back to top

Klon Arduino UNO Sürücüleri Nasıl Yüklenir? (CH340 Çipli)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda şu sıralar çok popüler olan klon Arduino kartlarından CH340 çipli olan sürümün sürücülerini yüklemeyi anlatacağım.

Arduino üzerinde USB bağlantıyı seri UART bağlantıya dönüştüren bir çip bulunur. Orijinal Arduino UNO R3 SMD‘da bu işlemi, ATmega16u2 isimli çip sağlar. Fakat klon kartlarda CH340 isimli bir çip mevcuttur. İşlev olarak tamamen aynıdır, sadece CH340 fiyatı sebebiyle klon kartlarda tercih edilir.

Sürücüler:

Windows İçin İndir

Mac OS X İçin İndir

Kartımızı USB kablosuyla taktıktan sonra Windows sürücü kurulumu aşamaları ise aşağıdaki gibidir:

arduino-k1

Kartı taktıktan sonra Aygıt Yöneticisi’ni açıyoruz. Görüldüğü üzere kartımız için sürücü yüklenememiş ve hata mesajı mevcut. İndirdiğimiz sürücü dosyanın içindeki ch341ser.exe dosyasını çalıştırıyor ve çıkan pencereden INSTALL butonuna tıklıyoruz.

INSTALL butonunu tıkladıktan sonra sürücüler yükleniyor ve “Driver install success!” yazan bir pencere çıkıyor. Bu sırada arkada Aygıt Yöneticisi açık ise, kartın sürücüsünün yüklendiğini ve Bağlantı Noktaları başlığı altında “USB-SERIAL CH340 (COM x)” şeklinde yer aldığını görebilirsiniz. Burada parantez içinde yazan kısım, kartımızın kullandığı COM portu numarasını göstermektedir. Arduino yazılımında Araçlar > Port altından buradaki COM portunun seçili olduğundan emin olduğunuzda Arduino’nuzu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

arduino-k3

arduino-k5

NOT: Eğer Mac OS X işletim sisteminde yüklerken hata alıyorsanız, Sistem Tercihleri -> Güvenlik ve Gizlilik altında yer alan “Şuradan indirilen uygulamalara izin ver:” seçeneğini “App Store ve kimliği belirli geliştiriciler” olarak değiştirmeniz gereklidir.

MacOs
Değişklik yapmak için öncelikle kilit simgesine tıklayıp şifrenizi girmeyi unutmayın.
klon-arduino4
Klon Arduino Uno

Blogumuzdaki muhteşem arduino projelerini incelemeyi unutmayın! Hemen tıklayarak inceleyebilirsiniz. >> Arduino Projeleri

Son Çıkan Yazılar

172 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Arduino uno kartımı bilgisayarıma tanıtamıyorum. İnternette yaptığım araştırmalara rağmen Windos XP için bir driver bulamadı bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Arduino uno kartımı sizden gecen hafta almıştın.

 2. Merhabalar,

  Yukarıdaki yöntemlere ek olarak internette belirtilen başka yöntemleri de denedim. windows 10, 8.1, mac osx 10.9 üzerinde bir sonuç alamadım. Bu konu üzerinde biraz daha açıklayıcı bir rehber hazırlayabilir misiniz?

  Teşekkürler.

 3. Aşağıdaki hata alıyorum.
  Ne yapmalıyım?
  Arduino:1.6.7 (Windows 10), Kart:”Arduino/Genuino Uno”

  Çalışmanız programın 1.252 bayt (3 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32.256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 11 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2.037 byte yer kalıyor. En fazla 2.048 byte kullanılabilir.
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x97
  avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
  avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x97
  Karta yüklenirken sorun oluştu. Tavsiyeler için http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload adresine göz atabilirsiniz.

  Rapor daha fazla veri içermeli
  “Derleme sırasında ayrıntılı çıktı göster”
  Dosya > Tercihler’de etkinleştirilmiş.

 4. mert ve onur sinan türkmen
  bende de aynı hatayı veriyordu arduıno programın yeni sürümü oldugu için bazı bilgisayarlar desteklemiyor programı bilgisayardan silin arduıno sitesinden yeniden eski sürümü indirin kurun oluyor.

 5. robotistandan aldığım 2 uno da bu hale geldi. yukarıdaki hatayı alıyorum ve L ışığı sürekli yanıyor. sorunun çözümünü bilen var mı?

 6. linux üzerinde bu driverların kurulumunu yapamıyormuyuz driver dosyasını buldum ancak terminalden make load komutunu verdiğimde hata alıyorum

  • Çok eski bir kernel kullanmıyorsanız sürücüler zaten hazırda yüklüdür. Ama sorun başka yerde. Ben çözemedim, USB-TTL dönüştürücünüz varsa aşağıdaki bağlantılarla ben hallettim (ide hata mesajı veriyor ama arduino programlanıyor)
   usb-ttl —— arduino
   5V Vin
   GND GND
   TX D0(RX)
   RX D1(TX)

 7. Merhaba bilgisayarım windows 8.1 arduinoyu takıyorum fakat kodlama yeri açılmıyor aygıt yöneticinden bakıyorum com 3 olarak görünüyor fakat ne yapacağımı anlamadım.

 8. avrdude: verification error, first mismatch at byte 0x0399
  0x81 != 0x01
  avrdude: verification error; content mismatch

  bu hata için ne yapmam gerekir bir türlü çözemedim

 9. Merhaba bugun sizden aldigim arduino klon elime ulasti. Pc modeli windows xp. Pc ye arduinoyu bagladigimda pc arduinoyu usb uzerinden gormuyor arduinonun uzerinde kirmizi iki isik yaniyor ancak pc arduinoyu donanim olarak gormuyor. Yeni donanim eklendi ve cikarilirdi hicbir tepki vermiyor. Driverleri yukledim , 3 usb girisinde de denemedim fakat calismadi.

  • şu an bende de aynı şekilde üstünden 4 yıl geçmiş belki halletmişsinizdir hallettiyseniz nasıl hallettiğinizi yazar mısınız ?

 10. Arduino uno klonun rx ışığı yanmıyor. Karta yükleme yapamıyorum. Sanırım kart ölmüş. Herhangi bir şekilde düzeltme şansımız yok mu klonlarda hep bu sorun mu oluyor?

  • Yanlış sürücü yüklenmiş olabilir. Farklı bir bilgisayarda edebilirseniz sorunun kart mı yoksa sürücü kaynaklı mı olduğunu anlama şansınız olabilir.

   • Arduino uno rev3(klon) var elimde pc usb aracılığı ile bağladığımda arduino nun ON ve L ışıkları sürekli yanıyor ama aygıt yöneticisinde Arduinoya dair hiç birşey gözükmüyor yardımcı olabilirmisiniz ?

    • Bilgisayarınıza Arduino’nuzu taktığınızda USB cihazın takıldığını belirten ses geliyor mu? Bahsettiğiniz duruma göre USB kablonuz veya Arduino’nuzun USB-seri dönüştürücü entegresi bozuk olabilir. Farklı bir USB kablo ile de deneyebilirsiniz.

 11. arduino uno ve mega klonlarında aynı problemle karşılaşıyorum. Programı atıyorum düzgün çalışıyor fakat gücü kesip tekrar yüklediğimde programı unutuyor ve blink uygulamasını yüklemediğim halde blink çalışıyor. sorunu nasıl çözerim

 12. Geçen ay siteden aldığım arduino uno’yu kullanmaya başladım. Bir iki deneme yüklemeden sonra herhangi bir yükleme yapamaz hale geldim. Çalışma derlenir diyor ve en sonunda verilen mesaj şu:”
  Çalışmanız programın 1.016 bayt (3 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32.256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2.039 byte yer kalıyor. En fazla 2.048 byte kullanılabilir.
  Taslak yüklenirken bir hata oluştu”

  Yardımcı olacak arkadaş varsa sevinirim.

  • Bahsettiğiniz durum kartın arızalı olabileceğine işaret ediyor. Dilerseniz e-mail yada telefon ile teknik serviz bölümümüze ulaşabilirsiniz.

 13. iyi günler arduino uno bilgisayarıma tanıtırken sürekli olarak “Windows bu donanımın aygıt sürücüsünü başlatamıyor. (Kod 37) ” bu hatayı veriyor. bilgisayarım win 7 32 bit sistem sürümünden olabilir mi bu sıkıntı.

 14. Merhaba;
  Arduino nanoya windows 10 da derlediğim programı yüklediğimde devre çalışmıyor. Derlerken veya yüklerken hiçbir hata vermiyor. Ama kodu karta yüklediğimde bir türlü çalışmıyor. Bu işlemleri Windows 7 bilgisayarda yapınca çalışıyor. Kütüphane dosyaları falan hepsi aynı ama windows 10 da çalışmıyor bir türlü. Arduino IDE’yi kaldırdım tekrar kurdum yine bir şey değişmedi. Konu hakkında fikri olan var mı acaba?

 15. merhabalar;
  Windows bu donanımın aygıt sürücüsünü başlatamıyor. (Kod 37) bu hatanın çözümü buldu mu ?
  daha bugün aldım sizden ama çalıştıramadım yardım derseniz sevinirim iyi çalışmalar.

 16. Bugün sitenizden aldığım Klon Uno R3 geldi. Sürücüsünü kurdum ancak sadece ON ve L ışıkları yanıyor ve Arduino IDE ve S4A’da görünmüyor

 17. Arduino yu bilgisayarına bağladığın anda bilgisayar kapanıyo ve bağlantıyı kesene kadar tekrar açılmıyo ne yapmam gerekiyo bilgisayarım macbook yardımcı olursanız sevinirim

 18. ben windows 10 kullanıyorum gerekli tüm proğramlar var ama bende port lar görünmüyor . koyu olması gerekiyor ama acık bir giri genişleme secenegi de yok . arduino uno nun on ve L ışığı yanıyor

  • Çoğu popüler Linux dağıtımı ile birlikte gelen çekirdekte CH340 USB-Seri dönüştürücü için sürücü dahili olarak gelmektedir, ekstradan sürücü yüklemenize gerek yoktur. Eğer bilgisayarınız yine de görmüyorsa buradaki sürücüleri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 19. ben arduino nun 1.klon versiyoununu kullanıyorum ilk başta gayet normal bir şekilde çalışırken sonradan ‘taslak yüklemede bir sorun oluştu’hatasını almaya başladım yardımcı olun lütfen

 20. SİZDEN ARDUİNO UNO KLON ALDIM. BİLGİSAYARDA COM7 OLARAK GÖZÜKÜYOR. İNTERNETTEKİ TÜM SÜRÜCÜLERİ DENEDİM. FAKAT “CONTENT MİSMATCH” HATASI VERİYOR. VE KODLAR YÜKLENMİYOR. LÜTFEN YARDIMCI OLUN 2 GÜNDÜR UĞRAŞIYORYM OLMUYOR.

 21. Robotistan’dan 4 adet Klon Arduino UNO (CH340 Çipli) aldım. Hiç bir sorun çıkarmadan hepsi de çalıştı (win XP).
  Tek sorun var, şimdi elimdeki Orjinal Arduino UNO’yu kullanamıyorum, sürücü çakışması var. Nasıl Düzelltebilirim?

  • CH340 çipli Arduino UNO ile orijinal Arduino UNO üzerindeki USB-seri dönüştürücüler farklıdır, dolayısıyla sürücüleri de farklıdır. Bu yüzden, karşılaştığınız sorun sürücü çakışması olamaz. Orijinal kartın sürücüleri için Arduino IDE’yi bilgisayarınıza kurarken USB sürücülerini yükleme seçeneğinin seçili olduğundan emin olunuz.

 22. Kerem kardeşim, şöyle izah edeyim:
  Orijinal Arduino UNO’ yu sorunsuz kullanıyorken, CH340 çipli Arduino UNO sürücüsünü yükledikden sonra kullanılmaz oldu.
  Aynen dediğin gibi sürücüleri farklı, aygıt yöneticisinde de farklı gözüküyorlar zaten. Arduino IDE, Orijinal Arduino UNO ile
  haberleşemiyor. Başka bir PC ile denedim, Orijinal Arduino UNO çalışıyor. Cevapladığın için çok teşekkür ederim.

 23. avrdude: ser_open(): can’t open device “\\.\COM3”
  tarzında hata alan arkadaşlar kart üzerindeki tüm bağlantıları söküp default ledi yakıp söndüren bir uygulama atıp kontrol etsinler.
  Bende bu hata ile karşılaştım, ardunio yu tekrar kurdum sürücüyü güncelledim ama hiç bir işe yaramadı. Muhtemelen hatalı bir bağlantıdan dolayı (kısa devre oluyor) bu hatayı alıyordu, en son tüm bağlantıları söküp default ledi yakıp söndüren bir uygulama atınca kart çalıştı.

 24. ben bir mac kullanıcısıyım usb yi takdım programı kurdum ama ürüne bir şey yüklerken diyo ki karta yüklerken hata oluştu resimli bir şekilde nasıl yapacağımı gösterirmisiniz

 25. Arkadaşlar yaklaşık 5 saattir bu klonu çalıştırmaya çalışıyorum. İnternetten bakmadığım forum vs kalmadı. Yukardaki yöntemleride denedim. Arduino IDE 1.0.5 yükledim olmadı. Compile edene kadar reset butonuna basılı tuttum yine olmadı. win7 64bit kullanıyorum. İnternette okuduklarıma göre bootloader atmak gerekiyor buda ancak orjinal bir arduino karttan atılıyor. Gerçekten çok zahmetli ve karışık iş. 5 saat bununla uğraşacağıma orjinal bir kart parası kazanmıştım.

 26. elimde arduino klon var ben bunu pc ye bağlıyorum ışıklar fln yanıyo ama pc tanımıyo dolayısıyla port 5 e bağlayamadığım için kodları yükleyemiyorum yardımcı ölabilecek var mı elime farklı bi bilgisayar da yok

   • aygıt yöneticisinde diğer aygıtlar diye bi bölüm yok USB ile ilgili birşey de bulamadım drive ı da yükleyince the drive is succesfully pre installed advance yazısı geliyo bu arad ilgi için teşekür ederim

    • Kartınız bağlı olduğunda sürücüleri yüklü ise aygıt yöneticisi altında “Bağlantı Noktaları (COM ve LPT)” seçeneğinin altında görünecektir.

     • bi şekilde portu COM5 e alabildim ama hala sıkıntı var acaba seri port ekranına bişey mi yazmam gerekli yarın yeni bi PC de deniycem

 27. File-tercihler tıklatıp açılan pencerenin alttaki mavi linke tıklayın. preference.txt dosyasında COM1 yazan yerleri COM5 yapın. sonra blinki yeniden açarak deneyin. bunu bir sitede okudum.belki işinize yarar.

  • Arduino açık kaynaklı bir donanım olduğu için, tüm devre şemaları ve baskı devre modelleri hazır olarak sunulmaktadır. Bu sayede isteyen herkes Arduino kartını üretebilme olanağına sahiptir. Orijinal Arduino kartları İtalya’da üretilirken klon ürünler ise daha düşük üretim maliyetleri ile Çin’de üretilmektedir. Üzerlerinde kullanılan elektronik malzemeler ve tüm işlevselliği orijinal kart ile aynıdır. Teşekkür ederiz.

  • Almış olduğunuz hata Arduino’nuzun CH340 çipli olması ile alakalı bir durum değildir. Muhtemelen yazılımsal bir sorun yaşamaktasınız.

 28. arkadaslar bende bu hatayı aldım sonradan farkettımkı usb gırıs kısmını tam gırmıyormus ondan dolayı bu hatayı alıyormusuz usb kablosunun arduino ya gıren kısmını ıyıce soktuktan sonra tekrar deneyın benım o zaman calstı

  • Muhtemelen yazdığınız kod ile ilgili bir sorun. Kodunuzu kontrol edin veya arduibonun çalışıp çalışmadığını test edecekseniz basit bir led yakma kodu ile test edebilirsiniz. Mesela Arduino IDE’deki Blink örnek kodu gibi.

 29. Merhaba,
  CH340 için firmware update yapmak istiyorum ATMEL FLIP progamı içinde CH340 cip seçeneği yok. amacım arduino yu HID olarak bilgisayara tanıtmak

  • Bu durumun sebebi sürücüler değildir, CH340 sürücülerini bilgisayarınıza yükledikten sonra kodu Arduino’nuza sorunsuzca yükleyebildiyseniz sürücüler sorunsuz şekilde çalışıyor demektir.

 30. Merhaba MacOS Sierra da port hatası alıyorum. sudo nvram kodlarını terminale giriyorum fakat error kodu veriyor.İnternette çözümünü bulamadım bilginiz var ise mail atabilir misiniz ?

 31. Arduino:1.8.8 (Windows Store 1.8.19.0) (Windows 10), Kart:”Arduino/Genuino Uno”

  Derleme seçenekleri değiştirildi, tümü yeniden derleniyor.
  Çalışmanız programın 2748 bayt (8 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 28 byte kadarını (1%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2020 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
  avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout
  avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout
  avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout
  avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout
  avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout
  avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout
  avrdude: stk500v2_getsync(): timeout communicating with programmer
  Taslak yüklenirken bir hata oluştu

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  yukarıdaki hata mesajını alıyorum yorumlardaki tümünü denedim ama başarılı olamadım çalıştıramıyorum yardımcı olabilir misinin

 32. Çözüldü!!!!!!
  avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x15
  gibi yazma hatası alan arkadaslar arduino programında Araçlar>İşlemci>ATMega328P-ATMega328(bootloader)-ATMega328 lerden sırayla secerek deneyin düzeliyor

 33. Yeni aldığım bilgisayara arduino uno yu indirdim. Kodlarımı yazıyorum, çalışıyor. Bilgisayarı açıp kapatınca kaydettiğim kodlar açılmıyor. Ekranda şöyle bir yazı çıkıyor: “C:\Users\………ino Uygulama başlatılamıyor. Sorunu çözmek için uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyin.” Defalarca uygulamayı bilgisayardan kaldırıp tekrar yükledim. Her seferinde aynı sorun oldu. Ne yapmam lazım?

 34. ben usb aygıtı tanınmadı hatası alıyorum ve bu ardunioyu robotistandan aldım alalı daha 1 ay olmadı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 35. merhaba kolay gelsın arkadaşlar. anladığım kadarı ıle herkez yenı başlamış benım gıbı 🙂 arduıno uno r3 kopya var elımde arduıno IDE yuklemıstım zaten her turlu ayarlamaları yaptım com 5 i de sectım. L isimli led ı yakan komutu yukledım hatta kontrol ıcın 1000 degıl 100 olarak ayarladım zamanı. yükleme olumlu sonuç verdı. ama bluetooth lu araba komutları yüklemeye calıstıgım zaman hata verıyor. acil yardımcı olabılır mısınız lütfen. bu arada pc win10

 36. avrdude: ser_open(): can’t open device “\\.\COM7”: Sistem belirtilen dosyay� bulam�yor.

  Karta yüklenirken sorun oluştu.
  bu hatayı veriyor sebebi nedir?

  • Merhaba, yazıda da bahsedildiği gibi yanlış com portu seçmediğinizden emin olun. Aynı şekilde sürücünüzün yüklü olduğundan ve kodu yüklerken Arduino üzerindeki 0. ve 1. pinlerde bağlantı olmadığından emin olun.

 37. Merhaba, alakası var mı bilmiyorum ama son denediğim servo motor ve joystick ile beraber çalışan projeyi taktığımdan beri port görmüyor program. Takınca ışık bile yanmıyor uno üzerinde. Başka bir bilgiisayarda denemek istedim önce ışıklar yandı yükleme yaptığım andan itibaren port kayboldu.

 38. ARDUİNO UNO PROJE SETİ ALDIM AMA NE YAPTIYSAM PORTU GÖRMEDİ.
  CH 340 HATA VERDİ.
  BİLGİSAYARDAN DİĞER YÖNTEMLERİDE DENEDİM OLMADI BU KONUDA ACİL YARDIM İSTİYORUM.

 39. Windows 10 pro kullanıyorum cuma günü süper proje setin geldi ama bitürlü portu görmedi ch340 ch341ser ne yüjkediysem olmadı bana bu kart acillazım nasıl bir yol izlemeliyim

 40. merhaba ben macbook pro 15.2(2012) kullanıyorum ve 31 mart 2020 tarıhınde süper başlangıç seti aldım ve orijinal ardunio uno kartım portu gormuyor ve burdakı yontemlerı denedım olmadı lutfen yadımcı olun.

 41. Çalışmanız programın 1744 bayt (5 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 185 byte kadarını (9%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 1863 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
  Taslak yüklenirken bir hata oluştu
  arkadaslar bu hatayı alıyorum bilgisi olan yardımcı olabilirmi

 42. merhaba , ben nodemcu modülünü pc takınca port olarak göremiyorum. İlk aldığımda görüyordum sonra programlayınca artık görünmüyor. Aygıt yönetiminde bağlantı noktası olarak çıkmıyor. Nasıl bu cihazı resetleyip fabrika ayarlarına çevirirm.

 43. Arduino Uno cihazını bilgisayarıma bağladığımda bilinmeyen aygıt olarak görünüyor driver ını yüklediğimde arduino programında araçlar sekmesinde port görünmüyor. yardımcı olabilir misiniz?

 44. BİR GÜN ŞU HATAYI ALIRSANIZ: Uygulamayı yüklediniz port gelmedi. Hatta windows 10 kullanıyorsunuz diyelim benim gibi. Gene gelmedi, sadece 2 ışığı yanıyor biri yanıp sönüyor diğeri sürekli yanıyor. Driver kurdunuz gene olmadı. O port bir türlü gelmedi değilmi. İŞTE KARDEŞİM ÇÖZÜM ŞU: O ARDUİNO UNO KARTINA OLAN BAĞLANTI KABLOSU VARYA ONU DÜZGÜNCE DİBİNE KADAR TAK O KARTA GİREN KABLOYU DÜZGÜN TAKMAZSANIZ UCUNA TAKARSANIZ SADECE IŞŞIĞI YANAR, İYİCE İTTİRİN DİBİNE KADAR TAKIN 8 SAAT UĞRAŞTIM BUNU BULMAK İÇİN 8 SAAT VALLA ÇÖZDÜM SONUNDA…

 45. Çalışmanız programın 924 bayt (2 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
  Taslak yüklenirken bir hata oluştu
  diye bir hata alıyorum ilk kodumu yazıp yüklemeye kalktığımda
  ne yapmalıyım?

 46. Merhaba,
  Arduino uno yu bilgisayarıma yükledim. Port görünmedi ve https://maker.robotistan.com/arduino-uno-suruculeri-nasil-yuklenir-ch340-cipli-klon/ adresinde https://maker.robotistan.com/download/ch341ser.zip
  indirdim. Yükledim ancak “Successfully installed” yazması gerekir ken “The drive is successfully Pre-installed in advance!” yazıyor ve driver yüklenmemiş gözüküyor. Dolayısıyla da Port gözükmüyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 47. merhaba
  iki uno kart ile iki nrf24l01 transceiver i haberleştiriyorum. yanlız bir müddet sonra kartların veri alışverişi duruyor. uno karta reset atmam gerekiyor. sorun ne olabilir.

 48. Merhaba, İşletim sistemim Mac OS Big Sur. Düne kadar sorunsuz çalışan çip sürücüsünü bugün Arduino İde’deki Portlarda göremiyorum. Sürücü Ch1430’u defalarca yeniden yükledim. Ama sonuç aynı.Yardımlarınızı bekliyorum.

 49. benim arduino da L LEDİ YANIP GND SÜEKLİ YANIYO söylilediklerinnzi yaptım ama hailen eror veriyo neyapmalıyım yardimcı olım lütfen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz