Herkese merhabalar, 3 boyutlu yazıcı (3D Printer) yazımızın ardından bu yazımızda sizlere 3D Pen (3 boyutlu kalem) nedir, nasıl çalışır gibi konulardan bahsedeceğim.14

3D Yazıcı teknolojisinin hız kesmeden gelişimi devam ederken bir de 3D Kalem teknolojisi çıktı ki yayılması ve gelişmesi çok da uzun sürmedi.

3D Kalem (3 Boyutlu Yazıcı Kalemi) Nedir?

3D Kalemi kısaca tanımlamamız gerekirse elde kullanılan bir 3D yazıcı diyebiliriz. 3D yazıcıdan farklı olarak bilgisayarda tasarlanmış bir çizim olmadan 3D kalemi elimizle kontrol edebiliyoruz. 3D yazıcıda motorların yaptığı X,Y,Z eksenlerindeki hareketleri kendimiz yapıyor ve oluşan katmanlardan bir model elde ediyoruz.

3 Boyutlu Kalem Nasıl Kullanılır?

3D Pen, bir güç kaynağına bağlı olarak çalışır. 3D yazıcı kalemi güç kaynağına bağladıktan sonra sıcaklığı artmaya başlar. Tıpkı bir 3D yazıcıda olduğu gibi içine yerleştirdiğimiz filament, ısınan extruder bölgesinde eritilerek geçer. Bu geçme işlemini kalemde yer alan bir tuş ile kontrol ediyoruz.

Filamentler termo plastik hammadde olduklarından dolayı belirli bir sıcaklıktan sonra akışkanlık kazanmaktadır. Bunun yanı sıra her 3D kalemin de bulunabildiği sıcaklık değerleri değişmekte. Aldığınız bir 3D kalem 80-130 derece değerlerinde çalışabiliyorken başka bir 3D kalem 80-160 derece sıcaklıklarda çalışabilir.

3D Kalemlerde hız seçenekleri de mevcut. Bazı 3D kalemlerde baskı hızını ayarlamanız mümkün değilken bazılarında ise normal hızın dışında “hızlı” modu da bulunmaktadır.

3D Kalem ile Neler Yapılabilir?

3D Kalem ile günlük kullandığınız eşyaları süsleyebilir, ince bir işçilik ile el yapımı bir 3D yapı oluşturabilirsiniz. 3D kalemi ev dekorasyonunda veya projelerinizde de kullanabilirsiniz. 3D yazıcıdan aldığınız bir baskıda hata veya deformasyon gibi durumlarda 3D kalem ile üzerinden geçerek baskıyı onarmanız da mümkün. 3 boyutlu tasarımlarınızı bir kağıda çizmek yerine 3D kalem ile de oluşturabilirsiniz. Gerisi artık hayal gücünüze kalmış 🙂

3D Yazıcı Kalem için Kalıplar

3D Kalemim var ama nasıl kullanmaya başlayabilirim? diyorsanız cevabı burada ! Hem 3D Kalem kullanımına kolay alışabilmek için hem de güzel tasarımları daha kolay bir şekilde çizebilmemiz için bazı hazır kalıplar vardır. Bu kalıplar ile hem el yatkınlığınızı geliştirebilirsiniz hem de kendi süslerinizi üretebilirsiniz. Sitemizde bulunan bazı kalıpları aşağıda bulabilirsiniz:

3D Yazıcı Kalem için Kalıp Melek
3D Yazıcı Kalem için Kalıp Eyfel Kulesi

 

3D Yazıcı Kalem için Kalıp Bisiklet
3D Yazıcı Kalem için Kalıp Geyik

3D Pen Fiyatları – Kaliteli ve Uygun Fiyata Nasıl Satın Alabilirim?

3D Pen fiyatları baskı kalitesi, filament baskı seçenekleri, hız seçenekleri gibi özellikler baz alınarak değişkenlik göstermektedir. Kimi 3D kalemler ile sadece bir tip filament basılabilirken kiminde ise 3-4 tip hammadde basabilmek mümkün.

Siz de güzel bir 3 boyutlu yazıcı kalem satın almak istiyorsanız sitemizde bulunan 3D kalemleri buradan inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda 3D teknolojisinin gelişmekte olan ürünlerinden olan 3D kalemlerden bahsettik. Başka bir yazımızda görüşmek üzere, takipte kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here