en kapsamlı ve uygulamalı arduino eğitimi

Hayalindeki arduino projelerini gerçekleştirmek için bugün arduino eğitimine başla. Öğrenirken en iyi yöntem olan uygulayarak öğrenme yöntemini seç ve kısa sürede kendindeki gelişimi izle. 

Bu seride sana arduinoyu uygularak göstermeye çalıştık. Hem de Arduino nedir? sorunuzdan başlayarak, servo motor kontrolüne, kızıl ötesi kumanda kullanımına kadar her şey var. Uygulamalar seri şeklinde devam ediyor. İlk adımdan başla, o derste anlatılan konuyu anladıktan sonra mutlaka onu kendin yap! Daha sonra diğer derse geç. Bu şekilde derslerde tüm anlatınlanları yapmadan diğer derse geçmemeni tavsiye ediyoruz. Arduino programlama öğrenmek de yine arduino ile projeler yapmaktan geçiyor. Derslerde kodları da anlamanız için detaylıca anlattık. Aynı zaman da başlangıç için ve uygulama için olan setlerimizi de incelemeyi unutma. Bu sayfadan, tüm derslere kolayca ulaşabilirsin. Bu yüzden bu sayfayı tarayıcında sık kullanılanlara eklersen hızlıca ulaşabilirsin. Arduinonun ne olduğu ve arduino modellerini tanıttığımız videomuzu da en alta ekledik, izlemeden geçme. Bu seri hakkında düşündüklerini, beğeni ve tavsiyelerini lütfen yorum kısmından bize ilet. Görüşlerin, bizim için önemli. Bu içeriği beğendiysen, arkadaşlarınla paylaşmayı da unutma. Keyifle oku, bol bol üret!

Arduino Nedir?

Arduino, mikrokontrolcü kartları ve yazılım paketinden oluşan bir programlama platformudur. Öğrencilerden mühendislere, her kesimden insana hitap edebilmesi için kolaylık ön planda tutularak tasarlanmıştır. Kart üzerindeki mini bilgisayar (mikrokontrolcü), yazacağımız programa göre giriş ve çıkış bağlantılarını kontrol eder.

Arduino ile Neler Yapabilirim?

Arduino robotlar, insansız hava araçları (drone), akıllı ev otomasyonu projeleri gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Arduino ile yapabileceğiniz projelerin tek sınırı sizin hayal gücünüzdür. Aklınıza gelen hemen her çeşit projeyi Arduino kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Arduino’ya Nasıl Başlayabilirim?

 1. Arzu edersen, kolay başlangıçlar yapabilmen için 3 tane set oluşturduk. Bu setleri alarak, içindeki kitaplarla birlikte öğrenmeye başlayabilirsin. Setlerde neler olduğunun özetini de aşağıda belirttik. İnceleyip sana en uygun olandan başlayabilirsin.

 

 • arduino başlangıç seti
 • arduino süper başlangıç seti
 • arduino proje seti

En kapsamlı Arduino setimizdir. Arduino, Projelerle Arduino kitabı ve kitapta anlatılan tüm projelerde ihtiyacınız olacak tüm devre malzemelerinden oluşan bir içeriğe sahiptir. Fiyatı 70$+KDV'dir.

2. Ardu edersen de aşağıdaki uygulamalarla başlayabilirsin. Bu uygulamalara en baştan başlayarak, önce nasıl yapıldığını öğrenip sonra hemen adım adım kendin yaparak devam edebilirsin.

 • Eğitim 0: Tanıtım ve başlangıç
 • eğitim 1: arduino ile led yakıp söndürme.  
 • eğitim 2: rgb led kontrolü
 • Eğitim 3: 74hc595 Shift register kullanımı
 • eğitim 4: seri haberleşme (uart)
 • eğitim 5: arduino unodaki dijital girişler
 • eğitim 6: Buton kontrollü rgb led
 • Eğitim 7: analog girişler
 • Eğitim 8: ldr ile ışık algılama
 • eğitim 9: buzzer ile ses çıkışı
 • eğitim 10: arduinoya lcd ekran bağlama
 • eğitim 11: sıcaklık ölçümü
 • eğitim 12: dc motor hız kontrolü
 • eğitim 13: servo motor kontrolü
 • eğitim 14: dc motor hız ve yön kontrolü
 • eğitim 15: step motor kontrolü
 • eğitim 16: kızılötesi kumanda kullanımı
 • eğitim 17: hc-05 bluetooth modülü kullanımı
 • eğitim 18: rc522 rfıd modül kullanımı
 • eğitim 19: hc-sr04 ultrsonik mesafe sensörü kullanımı

Arduino'da Analog Veri Okuma

Adım 8'de Neler Var?

- Arduino'daki analog girişlerin incelenmesi.

- Analogdan dijitale çeviriciler.

- Potansiyometre nedir?

- Analog girişten gelen gerilimin sayısal değerini okuma.

​- Analog girişten gelen değere göre çoklu LED yakma.


Bu eğitimleri beğendiysen, arkadaşlarının da faydalanması için lütfen hemen paylaş. Unutma, maker paylaşımcıdır!

Arduino’nun ne olduğunu, arduino modellerini ve arduino seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu videoda bulabilirsiniz. Video hakkındaki yorumlarınızı blogumuzun altına veya videonun altına yazarsanız, memnun oluruz. Keyifli seyirler.

39 Yorumlar

 1. Size bir önerim var. İlk kez başlayacaklar için a-z ye bir malzeme listesi yada paketi oluşturun o paketten alıp başlasınlar

 2. İyi günler. Okulumuzda öğrencilerimize arduino egitimi vermek istiyoruz ama maliyetler bizi zor durumda bırakıyor. Arduino setleri ile ilgili görüşebileceğimiz bir yetkili varsa iletişim kurmak istiyoruz. Email veya telefon üzerinden olumlu veya olumsuz bir cevap verebilir misiniz?

 3. elektronikle hobby olarak ilgilenen biri için çok bilgilendirici idi… video yeni soruları da beraberinde getirdi 🙂 teşekkürler.

 4. Bunu yaptım calıstı sizden temin itigim 59 luk setle daha sonra aynı seyi denediğimde calısmadi 5v cıkısında bir sorun var sanırsam

 5. ardunio ile yeni çalışmaya başladım ve bir sorun var anlayamıyorum yardımcı olabilir misiniz ?
  Global variables use 9 bytes (0%) of dynamic memory, leaving 2.039 bytes for local variables. Maximum is 2.048 bytes. kontrol et dediğimde böyle yazıyor nerede yanlış yaptığımı bilemedim.

  • Bu bir hata mesajı değildir, yalnızca size yazdığınız kodun global ve lokal değişkenlerinin bellekte ne kadar yer kapladığını belirtmektedir. İstediğiniz takdirde Dosya -> Tercihler -> Aşağıdaki işlem sırasında ayrıntılı çıktı göster -> derleme ve yükleme seçeneklerini kaldırarak devre dışı bırakabilirsiniz.

 6. kerem bey öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim fakat ;
  Derleme seçenekleri değiştirildi, tümü yeniden derleniyor.
  Archiving built core (caching) in: C:\Users\user\AppData\Local\Temp\arduino_cache_771010\core\core_arduino_avr_uno_0c812875ac70eb4a9b385d8fb077f54c.a
  Çalışmanız programın 1340 bayt (4 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
  tekrar böyle bir şey yazıyor ve ben hiç bir şey yapamıyorum 13.pin hizasındaki led yanıp sönüyor yaptığım ilk işlem buydu ondan sonra hiçbir şey yapamadık öğrencilerime de öğretemiyorum hevesleri kırılacak diye korkuyorum açıkçası.

  • Merhabalar, Arduino kurulumu için buradaki adımları takip ettiniz mi? Sahip olduğunuz Arduino hangi model? Klon mu yoksa orijinal mi?

   • ardunio süper başlangıç setini almıştım sitenizden kerem bey ardunio uno rev3 orijinal kurulumu takip ettim aygıt yöneticisinden driver ı da düzettim bağlandığında com3 e bağlanıyor orada sıkıntı yok ama bu sorunu çözemiyorum. sürümü değiştirdim tekrar kurdum sorun aynı ardunio bozulmuş olabilir mi ?

    • Arduino’ya fiziksel bir şekilde müdahale etmediğiniz sürece (kısa devre vs. gibi) bozulma ihtimali oldukça düşüktür. Arduino’nuzun arızalı olup olmadığını da farklı bir bilgisayarda programlamayı deneyerek öğrenebilirsiniz.

 7. ARDUİNO PROJE SETİ nde hiç motor göremedim. bu sete mutlaka DC motor, step motor ve servo motor eklerseniz daha iyi olabilir. teşekkürler.

 8. Merhabalar, kısa bir sorum olacak. Elektrik sayaçlarındaki rs485 çıkışlarına arduino bağlayıp değerleri almak istiyorum. Bu sekilde çalışan bir denemeniz oldumu acaba. Ne kullanılabilir?

 9. Arkadaşlar selamlar. Radar hareket sensörü yapmaya çalışıyoruz. Yüksek çözünürlüklü ve hızlı adc çevrimi yapabilen işlemciye ihtiyacım var Hangi arduino yu tercih etmeliyim?

  • Projenizi bu platformdan bizimle paylaşırsanız elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız 🙂

 10. Konuşan akıllı baston yapıyonuz mu ıltrasonic sensör cismi algılıyo. Lcd üzerinde 3metre 2 metre 1 metre kaldı diye bunu sesli söylemesini istiyom

 11. Merhaba bu setten almak istiyorum elektronik bilgim tamirim vs var projem otomobil elektronik sistemleri üzerine mesala kısaca anlatayım otomobilde bulunan ön iki sis farlarını direksiyonu sola yarım yada tam sağa yarım yada tam çevirdiğimde yakmayı tekrar eski konuma aldığımda söndürmek istiyorum kısacası bir mil üzerine yerleştirdiğimiz manyetik kontak vs bunun tur sayısına göre anahtarlama tersi tura göre anahtarlama gibi projeler yapabilirmiyiz? Servo motor mantıği gibi ileri geri role tetikleyip 12 volt yol vereceğiz?

 12. Merhaba Barlow komutunu tek tırnak içinde yazmayınca hata veriyor böyle olunca da metin olarak algılıyor ve servo motor çalışmıyor ayrıca display eksik yanıyor acaba bir kütüphane mi yüklemek gerekli gerekiyorsa hangisi?

 13. Merhabalar. Arduino uno ya Easy vr shield 3 ses modülü takarak sesli komutla led yakıp söndüreceğim. Bu konuda hakkında bi kaç sorum var ama derslerinizde easy vr modülünü göremedim. Bi bilginiz varmı acaba bu modülle ilgili. Varsa sorumu ona göre sormak isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here