back to top

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino ne demek? Önce buradan başlamamız gerek. Arduino, açık kaynaklı bir elektronik kartı ve onu programlamak için kullanılan yazılımı ifade eder. Arduino, sanatçılar, tasarımcılar, hobiciler vb. teknolojiyle ilgilenen herkese elektroniği daha erişilebilir hale getirmek için tasarlanmıştır.

Arduino Ne İşe Yarar?

Yaratıcı yeni uygulamalar ve elektronik projeler geliştirmede ilk adımınız Arduino olmalıdır. Günümüzde birçok kişi de bu nedenle Arduino kullanıyor. Ayrıca kullanımı ile programlanması çok kolaydır ve Arduino’yu düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak için kullanabilirsiniz. İster yeni başlayan ister deneyimli bir devre tasarımcısı olun, bu kurulumu kolay programla ve benzersiz uygulamalar yaratmak için kullanabilirsiniz. Kodlama için Arduino IDE’yi indirebilir, ücretsiz ve açık kaynaklı olduğu için Arduino sürümleriniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Yeni ve değerli uygulamalar yaratacak kadar tutkuluysanız, arduino tam size göre!

Arduino Yazılım Dili

Arduino yazılımı yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcılar için özelleştirilebilir. Mac, Windows ve Linux sistemlerinde çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler tarafından düşük maliyetli bilimsel ekipman oluşturmak, kimya ve fizik ilkelerini göstermek ve programlama ve robotik öğrenmeye başlamak için bile kullanılabilir. Ayrıca, arduino kodlarını öğrenmek ve programlamak için bir dizüstü bilgisayara/PC’ye gerek yok, bunu cep telefonunuzu kullanarak yapabilirsiniz.

Arduino IDE Nedir?

Arduino IDE‘nin (Entegre Geliştirme Ortamı) taslağı çizmemize ve kod kullanarak çeşitli Arduino panolarına yüklememize izin verir. Kod, C ve C++ gibi basit bir programlama dilinde yazılmıştır. Arduino ile başlamak için ilk adım, IDE indirme ve yüklemedir. Yani Arduino donanımı kolaydır, Arduino IDE basittir ve kodun anlaşılması çok daha kolaydır (hazır bir mikrodenetleyici programlamaya çalışmaktansa). Arduino’nun bu kadar popüler olmasının büyük bir nedeni de budur.

Arduino ile Neler Yapılabilir?

Otomatik oldukları için evinizi daha akıllı hale getirebilecek ve aynı zamanda belirli yönlerden rahatlığınızı artırabilecek projelerle karşınızdayız!

  • Uzaktan Kumanda Işık Düğmesi: Hastalandığınızda, kendinizi biraz yorgun hissettiğinizde veya yalnızca üşendiğinizde bu Arduino uzaktan kumandalı ışık anahtarı, odanızdaki bir ışığı uzaktan kapatmanın basit bir yolu için mükemmel bir çözümdür.
  • Bitki Sulama Sistemi: Bitkilerinizi sulama konusunda biraz unutkan olduğunu kabul eden bitki sahibiyseniz veya sık seyahat ettiğiniz için evde çok sık bulunmuyorsanız bu arduino sistemi bitkilerinizin sağlıklı ve mutlu olması için sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Çünkü projede bulunan nem sensörü, bitkilerin su ihtiyacını karşılaması için su pompasının tetiklenmesini sağlar.
  • Yer Temizleme Robotu: Hazır yapılmış bir akıllı süpürgeye yüklü miktar para harcamaktansa kendi emeğinizle yaptığınız ve yaparken yazılımı öğrendiğin bir süpürgenin evinizi sizin yerinize temizlemesi hoşunuza gitmez miydi?
  • Uyandırma Garantili Alarm: Birden fazla arka arkaya alarm olsa bile, çoğu zaman alarmımızı kaçırırız veya erteleyerek uyuyakalırız. İster telefonunuz ister çalar saatiniz olsun, alarmı kolayca kapatabilir ve hayaller diyarına geri dönebilirsiniz. Fakat bu projede alarmı duyduğunuzda, zili durdurmak için erteleme düğmesine basmanız ve sizin belirlediğiniz süre boyunca alarmın önünde kalmanız gerekir. Yani ‘5 dakika daha’ cümlesini rafa kaldıracak bir proje desek yeridir. İyi mi kötü siz karar verin☺

Ve bunlar gibi daha binlercesi…

Arduino Uno Nedir?

Arduino UNO, çeşitli elektronik projelere entegre edilebilen, düşük maliyetli, programlanabilir, açık kaynaklı, esnek ve kullanımı kolay bir mikro denetleyici kartıdır. Ek olarak, Arduino UNO Başlangıç Seti, elektronik ve kodlamaya başlamak için iyi bir tercih olacaktır. Bu, platformu kullanma konusundaki ilk deneyiminizse, UNO çalışmaya başlamak için iyi bir modeldir ve UNO, tüm Arduino ailesinin en çok kullanılan kartlarından biridir.

Arduino UNO modelleri arasında en yenisi ise Arduino UNO R3’tür. Bu kart, kendine has ve kolay Arduino kodlama (Arduino IDE) diliyle programlanabilen geliştirme kartı olarak üretilmiştir. Bundan önceki modellerde (Uno, Duemilanove) bulunan tüm özellikleri de desteklemesinin yanı sıra, SDA ve SCL pinlerine sahiptir bu pinler kart yerleşiminde AREF pininin yanında bulunmaktadır.

Arduino UNO REV3 kartının çalışması için sürekli olarak USB’nin bağlı olması şart değildir. Kart sadece adaptör veya batarya ile çalıştırılabilir. Bu sayede kart bilgisayardan bağımsız olarak çalıştırılabilir. Ayrıca, UNO R3 modeliyle birlikte önceki versiyonlardaki 8U2 modeli yerine 16U2 modeli kullanılmıştır.

Yukarıda anlattığımız ürünler ve Arduino Mega Proje Geliştirme Seti gibi birçok ürünü fiyatlarıyla birlikte incelemek isterseniz arduino çeşitlerine göz atabilirsiniz!

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz