Arkadaşlar selamlar, bu projede güvenlik kamerası gibi görünen ancak işlevi olmayan sahte bir kamerayı hareket algıladığında fotoğraf çekip bize mail atan IoT tabanlı akıllı bir güvenlik kamerasına dönüştürüyoruz.

IoT Tabanlı Akıllı Güvenlik Kamerası Projesi

Kullanacağımız malzemeleri yakından tanıyarak işe başlayalım.

Proje Malzemeleri

Projenin ana kahramanı ESP32-CAM geliştirme kartı olacak.

blank

Kartı programlamak için bir FTDI programlama kartı kullanacağız. Üzerindeki jumper ile çıkış gerilimini 5V olacak şekilde ayarlıyoruz.

blank

Ortamdaki hareketi tespit etmek için PIR sensörü kullanacağız.

blank

Kullanacağımız transistör NPN tipi bir transistör olan BC547 olacak.

blank

Yazılım

Yazılım tarafında kullanacağımız kod oldukça temel bir algoritmaya sahip. Yazılım, PIR sensöründen aldığımız hareket sinyalini ESP32-CAM’e gönderecek. Ardından sinyal geldiği andaki fotoğraf karesi tanımlı e-posta adresine iletilecek. Koda buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kod Yükleme

Yazdığımız kodu ESP32-CAM’ yükleyebilmek için gerekli bağlantıyı aşağıdaki şemadaki gibi kuruyoruz. Bağlantıyı kurduktan sonra FT232 kartını USB portu üzerinden bilgisayara bağlıyoruz.

blank

Sketch’de Dosya>Tercihler bölümünde “Ek Devre Kartları Yöneticisi URL’leri” kısmına aşağıdaki linki ekleyelim:
https://dl.espressif.com/dl/package_esp32_index.json

Ardından Sketch’de “Araçlar>Kart>Kart Yöneticisi” bölümünde ESP32’yi bulup yükleyelim.

blank

Kod içerisinde aşağıdaki kütüphanelerden faydalanacağız.

blank

Kodu yükleyebilmek için ayarları aşağıdaki şekilde yapalım ve kodu ESP32Cam’e yükleyelim.

blank

Aşağıdaki bağlantı şemasını kullanarak PIR sensörünü ve diğer komponentleri ESP32-CAM’e bağlayalım.

blank

Son olarak bütün donanım ekipmanlarını kasa içerisine uygun bir şekilde monte edelim.

blank


Tetkikleme devresi ve kabloları pil yatağına gizleyerek kablo karmaşasından kurtulabiliriz. Kasa üzerindeki küçük delikleri de kablo geçişleri için kullanabiliriz.

blank

Montaj aşamasının ardından projenin sonuna gelmiş olduk, şimdi test zamanı. Artık kendi üretimimiz olan IoT Tabanlı Akıllı Güvenlik Kameramızı uygun bir yere yerleştirip kullanmaya başlayabiliriz.

blank


Kameramız hareket algıladıkça çektiği fotoğrafları bize iletmeye başladı.

blank

Test aşamasının ardından projenin doğru bir şekilde çalıştığını görmüş olduk. Proje ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki projede görüşünceye dek, hoşça kalın. 🙂

4 Yorumlar

  1. Artık kamerayı tavana yerleştirince güç kaynağı olarak kullandığınız bilgisayarı da yanına montelersiniz. Eğer Lipo pil ya da harici güç kaynağı ile oluşturulmuş bir proje olsaydı daha kullanışlı olurdu.

    • 🙂 Görüntü gözümün önüne geldi 🙂 Aslında güç kaynağı olarak PC kullanmadım… 5VAC USB adaptör ile beslenebiliyor. 220 VAC girişli 5VAC çıkışlı standart bir cep telefonu şarj aleti ile besleyebilirsiniz. Yani enerji için ihtiyacınız olan şey PC değil sadece 220 VAC bir priz 🙂 Makers gonna make !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here