back to top

Arduino Temelleri 9: Buzzer Nedir? Buzzer İle Ses Çıkışı Alma

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle Arduino UNO ve bir adet buzzer kullanarak müzik yapmayı öğreneceğiz.

Gerekli malzemeler:

Buzzer Nedir?

Buzzer dediğimiz devre elemanını ufak bir hoparlör olarak düşünebiliriz. Hoparlörler kadar yüksek ve detaylı ses üremeseler de, “bip” leme seslerini çıkartmada oldukça başarılıdırlar. Bu tarz buzzer fiyatları çok uygundur.

Notalar ve Frekans

Bildiğimiz gibi hemen hemen her sesin kendine ait bir notası vardır. Notaların da her birine ait belirli bir frekans değeri vardır. Frekans arttıkça çıkan ses tizleşir. Farklı notalara ait frekans değerlerini buradaki listeden bakabilirsiniz: http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html

Biz bu uygulamamızda ilkokul müzik dersinden hatırladığımız do, re, mi, fa, sol, la ve si notalarını çalan bir kod hazırlayacağız. Belki hatırlarsınız, notaların isim ve harf olmak üzere iki farklı gösterim şekli mevcuttu: C = do, D = re, E = mi, F = fa, G = sol, A = la ve B = si. “do” gibi sözcükler programlama dillerinde farklı komutlar tarafından kullanıldığı için, bu kodda notaların harf gösterimini kullanıyoruz. Devre şemamız oldukça basit:

Kodumuz ise şu şekilde:

int buzzerPin = 12;
int notaSayisi = 8;
int C = 262;
int D = 294;
int E = 330;
int F = 349;
int G = 392;
int A = 440;
int B = 494;
int C_ = 523;
int notalar[] = {C, D, E, F, G, A, B, C_};
void setup()
{
 for (int i = 0; i < notaSayisi; i++)
 {
  tone(buzzerPin, notalar[i]);
  delay(500);
  noTone(buzzerPin);
  delay(20);
 }
 noTone(buzzerPin);
}

void loop()
{
}

Dikkat ettiyseniz kodumuzun tamamı setup fonksiyonunda yer alıyor. Bu demektir ki, Arduino kartımıza enerji verdiğimizde ses sadece bir kere çıkacak ve daha sonra susacak. Tekrardan ses çıkmasını istiyorsak Arduino üzerindeki reset butonuna basmamız yeterli.

Kodumuzu açıklamak gerekirse; her bir notanın frekans olarak karşılığını girdik. Daha sonra bu notları kalın do notasından ince do notasına sıralarak bir array içine aldık. Bu array’in içeriğini ise bir for döngüsü kullanarak o array’in içeriğini okuttuk ve ses çıkışı için tone komutunu kullandık. tone komutunu bir kez verdikten sonra Arduino, noTone komutuna gelene kadar çıkış vermeye devam eder.

Teremin

Şimdi sizlere dünyanın belki en ilginç müzik aletini tanıtacağım: Teremin. Léon Theremin isimli mucit tarafından 1928 yılınca icat edilmiştir. İki adet antene sahip olan teremin, bu antenlerden yayılan elektromanyetik dalgaların modülasyonu ile çeşitli sesler çıkarabilmektedir:

Biz de bu enteresan müzik aletinin oldukça basitleştirilmiş bir şeklini Arduino’muzla yapacağız. Bunun için bir önceki uygulamamızdan hatırlayacağınız LDR’yi kullanıyoruz:

Devre şeması 17/01/2017 tarihinde güncellenmiştir.

Teremin için kodumuz şu şekilde:

int buzzerPin = 10;
int LDRPin = 0;

void setup()
{
}

void loop()
{
 int deger = analogRead(LDRPin);
 int pitch = 200 + deger / 4;
 tone(buzzerPin, pitch);
}

Buradaki kodumuz yine çok basit bir mantıkla çalışıyor: LDR’yi bağladığımız analog giriş pininden okunan değeri, buzzer’dan ses çıkışı almak için frekans değerine çevirerek çıkış vermek için kullanıyor.

Son Çıkan Yazılar

52 YORUMLAR

 1. Sadece buzzer’ın olduğu projede notaları loop döngüsünde kullanmak için, setupdan hangi kodları loop’a aktarmalıyız.??:)

 2. merhaba kerem bey , arduino ile uyumlu bir ses çalma modulu varmıdır veya buzzer ı kayıt etmıs oldugumuz ses dosyaları ile kullanabilirimiyiz?
  (yaklasık 3 er saniyelik 100 adet ses dosyası içerisinden belli koşullara göre istediğimiz ses dosyasını okumasını istiyoruz)

 3. void playTone(int tone, int duration)
  for (long i = 0; i < duration * 1000L; i += tone * 2)
  digitalWrite(speakerPin, HIGH);
  delayMicroseconds(tone); {
  digitalWrite(speakerPin, LOW);
  delayMicroseconds(tone);
  fonksıyonunda for'un içindeki 1000L nedir öğrenebilir mıyım ordaki 'L' özellikle

 4. Merhaba,

  Elektrik kesildiginde devreye girip yuksek Db ikaz edecek bir cihaz arayisindaydim. Arduino ile bunun yaplilabilecegini gordum ancak bu konuda hic tecrubem yok ve nereden baslayacagimi acikcasi bilemiyorum. Orjinal Arduino Süper Başlangıç Seti alarak ilerlemek dogrumudur?
  tesekkurler,

  • Arduino kodlamayı bilmiyorsanız Süper Başlangıç Seti oldukça ideal bir set olacaktır. Bahsettiğiniz elektrik kesintisi algılama devresi için ise doğal olarak şebeke hattında kesinti olduğunda çalışarak devreyi besleyecek bir güç kaynağına ihtiyacınız vardır. Şebeke gerilimini algılayabilmek için ise bir güvenliği yüksek bir gerilim ölçer devre kullanabilirsiniz.

 5. si# ve mi# nin frekansını bulabilceğim bir site var mı diyez işareti yarım ton inceltiyormuş ben de ona göre bir ton üstündeki notanın frekansıyla oran orantı kurarak değer verdim ama istediğim sesi alamıyorum.

 6. benim sorum biraz farklı, dışarıdan verilen ve sadece la notasını algılayabilen ve diğer notaların filtrelendiği bir arduino kodlaması ve filtreleme nasıl yapılabilir peki?

  • Malesef hayır. Bu örnekte kullandığımız buzzer pasif tipte olduğundan almak istediğiniz sesin frekansında bir sinyal oluşturmak için ayrı bir devreye ihtiyacınız olacaktır.

  • Malesef bu kartı bahsettiğiniz şekilde kullanmanız mümkün değildir. Ses sinyalini üretecek bir Arduino veya benzeri bir mikrokontrolcü kartına ihtiyacınız olacaktır. Eğer aktif tip bir buzzer kartı kullanırsanız bu tip buzzerlar ses sinyalinin harici olarak üretilmesine ihtiyaç duymazlar.

 7. öncelikle selamlar buzzerımdan notaları muz piyano ile çalmak istiyorum fakat buzzer durmadan ötüyor ben gnd ve muza dokunursam daha çok ötüyor 220 direnç kullandım

 8. Ben buzzer ı birçok devrede dirençli dirençsiz kullandım ama sadece tık tık şeklinde ses geliyor.Yüksek uyarı sesini bir türlü alamıyorum.Yardımcı olur musunuz?

 9. 1. Led 2. Led 3. Led sırayla yansın sonra buzzer ses çıkarmaya başlasın sonra buzzer ses çıkarırken 4. Led 5. Led 6. Led sırasıyla yansın sonra sırayla 1. Led 2. Led 3. Led buzzer 4.led 5. Led 6.led söns0n. Ve bu kod 2 kez tekrar etsin. Bunun kodunu yazar mısınız lütfen çok acil

 10. Hiç direnç kullanmasak daha yüksek ses alınmakta, bu şekilde bir zararı oluyor mu? Buzzer’ın bozulması vs.
  Hiç direnç olmadan kullanınca daha net ses çıkıyor gibi.

 11. Merhabalar, ilk örnekte
  int buzzerPin = 12;
  Diyerek 12. Pine tanımlamış olduk

  İnt notaSayisi = 8;
  Dediğim zaman nota sayısını tanımlamış ama aynı zamanda 8. Pin’e de tanımlamış oluyorum.
  Bu durumda 8. Pin’i kullanabilir miyim?
  Veya kullanmamın bir yolu var mı?
  İyi çalışmalar dilerim.

 12. merhaba yeniyim bu işlerde elimde FC-07 buzzer var ama bşr türlü ses çıkaramıyorum, bana bu konuda yardımcı olacak kimse yok,bana yardım edin lütfen.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz