back to top

micro:bit Nedir? BBC’den Çocuklara Ücretsiz Mikrokontrolcü Kartı

micro:bit nedir?

micro:bit, BBC’nin desteği ile geliştirilmiş bir mikrokontrolcü kartıdır. İngiltere’de her 7. sınıf öğrencisine ücretsiz olarak dağıtılan bu kart, özellikle yeni başlayanlar hedeflenerek Microsoft, Freescale, ARM, Samsung, Nordic Semiconductor gibi dev firmaların desteği ile üretilen bu kart ile mikrokontrolcü dünyasına çok kolay bir şekilde ilk adımınızı atabilirsiniz. micro:bit, fiyatına göre sunduğu özellikler bakımından oldukça zengindir. Çocukların STEM eğitimleri için de güzel bir karttır.

micro:bit özellikleri:

Kart üzerinde 5×5 diziliminde LED matris, 2 adet buton, sıcaklık sensörü, 3-eksenli ivmeölçer, 3-eksen pusula ve Bluetooth Low Energy (BLE) bağlantısı bulunmakta. Bütün bu arabirimler, microbit.co.uk/app kolayca JavaScript, Microsoft tarafından geliştirilmiş Block Editor ve Touch Develop, ve MicroPython dilleri kullanılarak programlanabilmekte.

micro:bit için programlama seçenekleri
micro:bit için programlama seçenekleri

micro:bit ürünleri ve aksesuarları:

micro:bit yalnızca kendi başına kullanılması için değil, temin edebileceğiniz harici modüllere ve aksesuarlara olabilecek en kolay şekilde bağlantı yapmanızı sağlayacak bir yapı olan edge konektöre sahiptir. Bu konektör sayesinde motor sürücü kartı gibi ek modüllere çok basit bir şekilde bağlantı yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca yine bu bağlantı arayüzünü kullanan prototipleme seti, konektör üzerinde bulunan bağlantıları breadboard üzerine taşıyan genişletme kartına sahiptir. micro:bit ürünleri arasında setler, muhafaza kutuları, pil yuvaları ve çeşitli bağlantı kartları yer almaktadır.

micro:bit aksesuar ve setleri
micro:bit aksesuar ve setleri

İlginç bir not olarak micro:bit’in, BBC’nin 1980’lerde yapmış olduğu BBC Micro bilgisayar projesinin günümüz ihtiyaçlarına uygun hale getirilmiş hali olduğunu ve ismini de buradan aldığını belitrmek isterim.

BBC Micro bilgisayar
BBC Micro bilgisayar

 

Son Çıkan Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz