Merhaba,

Üzerinde GY-NEO6MV2 modülü bulunan bu kart, uçuş kontrol sistemleri başta olmak üzere bir çok projede konum kontrol ve takibi yapmak için kullanabileceğiniz bir üründür. Yüksek kaliteli ve hassasiyete sahip olan modül, GPS ile konum bilgisi gerektiren projelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yaklaşık 5 metrelik bir hassasiyete sahiptir.

 

 

 

 

 

25x25mm ölçülerinde seramik anten ürüne montajlı olarak gönderilmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan modül üzerinde besleme girişi, toprak bağlantısı ve Rx/Tx pinleri bulunmaktadır.

 

 

Bu yazımda sizlere bir kaç basit adımla GPS modülü Arduino Uno ile nasıl kullanacağınızı anlatacağım.

 

Öncelikle Arduino Uno ile Modül arasındaki bağlantıları aşağıda belirttiğim gibi yapınız.

 

Aduino Pin        >>          GPS Modül

     Pin 3              >>               Pin Rx

     Pin 4              >>               Pin Tx

     GND              >>                 GND

       5V                >>                  5V

 

Daha sonra linkinden kütüphane dosyasını indiriniz. İndirdiğiniz dosyayı zip içinden çıkardıktan sonra Arduino IDE yazılımının kütüphane dosyalarının bulunduğu dizine yapıştırınız.

 

Arduino programını çalıştırınız. Dosya>Örnekler >TinyGPSPlus>FullExample örneğini çağırınız.

9. Satırda bulunan kodu

 

static const uint32_t GPSBaud = 9600;

 

olarak değiştiriniz. Daha sonra programı yükleyiniz. Seri Port Ekranından  baud değerini 115200 olarak değiştirdikten sonra GPS verilerinizi ekranda görmeye başlayacaksınız. Değer alabilmeniz için modülü dış ve açık bir ortamda kullanmanız gerekmektedir.

 

 

109 Yorumlar

  • Merhabalar. Herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur, GY-NEO6MV2 modülü 3.3V ile de sorunsuz bir şekilde çalışır.

 1. Merhaba !

  Real time hız bilgisi alınabilecek değil mi ? Araç içerisindeki gösterge ile aynı hız değerine sahip olabiliriz.

 2. GY Gps6mv2 Pil tuketım suresı veya charge nasıl olur bı bılgınız var mı acaba ?

  sıstemı kurduk fakat calıstırdıgımızda bazen gpsden yesıl alıyoruz bazen alamıyoruz.. ayrıca band aralıgını degıstırdıgımızde yıne **** seklınde gozukuyor

  yardımcı olursanız cok sevınırım…

 3. Merhabalar;
  Ben bu ürünü aldım. Ancak saat farkını bir türlü ayarlayamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

 4. Kod için teşekkürler. Kod sorunsuz çalışıyor fakat ekranda gösterilen tarih ve saat Londra saati bunu nasıl düzeltebilirim?

 5. Merhaba cahilliğim için kusra bakmayın lutfen, okul bitirme projesi yapıyoruz ve arduino+GPS modulu ile koordinat alicaz yalnız bir sorun varki: biz bu cihazi bir kumandalı araca takicaz, laptoptan ayri calistirma imkanimiz varmi;bir yere gidicek oranın koordinatini alip gelicek bir hafiza ya kaydetme gibi birsey yapabilirmiyiz mumkunmudur ?

  • Estağfurullah, ne cahilliği. Hepimiz öğrenmek için buradayız 🙂 Yanlış anlamadıysam yapmak istediğiniz şey mobil bir GPS koordinat kaydetme cihazı. Bu işlem için GPS alıcısından elde ettiğiniz veriyi bir SD karta kaydetmeniz gerekecek. Bunun için en pratik çözüm sitemizde bulunan Adafruit Ultimate GPS Logger Shield gibi hem GPS alıcısı hem de SD kart yuvasına sahip bir shield kartı kullanmak olacaktır. Bu kart ile ilgili olarak burada yer alan anlatımda ise detaylı olarak kullanımı anlatılmıştır. Arduino ile yapacağınız bu takip sistemini de harici olarak 9V veya benzer şekilde bir batarya ile çalıştırabilmeniz mümkündür.

 6. selamlar ben mühendislik öğrencisiyim canlı gps takip sistemi yapmak istiyorum aracın nerede olduğunu canlı olarak bilgisayarımdan veya telefonum dan yerini öğrenmek için nasıl bir çalışma yapabilirim. asıl amacım bisiklet veya hayvanlar için küçük boyutlarda yapmak veya araba için takip etmek bunun için hangi malzemeler ve hangi kodu yazmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekküerler.

  not : malzemeler ebay den alacağım , maksimum 250 tl civarı olması gerekiyor

 7. Merhaba ; gy-neo6mv2 gps modul aldik ardiuno ile bagladik sonra lcd ekrana bagladik , ardiuno ve lcd ekran calisiyor ama gps modulu wait for GPS diyip kaliyor konum alamiyor ne yapmamiz gerek ?

 8. arduino mega için uno bağlantısı yaptığımızda konumları alamıyoruz.Bu konuyla ilgili bir fikriniz varmıdır ?

 9. selamlar ben mühendislik öğrencisiyim canlı gps takip sistemi yapmak istiyorum aracın nerede olduğunu canlı olarak bilgisayarımdan veya telefonum dan yerini öğrenmek için nasıl bir çalışma yapabilirim. asıl amacım bisiklet veya hayvanlar için küçük boyutlarda yapmak veya araba için takip etmek bunun için hangi malzemeler ve hangi kodu yazmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekküerler.

  not : malzemeler ebay den alacağım , maksimum 250 tl civarı olması gerekiyor

  • Bir GPS alıcısına ve GPS bilgisini canlı olarak gönderecek bir kablosuz haberleşme sistemine ihtiyacınız vardır. Mantıklı çözüm, bir GSM/GPS modülü tercih etmeniz olacaktır. GPS alıcısından gelecek olan veriyi örneğin, belirli bir aralıklar ile SMS olarak gönderebilirsiniz. Ya da yapmış olduğunuz sisteme gönderilecek bir SMS mesajı ile cihazın o anki konumu cevap şekilde karşı tarafa iletmesi mümkün olabilir.

 10. Iyi gunler bizde gy gps6mv2 gps modulumz var ama biz konum arattığınızda amerikada gosteriyor bulunduğumuz yerin kordinatlarini nasil alabiliriz

  • Cihaz uydu bağlantısını tamamladığında bulunduğunuz noktayı gösterecektir. Stabil bir sinyal için alıcının anteninin takılı olduğundan ve doğrudan açık gökyüzüne baktığından emin olunuz.

  • Evet kullanabilirsiniz. Bir mikrokontrolcü ve bir GSM haberleşme modülü ile belirli sürelerde konum belirten bir takip sistemi oluşturmak mümkündür.

 11. merhaba ben esp8266 ile gps gaz sensörü ve switch bulunan bir devre kurmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?
  önereceğiniz bir kaynak var mı?

  • GPS, tamamen zaman ile çalışan bir sistem olduğundan dolayı oldukça hassas bir gerçek zamanlı saat olarak kullanılabilmektedir. Mikrokontrolcünüzün hassas zamanlama işlemlerinde kullanılabilmesi için bu pinden 1Hz frekansında çok stabil bir sinyal çıkışı alabilirsiniz. GPS hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için GPS Nedir? Konum Tespiti Nasıl Yapılır? yazısına başvurabilirsiniz.

   • İyi günler benim arduino due var ve software serial kutubhansi değişikliği nasıl yapılması gerek yardımcı olurmusnuz kaynak olarak aslında gelişmekte olna ve güçlü bir kart olan due ile ilgili yazılarda paylaşmanız bence daha iyi olacaktır.

    • Arduino DUE kartında birden fazla UART bulunduğundan dolayı software serial kütüphanesine ihtiyaç duymazsınız. Örnek olarak TX1/RX1 portlarına bağlantı yapmanız durumunda Serial1.begin() ve Serial1.println() gibi komutları kullanmanız gerekir.

 12. İyi günler benim arduino due var ve software serial kutubhansi değişikliği nasıl yapılması gerek yardımcı olurmusnuz kaynak olarak aslında gelişmekte olna ve güçlü bir kart olan due ile ilgili yazılarda paylaşmanız bence daha iyi olacaktır.

 13. merhaba iyi günler ben bu sistemi rc bir arabaya monte edip bu arabanın attıgım konuma göre gitmesini istiyorum yani uydu üzerinden takip ve kontrol misali böyle bir sistem mümkünmü mümkün ise gerekli malzemeler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

   • peki bu kontrol kartı sistemi direk olarak rc arabayamı monte edicez yoksa ardunıo ya baglayıp ondan sonrada arabaya mı monte edicez eger bu sistem için gerekli malzemeler sizin sitenizde varsa sipariş linklerini atabilir misiniz lütfen

    • APM kontrol kartı Arduino tabanlıdır, ekstradan bir Arduino kullanmanıza gerek yoktur. Kontrol kartını RC arabanın direksiyon servosu ve ESC’sine dökümantasyonunda belirtilen şekilde bağlamanız gereklidir. Kumandanızı da kontrol kartına bağlayarak kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 14. iyi günler ben nu modülü bir diğer projeniz olan ESP8266 ie hırsız alarmı projenizde kullanak istiyorum mümkün müdür, mümkünse nasıll bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim bitirme projesi yapacağım benim için çok gerekli..

 15. merhaba projemde gps modulunden aldığım veriyi internette harita üzerinde göstermek istiyorum arduino kullanacağım ve ethernet shield kullanmam gerekecek gps olarak bunu mu kullanmalıyım yoksa başka bir gps modülü mü ayrıca ek bir malzeme gerekli mi gps modülünun yanında sd kart gibi mesela?

 16. Selamlar. Ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Bitirme projem için şöyle bir sorum olacaktı:

  Ben GPS / GPRS ile uzaktan konum tespiti yapıp, bu konumu talep edilen zamanda sms ile bir cep telefonuna göndermek istiyorum. Haberleşme için sim808 / sim900 / sim908 GSM modüllerinden birini seçmeyi düşünüyorum ancak bunlar hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım maalesef. Bu modüllerin birbirlerinden farkı nedir acaba? Özellikle Arduino ile kodlama için kullanılacak kodlarda ve kütüphanelerde bir fark var mı acaba?

  Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  • Bahsettiğiniz modüllerin içerisinden SIM900 hariç diğer ikisi GPS özelliğine dahili olarak sahiptir. SIM808 modülünü Arduino IDE dahilinde bulunan GSM kütüphanesi ile beraber kullanarak temel işlevleri yaptırabilirsiniz. Daha gelişmiş uygulamalar için ise modülün datasheet’inde yer alan komut setini kullanmanız gerekecektir. Teşekkür eder, başarılar dileriz.

 17. Merhabalar
  Projem için uzun menzilli birşeyler lazım
  Bu modülle veya farklı bir modülle menzilimi nasıl arttırabilirim

 18. Projeyi yaptım veri alabiliyorum. Bu verileri, oluşturduğum android programında bir harita üzerinde göstermek istiyorum. Bir veritabanına mı ihtiyacım var nasıl yapabilirim bunu?

 19. İyi günler kolay gelsin gps ile belirlenen konuma otomatik gitmesi üzerine bir projede uğraşıyoruz ama gps in örnek kodunda veriyi çekebilirken yön bulma döneceği açıyı hesaplama işlemlerini üzerine eklediğimiz zaman gps den veri çekemiyorum acaba neden olabilir
  Yardımınız için teşekkürler

  • Bu modül yalnızca size GPS konumunuzu bildirir. Yön tarifi, hız ölçümü, yol yakip sistemi vb. projeleri kendi yazacağınız programlar ile oluşturmanız gereklidir.

 20. Gps modülü direkt uyduya mı bağlanıyor yoksa hücresel ağ dedikleri baz istasyonlarının kapsama alanında mı kullanılır? Telefonların çekmediği bölgeşerde bu gps modülü çalışabiliyor mu ?

 21. Merhaba,
  Bu ürünü 5V ile beslediğim takdirde UART TX ve RX pinlerinden alacağım voltaj seviyesi 3.3v mi yoksa 5v mı?

 22. Kolay gelsin. Bendeki GPS modülünün üzerindeki sinyal ışığı sorunsuz aralıklı yanmakta fakat arduino ile bir türlü bağlantı kuramıyorum. Sürekli GPS algılanmadı bağlantıyı kontrol edin diyor. Belki ters takmışımdır diye fakat fayda eden bir durum olmadı. 3 farklı kütüphane kullandım fakat sonuç aynı. Arduino MEGA da deniyorum. Şimdiden teşekkürler.

 23. merhabalar bitirme projesi yapıyorum arduino ile ama arduinoya belli bir yerin yol haritasını nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olurmusunuz …teşekkürler

 24. merhaba elimde sim808 var. yanlız bütün mevcut kodları denediğim halde veri alamadım. sim808 in üzerinde bulunan PPS ledi hiç yanmıyor. şhilde nin arızalı olabileceğini düşünüyorum. dış ortamdada deneme yaptım olmuyor. yardımcı olurmusunuz lütfen…

 25. Merhabalar
  Elektrik Elektronik Muhendisligi ogrencisi son sinif ogrencisiyim,bitirme tezimde yardima ihtiyacim var..
  Hocam bir robotumuz olcak,arduino ile programlanacak. Uc tane konum vericez ve o konumlara gidicek (kartezyen cinsten). Yani basladigi nokta 0,0,0 olcak ve her zaman oldugu noktanin nere oldugunu orijine gore bilecek. Nasil bir sensor kullanmaliyim bu islev icin? Robotistandan temin edebilir miyim?

 26. Merhabalar;
  gps ile takip yapacağım fakat iletişim kesildiğinde robot bana geri dönüş yapacak.Bunu nasıl sağlayabilirim?

 27. Hocam merhaba. Ben mühendislik fakültesi öğrencisiyim. Bitirme projemde arduino kullanarak 4 uyduya bağlanıp konum almamız gerekiyor. Bunun için gps modülleri araştırıyorum ancak fazla bilgiye sahip değilim. ” https://www.f1depo.com/GY-NEO6MV2-GPS-Modulu-Ucus-Kontrol-Sistem-GPSi,PR-625.html ” sitesindeki bu ürünü inceliyorum. Acaba konum almam için yeterli mi yoksa cihazın çalışması için ek malzemeler de almalı mıyım. Umarım cevap verirsiniz. Teşekkür ederim.

 28. Merhabalar . Ben mühendislik öğrencisiyim . okul bitirme projesi için bu modülü kullanıyorum . şöyle bir durum var . ben bu modülden yerimi tahin ediyorum fakat asıl amacım hareketli bir araçta anlık olarak hız ve ivme ölçümü yapmak . 16×2 ekranım var ve bu değerleri ekranda switchlerle değiştirmem lazım . bunun için ne yapmam lazım ? Cahilliğimi mazur görün baktım fakat bulamadım .

 29. merhabalar bitirme projem bir butona bastığınızda karsı tarafa mesaj olarak konum atmak ve karsı tarfında ıstedıgı zaman mesaj ile konum alması bunun ıcın arduıno uno nun yanı sıra hangı gsm / gps modulunu kullanmam gerekir.

 30. Merhaba,
  Ben projemde quectel l80 gps modülünü kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirim arduino ile bağlantısını doğru düzgün bi yerde bulamadım. Datasheet ine baktım aynı şekilde kullanabilir miyim?

 31. Merhaba,
  Ben projemde quectel l80 gps modülünü kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirim? Arduino ile bağlantısını doğru düzgün bi yerde bulamadım datasheet e bakarak aynı şekilde kullanabilir miyim ?

 32. Kerem Bey iyi geceler,

  Paylaşımlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Mekanik üzerine çalışan biriyim ve elimden geldiğince en iyisini yapmaya çalışırım. Yazılım konusunda zayıfım. Son zamanda tekne yapımına merak sardım ve fiberden şuan 1 metrelik bir tekne tasarlamaya çalışıyorum. Bu ürünün benzeri bir arkadaşımızda mevcut. Tekneyi balıkçılıkta uzak mesafe (500 metreye kadar) olta bırakma ve hobi amaçlı düşünüyorum. Mekaniğinde ve elektiriksel bağlantılarda bir problem görmüyorum. Ancak sıkıntım RTH (Return To Home) ya da RTL (Return To Lunch) modülü. Uzaktan kumanda ile iletişim kesildiğinide ya da istendiğinde ekipmanı belirlediğim noktaya ya da çıkış noktasına geri getirmek istiyorum. Bu özellik olmadığı için geçen hafta arkadaşımızın teknesini kaybettik. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Gerekli olan ekipman ve yazılımlar nelerdir, nasıl programlayabilirim? Ya da bu şekilde hazır bir ürün mevcut mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar,

 33. Merhaba hocam ben bunu arduinoya bağladığım zaman bu kendiliğinden sağa sola dön seslerini mi verecek yada verirmi

 34. Merhabalar biz bir proje yapıyoruz ancak projemizde GPS modülüne ayırabileceğimiz fiyat en fazla 50 tl bu yüzden daha uygun bir modül var mı bize yardımcı olabilir misiniz rica etsek?

 35. Merhaba,
  Kodu Stm32f103 bluepill ile kullanıyorum FTDL ile kodu yuklediğim için bir adet seri haberleşme yapmış oluyorum diğer tx\rx pinlerini gps ye takarken bir ayrım yapmalımıyım

 36. Merhabalar,ben suyun altından bilgisayara (kablo aracılığı ile) veri aktarabilen bir denizaltı yapacağım acaba gps suyun altından veri aktarabilir mi diye merak ettim. teşşekkürler

 37. merhaba,
  bu modülden aldığımız verileri sms göndermek için gsm modülüne ihtiyacımız var mı? yoksa burdan da gönderebilir miyiz?

 38. Merhaba, öncelikle hizmetleriniz için teşekkür ederim.
  bazı kaynaklarda bu modül için imei gereklidir uyarısı gördüm. doğrumudur?

 39. merhaba gps i doğru şekilde bağlayıp kütüphanedeki full example adlı örneği çalıştırıyorum ancak verilerin görünmesi gereken yerde ” ************** ” şeklinde bir sonuç alıyorum
  bunun sebebi ne olabilir ve sorunu nasıl çözebilirim?

  • Öncelikle belki modülünüz bozuk olabilir. Donanımsal ve yazılımsal bağlantıları tekrar kontrol etmenizi ve farklı kaynaklara bakmanızı öneririm. Bunları yaptıktan sonra ise farklı kütüphaneleri denemenizi öneririm 🙂

 40. Peki ben uzak mesafelere göndereceğim ve uzaktan kontrol edeceğim bir cihazda hangi GPS kartını kullanmalıyım?

 41. iyi günler arkadaşlar gps ile konum seçip ve uzaktaki robota gönderip
  konuma otomatik olarak ulaşmasını sağlayan bilirmiyim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz