Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda hızlı teslimat ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak malzeme satışı yapıyoruz. Alışverişlerini robotistan.com‘dan yaparak sen de bize yardımcı olabilirsin 🙂

Raspberry Pi İle DC Motor Kontrolü Nasıl Yapılır? #13

Bu içerik 13 Ocak 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için farklı renkte (lacivert) yazdık. Güncelliğini yitiren kısımların ise üzerini çizdik. Keyifle oku, bol bol üret!

Raspberry Pi Dersleri serimizde kullanacağımız malzemelerin tamamına sizler için hazırladığımız setler ile kolayca sahip olabilirsiniz. Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) #4 dersimize kadar olan malzemeler için Kombo Kit, Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı #11 dersimize kadar olan malzemeler için Süper Başlangıç Seti, tüm derslerdeki malzemeler için Proje Seti tercih edebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda Raspberry Pi ve L293D motor sürücü entegre kullanarak DC motor sürmeyi öğreneceğiz. Gerekli malzemelerimiz:

Projedeki Malzemeler Bu Sette. Şimdi İncele >

L293D, 2 adet DC motor sürmede kullanılabilecek oldukça popüler bir entegredir.

L293D Pin bağlantıları aşağıdaki gibidir:

l293d Pinleri

Bu entegrenin input 1 ve input 2 girişleri, motorun döneceği yönü; enable pini ise hangi çıkışların aktif olacağını kontrol ediyor. Biz bu örnekte sadece 1 adet motor kullanacağımız için, 1 numaralı pini, yani “Enable 1,2″yi bağlamamız yeterli olacaktır.

Devremizi aşağıdaki şemadaki gibi kuruyoruz:

Python kodumuzu aşağıdaki kısımdan alarak motor.py isimli dosyaya kaydediyoruz:

import RPi.GPIO as GPIOfrom time import sleep GPIO.setmode(GPIO.BOARD) Motor1A = 16Motor1B = 18Motor1E = 22 GPIO.setup(Motor1A,GPIO.OUT)GPIO.setup(Motor1B,GPIO.OUT)GPIO.setup(Motor1E,GPIO.OUT) print “Ileri hareket”GPIO.output(Motor1A,GPIO.HIGH)GPIO.output(Motor1B,GPIO.LOW)GPIO.output(Motor1E,GPIO.HIGH) sleep(2) print “Geri hareket”GPIO.output(Motor1A,GPIO.LOW)GPIO.output(Motor1B,GPIO.HIGH)GPIO.output(Motor1E,GPIO.HIGH) sleep(2) print “Motor durdu”GPIO.output(Motor1E,GPIO.LOW) GPIO.cleanup()

Yazdığımız kodu kaydettikten sonra

sudo python motor.py

komutunu vererek çalıştırıyoruz. Raspbian’ın güncel sürümünde Python komutlarından önce sudo yazmamıza gerek yoktur. Motorumuzu çalışacak ve terminal ekranından her adımda şu bilgileri göreceğiz:

Yorumları Görüntüle

 • kolay gelsin arkadaşlar internette araştırdım fakat sağlıklı bir örnek bulamadım ikinci bir dc motoru nasıl bağlarız yardımcı olur musunuz.

 • bu kodu yazdığım da sadece bir kere bu işlemi gerçekleştirebiliyorum. while döngüsü içine almaya çalıştığım da hata veriyor yardımcı olabilir misiniz ?

 • Merhaba..
  2 adet l293b motor sürücüsüne 4 adet DC motor bağladım. motor sürücülerin input girişlerine lojik kapılar bağladım. lojık kapılara 1/0 değerlerini vererek motorları kontrol etmek istiyorum. lojik 1/0 GPIO'lardan verilebilir mi aynı şekilde?
  Teşekkürler :)

 • kolay Gelsin
  projecinin yazdigi yazi ile ayni olarak bende cizgi izleyen robot yapacagim.
  L9110 motor surucusu ve sensor bagglantisini yaptim
  fakat raspberry yazilim bilgim olmadigi icin programini yazamiyorum.
  cizgi izleyen roobot programi yazip yayinlama durumunuz var midir acaba
  tesekkurler

 • İyi günler kolay gelsin
  ben Raspberry pi ile çizgi izleyen robot tasarımı yapmam gerek
  raspberry pi için uygun motor sürücüsü hakkında bilgi verirmisiniz L298P ile ardunio çalışıyor fakat bunun raspberry ile uyumlu olup olmadığı hakkında tam bilgim yok.
  yardımcı olursanız sevinirim

 • Ben 12-24V DC motor çalıştırmayı istiyorum.Motorun yön ayarını Raspberry Pi ile yapabilir miyim? Eğer yapabilirsem kodlarını paylaşabilir misiniz?

  • Raspberry Pi üzerinde yalnızca bir adet PWM çıkış pini olduğundan mobil robot benzeri projelerde kullanmanız için PCA9685 gibi I2C kontrollü bir motor sürücü kartı kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Arkdaslar Bir raspberry ve breadboardla nasil 4 tane dc motor calistirilabilir semada sadece bir yer gosterilmiş ?

  • L293D Entegresi yapı gereği 2 adet DC motorun çalışmasına izin verir. Pinlerden 3-6 için birinci motor, 14-11 içinde ikinci motoru bağlayabilirsin. 4 adet motor kontrolü istiyorsan 2 adet kullanabilirsin. Motor sürmek için PWM pin çıkışına ihtiyacın olmadığından genel GPIO lardan istediğini bağlayabilirsin. RasPi ile ne kadar hobi anlamında motor kullanımı yapılsa da eğer endüstriyel uygulama için proje yapacaksan H-Bridge ile motor sürmen gerek tabi motor DC ise. L293D entegresi basit uygulamalar için işini görebilir.

   • peki L9110 h motor surucusunde enable baglantisi yok.sdece a1 ve a2 girislerini motora baglamamiz yeterli olacak midir

 • Öncelikle yazınız için çok teşekkürler herkesin anlayabileceği düzeyde ve açıklıkta.Sizce 2 adet motoru farklı zamanlarda (örneğin birini birinden 2-3 dk geç çalıştırma), ve ayrı ayrı ayarlanabilir hızlarda çalıştırmak için nasıl bir yol izlemeliyiz. Bunu arduinoda yapabiliyorum ama başka işlerde ki işlem gücünden dolayı raspberry ile yapmam gerekli rpi3 kullanıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar.

En Son İçerik

Arduino’nun Korkulu Rüyası: ESP8266

Herkese merhabalar! Daha önce hiç kablosuz internet bağlantısı ile proje yaptınız mı? IoT projelerine ilginiz var mı? Sizi bu yazımızda…

4 gün Önce

Arduino ve C# ile LCD Ekrana Yazı Gönderme – 7. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, bu dersimizde C# ile hazırlayacağımız form uygulaması üzerinden Arduino'ya bağlı LCD ekranımızı…

3 hafta Önce

3D Printer Yapımı – 553TL’ye Kendi 3D Yazıcını Yap

Herkese merhabalar! Bu yazımızda üç boyutlu yapımı için hangi adımları uygulamak gerekiyor, 3D yazıcı yapımı için gerekli olan malzemelerden ve…

4 hafta Önce

Arduino ile Nabız Ölçer

Herkese merhabalar, bu yazımızda medikal sensörlerden biri olan Pulse nabız sensörünü kullanarak nabız verisini okumayı ve elde ettiğimiz sonucu Nokia…

2 ay Önce

Lipo Pil Nedir? Çeşitleri ile Kapsamlı Lipo Batarya Rehberi

Birçok RC araçta ve robot projelerinde kullanılan Li-Po batarya çeşitlerini, güvenli kullanım ve şarj yöntemlerini bu videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz.

2 ay Önce

Arduino ve C# Haberleşmesi: Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü – 6. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, bu derste hazırladığımız arayüz üzerinden seri haberleşmeyi kullanarak servo motor kontrolünü göreceğiz.…

3 ay Önce