back to top

3D Yazıcı ile Para Kazanmanın Yolları

Herkese selam! Bu yazımızda hepimizin düşünmeden duramadığı bir konuya değineceğiz. Evet evet, bugünkü konumuz; 3D yazıcı ile nasıl para kazanılır?

3 boyutlu yazıcılarla, hobi projelerinden tutun da Ar-Ge projelerine kadar geniş kapsamda prototip ve ürün üretebilirsiniz. Biz bu yazımızda en çok ihtiyacımız olan 6 ana başlığı ele alacağız. Bu başlıklar: 3 Boyutlu Tasarım, Özel Üretim, Seri Üretim, Maliyet Hesabı, Mağaza Sergileme, Ödeme alma.

3D Yazıcı ile Para Kazanmanın Yolları

3 Boyutlu Tasarım

3 boyutlu yazıcılarla üretim yapabilmek için tasarım yeteneğinizin olmasına gerek yoktur. Ama tasarım yeteneğiniz olduğunda da yapabileceklerinizin sınırı yoktur. 3B tasarım yeteneğinizin olmadığını varsayalım; Bu durumda yüzbinlerce hazır 3B tasarıma, Robotistan Akademi, MakerBot Thingiverse ve Grabcad gibi sayfalardan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir de 3B tasarım yeteneğinizin olduğu senaryoyu konuşalım; Hobi araçlarından, moda ürünlerine; Ev gereçlerinden otomotiv yedek parçalarına kadar birçok tasarım ihtiyacına çözüm bulabilirsiniz. Bu tasarım ihtiyaçlarını karşılayabilmek için belli başlı tasarım programlarına ihtiyacınız vardır.

3 Boyutlu Tasarım

İşte En İyi 3 Boyutlu Tasarım Programı

Yaptığınız 3 boyutlu tasarımların hayattaki halini kusursuz bi şekilde görmek mi istiyorsunuz? Bunun için Creality Ender 3 V2 modelini mutlaka inceleyin.

3D Yazıcılarla Özel Üretim

Tasarım yeteneğinizi kullanarak müşterilerinizin her türlü tasarım ve üretim ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu bir ev gereci de olabilir, bir Ar-Ge projesi de olabilir veya çok nadir bulunan klasik bir arabanın parçası da olabilir… Tabii ki özel üretimin zor tarafları da vardır. Bunlardan en önemlisi de, yaptığınız tasarımın kusursuz olması ve müşterinizin gerçekten ürünü beğenerek teslim almasıdır. Bazen müşterileriniz zaman konusunda hızlı olmanızı isteyebilir. Bunun için geniş baskı alanına sahip bir 3 boyutlu yazıcıya ihtiyacınız olabilir. Bu durumda 50x50cm baskı alanına sahip Creality Ender 5 Plus tam size göre.

3D Yazıcılarla Özel Üretim

3D Yazıcılarla Seri Üretim

Bu madde için diğer maddelere göre en zahmet isteyen madde diyebiliriz. 3 boyutlu yazıcılarda üreteceğiniz ürünlerin baskı süreleri, ürün özelliğine göre değişiklik gösterebilir. Bu süre bazen 15 dakika olurken, bazen saatler veya günler sürebilir. Uzun süren baskılarda baskıların seri üretimde kullanılması zordur. Sebebi ise bazen baskınızın biteceği anda makinenin yanında olmama ihtimalinizdir. Bu da baskı bittikten sonra siz makinenin yanına gidene kadar makinenin boş duracağı anlamına gelmektedir. Bi de baskınızın gece 03.00’te biteceğini düşünün? Bu durumda gece için alarm kurup, baskı bittiğinde eskisini alıp, yeni baskıyı başlatmanız gerekir.

3D Yazıcılarla Seri Üretim

Durun durun! Creality markası bu son yazdıklarımla daha önceden karşılaşmış olmalı. Çünkü Creality markasının sonsuz baskı alabilen bir 3 boyutlu yazıcı modeli var. Huzurlarınızda Creality CR-30! Bu makine sayesinde gece uykunuzu bölmeden sonsuz baskılar alabilirsiniz.

3 Boyutlu Baskı Hizmetlerinde Maliyet Hesabı Nasıl Yapılır?

Her türlü ticarette olduğu gibi 3B baskı hizmetinde de muhasebe çok önemlidir. Bu noktada makine, hammadde, makinenizin bakım ve onarım süreçleri gibi maliyetlerinizi iyice hesaplamanız ve bu maliyetlere göre de ürünlerinize fiyat vermeniz gerekmektedir. Bu fiyatlandırmaları kendi oluşturduğunuz formüllere göre veya internetteki farklı hesaplayıcılara başvurarak belirleyebilirsiniz. Bir maliyet hesaplayıcıya örnek olarak Omnicalculator sayfasını kullanabilirsiniz.

Mağazamı Nasıl Sergilerim?

3D baskı vereceğiniz platformu iyi seçmeniz gerekir. Bu platformlar arasında en çok etkileşim ve trafik alabileceğiniz platformlar; Sosyal medya, pazaryerleri ve şirketinizin web sitesi bu platformlara örnektir. Bunların yanı sıra MakerBot Thingiverse, Grabcad gibi platformdaki ticari kullanım yasağı olmayan lisansa sahip tasarımları üreterek, Shopier, Shopify gibi platformlarda müşterilerinize sunabilirsiniz.

Mağazamı Nasıl Sergilerim?

Mağazamdan Nasıl Ödeme Alırım?

Eğer satış yapmaya bir pazaryerinden başladıysanız, pazaryerinin size sunduğu ödeme yöntemlerinden biri ile ödeme yöntemi belirlemişsiniz demektir. Web sitenizden satış gerçekleştiriyorsanız da piyasadaki güvenilir sanal pos hizmetleri gibi online ödeme alma hizmeti sağlayan firmalardan faydalanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için 3 boyutlu yazıcılarla nasıl gelir elde edebileceğinizden bahsettik. Merak ettiğiniz farklı konu başlıklarını ve bu konu hakkındaki yorumlarınızı yazmayı unutmayınız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. 🙂

Ethem Meto
Ethem Metohttps://ethemmeto.com/
Yazılım & Donanım Geliştiricisi - Tasarımcı - Maker

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz