back to top

Yeni Başlayanlar İçin Atölye Kurma Kılavuzu

Eğer kendi başınıza bir şeyler oluşturmak, hobilerinizi gerçeğe dönüştürmek için bir atölye kurmak veya evde bir atölye kurmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bugün Kendi başınıza nasıl atölye kurabileceğinizden bahsedeceğiz.Bu atölye sayesinde eksik malzeme ve uygunsuz alan gibi sorunları ortadan kaldırabilecek ve projelerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

1) Alanınızı Planlayın

Alanınızı Planlayın!
Alanınızı Planlayın!

Evinizde atölye yapmaya başlamadan önce atölye yapmaya karar verdiğiniz alanın nasıl kullanılacağını planlamanız önemlidir. Yanlış planlamalar atölye için iyi sonuçlanmayabilir. Bu nedenle başlamadan önce alanın kullanımını detaylı bir şekilde planlamanızı öneririz. Hangi ekipmanları kullanmayı planladığınızı, nerede depolanacaklarını ve elektrik kaynağına bağlanıp bağlanmayacağını belirlemeniz gerekmektedir. Planlama, sadece daha verimli bir çalışma alanını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni atölyenize araç ve ekipman taşırken zaman ve enerji tasarrufu yapmanıza da yardımcı olacaktır.

2) Ekipmanınızı Satın Alın

Ekipmanınızı Satın Alın!
Ekipmanınızı Satın Alın!

Hangi ekipmanın atölyenizde nereye yerleştirileceğini planladıktan sonra bazı ekipmanları satın almanız gerekebilir. Bu noktada atölye kurmak için gerekli malzemelere ulaşmak için bir yer belirlemeniz iyi olacaktir. Tam da bu noktada Robotistan yanınızda. Robotistan’dan ihtiyacınız olan ürünlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Her atölyenin farklı ihtiyaçları olsa da temel olarak Bir alet çantası, sağlam bir çalışma tezgahı, el aletleri, eldiven ve gözlük gibi güvenlik ekipmanları atölyenizde bulunmalıdır. Diğer ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanlara ise aşağıda sizler için listelediğimiz kategorilerden rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Araç GereçKomponentBataryaÖlçü ve Test AletiPrototipleme / Lehimleme
Yan KeskiVoltaj RegülatörüPilTermometreLehim Ekipmanı
Silikon TabancasıTrimpotLi-Po, Li-ion PilOsiloskopJumper Kablo
Muhafaza KutusuTransistörKuru AküMultimetreHavya / İstasyon
Malzeme KutusuSigortaGüneş PiliDiğer Ölçü ve Test AletleriDelikli Pertinaks
Kesme MatıRöleGüç KaynağıBreadboard
Kargaburun/PensePotansiyometreBakır Plaket / PCB
Cımbız/TornavidaOptokuplör
BüyüteçKondansatör
BantKlemens ve Konnektör
Diyot
Direnç
Bobin

3) Araçlarınızı Düzenleyin

Araçlarınızı Düzenleyin!
Araçlarınızı Düzenleyin!

Atölye alanın düzenli ve temiz tutulması önemlidir. Bu, kazaların riskini en aza indirir ve daha konforlu bir çalışma ortamı ve artan iş akışı sağlar. Yukarıda belirtildiği gibi iyi bir iş tezgahı ve uygun bir araç sandığı şarttır.

Eğer atölyenizde sık sık yer değiştiriyorsanız, farklı alanlarda veya farklı projelerde çalışıyorsanız, tekerlekli bir araç sandığı harika bir fikirdir.

4) Elektriği Bağlayın

Bir atölyenin önemli bir öğesi de güvenilir bir güç kaynağıdır. Bu, konuma bağlı olarak değişecektir. Ana enerji kaynağından uzakta iseniz bir jeneratör kurmayı veya evinizden elektrik çekmeyi düşünmelisiniz. Kaynağınız ne olursa olsun, ona kolayca erişilebileceğinden ve tüm telli ekipmanlarınız ve araçlarınız için uygun sayıda prize bağlanabileceğinden emin olun.

Eğer siz de atölye kurmak istiyorum derseniz bazı kablosuz aletlere sahip olmanızın da iyi bir fikir olacağını unutmayın. Güç kaynağına uzak olmanız veya bazı kesinti durumlarında kablosuz araç gereçler işlerinizi kolaylaştıracaktır. 

5) Alanınızı Güvenli Hale Getirin!

Son olarak ve belki de en önemlisi, çalışmak için güvenli bir alan oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. Atölyenizi kurmadan önce yeterli hazırlık yapıldığından emin olmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz