Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda hızlı teslimat ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak malzeme satışı yapıyoruz. Alışverişlerini robotistan.com‘dan yaparak sen de bize yardımcı olabilirsin 🙂

İHA(Drone) Kayıt Sistemi Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Yazıya başlamadan önce bir drone’ununuz yoksa hemen kendinize uygun fiyatlı bir drone edinebilirsiniz.

Günümüzün popüler oyuncakları İHA’lar (ya da drone), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımlamış olduğu İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı ile kayıt altına alınmaya başlandı. Bu yazıda 35 sayfalık talimatnameyi basit ve özet bir şekilde dilim yettiği kadar anlatmaya çalışacağım.

Bu talimata göre insansız hava araçları 4 kategoriye ayrılıyor:

 • İHA0: Uçuş ağırlığı 500gr – 4kg arası olan araçlar
 • İHA1: Uçuş ağırlığı 4kg – 25kg arası olan araçlar
 • İHA2: Uçuş ağırlığı 25kg – 150kg arası olan araçlar
 • İHA3: Uçuş ağırlığı 150kg ve üzeri olan araçlar

Hobi amaçlı cihazlar (bunlara uçak ve helikopter de dahildir) anlaşılacağı üzere İHA0 kategorisine dahil oluyor. DJI Phantom veya kendi topladığımız araçlar bu sınıfa dahil. İHA1 ve üzeri olan kategoriler, ticari kullanım için düşünülmüş. Bu yüzden sigorta ve ek ekipman (otopilot, çakar lamba, telemetri vs.) zorunluğu bulunmakta. İHA0 kategorisinde standart ekipman dışında ekstra bir zorunluluk yok. Bunun tek istisnası, İHA0 kategorisindeki aracınızı ticari amaçlı kullanmak istemenizde ortaya çıkıyor. Bu durumda minimum gereksinim İHA1 sınıfı gereksinimleri. Yani Phantom’unuzu ticari amaçlı kullanırsanız İHA1 sınıfı gereksinimlerini yerine getirmeniz gerekiyor.

Kategori ayrımı olmadan uçuşun yasak olduğu alanlar ise şu şekilde:

 • Havalimanlarının size en yakın pistinden 9km mesafede
 • Heliport, heliped, hava parkı, SHGM internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanları
 • Kalabalık bölgeler ve bölgelerin üzerinde
 • Havacılık Bilgi Yayını ENR 5.1 bölümünde yer alan “Yasak, Tahditli ve Tehlikeli Sahalar”da
 • Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde
 • NOTAM ile ilan edilen sahalarda

İHA’larınızı yasal olarak uçurabilmeniz için öncelikle iha.shgm.gov.tr adresine girerek kayıt olmanız ve araçlarınızı kaydettirmeniz gerekiyor. Öncelikle İHA pilotu olarak kaydolmanız için sisteme üye olup, gerekli bilgileri girerek İHA lisansına sahip oluyorsunuz. İstenen bilgi ve belgeler şunlar:

 • Fotoğraf
 • Ad-soyad, telefon ve e-posta adresi
 • İkamet bilgileriniz (il, ilçe, mahalle ve sokak)
 • Önlü arkalı nufüs cüzdanı fotokopisi
 • 18 yaşından büyükseniz arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (e-Devlet üzerinden alabilirsiniz)
 • 18 yaşından küçükseniz veliniz tarafından noter onaylı muvafakat belgesi
 • Çalıştığınız şirket/kurum adı
 • Uçuş özgeçmişiniz

Örnek kayıt ekranı:

Bilgi ve belgelerinizi tamamladıktan sonra kaydınızın onaylanması için gereken süreç başlamış oluyor. Verdiğiniz bilgiler yetkili kişiler tarafından doğrulandıktan sonra lisans numarasına sahip oluyorsunuz. Lisans numarası edindikten sonra da İHA’larınızı kayıt etmeniz gerekli. Kayıt edilen araçlarınız onaylandıktan sonra her biri için birer plaka numarası verilecektir.

Araç Ekle‘ye tıkladığınızda sizi böyle bir ekran karşılamakta:

Aracınızı uçuşa hazır olarak satın aldıysanız Tür kısmından Profesyönel İmalat’ı, kendiniz topladıysanız Amatör İmalat’ı seçiyorsunuz. Araç bilgilerini düzgün şekilde girdikten sonra, aracın önünden, arkasından ve üstünden çekilmiş en az 3 adet fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra aracınız onay için sıraya giriyor ve bilgilerinizi doğru girdiyseniz plaka numaranız veriliyor.

Yorumları Görüntüle

 • Meraba amatör olarak topladıgım cihazımı hobi amaçlı kullansam bile kayıt ettirmem gerekiyor mu?

  • Evet, hobi amaçlı da olsa kullandığınız araç 500gr üzerindeyse kayıt ettirmelisiniz.

 • Merhaba,

  Anlatımda büyük bir eksiklik var. "İHA (drone)" diye belirtilmiş. Drone diye tabir ettiğiniz multikopterler İHA sınıfının bir üyesi. Kısaca helikopter, uçak gibi araçlar da kayıt edilmeli. Yazınızda belirtilmemiş. Ekleyiniz.

 • kayıt için çok faydalı oldu içerik için teşekkürler birşey sormak istiyorum bende sitemde sizin gibi newsmag teması kullanıyorum mouse ile aşağı scroll yapınca sağda çıkan Diğer İçerikler bölümünü nasıl yaptınız? pluginle mi

 • Muvafakat belgesi nasıl bisey nasıl yaparım yada nasıl hazırlarım lütfen acil bi bilgi alabilirmiyim

  • Velilerine söyleyeceksin, annen ve baban noter e gidip onaylı belge alacaklar. Noter'deki kişiler zaten biliyor sadece annen ve baban gidip senin kimliğini verip, kağıt imzalanacaktır. Sonra o belgenin esasını tarayıp siteye 1Mb'ın altında bir şekilde JPG olarak yüklemem lazım.

 • s.a arkadaşlar ben drone alcamda kucuk bişey syma x5c1 ondada bu belgeleri almamız gerekiyomu bide kamerasız kullansamda gerekirmi

  • Bahsettiğiniz araç ağırlığı sebebiyle oyuncak sınıfına dahil olmaktadır. Bu sayede SHGM'ne kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca yazıda bahsedilen kayıt işlemi yalnızca kameralı olan İHA'lar için değil, 500gr üzerinde uçuş ağırlığına sahip tüm araçlar için geçerlidir.

 • merhaba iha.shgm.gov.tr ye pilot kaydımı yaptım ama siteye giriş yaptıgımda bu yazı cıkıyor. ---- Lisans numaranız onay işleminden sonra verilecektir.
  Diger linklere tıkladııgımda ise ---- Pilot bilgileriniz onaylandıktan sonra bu menüye erişebilirsiniz. yazıyor ben kaydımı yapalı 1 haftayı gecti halen onay verilmedi beklemedeyim bu süreç ne kadar sürüyor bilgi alabilirmiyim gerekli alanları doldurmam için beklemedeyim..... acil bir bilgi alabilirmiyim bu konu hakkında

  • Merhabalar, pilot bilgileriniz yetkililer tarafından değerlendirildikten sonra onaylanacaktır. Yoğunluk durumuna bağlı olarak işlem uzun sürebilmektedir.

 • Benim de hala onaylanmadı. 3 gün oldu. Onaylananlar ortalama kaç günde olduğunu yazabilirlerse bir fikrimiz olur.

 • Bende yeni kayıt oldum. Kayıt numarası vermezlerse ürün tekrar dönecek yurt dışına. Ne yapmam gerek acil yardım

 • bu lisansı elde etmek için drone 'mizin olması mı lazım ben önce lisans almak istiyorum

  • Hayır gerekmiyor.
   Lisans - Pilot başvurunuzu yapacağınız sayfaya TC kimlik numaranızı ve vesikalık çekilmiş bir fotoğrafınızı yükleyip başvur yapabilirsiniz.
   Bana3 günde pilot lisansı verildi. Henüz Dronumu kaydettirememiştim. Zaten yanlış tartmışlar.
   Kamera taşıyıcı aparatla birlikte tarttıkları dronum 540 gram gelmişti. Daha sonra ürün sayfasından ve gümrükte fotokopisini çektiğim kullanma klavuzunda DJX 3b Bugs 3 dronumun maximum 485 gram olduğunu gösterincekayıt gerekmediğine ikna edip, %20 gümrük vergisi ödeyerek cihazımı teslim aldım.

 • Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim kendi toplamış olduğum bir quadcopterim var kayıt sırasında seri no, üretici ve modele ne yazmamız gerekiyor. Ve topladığım tarih bu kararnamenin çıktığı tarihten önce. Bu durum bir sorun yaratır mı? Yani cihaz eski ama kayıt ettirmedim.(not: cihazı hobi amaçlı kullanıyorum ve IHA0 grubunda)
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar. Drone'nunuzu kayıt ettirirken bilgiler kısmında "Profesyönel İmalat"ı seçerseniz Seri No girmenize gerek yoktur. Marka ve model kısmına benim yapmış olduğum gibi gövde ve kontrolcü modellerini girebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum. Ayrıca cihazın eski veya yeni olması kayıt yaptırmanız esnasında herhangi bir problem oluşturmayacaktır.

   • Tekrar merhaba,
    Peki cihazım lipo pil dahil 1650 kg. Yinede kayıt ettirmem gerekiyor mu? bazı sitelerde 4 kg ın altına gerek yok filan diyor kafam karıştı bu konuda. Hobi amaçlı kullanacağım. ve eğer izin veriliyor ise kamerada takıcam. şu anda kamera yok üzerinde.

    • Kanunen 500gr üzerinde olan tüm İHA'ların sisteme kayıt ettirilmesi gerekiyor. 4 kg altı, İHA0 sınıfına giriyor, yani sizin de dahil olduğunuz hobi amaçlı kullanım için. Fakat aracınızı ticari amaçlı kullanmak isterseniz, minimum İHA1 sınıfının gereksinimlerini yerine getirmeniz gereklidir.

     • Peki ileride ben bu dronu parçalar halinde satmak istiyorum. Sistemden kayıt silmeyi satmam durumunda sattığım kişinin TC si ile yapabildiğimi biliyorum fakat hurdaya çıkarma durumu nasıl oluyor? Yani ben parçalar halinde satıcağım için sistemden hurdaya çıkarmam gerekiyor ama site üzerinde böyle bir link yokmuş. Resmi başvuru yolu ile diyor. Bunun nasıl yapıldığı hakkında bir bilginiz var mı?

En Son İçerik

Scratch Örnekleri – Scratch Oyun Yapımı Projeleri(Videolu 18 Ders)

Scratch eğitimi alarak sen de kodlamaya başlamak mı istiyorsun? Eğer öyle ise, çok güzel bir içeriğe denk geldin :) Bir…

4 gün Önce

Flip Flop Devresi İle Alakalı Bilmek İstediğiniz Her Şey

Arkadaşlar merhaba, bu yazıda flip-flopların ne olduğuna ve flip-flop çeşitlerine göz atacağız. Ayrıca elektroniğe yeni başlayanların vazgeçilmez devrelerinden olan flip-flop…

2 hafta Önce

OctoPrint: Raspberry Pi ile 3D Yazıcını Uzaktan Kontrol Et

Herkese merhabalar! Bu yazıcımızda OctoPrint ile 3 boyutlu yazıcınızı uzaktan nasıl kontrol edebileceğinizden bahsedeceğiz. OctoPrint nedir, ne amaçla kullanılır, nasıl…

2 hafta Önce

Creality 3D Yazıcı Modellerini İnceliyoruz – Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?

Merhabalar herkese, bu yazımızda son zamanların öne çıkan 3 boyutlu yazıcı markası olan Creality 3D yazıcıların öne çıkan özelliklerini, bu…

4 hafta Önce

Arduino, PIR Sensör ve RC522 RFID Modülü ile Güvenlik Sistemi

Herkese merhabalar, bu yazımızda Arduino, PIR sensör ve RC522 RFID Modülü kullanarak kendi kapı alarmımızı yapacağız. Yaptığımız alarm, bir butona…

3 ay Önce

Arduino ile L298N Motor Sürücü Kartı Kullanımı

Merhabalar. Arduino kullanarak yaptığımız robot projelerimizin vazgeçilmez parçalarından birisi motor sürücüler. Bu yazımda sizlere belki bu tip projelerde en popüler…

3 ay Önce