back to top

Airblock İncelemesi

Makeblock’un yeni ürünü Airblock ile tanışın!

Airblock Nedir?

Airblock satın almak isterseniz tıklayın.

Airblock, mıknatıslı parçalardan oluşan programlanabilr bir drone setidir. Modüler yapısı sayesinde yalnızca drone olarak değil, yanında gelen gövdeye motor modüllerini dik bir şekilde konumlandırarak hovercraft olarak kullanmanız da mümkündür.

Solda drone modunu, sağda ise hovercraft modunu görmekteyiz.

Airblock’u cep telefonunuz ve tabletinizi kullanarak Bluetooth üzerinden kullanmanız mümkündür. Bunun için Makeblock uygulamasına ihtiyacınız vardır. iOS uygulamasına buradan, Android uygulamasına ise buradan erişebilirsiniz.

Airblock’a Hükmedin: Makeblock Uygulaması:

Makeblock uygulaması üzerinden ister Airblock’unuzu kontrol edin, ister programlama seçeneği ile kendi manevra ve hareketlerinizi oluşturun.

Makeblock uygulamasından “Play” ve “Create” modlarını seçebilirsiniz.

Create Modu:

Create modunda iken, ekrana istediğiniz buton ve kontrolleri atayabilir ve bu kontrollerin istediğiniz şekilde programlayarak Airblock’unuza hükmetmesini sağlayabilirsiniz. Programlamak istediğiniz bloku yerleştirdikten sonra üzerine tıklayıp code kısmını seçebilirsiniz. Açılan yeni pencerede blokları kodlayabilirsiniz. Örneğin bir buton ile RGB LED’in belirli bir renkte yanmasını sağlayabilir, 4-yönlü buton ile hareket kontrolü sağlayabilirsiniz.

Create modunda öncelikle istediğimiz kontrolü ana ekrana sürüklüyoruz.
Sürükledikten sonra ise, seçtiğimiz kontrolün istediğimiz şekilde komut vermesi için kod yazabiliriz.

Play Modu:

Play modunda ise, önceden hazır olarak berlirlenmiş drone ve kara/su üzerinde gitmeye ayarlı hovercraft modlarını kullanabilmemiz için kontroller ekranda yer almakta.

“Play” modunu seçtiğimizde ekranda çıkan ikonlardan aracımızın türünü seçebiliriz.

Airblock hava aracı modundayken ekranda yer alan kumandalar şu şekilde:

Airblock drone modu kontolleri.

Soldaki daireyi yukarı-aşağı hareket ettirerek aracın havada yüksekliğini, sağa-sola hareket ettirerek ise kendi ekseni etrafında dönme hareketini kumanda edebiliriz.

Sağdaki daire ise drone’un ileri-geri ve sağ-sol yatma eksenine kumanda edebiliriz. Örneğin aracın ileriye doğru hareket etmesini istiyorsak sağdaki yuvarlağı yukarı doğru hareket ettirmemiz gerekir.

Ekrandaki diğer butonlar ise Airblock’un istediğimiz bir eksende takla atmasını, titreme hareketi yapmasını, alan içerisinde daire çizerek ilerlemesini ve otomatik olarak inmesini kontrol etmekte.

Drone modunda ekrandaki butonların işlevleri.

Airblock hovercraft modundayken ekrandaki kontrollar bu hale gelmekte:

Airblock hovercraft modu kontrolleri.

Bu modda, soldaki daire yalnızca aracın kendi ekseni etrafındaki hareketini kontrol etmekte. Sağdaki daire ise hovercraft’ın ileri-geri ve sağa-sola kayma hareketi yapmasını sağlıyor.

NOT: Aracı hovercraft moduna almadan önce mutlaka yanında gelen pervane ızgaralarını takın. Yoksa araca hükmetmek inanılmaz zor bir hal alıyor 🙂

Üst kısımdaki butonlar ise slalom ve drift modlarını aktif etmeye yarıyor.

Hovercraft modunda ekrandaki butonların işlevleri.

Kendi tasarımızını oluşturun!

Anlatmış olduğum bu modların yanı sıra, Airblock ile gelen modülleri teker teker kullanarak kendi istediğiniz tasarıma sahip bir robot yapma imkanınız da mevcuttur. LEGO parçaları ile uyumlu olduğundan, hayalinizdeki robotun tasarımını yapın ve Create modunu kullanarak kendi robot kumandanızı oluşturun.

Airblock’u Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar ve Uyarılar:

 • Cihazın Bluetooth bağlantılı olması nedeniyle kumanda menzili havadayken 6 metre, su üzerindeyken 4 metredir. Daha uzak mesafelere götürmeniz durumunda bağlantıda kopmalar yaşamanız mümkündür.
 • Uçurmadan önce Airblock’unuzun üzerindeki koruyucuyu çıkartmayı unutmayınız.
 • Modüler yapısından dolayı Airblock rüzgara karşı çok dayanıklı değildir. Uçuşlarınızı geniş kapalı alanlar (örneğin spor salonu) veya rüzgarsız havalarda geniş ve engel bulundurmayan açık alanlarda yapmanız tavsiye edilir.
 • Herhangi bir çarpışmada modüllerden birisinin çıkması durumunda, modülü geri takmadan önce mutlaka uygulama üzerinden cihazın gücünü kapatınız. Bluetooth bağlantısının kopması durumunda ise kazaları önlemek adına tekrar bağlamadan önce cihazın pilini çıkartın.
 • Hava ve su üzerinde kullanımlarda uygulama üzerinden uygun modu seçerek kullanın. Yanlış modun kullanımı cihazın takla atmasına sebep olur.
 • Airblock’u düzgün olmayan yüzeylerde ve dalgalı su üzerinde kullanmayın.
 • Pervane koruyucular yanlardan gelebilecek darbeleri ve çarpışmaları engellese de, üst ve alt kısımdan parmaklarınız kolayca pervanelere ulaşabilir, dikkatli şekilde tutunuz.
 • Airblock su geçirmez değildir. Islanması durumunda cihaz kısa devre yapabilir ve kalıcı şekilde hasarlanabilir.
 • Modüller mınkatısla bağlı olmaları sayesinde kaza veya düşme durumunda ayrılabilir, fakat köpükten yapılma gövde kalıcı şekilde hasar görebilir.
 • Airblock’un uçuş süresi yaklaşık olarak 6 dk’dır. Pilin zayıflaması durumunda cihazın ışıkları kırmızı renkte yanacak ve cihaz otomatik olarak iniş yapacaktır.
 • Uçuş esnasında pervane çıkması durumunda pervaneyi takmadan önce motorların soğumasını bekleyin.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz