back to top

İHA(Drone) Kayıt Sistemi Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Yazıya başlamadan önce bir drone’ununuz yoksa hemen kendinize uygun fiyatlı bir drone edinebilirsiniz.

Günümüzün popüler oyuncakları İHA’lar (ya da drone), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımlamış olduğu İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı ile kayıt altına alınmaya başlandı. Bu yazıda 35 sayfalık talimatnameyi basit ve özet bir şekilde dilim yettiği kadar anlatmaya çalışacağım.

Bu talimata göre insansız hava araçları 4 kategoriye ayrılıyor:

 • İHA0: Uçuş ağırlığı 500gr – 4kg arası olan araçlar
 • İHA1: Uçuş ağırlığı 4kg – 25kg arası olan araçlar
 • İHA2: Uçuş ağırlığı 25kg – 150kg arası olan araçlar
 • İHA3: Uçuş ağırlığı 150kg ve üzeri olan araçlar

Hobi amaçlı cihazlar (bunlara uçak ve helikopter de dahildir) anlaşılacağı üzere İHA0 kategorisine dahil oluyor. DJI Phantom veya kendi topladığımız araçlar bu sınıfa dahil. İHA1 ve üzeri olan kategoriler, ticari kullanım için düşünülmüş. Bu yüzden sigorta ve ek ekipman (otopilot, çakar lamba, telemetri vs.) zorunluğu bulunmakta. İHA0 kategorisinde standart ekipman dışında ekstra bir zorunluluk yok. Bunun tek istisnası, İHA0 kategorisindeki aracınızı ticari amaçlı kullanmak istemenizde ortaya çıkıyor. Bu durumda minimum gereksinim İHA1 sınıfı gereksinimleri. Yani Phantom’unuzu ticari amaçlı kullanırsanız İHA1 sınıfı gereksinimlerini yerine getirmeniz gerekiyor.

Kategori ayrımı olmadan uçuşun yasak olduğu alanlar ise şu şekilde:

 • Havalimanlarının size en yakın pistinden 9km mesafede
 • Heliport, heliped, hava parkı, SHGM internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanları
 • Kalabalık bölgeler ve bölgelerin üzerinde
 • Havacılık Bilgi Yayını ENR 5.1 bölümünde yer alan “Yasak, Tahditli ve Tehlikeli Sahalar”da
 • Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde
 • NOTAM ile ilan edilen sahalarda

İHA’larınızı yasal olarak uçurabilmeniz için öncelikle iha.shgm.gov.tr adresine girerek kayıt olmanız ve araçlarınızı kaydettirmeniz gerekiyor. Öncelikle İHA pilotu olarak kaydolmanız için sisteme üye olup, gerekli bilgileri girerek İHA lisansına sahip oluyorsunuz. İstenen bilgi ve belgeler şunlar:

 • Fotoğraf
 • Ad-soyad, telefon ve e-posta adresi
 • İkamet bilgileriniz (il, ilçe, mahalle ve sokak)
 • Önlü arkalı nufüs cüzdanı fotokopisi
 • 18 yaşından büyükseniz arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (e-Devlet üzerinden alabilirsiniz)
 • 18 yaşından küçükseniz veliniz tarafından noter onaylı muvafakat belgesi
 • Çalıştığınız şirket/kurum adı
 • Uçuş özgeçmişiniz

Örnek kayıt ekranı:

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-1458383530644

Bilgi ve belgelerinizi tamamladıktan sonra kaydınızın onaylanması için gereken süreç başlamış oluyor. Verdiğiniz bilgiler yetkili kişiler tarafından doğrulandıktan sonra lisans numarasına sahip oluyorsunuz. Lisans numarası edindikten sonra da İHA’larınızı kayıt etmeniz gerekli. Kayıt edilen araçlarınız onaylandıktan sonra her biri için birer plaka numarası verilecektir.

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-araclarim-1458384677222

Araç Ekle‘ye tıkladığınızda sizi böyle bir ekran karşılamakta:

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-araclarim-ekle-1458384830968

Aracınızı uçuşa hazır olarak satın aldıysanız Tür kısmından Profesyönel İmalat’ı, kendiniz topladıysanız Amatör İmalat’ı seçiyorsunuz. Araç bilgilerini düzgün şekilde girdikten sonra, aracın önünden, arkasından ve üstünden çekilmiş en az 3 adet fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra aracınız onay için sıraya giriyor ve bilgilerinizi doğru girdiyseniz plaka numaranız veriliyor.

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-araclarim-detay-800-1458385057133

Son Çıkan Yazılar

92 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Anlatımda büyük bir eksiklik var. “İHA (drone)” diye belirtilmiş. Drone diye tabir ettiğiniz multikopterler İHA sınıfının bir üyesi. Kısaca helikopter, uçak gibi araçlar da kayıt edilmeli. Yazınızda belirtilmemiş. Ekleyiniz.

  • helikopter ve uçakların kayıt edilmesine gerek yoktur,droneların kayıt altına alınmasının en büyük sebebi ses görüntü kaydı yapıp yük transferi yapabiliyor olmaları ve ayrıca çok yüksek irtifa ve uzun menzile sahip olmalarıdır,hiçbir model uçak ve helikopter bu özelliklere sahip olmadığı için kayıt edilmesi zorunlu değildir.

 2. kayıt için çok faydalı oldu içerik için teşekkürler birşey sormak istiyorum bende sitemde sizin gibi newsmag teması kullanıyorum mouse ile aşağı scroll yapınca sağda çıkan Diğer İçerikler bölümünü nasıl yaptınız? pluginle mi

  • Velilerine söyleyeceksin, annen ve baban noter e gidip onaylı belge alacaklar. Noter’deki kişiler zaten biliyor sadece annen ve baban gidip senin kimliğini verip, kağıt imzalanacaktır. Sonra o belgenin esasını tarayıp siteye 1Mb’ın altında bir şekilde JPG olarak yüklemem lazım.

 3. s.a arkadaşlar ben drone alcamda kucuk bişey syma x5c1 ondada bu belgeleri almamız gerekiyomu bide kamerasız kullansamda gerekirmi

  • Bahsettiğiniz araç ağırlığı sebebiyle oyuncak sınıfına dahil olmaktadır. Bu sayede SHGM’ne kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca yazıda bahsedilen kayıt işlemi yalnızca kameralı olan İHA’lar için değil, 500gr üzerinde uçuş ağırlığına sahip tüm araçlar için geçerlidir.

 4. merhaba iha.shgm.gov.tr ye pilot kaydımı yaptım ama siteye giriş yaptıgımda bu yazı cıkıyor. —- Lisans numaranız onay işleminden sonra verilecektir.
  Diger linklere tıkladııgımda ise —- Pilot bilgileriniz onaylandıktan sonra bu menüye erişebilirsiniz. yazıyor ben kaydımı yapalı 1 haftayı gecti halen onay verilmedi beklemedeyim bu süreç ne kadar sürüyor bilgi alabilirmiyim gerekli alanları doldurmam için beklemedeyim….. acil bir bilgi alabilirmiyim bu konu hakkında

  • Merhabalar, pilot bilgileriniz yetkililer tarafından değerlendirildikten sonra onaylanacaktır. Yoğunluk durumuna bağlı olarak işlem uzun sürebilmektedir.

  • Hayır gerekmiyor.
   Lisans – Pilot başvurunuzu yapacağınız sayfaya TC kimlik numaranızı ve vesikalık çekilmiş bir fotoğrafınızı yükleyip başvur yapabilirsiniz.
   Bana3 günde pilot lisansı verildi. Henüz Dronumu kaydettirememiştim. Zaten yanlış tartmışlar.
   Kamera taşıyıcı aparatla birlikte tarttıkları dronum 540 gram gelmişti. Daha sonra ürün sayfasından ve gümrükte fotokopisini çektiğim kullanma klavuzunda DJX 3b Bugs 3 dronumun maximum 485 gram olduğunu gösterincekayıt gerekmediğine ikna edip, %20 gümrük vergisi ödeyerek cihazımı teslim aldım.

 5. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim kendi toplamış olduğum bir quadcopterim var kayıt sırasında seri no, üretici ve modele ne yazmamız gerekiyor. Ve topladığım tarih bu kararnamenin çıktığı tarihten önce. Bu durum bir sorun yaratır mı? Yani cihaz eski ama kayıt ettirmedim.(not: cihazı hobi amaçlı kullanıyorum ve IHA0 grubunda)
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar. Drone’nunuzu kayıt ettirirken bilgiler kısmında “Profesyönel İmalat”ı seçerseniz Seri No girmenize gerek yoktur. Marka ve model kısmına benim yapmış olduğum gibi gövde ve kontrolcü modellerini girebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum. Ayrıca cihazın eski veya yeni olması kayıt yaptırmanız esnasında herhangi bir problem oluşturmayacaktır.

   • Tekrar merhaba,
    Peki cihazım lipo pil dahil 1650 kg. Yinede kayıt ettirmem gerekiyor mu? bazı sitelerde 4 kg ın altına gerek yok filan diyor kafam karıştı bu konuda. Hobi amaçlı kullanacağım. ve eğer izin veriliyor ise kamerada takıcam. şu anda kamera yok üzerinde.

    • Kanunen 500gr üzerinde olan tüm İHA’ların sisteme kayıt ettirilmesi gerekiyor. 4 kg altı, İHA0 sınıfına giriyor, yani sizin de dahil olduğunuz hobi amaçlı kullanım için. Fakat aracınızı ticari amaçlı kullanmak isterseniz, minimum İHA1 sınıfının gereksinimlerini yerine getirmeniz gereklidir.

     • Peki ileride ben bu dronu parçalar halinde satmak istiyorum. Sistemden kayıt silmeyi satmam durumunda sattığım kişinin TC si ile yapabildiğimi biliyorum fakat hurdaya çıkarma durumu nasıl oluyor? Yani ben parçalar halinde satıcağım için sistemden hurdaya çıkarmam gerekiyor ama site üzerinde böyle bir link yokmuş. Resmi başvuru yolu ile diyor. Bunun nasıl yapıldığı hakkında bir bilginiz var mı?

 6. Abi 18 yasindan kucugum ve muvafakat velgesini nerden nasil ne sekilde alacagimi bilmiyorum.Yardimci olursan cok sevinirim acil lazim.tesekkurler

 7. Syma X8W siparişi verdim. Drone’un ağırlığı pil ve kamera dahil 598gr olarak verilmiş.Kayıt ettirmem gerekli mi? Eğer daha küçük pil kullanıp kamerayı çıkartırsam ve dronun ağırlığı 500 gr ın altına düşerse (üretici bilgilerinde belirtilen ağırlığın altına inerse) yine de kayıt gerekli mi?
  Diğer taraftan Drone’u kaydettirmek kötü bir şey mi? Ne gibi dezavantajları var? Kayıt gerektirmeyen 500gr ın altında ağırlığa sahip bir done alma mı tavsiye edersiniz. Bir de kayıt ücretli mi?

  • Drone’unuzu kaydettirmenin herhangi bir kötü yanı yoktur. Aksine kanunlar gereği drone’unuzu yasal olarak kullanabilmeniz için bu işlemi yapmanız zorunludur. Kayıt işlemi için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

 8. Yazınızı okuduktan sonra SHGM Talimatını da okumaya başladım ve KAPSAM (madde 2) kısmında şöyle belirtilmiş:
  “(2) Model uçaklar ve kapalı mekânlarda kullanılmak üzere üretilmiş uçabilen oyuncak veya araçlar bu talimatın kapsamı dışındadır.
  (3) Azami kalkış kütlesi 4 kg’dan ve azami hızı da saatte 50 km’den daha az olan ve azami irtifası yer yüzeyinden 100 metreyi geçmeyen İHA’lar bu talimatın kapsamı dışındadır.”
  Yani 500gr gibi bir alt sınır yok gibi görünüyor, 4 kg’dan az ve ticari olmadığı zaman kapsam dışında. Siz yazıyı yazdıktan sonra bir güncelleme yapılmış olabilir. İyi günler, iyi çalışmalar dilerim…

 9. Merhabalar,
  Benim Dronumun yalın ağırlığı 500gr’dan düşük. Fakat üzerine kamera gibi ekipman taktığım zaman 500gramı geçiyor. burada uçuş ağırlığının 500gr olduğunu söylüyor, emin olmak için soruyorum. Uçuş anında üzerine kaç gram varsa mı kayıt olması gerekiyor. Başka bir değişle ben dronumu sürekli ağırlığı 500gr altında uçuruyorum, bir gün herhangi bir sebeple 550gr uçurmak durumunda kaldım ve yakalandım. Bu durum sorun teşkil ediyor mu?

  • Uçuş ağırlığından kasıt, drone üzerindeki uçuşta bulunan tüm ekipman (pil, kamera, görüntü verici vs.) dahil ağırlığıdır. Eğer drone’unuzun bu şekildeki toplam ağırlığı 500gr üzerinde ise, yasal olarak uçurabilmeniz için kaydettirmeniz gereklidir.

 10. Merhaba, sanırım kayıt sistemi değişmiş. Sizin paylaştığınız görseller artık yok. Seri no girmek zorunlu. Bir numara yazdım kabul edilmedi. Yardımcı olabilir misiniz?

  • SHGM, drone kayıt prosedürünü değiştirdi. Bizim de yazımız malesef eski kaldı 🙁 En kısa zamanda yeni sisteme göre yazıyı güncelleyeceğiz, kusura bakmayın.

 11. Phantom 4 aldım onceki sahibi kayıt yaptım merak etme dedi bende dronu aldım nasıl olsa diye hevesle evin yplunu tuttum şuan dronumu uçuruyorum kaçak .kendi üstüme almam için ne yapmam lazım önceki sahibi nerede kayıtlır adı soyadı vs .

 12. Merhaba ben Syma X8HC cihazını almak istiyorum ama kayıt ettirmem gerekiyor mu onu bilmiyorum satın aldığım yerde sadece paketin ağırlığı yazıyor bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

 13. Merhaba Kerem Bey,
  paylaşımınız için öncelikle teşekkür ederim. çok faydalı bir yazı olmuş. bir arkadaşıma Çin’den DJI Mavic Pro getirteceğim. sisteme kaydım yok. kafam çok karıştı. arkadaş getirdiğinde gümrükte sorun çıkar mı? kendi adına mı kayıt yaptıracak. ya da sorunsuz geçecek ben daha sonra burada kayıt işlemlerini yapabilecek miyim? vergi 18 TL diye bişey gördüm. sadece onu mu vereceğim yoksa faturasına istinaden ek bir vergi daha verecek miyim?

 14. Merhaba bende syma x8c almayı düşünüyorum fakat internet araştırmalarıma göre üründe seri no yazmıyormuş bu ürünü nasıl kayıt ettirebilirim ?
  Teşekkürler.

 15. Merhabalar. 2.el drone satın aldım. 2016 yılında alınmış dji phantom 4. aldığım kişinin kayıtlı bir dronu daha var. Bu dronu da 2. dron olarak kayıt yapamamış. ben satın aldım ama kayıt edemiyorum. Satın alma fişi var.

 16. Merhaba ikinci el phantom aldım henüz kayit yaptırmadım rengi beyaz ben bunun rengini mavi yapmak istiyorum sorun olurmu? Cevap için simdiden cok tesekkurler.

 17. merhaba
  şirketim adına phantom 4 almak istiyorum. ama ortağım ile beraber amatör olarak ayrı bazende beraber kullanıcaz.
  fat. şirket adına kayıt kişi adına olurmu ?veya yol nedir.?
  2 kişi 1 drone kayıt olurmu. ayrı ayrı kayıt olsak aynı seri no yazsak problem çıkarmı?
  çıkarsa çözümü nedir?

 18. Merhabalar iha2, iha3, belgelerini normal vatandaşlar alabiliyormu. Alabilmek için önceden iha1 i mi almak gerekiyor. Eğer alinabiliyorsa konu ile ilgili en yetkili şirket hangisi bir tavsiyeniz var mi.?

 19. Merhaba, ikinci el 500gr üzerinde bir drone satın almak istiyorum ancak sahibi herhangi bir İHA kaydı daha önce yaptırmamış. Bu durumda ben aldıktan sonra kayıt yaptıracağım zaman herhangi bir sıkıntı sorun yaşar mıyım, şimdiden çok teşekkürler.

   • Kerem Bey merhabalar tekrardan, Satıcı kişi faturanın olmadığını söyledi. Bu durumda yalnızca seri no. ile kayıt yaptırabilmem mümkün olabilir mi?

   • merhaba kerem bey 500gr bebop 2 drone var d&r alınma faturalı. fakat d&r satış olarak shgm kayıt etmemiş dronu. arkadaştan drone ve faturasını alsam nereden ve nasıl kayıt ettirebilirim.

 20. Merhaba, yurtdisindan drone getirdim. Ancak kayit tarihinin 3 gün icinde yapilmasi gerektigini bilmiyordum. Su an kayit olurken sureyi astigimi belirten ceza kanunu kabul etmem gerekiyor. Bu ceza kanunuda 5 bin tl ceza iceriyor. Tarihi su ani yazsam yanlis beyandan 10 bin tl ceza iceriyor. Ne yapicagima sasirdim. Daha hic ucurmadim. Aldim bir hafta oldu ve oylece evde durdu. Sizce ne yapmam gerekiyor, bu konuyla ilgili maalesef bilgim yoktu. Bilseydim ilk gun kayit ederdim. Herhangi bir baska proseduru varmidir ceza odememek icin. Yada kabul ettigimde direk otomatik ceza yaziliyormu adima. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

 21. Şimdi aldığımız drone 500gr den daha ağır ve bu nedenle iha0 oluyo iha0 eğitimi almam gereklimi yoksa sadece sisteme kayıt yapsam olurmu bilenler yardımcı olusra sevinirim

 22. selam bende Xiaomi drone 4k modeli var azami kalkış ağırloğını gösteren link talep ediyorlar böyle bir link atacak olan varmı teşekkürr ederim

 23. Merhaba yurd dışına götürmek için bir phantom 4 drone aldım yanlız uçak kabul etmedi ve götüremedim satan arkadaş da yurd dışı satış olarak shgm bildirmiş ben tekrar kaydını nasıl yapabilirim bunun turkiyede kullanmak için

 24. Merhabalar dronelarda ağırlık baz alınırken kamera baz alınıyor mu benim drone 490 gram kamera ile 550 gram oluyor sizce sisteme kayıt gerekli mi ikinci el aldığından ne fatura nede seri numarası var cevap verirseniz sevinirim

 25. Elimde kendi üzerime faturalı, yaklaşık 4 yıl önce alıp kullandığım ama hiç kayıt yapılmamış bir Phantom 3 var. O zaman bu sistem yoktu, sonra da ihmal ettim. Şimdi hobi amaçlı kayıt mümkün mü? “Bu zamana kadar neredeydin” şeklinde bir itiraz, ceza, vs. karşılaşır mıyım? Teşekkürler.

 26. Kerem bey, Merhabalar.
  Konuşulan mevzulara sabırla verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Benim sorum model uçaklar üzerine olacak, yardımcı olursanız sevinirim.
  Uzun yıllardır Model uçaklarla uğraşıyorum. kendi yaptığımız uçaklarda var, hazır satın aldığımızda. Fakat seri no vs bir bilgi bulunmuyor bildiğiniz üzere. Bu konuda bir bilgi sahibiyseniz paylaşmanızı rica ederim. Saygılar.

 27. Merhaba.
  Bende geçen cumartesi IHA0 için SHGM resmi sitesinde pilotluk sınavına girdim ve herhangi bir ücret ödemedim. Pilotluk belgem onay bekliyor diyor. Bu kaç güne kadar onaylanır. Ayrıca hobi için Xaomi FİMİ A3 alacağım amatör çekimler yapmak için. Bunun için özel izin gerekli midir örneğin plajda uçuracağım?

 28. Siteden yapılan başvuruda alınan onaydan sonra ehliyet kimlik gibi bir şey alınıyor mu? İnternette yaptığım araştırmalarda ehliyet gibi üzerinde ad soyad, sertifika numarası ve sınıf belirten ehliyet tarzı bir kart gördüm. Yoksa sadece sistemden kaydımız yeterli mi? Alınıyor ise işlem nasıl ilerliyor.

 29. Merhaba. İnternet üzerinden almış olduğum 500gr. üstü iha’yı 3 gün içeriside SHGM’ye kaydettrimem gerekiyormuş. Ama aldığım drone 1 hafta sonra elime ulaştı ve fotoğraflarını ancak çekebildim ve SHGMye girip kaydı oluşturdum. Acaba ceza yermiyim?

 30. Abi benim dronem corby zoom pro cx007 500 gr altında bir drone cihazı kaydetmek gerekiyor mu yorumum bilgi amaçlı’dır cevap verirsen sevinirim abi

 31. Dronum garantiden değişti bu durumda sivil havaciliktaki kaydını iptal ettirmem gerekiyormu iptal ettireceksem bunu nasıl yapmalıyım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz