Herkese merhaba, bu yazımızda Arduino kartlarımıza kod yüklemek için kullandığımız Arduino IDE programı ile NodeMCU’ya kod yüklemeye öğreneceğiz. Bu sayede, internete bağlanabilen ve IOT projelerinde sıkça tercih edilen bir kart olan NodeMCU’yu, tıpkı Arduino UNO kodlar gibi kodlayabileceksiniz.

Malzemelerle başlayalım:

Yukarıda bulunan NodeMCU modeli tıpkı klon Arduino UNO’lar gibi bilgisayarla CH340 çipi sayesinde haberleşiyor. Bu nedenle eğer daha önceden yapmadıysanız, buraya tıklayarak CH340 sürücüsünü bilgisayarınıza nasıl kuracağınıza dair yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlk olarak Arduino IDE’yi açarak başlıyoruz. Eğer indirmek isterseniz buraya tıklayarak resmi indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Daha sonra yukarıdaki menülerden Dosya nın üzerine gelip oradan Tercihler i seçiyoruz.

Dosya > Tercihler

Açılan pencerede Ek Devre Kartları Yöneticisi URL’leri: yazan yere şu linki yazıyoruz:

http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json 

Ardından Tamam a basıyoruz.

Daha sonra üstteki Araçlar menüsünden Kartlar seçeneğinin üzerine gelip oradan da Kart Yöneticisi ni seçiyoruz.

Araçlar > Kartlar > Kart Yöneticisi

Açılan pencere arama çubuğuna esp8266 yazıyoruz ve çıkan sonuçta Kur butonuna basıyoruz.

Kurulum aşamasında bilgisayarınıza dosyalar indirildiğinde bu işlem internet hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir. İndirme ve kurulum işlemi tamamlandığında Pencerenin sağ alt kısmındaki Kapat butonuna tıklayabilirsiniz.

Şimdi tekrarndan Araçlar ve daha sonra Kart menüsüne geliyoruz. Burada aşağı kaydırdığınızda bir sürü yeni kart eklendiğini göreceksiniz. Kartlar arasından NodeMCU 1.0 ı seçiyoruz.

Bundan sonra tek yapmamız gereken şey Araçlar menüsünden Port un üzerine gelip kartın bilgisayarınıza bağlı olduğu portu seçmek.

Tebrikler! NodeMCU’nuza Arduino programından kod yüklemek için gerekli tüm işlemleri yaptınız. Şimdi eğer denemek isterseniz, aşağıdaki deneme kodunu NodeMCU’nuza yükleyebilirsiniz.

#define LED D4      // NodeMCU'nun üzerindeki ledin bağlı olduğu pini belirliyoruz.
void setup() {
pinMode(LED, OUTPUT);  // Pini çıkış pini olarak ayarlıyoruz.
}
void loop() {
digitalWrite(LED, HIGH);// Ledi Söndürüyoruz.
            
delay(1000);      // 1 saniye bekletiyoruz.
digitalWrite(LED, LOW); // Ledi Yakıyoruz.
delay(1000); // 1 saniye bekletiyoruz.
}

Eğer her şey yolunda giderse NodeMCU’nun üzerindeki led yanıp sönecektir. Eğer tüm bu süreçte herhangi bir sorun yaşarsanız veya aklınıza bir şey takılırsa Yorumlar bölümünde iletişime geçebilirsiniz. Daha sonraki yazılarda görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here