılır, nasıl…

2 hafta Önce

Creality 3D Yazıcı Modellerini İnceliyoruz – Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?

Merhabalar herkese, bu yazımızda son zamanların öne çıkan 3 boyutlu yazıcı markası olan Creality 3D yazıcıların öne çıkan özelliklerini, bu…

1 ay Önce

Arduino, PIR Sensör ve RC522 RFID Modülü ile Güvenlik Sistemi

Herkese merhabalar, bu yazımızda Arduino, PIR sensör ve RC522 RFID Modülü kullanarak kendi kapı alarmımızı yapacağız. Yaptığımız alarm, bir butona…

3 ay Önce

Arduino ile L298N Motor Sürücü Kartı Kullanımı

Merhabalar. Arduino kullanarak yaptığımız robot projelerimizin vazgeçilmez parçalarından birisi motor sürücüler. Bu yazımda sizlere belki bu tip projelerde en popüler…

3 ay Önce