100.000mAh Kapasiteli Kendin-Yap Powerbank

2
10836

Kaynak: https://hackaday.com/2017/09/27/monstrous-usb-power-bank/

Hepimizin mutlaka kullanmadığı, çalışmayan veya bozuk olduğunu düşündüğümüz birçok elektronik aletimiz vardır. Maker ruhumuz çoğu zaman bu aletleri atmamıza engel olur. Sonicdude10 isimli YouTube kullanıcısı da bu şekilde zaman içerisinde biriktirmiş olduğu 64 adet 18650 tipi lityum iyon ve bir adet powerbank kartı kullanarak kendi powerbank’ini yapmış. Videoda da belirtmiş olduğu gibi kullanıcı, iddiasına göre şimdiye kadar yapılmış en yüksek kapasiteli taşınabilir powerbank‘e sahip olmuş.

Kullanılan piller 8×8 diziliminde paralel olarak bağlanmış. Farklı markalar ve kapasite düzeylerinde olduğundan, her bir hücrenin kapasitesi yaklaşık olarak 1500mAh olarak belirlenerek toplamda 100,000mAh değerine ulaşılmış. Dikkat etmemiz gereken bir başka nokta ise, hücreler arası balans devresi bulunmadığından dolayı bu proje oldukça tehlikeli sayılabilir. Lityum bataryalar hakkında daha detaylı bilgi almak için Lipo Pil Nedir? Lipo Pil Kullanımı ve Güvenliği isimli videomuzu izlemenizi öneririz. Ayrıca kullanılan kartın yalnızca 1.2A şarj akımı sağlayabilmesinden dolayı pillerin %90 seviyesinden %91’e ulaşması yaklaşık olarak 2 saat sürmekteymiş 🙂

Eğer bu proje size de ilham vermişse Çift USB Çıkışlı, Ekranlı Power Bank Kartı isimli ürünümüz ve lityum bataryalar kullanarak sizin de kendi powerbank’inizi yapabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Powerbank kartı için en fazla 20000 mAh destekli olduğu yazıyor ben 50000mAh lık bi powerbank yapcam onun için hangi kart gerekli acaba

    • Selamlar,

      Maalesef maksimum pil akımı 20.000 mA/h olmak zorundadır. Başka işlemlere girdiğiniz takdirde farklı ve tehlikeli sonuçlar almanız olasıdır.

      İyi çalışmalar dileriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz