Raspberry Pi’de kullanılması için tasarlanmış Raspbian işletim sistemi, 2016 Mayıs sürümüne güncellendi. Bu sürümde özellikle Raspberry Pi 3’te bulunan Bluetooth özelliğinin daha düzgün çalışması sağlanmış ve birkaç ekstra özellik eklenmiş.

Raspbian’da Bluetooth cihazlarının yönetimi için, masaüstünün sağ üst köşesinde bir Bluetooth simgesi eklenmiş. Buradaki menü aracılığıyla Bluetooth cihazlar ile eşleşme yapabilir, bağlantılarını yönetebilirsiniz.

Raspbian Bluetooth simgesi

“Add Device” seçeneğini tıkladığınızda çevredeki açık Bluetooth cihazlar pratik bir şekilde listelenerek, özellikle eşleştirme için PIN isteyen cihazarın bağlantı prosedürü kolaylaştırılmış. Şu an için Bluetooth desteğinin klayve/fare gibi arayüz cihazları ve kulaklık/hoparlör gibi ses cihazları ile kısıtlı olduğu belirtilmiş. Ayrıca klavye/fare gibi cihazların Pi açıldığında otomatik olarak bağlanması desteği eklenmiş. Tek yapmanız gereken cihazınızın uyku modundan çıkması için herhangi bir tuşuna basmak.

Bluetooth cihaz listesi

Bluetooth ses cihazları için ise, sağ üst köşede bulunan ses simgesine sağ tıklayarak bağlı olan cihazlar arasında seçim yapabilmek te mümkün hale gelmiş. Bluetooth ses çıkışı için kullanılan programın PulseAudio desteği olması gerektiği belirtilmiş, bu yüzden Scratch ve Sonic Pi programlarında Bluetooth üzerinden ses kullanılamamakta.

Ses seçim ekranı

Raspberry Pi’mizde kullanılan SD kartların yedeklenmesi için en iyi yolunun kartın tamamının imajını almak olduğunu biliyoruz. Raspbian’ın bu sürümünde SD kartlarınızı klonlamanız için bir program mevcut.

SD kart klonlama yazılımı

Bu programı kullanabilmeniz için USB üzerinden başka bir kart okuyucu kullanmanız gerekli. Böylelikle Pi’nize takılı olan kartı veya kart okuyucuya takacağınız başka bir kartı kolaylıkla klonlayabiliyorsunuz. Tabi ki bu işlem için kaynak kart ile hedef kartın aynı büyüklükte olması veya hedefin kaynaktan daha büyük olması gerekli. Ayrıca hedef olarak işletim sisteminizin yüklü olduğu kartın seçilmesi engellenerek çalışan sisteminizin bozulmasının da önüne geçilmiş.

Bu sürümde pigpio kütüphanesi varsayılan olarak yüklü gelmekte, böylelikle Python ve C gibi dillerde yazacağınız programların GPIO pinlerine erişimi kolaylaştırılmış. Artık GPIO erişimine ihtiyaç duyan programlarınızı çalıştırırken başına sudo komutu koymanıza gerek kalmıyor.

Program geliştiricileri için ise LXDE masaüstü ortamının metin düzenleyici programından daha yetenekli olan Geany isimli program da bu sürümde mevcut.

Geany metin editörü

Raspbian imajında yer alan Scratch, Sonic Pi, Node-RED, BlueJ ve PyPy programları da en son sürümlerine güncellenmiş. Ayrıca Linux çekirdeğinin 4.4 sürümü kullanılmakta.

Sistemde kullanışlılığı arttırmak için bazı geliştirmeler yapılmış. Sistemi kapatmak istediğinizde sizi bu diyalog ekranı karşılıyor:

Raspbian kapatma diyalogu

Klavye ve fare seçenekleri de geliştirilmiş:

Klayve ve fare ayarları

raspi-config programının grafik arayüzü olan Raspberry Pi Configuration‘da ise 1-Wire ve Remote GPIO seçeneklerini açıp kapatma olanağı eklenmiş:

Raspberry Pi Configuration ekranı

Masaüstünde yer alan çöp kutusu simgesine de sağ tıklayınca boşaltma seçeneği (Empty Wastebasket) eklenmiş:

Çöp kutusu boşlatma

Ayrıca CTRL+ALT+T kısayolu terminal ekranı açmanızı sağlıyor.

Son olarak ilk kurulum ile alakalı olan bikaç iyileştirme mevcut. Artık varsayılan olarak ilk çalıştırmada Raspbian, SD kartınızın tamamını kullanacak şekilde genişleme işlemi  yapıyor. Ayrıca kablosuz bağlantıyı sistemi çalıştırmadan ayarlayabilmeniz için wpa_supplicant.conf dosyası, Windows bilgisayarınızdan da erişebileceğiniz /boot klasöründe yer alıyor. Yani bu dosyayı Windows üzerinde düzenleyerek kablosuz ağınızın ismini ve şifresini girebilir, SD kartınızı Pi’nize taktığınızda doğrudan bu ağa bağlanmasını kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Raspbian’ın son sürümüne ulaşmak için raspberrypi.org/downloads adresini ziyaret edebilirsiniz. Çalışan sisteminizi son sürüme güncellemek için de

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install piclone geany usb-modeswitch
sudo apt-get install python-pigpio python3-pigpio

komutlarını sırasıyla verebilirsiniz.

Kaynak: raspberrypi.org

CEVAP VER