back to top

Raspbian’ın Yeni Sürümü Stretch Yayımlandı

Popüler tek kart bilgisayar Raspberry Pi’de kullanılan işletim sistemi Raspbian’ın yeni sürümü yayımlandı. Debian 9’u temel alan işletim sistemi, tüm Debian sürümleri gibi ismini Toy Story (Oyuncak Hikayesi) film serisindeki karakterlerden almakta. Bu sürümün kod adı Stretch.

Oyuncak Hikayesi 3’teki mor ahtapota merhaba deyin: Stretch!

Raspbian Stretch’te Neler Yeni?

Yeni sürümde günlük kullanıcının gözüne çarpacak çok büyük değişiklikler olmasa da, yapılan değişikliklerin çoğunluğu “kaputun altında” yer almakta. Dikkatinizi güncellemelerden bazıları, yenilenen programlardır.

 • Sonic Pi:

Raspberry Pi’miz ile müzikler oluşturmamızı sağlayan bu program, 3.0.1 sürümü ile Stretch’te yer alıyor. Bu sürüm ile özellik olara birçok yeni giriş/çıkış olanağına kavuşan programın detaylı sürüm notlarına meraklı olanlar buradan ulaşabilir.

Sonic Pi 3.0.1
 • Chromium:

Popüler web tarayıcı Google Chrome’un da temelini oluşturan açık kaynaklı tarayıcı Chromium, 60 numaralı sürümüyle Raspbian Stretch’te yer almakta. Çok hafif bir görsel değişikliğin yanı sıra kod optimizasyonu ve bellek kullanımının iyileştirilmesi sayesinde eskisinden biraz daha hızlı çalıştığını fark edebilirsiniz.

Chromium 60
 • Bluetooth Ses Aktarımında Yenilikler:

Raspbian’ın Jessie sürümünde Bluetooth üzerinden ses aktarımı için PulseAudio kullanılmaktaydı. Bu sebepten dolayı Bluetooth hoparlör ve kulaklık gibi cihazları kullanmak problemli olabiliyordu. Stretch’te ise bu durumun önüne geçmek için bluez-alsa isimli paket kullanılmış ve tüm Bluetooth ses işlerini ALSA yürütmekte.

 • Farklı Kullanıcı İsimleri:

Raspbian’da varsayılan kullanıcı ismi şimdiye kadar hep pi olmuştur. Bu sebeple raspi-config gibi programlar, şifresiz giriş için otomatik olarak bu kullanıcıyı seçecek şekilde ayarlıdır. Ayrıca sudo ile çalıştırdığımız komutlarda şifre sorulmaması önemli bir güvenlik açığı oluşturduğundan artık şifresiz sudo kullanamayacağız.

 • BROADPWN Exploit Düzeltmesi:

Raspberry Pi 3 ve Zero W modellerinde yer alan BCM43xx kablosuz haberleşme çipinin belleniminde yer alan güvenlik açığı bu güncellemeyle giderilmiş. Bu açık, kötü niyetli bir kişinin çipe kablosuz olarak erişmesi ve üzerinde kod çalıştırabilmesine sebep olmaktaydı.

Raspbian Stretch Nasıl Yüklenir?

Raspbian’ın bu sürümünü doğrudan SD kart imajı olarak www.raspberrypi.org adresinden edinebileceğiniz gibi mevcut sisteminizi de güncellemeniz mümkün.

SD kart kurulumu için Raspberry Nedir? Modelleri Nelerdir? Pi 3 Kurulumu #1 yazımıza başvurabilirsiniz.

NOT: Herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için her zaman yeni sürümü tekrardan indirip SD kartınıza yazarak kurmanızı öneririz.

Güncelleme için gerekli adımlar şu şekilde:

 • /etc/apt/sources.list ve /etc/apt/sources.list.d/raspi.list dosyalarında yer alan jessie ibaresini stretch olarak değiştirip dosyaları kaydediyoruz:
  /etc/apt/sources.list

  /etc/apt/sources.list.d/raspi.list
 • Daha sonra depolarda yer alan paketlerin listesinin güncellenmesi için

sudo apt-get update

komutunu, ve daha sonra güncellenen paketleri yüklemek için ise

sudo apt-get -y dist-upgrade

komutlarını veriyoruz.

 • Son olarak, kullanmıyorsanız PulseAudio’yu

sudo apt-get -y purge "pulseaudio*"

komutu ile sisteminizden tamamen kaldırabilirsiniz.

Kaynak: https://www.raspberrypi.org/blog/raspbian-stretch/

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz