back to top

Çocukların Öğrenmesi İçin En İyi Kodlama Dilleri

Kodlama, çocuklara ileri seviye konuları öğretmek ve modern beceriler geliştirme konusunda çok faydalıdır. Çocukların yaratıcılığını, özgüvenini arttırarak problem çözme, eleştirel düşünme, analitik düşünme yeteneğini geliştirir ve iyileştirir.

Bu, çocuklarda olumlu yönde büyük bir değişim yaratır ve akademik başarı elde etmelerine yardımcı olur. Bu nedenle ebeveynler ve öğretmenler çocuklarının kodlama dilleri öğrenmesini isterler.

Ancak asıl soru şu, çocuklar hangi programlama dillerini öğrenmeli ve nasıl öğrenebilirler? Onlarca programlama dili olduğu için doğru olanı seçmek zor olabilir. Bu soruları yanıtlamak ve çocukların öğrenirken eğlenebileceği temel kodlama dillerini listelemek için buradayız.

1. Kodlama Dillerine Giriş

1) Scratch

Scratch programlama dili, çocukların öğrenmesi için en iyi kodlama dillerinden biridir. Blok tabanlı kodlama ve görsel arayüzünün basit olması sayesinde çocuklar çeşitli robot oyuncakları, müzik, oyunlar, hikayeler vb. programlayabilirler. Kodlamayı çok daha kolay hale getirir ve çocukların yaptıklarının tadını çıkarmalarına olanak tanır.

8-16 yaş arasındaki çocuklar için özel olarak geliştirilmiştir ve 5-7 yaşındaki çocuklar için uygun olan ScratchJr da bulunmaktadır. Birçok şirket, çocuklara kodlamayı kolay bir şekilde öğretmek ve sonuçlardan keyif almalarına yardımcı olmak için Scratch ve ScratchJr’ı ürünlerine ve oyuncaklarına entegre etmiştir.

Başlayanlar birkaç öğretici izledikten sonra kolayca başlayabilirler. Blok kodları sürükleyip bırakarak basit değişiklikler yapmaları yeterlidir. Okullarda en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir.

2) Python

Scratch’ı tartıştık, ki bu basit bir blok tabanlı programlama dili, ancak bazı sınırlamalara sahiptir. Başlamak için iyi olsa da, çocuklar daha sonra metin tabanlı bir programlama diline geçmek zorunda kalacaklar.

Python, çocukların öğrenmesi için en kolay metin tabanlı ve en iyi kodlama dillerinden biridir. Uzun vadeli bir hedef için mükemmel bir dil çünkü bir Python geliştirici olarak profesyonel bir kariyere yardımcı olabilir. Web siteleri, veri bilimi, çevrimiçi araçlar, oyunlar, yapay zeka, siber güvenlik, robotik, animasyonlar vb. için kullanılabilir.

Yedi yaş ve üstü çocuklar için Python, ideal bir programlama dilidir, ancak onu ustalaşmak zaman gerektirecektir. Oldukça kullanıcı dostu ve öğrenmesi kolaydır ve en iyi programlama dili olarak başlangıç ​​için uygundur.

Sadece normal metin gibi görünen birkaç satır kod gerektirir. Örneğin, C, C++ ve birçok programlama dilinde değişkenin türünü bildirmek zorunludur, ancak Python’da türünü bildirmeden bir değişken oluşturabilirsiniz; dil yeterince akıllıdır.

Çocuklar ustalaştıklarında bu güçlü programlama dilini seveceklerdir. Bu güçlü programlama diliyle neredeyse her şeyi yapabilirler ve geleceğe hazırlanabilirler.

3) MicroPython

MicroPython, özellikle mikrodenetleyicileri, I/O modüllerini ve gömülü donanımı programlamak için özel olarak tasarlanmış Python 3 uygulaması veya özel bir programlama dilidir. Python programlama dilinin bir alt kümesi olarak adlandırılabilir.

Sözdizimi açısından Python’dan biraz farklıdır. Çocuklar, robotlar oluşturabilir ve yaratıcılıklarıyla eğlenebilirler. LED ışıkları yanıp söndürmeye başlayabilirler ve daha sonra gelişmiş programlar oluşturabilirler.

Çocuklar ilkokulda veya ortaokulda MicroPython ile çalışmaya başlayabilirler. Bu, küçük mucitler için harika bir dildir. Bazı robot oyuncakları ayrıca çocuklar için temel oluşturmak için MicroPython kullanır.

4) Arduino C

Arduino, açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım ve donanımdır.

Donanım, bir Atmel çipini içeren bir karttır ve kullanıcının sinyalleri okumasını ve yazmasını ve çipi gerektiği gibi kodlamasını kolaylaştırır. Bir geliştirme kartı olarak adlandırılabilir ve farklı modüller kullanarak farklı türde cihazlar yapmanıza olanak tanır. Kart üzerinde çeşitli pinler, bileşenler, bir mikrodenetleyici, bir güç konektörü, bir seri konektör ve çeşitli diğer şeyler bulunur. Bu, her şeyin bir devre içinde olduğu küçük bir bilgisayar gibidir.

Arduino’yu kodlamak için Arduino IDE adı verilen yazılıma ihtiyacınız vardır. Kartı programlamak için kullanılan dil C++ olsa da, kendi sözdizimi, işlevleri ve yöntemleri vardır.

Arduino C veya Arduino dili, çocuklar için oldukça faydalıdır. Basit robotları ve I/O modüllerini programlamayı öğrenirler ve sonra gelişmiş projeler üzerinde çalışabilirler. Bu dil, çocuğun kodlama becerilerini bir üst seviyeye taşıyabilir.

STEM için kodlanmış olan çoğu robot ve oyuncak, genellikle Arduino kullanarak güçlendirilir. Bu nedenle çocuğunuzun bunu öğrenmesini istiyorsanız, kod yazmak ve derlemek için basit bir C++ IDE’ye ihtiyacınız olabilir.

5) C++

C++, Python, Ruby ve diğer en iyi kodlama dillerine göre biraz daha zor bir dildir. Ancak kendi avantajları vardır; tarayıcılar, işletim sistemleri, oyunlar, uygulamalar vb. geliştirmek için kullanılmış gelişmiş bir dildir.

8 yaş ve üstü bir çocuk bu dili kolayca öğrenebilir ve başlayabilir. Nesne yönelimli programlamayı, veri yapılarını ve gelişmiş programları anlamak birkaç yıl sürebilir. Ancak bir çocuk C++ öğrenirse, Arduino programlamayı anlamak ve ustalaşmak daha kolay olacaktır.

Ancak genellikle STEM oyuncakları C++ kullanmaz, bu nedenle çocuğunuzun bunu öğrenmesini istiyorsanız, kod yazmak ve derlemek için basit bir C++ IDE almanız gerekebilir.

Çocuklara Nasıl Kod Öğretilir?

STEM Oyuncakları Tanıtın

Kodlamanın öğrenilmesi kolaydır, ancak çocuklar başlangıçta ilgisini çekmeyebilirler. Sıkılıp sıkılabilirler ve bu tamamen normaldir çünkü fiziksel oyunlara, video oyunlarına, kısa videolara, sosyal medyaya vb. çekilirler.

Stem nedir?

STEM oyuncakları, kodlamayı çocuklara öğretmek için en iyisidir. Bu oyuncaklar etkileşimli ve ilginçtir ve çocuklar oynarken öğrenebilirler. Bu şekilde sıkılmazlar ve kodlamanın sonuçlarının tadını çıkarırlar.

Çeşitli türlerde STEM oyuncakları bulunmaktadır ve hepsi çocuklara çeşitli becerileri ve konuları öğretir. Ancak STEM robotları, kodlamayı etkileşimli bir şekilde öğretmek için özel olarak yapılmıştır. Bunlar, çocukların kodlamayı öğrenmeye zorlayan araba ve robotlar gibidir.

Robot oyuncaklar özellikle çocuklar için yapılmıştır ve kodlamayı çok iyi öğretebilirler. Çocuklar hemen başlayabilirler ve talimatları inceleyerek robotu monte edebilirler. Daha sonra genellikle blok tabanlı kodlar olan basit kodları deneyebilirler. En iyi tarafı, çocuklar basit kodlama dillerini öğrendiklerinde, Python ve Arduino gibi daha gelişmiş kodlamaya geçebilirler. Bu, çocuklara kodlamayı öğretmek ve ebeveynler ve öğretmenler için işlemi kolaylaştırmak için inanılmaz bir yoldur.

Çocuklara Kodlama Dillerini Öğretmek İçin Bazı STEM Robot Oyuncakları

Aynı zamanda mTiny, Codey Rocky, Matatalab Tale-Bot Pro, Matatalab VinciBot Kodlama Seti gibi robotlar robotik kodlamayı çok daha eğlenceli hale getiriyor. Örneğin Codey Rockey, altı yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Bu yapay zeka robotu, çocuklara oyun oynarken desteklenen mBlock 5 yazılımı ile hem blok tabanlı hem de Python programlamayı öğrenme fırsatı sunar. Matatalab VinciBot Kodlama Seti ise çocukları oynamaya ve keşfetmeye teşvik ediyor. İlkokul ve ortaokul çağındaki 8 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanan VinciBot Kodlama Robot Seti, farklı ve zengin işlevselliğe, mükemmel kaliteye sahip bir öğrenme aracıdır. Bu tür robotlar ile robotik kodlamayı uygulamalı bir şekilde öğrenebilir ve daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz