Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda uygun fiyat, hızlı teslimat ve kaliteli hizmetle Robotistan.com’da hizmet veriyoruz. Siz de alışverişlerinizi robotistan.com‘dan yaparak bize yardımcı olabilirsiniz 🙂

Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) #4

Merhaba,

Yazıyı okumadan önce, kolaylık olması için bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Raspberry Pi Dersleri serimizde kullanacağımız malzemelerin tamamına sizler için hazırladığımız setler ile kolayca sahip olabilirsiniz. Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) #4 dersimize kadar olan malzemeler için Kombo Kit, Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı #11 dersimize kadar olan malzemeler için Süper Başlangıç Seti, tüm derslerdeki malzemeler için Proje Seti tercih edebilirsiniz.

Bu yazıda, Raspberry Pi’mize uzaktan bağlantı kurmanın farklı yöntemlerini anlatacağım. Raspberry Pi‘ye bağlı bir ekran ve klavye/fare mevcut olmadığında çok faydalı olacaktır.

İlk yöntemimiz Raspberry Pi üzerinde yer alan GPIO bağlantılarını kullanarak bir TTL seri kablo ile konsol erişimi:

İhtiyaçlarımız:

Raspberry Pi üzerindeki GPIO konektöründe farklı fonksiyonlara sahip haberleşme portlarının bulunduğundan bir önceki yazıda bahsetmiştim. Bu haberleşmelerden birisi de UART seri haberleşmedir. Eğer Arduino veya benzer mikrokontrolcülerle daha önceden çalıştıysanız, eminim ki seri haberleşmeyi bir noktada kullanmışsınızdır. Seri haberleşme, 2 adet pin (TX ve RX) kullanarak oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Raspberry Pi üzerindeki UART, seri konsol ya da Arduino’daki gibi seri haberleşme için kullanılabilir.

Öncelikle Raspberry Pi ayarlarından seri konsolun açık olduğundan emin olmalıyız. Bu işlem için Raspberry Pi Dersleri 1: raspi-config İle İlk Ayarlama isimli dersimize başvurabilirsiniz.

Yazıda kullandığımız PL2303 USB-Seri dönüştürücü Windows 8 ve daha güncel Windows işletim sistemlerinde otomatik olarak tanınmamaktadır. Sürücü yükleme rehberi için tıklayın.

Bu kablonun Raspberry Pi ile bağlantısı şu şekilde olmalıdır:

PL2303 -> RPi

GND -> GND

RX -> TX

TX -> RX

+5V -> +5V

Tüm bağlantıları yapıp +5V bağlantısını en sona bırakın. Daha sonra kabloyu USB ile bilgisayarınıza bağlayın. Şimdi bu adresten PuTTY isimli programı indirin. Program kuruluma ihtiyaç duymaz, çift tıklayarak doğrudan çalıştırabilirsiniz. Şimdi bilgisayarınızda “Aygıt Yöneticisi”ni açarak “Bağlantı noktaları (COM ve LPT)” altından USB-Seri dönüştürücünüzün COM port numarasını öğrenin.

PuTTY’yi açın. Ayarlarını aşağıdaki gibi yapın ve COM port numarasını kendi bilgisayarınıza bağlı olan USB-Seri dönüştürücüye ait olanı giriyoruz. Baud rate olarak (speed) ise 115200 giriyoruz.

Bu ayarları yaptıktan sonra “Open”a tıklayarak pencereyi açın. Eğer 5V kablosunu henüz bağlamadıysanız sadece siyah bir ekranla karşılaşacaksınız.

Bu aşamadan sonra 5V bağlantısını yaptığınızda Raspberry Pi’niz boot edecek ve ekranda yazılar çıkacaktır:

DİKKAT! Raspberry Pi’nizi bu kablodan sağlayacağınız 5V ile çalıştırmanız mümkündür. Fakat yüksek işlem gücü gerektiğinde veya Raspberry Pi’nize yüksek akım çeken USB cihazlar bağladığınızda çekilecek akım yeterli gelmeyebilir. Bu durumda kablodan gelen 5V bağlantısını takmayıp, mikro USB uçlu adaptörünüzle Raspberry Pi’nizi besleyebilirsiniz.

Uzaktan bağlantının bir diğer yöntemi, SSH bağantısıdır.

SSH, Secure Shell’in kısaltmasıdır. Unix sistemlerde (Linux, FreeBSD, Mac OS X vb.) uzaktan konsol erişimi sağlar. Uzaktan erişim sayesinde, Raspberry Pi’nizi ekran, klavye ve fare gibi çevre birimleri olmadan bilgisayarınızla hatta akıllı cep telefonunuzla kontrol edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız, Raspberry Pi’nizin çalışır durumda bir ağ bağlantısına sahip olmasıdır.

Hatırlayacak olursak, raspi-config programını anlattığım yazımda, sizlere SSH özelliğini açmanızı tavsiye etmiştim. Eğer SSH açık değilse,

sudo raspi-config

Komutuyla raspi-config programını çalıştırıp, Interfacing Options > SSH > Enable sırasını takip ederek Raspberry Pi’nizin SSH erişimini aktif hale getirebilirsiniz.

Alternatif olarak grafik arayüze sahip programı kullanarak da SSH servisini açabilirsiniz:

Alternatif olarak, SD kartınız bilgisayarınızda takılı iken, kartın boot bölümüne boş bir dosyayı “ssh” ismiyle kaydedebilirsiniz:

Raspberry Pi’nizin ip adresini öğrenmek için

ifconfig | grep inet

komutunu kullanabilirsiniz.

SSH erişimini aktif hale getirdikten sonra istediğimiz bir SSH istemcisi ile Raspberry Pi’nize bağlanabilirsiniz. Eğer Linux veya Mac OS X kullanıyorsanız terminal penceresinden

ssh kullaniciadi@raspberry_pi_ip_adresi

komutu ile SSH bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz. Varsayılan kullanıcı adı pi’dir.  Eğer Windows kullanıcısı iseniz, PuTTY isimli programı şu adresten indirebilirsiniz: http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe

PuTTY arayüzündeki Host Name (or IP adress) kısmına Raspberry Pi’mizin IP adresini girerek Open’a tıklıyoruz. Çıkan uyarı, bize bu adresteki makineye daha önce bağlanmadığınızdan rsa2 parmak izini göstererek tanıyıp tanımadığınızı soruyor. Evet diyerek devam edebilirsiniz.

PuTTY penceresine kullanıcı adı ve şifresini girerek Raspberry Pi’mize SSH üzerinden bağlanmış oluyoruz.

ÖNEMLİ UYARI: SSH erişimini açtığınız vakit, pi kullanıcısının şifresini

passwd pi

komutu kullanarak değiştirmeniz tavsiye edilir. Raspbian işletim sisteminde varsayılan kullanıcı adı ve şifre pi ve raspberry şeklinde geldiği için, kötü amaçlı birisi kolaylıkla Raspberry Pi’nize erişebilir. Raspbian’ın güncel sürümünde SSH servisi, pi kullanıcısının şifresini değiştirmediğiniz takdirde çalışmayacaktır.

İpucu: Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda ConnectBot isimli programı kullanarak SSH bağlantısı kurabilirsiniz.

Üçüncü ve en pratik yöntem ise, uzak masaüstü bağlantısı sunan VNC’dir.

VNC, Virtual Network Computing kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Özgür ve açık kaynak kodlu bir uzak masaüstü erişimi programıdır. Özgür yazılım olması sebebiyle birçok platformda desteklenmektedir.

Raspbian’ın güncel sürümünde VNC sunucusu ve istemcisi yüklü olarak gelmektedir. VNC sunucuyu aktif etmek için Raspberry Pi Dersleri 1: raspi-config İle İlk Ayarlama yazımıza başvurabilirsiniz.

VNC sunucuyu yapılandırdıktan sonra, uzaktan erişim için bir VNC istemciye ihtiyacımız olacak.

Raspbian ile hazır gelen VNC sunucu için RealVNC istemci programı kullanılması gereklidir. Kullandığınız işletim sistemine göre en güncel sürümünü https://www.realvnc.com/download/vnc/ adresinden edinebilirsiniz. Programın Windows, Linux veya Mac OS ile uyumlu sürümleri mevcuttur.

Raspberry Pi IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

Raspberry Pi’mizin IP adresini terminalden vereceğimiz

ip addr | grep inet

komutu ile öğrenebiliriz:

Raspberry Pi’mizdeki tüm bağlantılara ait IPv4 ve IPv6 adresleri burada görünüyor. Bizim ilgilendiğimiz wlan0 veya eth0 ile ilişkilendirilmiş IP adresi.

VNC istemcimizi açtıktan sonra, Pi’mizin IP adresini girerek bağlantıyı başlatıyoruz:

RealVNC, bizden kullanıcı adı ve şifre istiyor. Varsayılan kullanıcı adımız olan “pi” ve şifresiniz giriyoruz. “pi” kullanıcısının şifresi, hatırlayacağımız üzere “raspberry” idi. Ama tabi ki siz güvenlik açısından değiştirdiniz değil mi? 🙂

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra artık diğer bilgisayarımızdan Pi’mize erişmemiz mümkün:

Paylaş

Yorumları Görüntüle

En Son İçerik

 • Genel
 • Raspberry Pi

Raspberry Pi 4 Model B Tanıtıldı – Özellikleri Neler Farklı?

https://youtu.be/LSHLeKOxv0Y Raspberry Pi severlere müjde: Raspberry Pi 4 Model B tanıtıldı ! Mini bilgisayar olarak kullanılan ve farklı versiyonları ile…

2 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler

Arduino ile RFID Kart Okuyucu (RC522) Modül Kullanarak Kapı Kilidi Yapımı

< 19. Derse Dön Herkese merhabalar. Eve kim ne zaman girmiş çıkmış, bilmek istemez misiniz? Öyleyse bu proje size göre…

2 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino C# Projeleri ve Uygulamaları

Arduino ve C# ile Mesafe Ölçer – 4. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, bu dersimizde HC-SR04 sensörü ile ölçtüğümüz mesafeyi seri haberleşme yardımıyla anlık olarak…

3 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle MQ Gaz Sensörlerinin Kullanımı – Yanıcı Gaz Alarmı

20. Derse Geç > < 18. Derse Dön Arkadaşlar herkese selamlar ! Daha önce hiç gaz sensörü kullandınız mı? Bu…

1 ay Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle Yağmur Sensörü Kullanarak Yağmur Alarmı Yapalım

19. Derse Geç > < 17. Derse Dön Herkese selamlar ! Bu yazımızda ise yağmur sensörü kullanarak Arduino ile Yağmur…

1 ay Önce
 • Arduino
 • Arduino C# Projeleri ve Uygulamaları

Arduino ve C# Haberleşmesi ile RGB Led Kontrolü – 3. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, Arduino ve C# haberleşmesi serisinin 3. yazısında RGB led kontrolü yapabileceğimiz bir…

2 ay Önce