Merhaba,

Üzerinde GY-NEO6MV2 modülü bulunan bu kart, uçuş kontrol sistemleri başta olmak üzere bir çok projede konum kontrol ve takibi yapmak için kullanabileceğiniz bir üründür. Yüksek kaliteli ve hassasiyete sahip olan modül, GPS ile konum bilgisi gerektiren projelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yaklaşık 5 metrelik bir hassasiyete sahiptir.

25x25mm ölçülerinde seramik anten ürüne montajlı olarak gönderilmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan modül üzerinde besleme girişi, toprak bağlantısı ve Rx/Tx pinleri bulunmaktadır.
Bu yazımda sizlere bir kaç basit adımla GPS modülü Arduino Uno ile nasıl kullanacağınızı anlatacağım.
Öncelikle Arduino Uno ile Modül arasındaki bağlantıları aşağıda belirttiğim gibi yapınız.
Aduino Pin        >>          GPS Modül
     Pin 3              >>               Pin Rx
     Pin 4              >>               Pin Tx
     GND              >>                 GND
       5V                >>                  5V
 DSC_0007
Daha sonra linkinden kütüphane dosyasını indiriniz. İndirdiğiniz dosyayı zip içinden çıkardıktan sonra Arduino IDE yazılımının kütüphane dosyalarının bulunduğu dizine yapıştırınız.
Arduino programını çalıştırınız. Dosya>Örnekler >TinyGPSPlus>FullExample örneğini çağırınız.
9. Satırda bulunan kodu
static const uint32_t GPSBaud = 9600;
olarak değiştiriniz. Daha sonra programı yükleyiniz. Seri Port Ekranından  baud değerini 115200 olarak değiştirdikten sonra GPS verilerinizi ekranda görmeye başlayacaksınız. Değer alabilmeniz için modülü dış ve açık bir ortamda kullanmanız gerekmektedir.

76 Yorumlar

  • Merhabalar. Herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur, GY-NEO6MV2 modülü 3.3V ile de sorunsuz bir şekilde çalışır.

 1. Merhaba !

  Real time hız bilgisi alınabilecek değil mi ? Araç içerisindeki gösterge ile aynı hız değerine sahip olabiliriz.

  • Merhabalar. Evet, GPS ile anlık hız bilgisi alabilmeniz mümkündür. Araç içinde kullanacaksanız GPS modülünü cama yakın bir şekilde konumlandırmanız daha iyi bir sinyal almanızı sağlayacaktır.

 2. GY Gps6mv2 Pil tuketım suresı veya charge nasıl olur bı bılgınız var mı acaba ?

  sıstemı kurduk fakat calıstırdıgımızda bazen gpsden yesıl alıyoruz bazen alamıyoruz.. ayrıca band aralıgını degıstırdıgımızde yıne **** seklınde gozukuyor

  yardımcı olursanız cok sevınırım…

 3. Merhabalar;
  Ben bu ürünü aldım. Ancak saat farkını bir türlü ayarlayamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

 4. Kod için teşekkürler. Kod sorunsuz çalışıyor fakat ekranda gösterilen tarih ve saat Londra saati bunu nasıl düzeltebilirim?

 5. Merhaba cahilliğim için kusra bakmayın lutfen, okul bitirme projesi yapıyoruz ve arduino+GPS modulu ile koordinat alicaz yalnız bir sorun varki: biz bu cihazi bir kumandalı araca takicaz, laptoptan ayri calistirma imkanimiz varmi;bir yere gidicek oranın koordinatini alip gelicek bir hafiza ya kaydetme gibi birsey yapabilirmiyiz mumkunmudur ?

  • Estağfurullah, ne cahilliği. Hepimiz öğrenmek için buradayız 🙂 Yanlış anlamadıysam yapmak istediğiniz şey mobil bir GPS koordinat kaydetme cihazı. Bu işlem için GPS alıcısından elde ettiğiniz veriyi bir SD karta kaydetmeniz gerekecek. Bunun için en pratik çözüm sitemizde bulunan Adafruit Ultimate GPS Logger Shield gibi hem GPS alıcısı hem de SD kart yuvasına sahip bir shield kartı kullanmak olacaktır. Bu kart ile ilgili olarak burada yer alan anlatımda ise detaylı olarak kullanımı anlatılmıştır. Arduino ile yapacağınız bu takip sistemini de harici olarak 9V veya benzer şekilde bir batarya ile çalıştırabilmeniz mümkündür.

 6. selamlar ben mühendislik öğrencisiyim canlı gps takip sistemi yapmak istiyorum aracın nerede olduğunu canlı olarak bilgisayarımdan veya telefonum dan yerini öğrenmek için nasıl bir çalışma yapabilirim. asıl amacım bisiklet veya hayvanlar için küçük boyutlarda yapmak veya araba için takip etmek bunun için hangi malzemeler ve hangi kodu yazmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekküerler.

  not : malzemeler ebay den alacağım , maksimum 250 tl civarı olması gerekiyor

 7. Merhaba ; gy-neo6mv2 gps modul aldik ardiuno ile bagladik sonra lcd ekrana bagladik , ardiuno ve lcd ekran calisiyor ama gps modulu wait for GPS diyip kaliyor konum alamiyor ne yapmamiz gerek ?

 8. selamlar ben mühendislik öğrencisiyim canlı gps takip sistemi yapmak istiyorum aracın nerede olduğunu canlı olarak bilgisayarımdan veya telefonum dan yerini öğrenmek için nasıl bir çalışma yapabilirim. asıl amacım bisiklet veya hayvanlar için küçük boyutlarda yapmak veya araba için takip etmek bunun için hangi malzemeler ve hangi kodu yazmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekküerler.

  not : malzemeler ebay den alacağım , maksimum 250 tl civarı olması gerekiyor

  • Bir GPS alıcısına ve GPS bilgisini canlı olarak gönderecek bir kablosuz haberleşme sistemine ihtiyacınız vardır. Mantıklı çözüm, bir GSM/GPS modülü tercih etmeniz olacaktır. GPS alıcısından gelecek olan veriyi örneğin, belirli bir aralıklar ile SMS olarak gönderebilirsiniz. Ya da yapmış olduğunuz sisteme gönderilecek bir SMS mesajı ile cihazın o anki konumu cevap şekilde karşı tarafa iletmesi mümkün olabilir.

 9. Iyi gunler bizde gy gps6mv2 gps modulumz var ama biz konum arattığınızda amerikada gosteriyor bulunduğumuz yerin kordinatlarini nasil alabiliriz

  • Cihaz uydu bağlantısını tamamladığında bulunduğunuz noktayı gösterecektir. Stabil bir sinyal için alıcının anteninin takılı olduğundan ve doğrudan açık gökyüzüne baktığından emin olunuz.

  • Evet kullanabilirsiniz. Bir mikrokontrolcü ve bir GSM haberleşme modülü ile belirli sürelerde konum belirten bir takip sistemi oluşturmak mümkündür.

 10. merhaba ben esp8266 ile gps gaz sensörü ve switch bulunan bir devre kurmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?
  önereceğiniz bir kaynak var mı?

  • GPS, tamamen zaman ile çalışan bir sistem olduğundan dolayı oldukça hassas bir gerçek zamanlı saat olarak kullanılabilmektedir. Mikrokontrolcünüzün hassas zamanlama işlemlerinde kullanılabilmesi için bu pinden 1Hz frekansında çok stabil bir sinyal çıkışı alabilirsiniz. GPS hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için GPS Nedir? Konum Tespiti Nasıl Yapılır? yazısına başvurabilirsiniz.

   • İyi günler benim arduino due var ve software serial kutubhansi değişikliği nasıl yapılması gerek yardımcı olurmusnuz kaynak olarak aslında gelişmekte olna ve güçlü bir kart olan due ile ilgili yazılarda paylaşmanız bence daha iyi olacaktır.

    • Arduino DUE kartında birden fazla UART bulunduğundan dolayı software serial kütüphanesine ihtiyaç duymazsınız. Örnek olarak TX1/RX1 portlarına bağlantı yapmanız durumunda Serial1.begin() ve Serial1.println() gibi komutları kullanmanız gerekir.

 11. İyi günler benim arduino due var ve software serial kutubhansi değişikliği nasıl yapılması gerek yardımcı olurmusnuz kaynak olarak aslında gelişmekte olna ve güçlü bir kart olan due ile ilgili yazılarda paylaşmanız bence daha iyi olacaktır.

 12. merhaba iyi günler ben bu sistemi rc bir arabaya monte edip bu arabanın attıgım konuma göre gitmesini istiyorum yani uydu üzerinden takip ve kontrol misali böyle bir sistem mümkünmü mümkün ise gerekli malzemeler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

   • peki bu kontrol kartı sistemi direk olarak rc arabayamı monte edicez yoksa ardunıo ya baglayıp ondan sonrada arabaya mı monte edicez eger bu sistem için gerekli malzemeler sizin sitenizde varsa sipariş linklerini atabilir misiniz lütfen

    • APM kontrol kartı Arduino tabanlıdır, ekstradan bir Arduino kullanmanıza gerek yoktur. Kontrol kartını RC arabanın direksiyon servosu ve ESC’sine dökümantasyonunda belirtilen şekilde bağlamanız gereklidir. Kumandanızı da kontrol kartına bağlayarak kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 13. iyi günler ben nu modülü bir diğer projeniz olan ESP8266 ie hırsız alarmı projenizde kullanak istiyorum mümkün müdür, mümkünse nasıll bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim bitirme projesi yapacağım benim için çok gerekli..

 14. merhaba projemde gps modulunden aldığım veriyi internette harita üzerinde göstermek istiyorum arduino kullanacağım ve ethernet shield kullanmam gerekecek gps olarak bunu mu kullanmalıyım yoksa başka bir gps modülü mü ayrıca ek bir malzeme gerekli mi gps modülünun yanında sd kart gibi mesela?

 15. Selamlar. Ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Bitirme projem için şöyle bir sorum olacaktı:

  Ben GPS / GPRS ile uzaktan konum tespiti yapıp, bu konumu talep edilen zamanda sms ile bir cep telefonuna göndermek istiyorum. Haberleşme için sim808 / sim900 / sim908 GSM modüllerinden birini seçmeyi düşünüyorum ancak bunlar hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım maalesef. Bu modüllerin birbirlerinden farkı nedir acaba? Özellikle Arduino ile kodlama için kullanılacak kodlarda ve kütüphanelerde bir fark var mı acaba?

  Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  • Bahsettiğiniz modüllerin içerisinden SIM900 hariç diğer ikisi GPS özelliğine dahili olarak sahiptir. SIM808 modülünü Arduino IDE dahilinde bulunan GSM kütüphanesi ile beraber kullanarak temel işlevleri yaptırabilirsiniz. Daha gelişmiş uygulamalar için ise modülün datasheet’inde yer alan komut setini kullanmanız gerekecektir. Teşekkür eder, başarılar dileriz.

 16. Merhabalar
  Projem için uzun menzilli birşeyler lazım
  Bu modülle veya farklı bir modülle menzilimi nasıl arttırabilirim

  • Bendede aynı şekilde oluyor, modül üzerinde kırmızı ışık yanıp sönüyor fakat veri gelmiyor, yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

 17. Projeyi yaptım veri alabiliyorum. Bu verileri, oluşturduğum android programında bir harita üzerinde göstermek istiyorum. Bir veritabanına mı ihtiyacım var nasıl yapabilirim bunu?

 18. İyi günler kolay gelsin gps ile belirlenen konuma otomatik gitmesi üzerine bir projede uğraşıyoruz ama gps in örnek kodunda veriyi çekebilirken yön bulma döneceği açıyı hesaplama işlemlerini üzerine eklediğimiz zaman gps den veri çekemiyorum acaba neden olabilir
  Yardımınız için teşekkürler

  • Bu modül yalnızca size GPS konumunuzu bildirir. Yön tarifi, hız ölçümü, yol yakip sistemi vb. projeleri kendi yazacağınız programlar ile oluşturmanız gereklidir.

 19. Gps modülü direkt uyduya mı bağlanıyor yoksa hücresel ağ dedikleri baz istasyonlarının kapsama alanında mı kullanılır? Telefonların çekmediği bölgeşerde bu gps modülü çalışabiliyor mu ?

 20. Merhaba,
  Bu ürünü 5V ile beslediğim takdirde UART TX ve RX pinlerinden alacağım voltaj seviyesi 3.3v mi yoksa 5v mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here