100.000mAh Kapasiteli Kendin-Yap Powerbank

0
3252

Kaynak: https://hackaday.com/2017/09/27/monstrous-usb-power-bank/

Hepimizin mutlaka kullanmadığı, çalışmayan veya bozuk olduğunu düşündüğümüz birçok elektronik aletimiz vardır. Maker ruhumuz çoğu zaman bu aletleri atmamıza engel olur. Sonicdude10 isimli YouTube kullanıcısı da bu şekilde zaman içerisinde biriktirmiş olduğu 64 adet 18650 tipi lityum iyon ve bir adet powerbank kartı kullanarak kendi powerbank’ini yapmış. Videoda da belirtmiş olduğu gibi kullanıcı, iddiasına göre şimdiye kadar yapılmış en yüksek kapasiteli taşınabilir powerbank‘e sahip olmuş.

Kullanılan piller 8×8 diziliminde paralel olarak bağlanmış. Farklı markalar ve kapasite düzeylerinde olduğundan, her bir hücrenin kapasitesi yaklaşık olarak 1500mAh olarak belirlenerek toplamda 100,000mAh değerine ulaşılmış. Dikkat etmemiz gereken bir başka nokta ise, hücreler arası balans devresi bulunmadığından dolayı bu proje oldukça tehlikeli sayılabilir. Lityum bataryalar hakkında daha detaylı bilgi almak için Lipo Pil Nedir? Lipo Pil Kullanımı ve Güvenliği isimli videomuzu izlemenizi öneririz. Ayrıca kullanılan kartın yalnızca 1.2A şarj akımı sağlayabilmesinden dolayı pillerin %90 seviyesinden %91’e ulaşması yaklaşık olarak 2 saat sürmekteymiş 🙂

Eğer bu proje size de ilham vermişse Çift USB Çıkışlı, Ekranlı Power Bank Kartı isimli ürünümüz ve lityum bataryalar kullanarak sizin de kendi powerbank’inizi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here