Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere matematikte ve programlamada sıkça karşımıza çıkan algoritma teriminden bahsedeceğim.

Algoritma Kavramını Öğrendikten Sonra Bir Dil Öğrenerek Programlamya Başla! >>>>Programlama Dillerini İncele ve Senin için Doğru Olanı Bul 🙂
Çocukların Algoritma Mantığını Kavramaları için Neler Yapılıyor? >>>>Çocuklar için Kodlama Yazımızı İnceleyebilirsiniz 🙂

Algoritma Nedir? Ne Demek?

Bir sorunu çözmek veya belirlenmiş bir amaca ulaşmak için tasarlanan yola, takip edilen işlem basamaklarına algoritma denir. Algoritmalar açıkça belirtilmiş bir başlangıcı ve  sonu olan işlemler kümesidir. Amaca ulaşmak için işlenecek çözüm yolları ve sıralamaları belirlenir ve algoritma bu sırayı takip ederek en mantıklı çözüme ulaşır. İlk algoritma, El-Harezmi’nin ‘Hisab-el Cebir ve El Mukabala’ kitabında sunulmuştur ve algoritma kelimesi de El-Harezmi’nin isminden gelmiştir. Algoritma terimi genellikle matematikte ve bilgisayar bilimlerinde karşımıza çıkmaktadır.


Algoritma Niçin Kullanılır? Ne İşe yarar?

Algoritma matematikte bir sonuca ulaşmak için takip edilmesi gereken işlem basamaklarını belirlemede kullanılır. Örneğin, 3 ve 5 sayılarının ortalamasını bulmak istediğinizde önce (3+5) işlemini yaptıktan sonra sırada “çıkan sonuç/2” işlemini yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayar biliminde algoritmalar yazılımdaki her yerdeler. Örneklendirecek olursak, bilgisayarda offline olarak yapılan tüm işlemler, oynanan oyunlar, çalıştırılan programlar, web siteleri, mobil uygulamalar, robotlar… Kısacası sanal ortamdaki her işlem algoritmalar ile gerçekleşiyor. Gelin beraber algoritma ile programlama arasındaki bağlantıyı inceleyelim.

Algoritma ve Programlama Bağlantısı

Tüm programlama dillerinin temelinde algoritma vardır. Algoritmalar, programlama dillerinin vasıtasıyla uygulanabilirler. Programda kullanılan dil ve kullanım alanı ne olursa olsun algoritması olmayan bir program yoktur. Programda bir algoritmanın işlemesi için dışarıdan gelen tüm girdiler “değişken” olarak tanımlanır. Algoritmadaki döngüler ve işlemler, bu değişkenler üzerinden gerçekleşir.

Algoritmadaki tüm ihtimaller belirtilmiş ve net olmalıdır. Hiçbir ihtimal şansa bırakılmamalıdır.

Akış Diyagramları – Şemaları

Her algoritma kağıt halinde yazılabilecek şekilde basit olmalıdır. Algoritmalar metin olarak düz yazı ile veya akış diyagramları ile gösterilebilirler. Akış diyagramları, algoritmanın işleyişini neden-sonuç ilişkisini göstererek sırayla aktarılmasını sağlar.

Basit Algoritma Örnekleri, Şekilleri ve Çözümleri

Yazımızın son kısmında sizlere metin halinde ve akış diyagramı şeklinde 2 farklı algoritma örneği göstermek istiyorum.

Örnek 1: Kullanıcı tarafından belirlenen 3 farklı sayının ortalamasını alalım.

Bu algoritmadaki değişkenlerimiz : x,y,z,sonuc

İ0: Başla.
İ1: x sayısını gir.
İ2: y sayısını gir.
İ3: z sayısını gir.
İ4: sonuc = (x+y+z)/3 işlemini yap.
İ5: sonuc değişkenini göster.
İ6: Dur.

Örnek 2: Daha önce yaptığımız Engelden Kaçan Robot uygulamasındaki algoritmayı inceleyelim. Robottaki sensörün gördüğü mesafe değeri 15 cm’den büyük ise ileri gitsin, 15 cm’ye eşit veya 15 cm’den küçük ise robot sağa dönsün.

Engelden Kaçan Robot AlgoritmasıBu yazımızda sizlere algoritmanın ne olduğundan ve nasıl algoritma oluşturduğumuzdan bahsettim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, takipte kalın 🙂

Algoritma mantığını eğlenerek öğrenmek isterseniz, elektronik ve robotik eğitim setlerimizi hemen incelemenizi tavsiye ederiz:

56 Yorumlar

  1. Bir ünitenin konusunu, konu başlıklarını ,içeriklerini belirli bir sistematiğe göre tablolaştırmak mı acaba?’ bu kadarını anlayabildim sadece.

  2. Beşir , bu en kolay konu.aslında bende bilişimden zorlanıyorum ee tabii çok gerekli sayılacak bir ders bu yüzden önemli gibieee…Bu kadarr…

  3. İçecek hazırlayan Kahve, çay otomatlarını bilirsiniz. Bardağa kahveyi ve kaynar suyu ekler, biraz şeker ve sütten sonra Çın!sinyalini verir, işte size bir bardak kahve. Bu bir algoritmadır.

  4. Alogritma sirali giden 1 2 3 4 5 6 gibi syailar bir alogritma dir 123454 bir alogritma dildir alogritma hem nesen yoneli hemde matamatiksel de denilebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here