Herkese merhabalar! Henüz nasıl kodlama öğreneceğinize karar vermediniz mi? Eğer ilköğretim ve lise düzeyinde öğrenciyseniz ve kodlam öğrenmeye giriş yapmak istiyorsanız bu yazımızda bahsedeceğimiz içerik tam size göre. Daha önce Çocuklar İçin Kodlama içeriğimizde sizlere erken yaşta kodlama öğrenmenin öneminden ve bu konuda neler yapabileceğimizden bahsetmiştik. Tabi dünya değişiyor ve bu konuda da seçeneklerimiz artıyor. Bu tabi ki güzel bir şey! Bu yazımızda sizlere Kodris Studio’dan bahsedeceğiz.

Kodris Stuio Nedir?

Yüzde yüz yerli bir platform olan Kodris Studio, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki (8-16 yaş grubu) öğrencilerin kodlamayı keyifli bir şekilde öğrenebilmeleri için oluşturulmuş online bir platformdur. Öğrenciler Kodris ile hem kod blokları ile görsel programlama dili hem de Python dilini öğrenerek uygulamalar yapma imkanına sahip olurlar.

Kodris Studio’da kodalam için iki farklı mod bulunmaktadır. Erken yaşta algoritma mantığını kavramak için en çok kullanılan programlama modeli olan kod blokları ile görsel programlama arayüzü Kodris’te de bulunmaktadır. Ayrıca görsel programlama arayüzünün dışında profesyonel hayatta kullanılan programlama dillerinden Python ile uygulama geliştirme fırsatı, bu yaş grubundaki öğrenciler için çok büyük bir avantajdır. Hem Python dilini öğrenerek hem de kendilerinin keyif alacağı uygulamaların olması erken yaşta kodlamaya olan tecrübe ve heveslerini üst seviyelere taşır. Kod satırlarını yazarken her bir kodun ne işe yaradığını platformdaki görsel arayüzden takip etmek mümkündür. Kodris sayesinde oyunlaştırılmış bir eğitim bu şekilde tasarlanmıştır.

Kodris içerisinde bulunan uygulamalar Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun şekilde dizayn edilmiştir. Öğrencilerin uygulama içerisinde zorlanmamaları için konuya ve ilgili sahneye göre ideal çözümlerin gösterildiği “İpucu Göster” özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hafta içi mesai saatleri içerisinde Kodris Studio ekibi online canlı destek hizmeti sunarak yaşadığınız sorunlar için çözüm üretmektedirler.

Neden Python Programlama Dili?

Python dili, programlama dilleri arasında en kolay öğrenilen dildir. IEEE (Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü)’nin yaptığı araştırmaya göre 2017 yılının en iyi programlama dili seçilmiştir. Bunun yanında Eylül 2017 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım ders kitabında öğrencilere Python programlama dilinin öğretilmesi belirtilmiştir.

Kodirs Studio ile öğrencilerin kazanımları:

  • Algoritma mantığının kavranması
  • Analitik düşünebilme
  • Değişkenleri dikkate alarak işlem yapabilme
  • Problemleri en kısa yollar ile çözebilme
  • Olaylara karşı farklı bakış açılarına sahip olma
  • Python gibi gerçek bir programlama dilini öğrenme
  • Sistematik ve yaratıcı düşünme

Kodris Studio İle Giriş Uygulamaları

Kodris’in içerisinde 1000’den fazla sahne, 16’dan fazla karakter ve 40’tan fazla konu vardır. Platforma başlarken çok basit seviyede giriş uygulamaları da bulunmaktadır. Bunlardan birini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz. Uygulamada toprak yolu tamamlamanızı istediği için beş adım ileri giderek çözüme ulaşıyorsunuz.

Aşağıdaki uygulama da az önceki gibi fakat çözüme ulaşmak için iki işlem daha gerekiyor. Uygulamada sizden toprak yolu tamamlamanızı istiyor. Bunun için üç adım ileri gittikten sonra sağa dönüp tekrar üç adım ileri gitmeniz gerekiyor. Bunun için gerekli blok ve kod algoritmalarını aşağıda görebilirsiniz.

Kodris ile Kodlama Öğrenmenin Fiyatı Ne Kadar?

Daha önce bahsettiğimiz gibi Kodris Studio modelleri üç farklı yaş grubuna ayrı olarak oluşturulmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenciler için sağlanan platformların ücretleri aynıdır. Ayrıca Kodris kodlama platformları 1 yıllık üyelik paketini kapsamaktadır. Bir platformun ücreti 129₺‘dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here