Çeşitli mikrokontrolcü projelerinize WiFi üzerinden internet bağlantısı özelliği kazandırabileceğiniz uygun fiyatlı ESP8266 modülü tanıyalım. Ürünü sitemizden satın almak için tıklayın.

5 Yorumlar

 1. Hocam selamlar, sitenizden bu ürünü satın aldım ve youtube dan birçok video izledim. Ancak gayet karışık geldi.
  Şöyle ESP8266 için bir eğitim hazırlayabilr misiniz?
  Teşekkürler

  • Selamlar, Arduino Dersleri serimizde bir sonraki bölüm ESP8266 modül kullanımı ile ilgili olacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.

   • Merhaba, bende sizden bir ESP8266 aldım ama bir türlü çalıştırmayı başaramadım. İlk başlarda cheat sheet’i kontrol etmeden Arduino üzerindeki 5V ile beslemiştim fakat daha sonra bir çok video ve yazıda 3.3V üzeri akımlarda wifi modülümüzün zarar göreceği söyleniyordu ve şu an wifi modülünün zarar görüp görmediğini anlayamıyorum bile. Umarım yakın zamanda bu modülü Arduino ile nasıl kullanacağımızı anlatan bir yazı paylaşırsınız.

 2. Ben de bu modülden aldım ve açıkçası başlangıçta kablosuz ağa bağlamakta zorluk yaşadım. Çünkü, dikkat edilmesi gereken püf noktalar var. Kendi deneyimleri burada paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle şu sitedeki devre şemasını kullanarak kartı arduino ve bilgisayara bağlıyoruz. http://www.martyncurrey.com/arduino-to-esp8266-serial-commincation/
  Burada dikkat edilmesi gereken kart 3.3V ile çalıştığı için karta bu seviyede voltaj vermek gerekiyor. Bir de, bir sitede bu modülün 300mA’e kadar akım çekebileceği için arduino’dan değil, besleme ünitesinden (breadboard güç ünitesi kullandım) güç verilmesi söyleniyordu. Zaten şema da bu şekilde. Son olarak, şemada arduino’dan gelen TX, voltage divider ile modülün RX’ine veriliyor. Bunun sebebi de yine arduino dijital çıkışının 5V olması ve direkt verilirse modüle zarar verecek olması. Yine seri iletişim için CH_PD pinine yüksek voltaj vermek gerekiyor. PULL UP Resistör bu yüzden. Bu sitede ayrıca örnek sketch’de var. Yalnız robotistandan aldığımız (benimki de) modüllerde gelen firmware, varsayılan UART hızını 115200 olarak belirliyor. Bu yüzden sketch’de ESPserial.begin(115200); olarak değiştirmeliyiz. Burada 115200 ile bağlantı oluyor, ancak sağlıklı değil. Yazılar bozuk çıkıyor. Bu yüzden, AT+CIOBAUD=9600 komutu ile hızı düşürüyoruz. Buna karşın, hiçbir kabloyu sökmeden ve modülün gücünü kesmeden, (yoksa default 115200’e döner) arduino sketch’ini ESPserial.begin(9600); olarak tekrar upload ediyoruz ki, arduino iletişime devam edebilsin. Daha sonra, wifi bağlantısını AT+CWMODE=1 ile WiFi client olarak ayarlıyoruz ve AT+CWJAP=”ssid”,”password” ile kablosuz ağa bağlıyoruz. İnternete bağladıktan sonra, http://blog.electrodragon.com/cloud-updating-your-wi07c-esp8266-now/ anlatıldığı gibi internet üzerinden firmware güncelleniyor. Böylece varsayılan hız da herzaman 9600 oluyor. Umarım faydalı olmuştur.

 3. merhabalar esp8266 ile telefon üzerinden kontrol edilebilen bir led devresi yapmam gerekiyo bu konu hakkında bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here