back to top

Dünya Birincisi Türkiye’den! MakeX 2019

Uluslararası MakeX Robotik Yarışması, dünya çapında en prestijli robotik yarışması olma hedefiyle 2017’den bu yana düzenlenmektedir. Ağırlıklı olarak 6-19 yaş arası gençlerin hedeflendiği yarışma kapsamında bugüne kadar düzenlenen 10’dan fazla MakeX etkinliğine 5 bini aşkın gencin oluşturduğu bin takım katıldı. STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) eğitiminin daha fazla gence ulaştırılması hedefiyle düzenlenen yarışmaya bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Estonya, Yeni Zelanda, Singapur ve Endonezya gibi ülkeler de katıldı.

World Robot Conference, Robotex ve RoboRAVE gibi dünya çağında robotik kuruluşlarının destek verdiği bu etkinliğin Dünya genelinde yapılan 2019 büyük finalinde sıralamalar belli olurken bizlere sevinci ve gururu yaşatan bir takım vardı ki tüm takımlardan daha iyi olduğunu kanıtladı ve dünya birincisi olmaya hak kazandı.

Bayrağımızı Çin’de dalgalandıran bu takımın adı Xsun!

Bugün sizlere kısaca yarışmadan ve Xsun takımımızdan biraz bahsederek aslında bu yarışmanın bir tesadüf olmadığını tamamen takım çalışması, disiplin ve tutkunun bir eseri olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Xsun takımı bizlere takım olmayı ve Türkiye’nin neresinde olursak olalım bir şeyleri başarabileceğimizi gösterdi. Adanalı gençlerden oluşan takımımızın başarı serüveni 2018’de başlamıştı aslında. 2018 yılında da Türkiye genelinde yapılan robotik yarışmalardan hep başarıyla dönen takımımız 2018’de yapılan 350 takımın katıldığı dünya finalinde birçok ülkeyi geride bırakarak 3. olmayı başarmışlardı. Herkes bu başarıyı alkışlarken Xsun takımının ve mentor öğretmenleri olan Abdurrahman ve Muhammed hocamızın aklından geçenleri kimse bilmiyordu. Onlar hedeflerini o gün belirlemişlerdi aslında tek hedef vardı o da birimcilik! 1 yıl boyunca tüm takım robotlarını geliştirebilmek ve rekor sürelerde parkuru tamamlayabilmek için çalışmalarını müthiş bir disiplinle sürdürdüler. Türkiye finali!

Dünya genelinde üçüncüsü Türkiye genelinde ikincisi düzenlenen MakeX Robot yarışmasında Xsun yine sahnedeydi. Ankara’daki yarı finali başarıyla atlatan Xsun başarı serüvenine İstanbul finali ile devam edecekti. İstanbul’da da birinciliği kazanan takımımız Kasım ayında Çin’e gitmeye hak kazandı.

Ve Kasım 2019 Büyük Dünya Finali!

30’dan farklı ülkenin ve 450 takımın katıldığı Çin finallerinde takımımız yine sahnedeydi. Bu sefer kendilerinden oldukça emin ve istekliydiler. Hedefleri ise mutlak birincilikti. Yarışmanın tüm adımlarında oldukça başarılı olan takımımız hak ettiği başarıyı yani birinciliği ülkemize getirmeyi başardı ve bizlere bu gururu yaşattılar.

Dünyanın gözü artık Türkiye’de! Teşekkürler Xsun ve değerli öğretmenlerimiz Abdurrahman GÜNDEŞLİOĞLU, Muhammed YILMAZ.

Son Çıkan Yazılar

2 YORUMLAR

  1. XSun takımını tebrik ediyorum. Bu gurur verici birinciliği bizlere yaşattıkları için Abdurrahman bey, Yılmaz bey ve ekibine çok teşekkür ederiz…

  2. Tebrik ederim, onemli bir basari. Umuyorum ve diliyorum ki, bu genclerimiz Turkiye’nin ozgun teknoloji uretmesinde gelecegimize katki saglasinlar. Bizlerin de sorumlulugu onlari bu yolda desteklemek olacaktir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz