Herkese merhabalar ! Robotik ve kodlama atölyeleri, STEM (FeTeMM) eğitimleri, algoritma mantığının çocuk yaşta kazanılmasının önemiyle alakalı toplantı ve konuşmalar son dönemde çokça duyduğumuz etkinlikler olmaya başladılar. Bu yazımızda biraz bunun sebeplerinden, biraz da nasıl yapıldıklarından bahsedeceğiz.

Çocuklar için Kodlama

Günümüz teknolojisinin hızlı gelişmesiyle birlikte insanoğlunun dijital dünyaya adapte olması büyük önem taşıyor. Sektörler, iş alanları, çalışma ortamları ve bununla beraber şirketlerin de çalışanlarına karşı beklentileri değişiyor. Dijital dünya adı verilen bu dönüşüme ayak uydurmak için ise en önemli nokta temel seviyede bir algoritma mantığına sahip olmak. Bunun için de kodlama eğitimleri gün geçtikçe yayılıyor ve içerik anlamında da altyapılar geliştiriliyor.

Peki neden artık robotik ve kodlama eğitimlerine küçük yaşlardan itibaren başlanıyor? Okullarda laboratuarlar ve atölyeler için neden bu kadar yatırım yapılıyor?

Çocuklar İçin Kodlama – Nereden Başlamalıyım?

Artık birçok devlet okulunda ve özel okulda haftanın belli bölümlerinde robotik-kodlama dersleri verilmekte. Tabi ki uygulamalı eğitim müfredatları okuldan okula değişiyor. Derslerde sunulan kodlama programları ve robotik ekipmanlar da bazen öğrencilere yetersiz gelebiliyor. Tabi okulların yanısıra bu eğitimlerin verildiği birçok özel kurum da bulunmakta.

Fakat çocukların kodlama konusunda kendilerini geliştirebilmeleri için herhangi bir eğitim kurumundan bu dersleri almasına gerek yok. Tabi ki kendi imkanlarınızla da bunu sağlayabilirsiniz.

Çocukların kodlamayı evde kendi kendilerine uygulama yaparak öğrenmesi, aynı zamanda sınırlarını kaldırması anlamına da geliyor. Bu işe çocuklar için kodlama kitaplarıyla veya internetteki sayısız temel kodlama eğitimi video içerikleri ile başlayabilirsiniz.

Temel Kodlama Eğitimleri Nelerdir?

Temel kodlama eğitimleri öğrencilerin sebep-sonuç ilişkisini iyi kavrayabilmeleri ve bu sayede algoritma mantığını edinebilmeleri için planlanmış eğitimlerdir. Öğrencilerin bilgisayar, uygulama setleri gibi donanımlar da kullanmalarıyla motor becerilerinin de gelişmesine vesile olurlar. Bu eğitimlerin en büyük amacı teknolojiyi tüketen bir toplum yerine teknoloji ile üreten bir toplum yetiştirmektir.

Temel kodlama eğitimlerinde genellikle ScratchmBlockLEGO Mindstorms, App Inventor gibi görsel arayüzlü “sürükle-bırak” tekniği ile yazılan kodlama programları kullanılmaktadır. Bunun sebebi çocukların harflerle ve rakamlarla boğulması yerine neden-sonuç ilişkisine yoğunlaşmasını ve görsel bir arayüzle bundan keyif almasını sağlamak.

Çocuklar için Scratch ile Programlama
Scratch ile Kodlama

Çocukların Kodlamayı Öğrenmesi İçin Robotistan’daki Hangi Ürünlerden Nasıl Yararlanabilirim?

Robotistan.com, tüm bu teknik bilgilere sahip insanlarla beraber robotik ve kodlamaya yeni başlayan çocuklara da birçok çözüm sunuyor. Bu çözümleri kısaca aşağıdaki şekildeki gibi listeleyebiliriz:

 1. Eğitici Setler

  1. Okul Öncesi (4-7 Yaş) Setleri
  2. İlkokul (7-10 Yaş) Setleri
  3. Ortaokul (10-14 Yaş) Setleri
  4. Lise ve Üstü (14+) Setleri
 2. Robotik Kitleri

 3. Kitaplar

BBC Micro:Bit

Micro:Bit İngiltere’de BBC tarafından geliştirilmiştir. Çocuklar ve programlamaya yeni başlayanlar için tasarlanmıştır. Kart üzerindeki donanımları kullanarak ve üzerine eklemeler yaparak hem hobi amaçlı hem de robotik birçok eğlenceli proje yapabilmek mümkündür.

micro:Maqueen Robot Kiti

Micro:Maqueen, micro:bit ile uyumlu bir robot kitidir. STEM eğitimleri için görsel programlama robotu olarak tasarlanmıştır. Scratch programlama dili ile programlanabilmektedir. Ayrıca micro:Bit ile uyumlu Python, Arduino ve diğer tüm programlama arayüzleri ile çalışabilmektedir. Bizim fikrimizi sorarsanız bu en önemli özelliklerinden biri 🙂 Ayrıca uzaktan kumanda ile kontrol edilebildiği için kodlama haricinde geri kalan vakitlerde çok eğlenceli vakit geçirmek mümkün !

Kit içerisinde çizgi takip sensörleri, ultrasonik mesafe sensörü, RGB LED’ler ve kumanda bulunmaktadır. Fiziksel olarak küçük olsa da Python ve Scratch ile kodlama bilgisini geliştirmeyi hedefleyenler için işlevsel bir robot kitidir. Maqueen robot kitini 8 yaş ve üzeri kullanıcılar için öneriyoruz. Özellikle çocuklar için ideal bir kodlama kiti olsa da kodlamaya yeni başlayan yetişkinlere de şiddetle tavsiye ediyoruz. 🙂

Makeblock mBot Robotik Kodlama Kiti

Robotik ve kodlamaya başlarken en çok kullanılan ürün setlerinden biri de Makeblock markasının mBot kitleridir. Bunun sebebi sensörlerinden mekaniğine kadar her şey çok basit bir şekilde monte edilir. Öğrenciler bu sayede bir robotun tüm parçalarını detaylı olarak inceleyebilirler. Yazılım kısmında ise mBot’u programlamak çok kolay ! mBot, mBlock adı verilen Scratch tabanlı bir kodlama arayüzüne sahiptir. Bu sayede montajı yapılan mBot’un programlanması da bir hayli kolay hale geliyor.

mBot ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz !

Temel kodlama eğitimleri yukarıda da bahsettiğim gibi sadece eğitim kurumlarında verilenlerden ibaret değil. İnternette, özellikle YouTube’da, çocuklar için kodlama programları ve robotik setlerin kullanımı hakkında sayısız içerik mevcut. Bunlardan biri olan Robotistan YouTube kanalında çocuklar için geliştirilmiş tüm Scratch ile mBot Programlama eğitimlerine ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere çocuklar için kodlamanın öneminden, eğitim içeriklerinden ve Robotistan olarak size nasıl yardımcı olabileceğimizden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here