Herkese merhabalar! Bu yazımızda üç boyutlu yapımı için hangi adımları uygulamak gerekiyor, 3D yazıcı yapımı için gerekli olan malzemelerden ve bir üç boyutlu yazıcının ortalama maliyetinden bahsedeceğiz. Yani kısacası sizi 3D printer yapımı konusunda bilgilendireceğiz.

3 boyutlu yazıcılar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz >>> 3D Printer Nedir?

Kendi 3D Yazıcını Yapmak Seni Heyecanlandırıyor Mu?

Evet, yazımıza bu soruyla başlıyoruz çünkü eğer kendi 3D yazıcını yapmak seni heyecanlandırıyorsa doğru yerdesin. “Kendin Yap!” (DIY) akımı ile birlikte insanlar ihtiyaç duydukları ürünleri hazır olarak satın almak yerine gerekli malzemeleri toplayarak kendileri o ürünleri üretmeye başladılar. Ya da bu akım sayesinde üretmek daha da yaygın hale geldi diyebiliriz. Evet doğru anladınız, maker kültüründen bahsediyoruz.

Bir maker kendi üç boyutlu yazıcısını yaptığı zaman hem hazır 3D yazıcı fiyatına baktığımızda tasarruf etmiş olur, hem de kendini mekanik sistemler konusunda geliştirmiş olur. Bu sebeple evde 3d yazıcı yapımı konusunda heyecanlansanız iyi olur 🙂

Kendi 3D Yazıcınız ile Evde Ne Yapabilirsiniz?

Evinizde kendi yaptığınız 3 boyutlu yazıcınız ile yapacaklarınızın bir sınırı yok. En üstte önerdiğimiz 3D Printer Nedir? yazımızda sizlere çeşitli ilginç üç boyutlu baskı üretimlerinden bahsetmiştik. Fakat ev tipi üç boyutlu yazıcılar düşünüldüğünde akla daha ihtiyaç odaklı veya hobi amaçlı çözümler geliyor. Örneğin evde bilgisayar kullanırken taktığınız bir kulak üstü kulaklığınız var fakat onu takmadığınızda çalışma masanızın veya odanızın herhangi bir kısmında konumlandıramıyorsunuz. Kulaklığınız için bir tutucu aparat tasarlayabilir veya internetten hazır tasarımlara ulaşabilirsiniz ve tasarım dosyasını yazıcınıza aktararak baskı elde edebilirsiniz. Hem dilediğiniz renkte aldığınız baskı ile odanız için bir aksesuar üretmiş hem de ihtiyacınız için çözüm elde etmiş olursunuz. Bu spesifik örneğin haricinde çeşitli süs eşyaları, projeleriniz için mekanik aparatlar, robotik tasarımlar ve sayısız birçok şeyin baskısını alabilirsiniz.

3D Printed Kulaklık Tutucu
3D Printed Kulaklık Tutucu

3D Yazıcı Yaparken Neler Öğreneceğiz?

3D Printer yapımı sırasında farklı disiplinlerden faydalanma şansımız olacak. Bir üç boyutlu yazıcıda çok fazla çeşitte mekanik aparat bulunmaktadır. Bu mekanik aparatların birbiri ile montajının yanında tabi ki çalışabilmesi için gereken elektronik parçaların montajı da önemlidir. Kendi üç boyutlu yazıcınızı sıfırdan topladığınızda hem mekanik montajın hem elektronik devrenin önceden hazır olması gerekmektedir. Elektronik devre elemanları ile uyumlu şekilde mekanik montaj tamamlandığında sıradaki adım ise elektronik parçalar arası kablolamanın gerçekleşmesidir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra 3D printer kontrol kartı programlanır ve sistem test edilir.

Gördüğünüz gibi birçok etkene sahip olan üç boyutlu yazıcılara aynı zamanda mekatronik bir sistem de diyebiliriz. İçerisinde hem makine bilimi hem elektronik hem de programlamanın bulunduğunu göreceksiniz. Ayrıca üniversitelerin ilgili bölümlerinde bitirme projeniz var ise üç boyutlu yazıcı yapmayı tercih edebilir ve blog yazımızdan faydalanabilirsiniz. Kısacası bu deneyim sonucunda öğreneceğiniz bilgilerin hem akademik hem de teknik anlamda gelişiminize yardımcı olacağına inanıyoruz. Eğer öğreneceklerinize de tatmin olduysanız hadi başlayalım!

3D Yazıcıların Çalışma Prensibi

Üç boyutlu yazıcılar temellerinde x,y ve z eksenlerinde harekete bağlı olarak çalışan cihazlardır. Bu hareketler step motorlar vasıtası ile gerçekleşir. Step motorların bağlı oldukları miller, baskı işlemindeki bağlantıyı sağlar. Baskı işlemini gerçekleştiren extruder, yazıcının içerisindeki filamentin eritilmesini ve katman halinde basılmasını sağlar. Bu işlem esnasında da yazıcıdaki hattın içinde bulunan filament yine bir step motor sayesinde extruder’a, extruder içerisinde bulunan hot end’e ve sonrasında nozzle ucuna iletilir. Termoplastik bir hammadde olan filament hot end noktasında erir ve nozzle ucundan dışarıya püskürtüldüğü esnada ısı değişimi ile katı katman hale dönüşür. Bu katmanlar hot bed (sıcak yatak) adında kendi ısısını üreten bir tabla üzerinde toplanır. Bu katmanlaşma işlemi baskı tamamlanana kadar devam eder. Tüm bu işlemleri yapabilmek için .stl ve .obj formatındaki tasarım dosyaları yazıcı hafızasına aktarılır. Yazıcı bu dosyaları G-Code formatındaki makine koduna çevirir ve işlemini gerçekleştirir.

3D Yazıcı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler ve Maliyeti (Kendi yapmanla hazır alman arasında ne kadar maliyet farkı var?)

 • Ramps Printer Kontrol Kartı
 • Ramps Uyumlu Ekran Kiti
 • Nema 17 Step Motorlu Extruder
 • Step Motorlar için L Dirseği
 • Fan Bağlantılı Nozzle
 • 100K NTC Termistör
 • Motor Sürücü
 • Limit Switch
 • Mini Soğutucu
 • Isıtıcı Tablası
 • Alüminyum Isıtıcı Bloğu
 • 3D Printer Bitirme Aleti
 • GT2 Kasnak, 20 Diş
 • 3D Baskı Parçaları

Yukarıda kendi 3D yazıcınızı yapmak için gereken malzeme listesini sırası ile paylaştık. Tüm bu malzemelerin toplam maliyeti 553TL ‘dir. Tüm bu malzemeler ile ideal çalışma koşullarına sahip bir üç boyutlu yazıcı yapabiliyorken hazır almak istediğimizde ise ülkemizdeki üç boyutlu yazıcı fiyatları bunun çok daha üzerinde. Örnek olarak fiyat performans kriterlerine bakılarak en uygun olduğu belirtilen CREAVITY markasının ENDER 3 PRO modeli ile bir maliyet karşılaştırması yaptığımızda yaklaşık 1700TL fiyat farkı olduğunu görüyoruz.

3D Yazıcı Özellikleri

 • Nozzle boyutu: 0.4mm
 • Katman Kalınlığı: 0.1mm – 0.3mm
 • Ulaşabileceği Baskı Hızı: 150mm/s
 • Ulaşabileceği Hareket Hızı: 250mm/s

3 Yorumlar

 1. Bu kadar güzel bir şekilde malzemelerini de yazıp, o malzemelerin nasıl birleştirileceğini anlatmamak sizce de garip değil mi. Araştırmaya mı sevk ediyor robotistan bizi. Hedef konusunda seviye atlamışlar bence:))))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here