Bu içerik 10 Ocak 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için farklı renkte (lacivert) yazdık. Güncelliğini yitiren kısımların ise üzerini çizdik. Keyifle oku, bol bol üret!

Raspberry Pi Dersleri serimizde kullanacağımız malzemelerin tamamına sizler için hazırladığımız setler ile kolayca sahip olabilirsiniz. Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) #4 dersimize kadar olan malzemeler için Kombo Kit, Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı #11 dersimize kadar olan malzemeler için Süper Başlangıç Seti, tüm derslerdeki malzemeler için Proje Seti tercih edebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Raspberry Pi yazı serimizde bu sefer sizlerle Raspberry Pi’mizin ayarlarını yapacağız.

Raspbian’ın PIXEL sürümü ile birlikte Pi’miz artık doğrudan masaüstüne açılmakta. Ayarlamalarımızı Ana Menü -> Preferences -> Raspberry Pi Configuration adımları ile ulaşacağımız program ile yapabiliriz. Bunun yanı sıra, komut satırından çalıştırabileceğimiz raspi-config programını da kullanmamız mümkündür.

System Sekmesi:

Raspberry Pi Configuration programı, System sekmesi
Raspberry Pi Configuration programı, System sekmesi
 • Expand filesystemSD kartımıza yüklediğimiz imajın kartın boyundan küçük olması durumunda (örn. 8GB veya 16GB büyüklüğünde bir karta yükleme yapmamız durumunda) kartın tamamını kullanmamızı sağlar. Çalıştırmanıza gerek yoktur, bu işlem zaten ilk açıllışta otomatik olarak yapılır.
 • Password: Varsayılan kullanıcı olan “pi”nin şifresini değiştirmeye yarar. Raspbian’da varsayılan olarak pi kullanıcısının şifresi “raspberry”dir. Güvenlik sebebiyle değiştirmenizi önemle tavsiye ederim.
 • Hostname: Pi’mizin ağda tanınmak için kullandığı ismi buradan değiştirebiliriz.
 • Boot: Raspbian’ın masaüstü (To Desktop) veya komut satırına (To CLI) açılmasını buradan ayarlayabiliriz. 
 • Autologin: Açılışta varsayılan kullanıcı olan “pi” olarak oturum açılmasını buradaki ayar ile değiştirebiliriz. “pi” kullanıcısının şifresini değiştirseniz de otomatik oturum açma işlemi çalışmaya devam edecektir.
 • Network at Boot: Pi’mizin açılışta kablolu veya kablosuz ağ bağlantısını oluşturmayı beklemesini buradan tercih edebiliriz. Masaüstüne açılmayı tercih ettiyseniz, bu seçeneği kapalı tutabilirsiniz.
 • Splashscreen: Raspbian’ın açılışta sistem mesajlarını göstermesini veya bunun yerine logo görünmesini buradan ayarlayabiliriz.
 • Underscan: Eğer monitörünüzün görüntüsü ekrandan taşıyorsa bu seçeneği aktif hale getirebilirsiniz.

Interfaces Sekmesi:

Raspberry Pi Configuration programı, Interfaces sekmesi
Raspberry Pi Configuration programı, Interfaces sekmesi

Bu sekmede, Pi’mizde bulunan yazılım ve donanım arayüzlerini açıp kapatabiliriz. Varsayılan olarak tüm arayüzler kapalı durumdadır.

 • Camera: CSI konektörü aracılığıyla bağlanan kamerayı açıp kapatmada kullanılır.
 • SSH: Ağ üzerinden uzak komut satırı bağlantısı sağlar. SSH arayüzünü güvenlik sebebiyle “pi” kullanıcısının şifresini değiştirmeden aktifleştirmememiz gerekir.
 • VNC: Ağ üzerinden uzak masaüstü bağlantısı sağlar. 
 • SPI: Donanımsal SPI bağlantısını aktifleştirir. GPIO pinleri aracılığı ile SPI bağlantısına sahip bir cihaz kullanmak istersek (sensör, RFID okuyucu, LCD ekran v.b.) aktifleştirmemiz gerekir.
 • I2C: Donanımsal I2C bağlantısını aktifleştirir. GPIO pinleri aracılığı ile I2C bağlantısına sahip bir cihaz kullanmak istersek (sensör, RTC entegresi v.b.) aktifleştirmemiz gerekir.
 • Serial: GPIO pinlerinde yer alan UART bağlantısı üzerinden komut satırına erişmemizi sağlar. UART’ı başka bir amaçla kullanıyor isek (XBee veya GSM modülü v.b.) kapalı tutmamız gerekir.
 • 1-Wire: DS18B20 gibi 1-wire protokolünü kullanan sensörler kullanmak istersek açmamız gerekir.
 • Remote GPIO: pigpio isimli servisi kontrol eder. Bu servis aracılığı ile ağ bağlantısı üzerinden Pi’mizin GPIO pinlerini kontrol edebiliriz.

Performance Sekmesi:

Raspberry Pi Configuration programı, Interfaces sekmesi
Raspberry Pi Configuration programı, Interfaces sekmesi

Performance sekmesinde hızaşırtma ve grafik işlemciye ayrılan bellek miktarını değiştirebiliyoruz. Pi’mizin stabil çalışması için bu ayarlara pek dokunmamayı tavsiye ediyorum.

Localisation Sekmesi:

Raspberry Pi Configuration programı, Localisation sekmesi
Raspberry Pi Configuration programı, Localisation sekmesi

Bu sekmede Raspbian’ın dil seçenekleri bulunmakta.

 • Locale: Sistemin dilini buradan değiştirebiliriz. Türkçe’yi seçebilirsiniz, fakat tüm programlar Türkçe desteği sunmadığından yüzde yüz Türkçe olmayacaktır. Ben şahsen varsayılan seçenek olan en_GB.UTF-8 ayarında bırakıyorum.
 • Timezone: Sistemin saat dilimini seçmemizi sağlıyor. Türkiye için artık kalıcı yaz saati uygulaması geçerli olduğundan Etc/GMT+3 seçebilirsiniz.
 • Keyboard: Klavyemizin tuş dizilimini bu seçenekten değiştirebiliriz. Türkçe Q dizilimi için Turkey/Turkish, Türkçe F dizilimi için Turkey/Turkish (F) seçebiliriz.
 • WiFi Country: WiFi kanallarının frekansları farklı ülkelerin kanunlarına göre belirlendiği için buradan Türkiye’yi seçmemiz gerekli.

Ayarlamaları bitirdikten sonra “OK” butonuna tıklıyoruz. Program, ayarların geçerli olması için Pi’mizin yeniden başlatılması gerektiğini söylüyor. Onayladıktan sonra Pi’miz tekrar açıldığında yaptığımız ayarlar geçerli olacaktır.

Raspberry pi yeniden başlatma onayı
Yeniden başlatma onayı

11 Yorumlar

 1. Merhabalar,
  Öncelikle dokümanlarınız için teşekkürler. Ben Raspberry Pi2 ile yeni tanıstım. İçerisine Raspbian Jessie Lite image dosyasını verdiğiniz adımlarla yüklemeye çalıstım. Fakat raspi-config ekranına gelmeden Kurulum esnasında, “Failed to Start Login Service ” hatası alıyorum. Bu problemden kurtulmak için ne yapmam gerekiyor bir fikriniz var mı?
  Teşekkürler

  • Gizem Hanım merhabalar,
   İndirmiş olduğunuz imaj dosyasını indirirken, zipten çıkarırken veya SD karta yazarken bir hata oluşmuş olabilir. Elinizde başka bir imaj dosyası var ise bununla deneyebilirsiniz. Ayrıca Raspbian’ın Lite sürümünde masaüstü ortamı bulunmadığını hatırlatmak isterim.

 2. merhablar
  Ayni hatayi bende aliyordum defalarca yapmam uzerine bolum hocama sordum alla alla dedi ve beraber yaptik okulda yaptiktan sonra odu tavsyem baska pc de denemeniz .

 3. Merhabalar,
  Raspberry i3 kartimin açılış ekraninda

  Raspbian gnu/linux 8 raspberrypi tty1
  Raspberrypi login
  Yazıyor sifre istiyor yanlislikla sifre girdim galiba ve simdi hatirlamiyorum ne yapmaliyim

  • Eğer herhangi bir değişiklik yapmadıysanız varsayılan kullanıcı adı “pi”, şifresi de “raspberry”dir. Şifreyi değiştirmiş ve unutmuşsanız şuradaki yazıdan sıfırlamayı öğrenebilirsiniz.

 4. Arkadaslar merhaba..
  Pi3 cihazima sabit ip vermistim, ayarlaei kaldirmama ragmen inteenete baglanamiyorum.. nasil cozeriz ?

 5. raspberry pi 3 b+ modeli kullanıyorum, akıllı ayna yazılımını kurdum kullanmaya çalışıyorum ama ekran belli bir süre sonra kararıyor. ekran koruyucu ya da uyku modu devreye giriyor. bunu nasıl devre dışı bırakabilirim?
  teşekkürler

 6. Merhabalar;
  Raspberry pi 3 kullanıyorum ve bir sorun yaşıyorum. Pi’nin elektrik gücü kesildiğinde ve tekrar güç verildiğinde içerisinde ki yazılımın otomatik olarak başlamasını ve serial monitör ekranın otomatik açılmasını nasıl sağlayabilirim.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here