Merhaba Sevgili Makerlar,

Bu yazımda Raspberry Pi ile gayet güzel görüntü elde edebileceğiniz  5.0″ büyüklüğündeki TFT ekranı Raspberry Pi ile kullanabilmeniz için gerekli olacak olan config ayarlarını sizlerle paylaşacağım.

Ürün Linkleri,

https://www.robotistan.com/50-40-pin-tft-ekran-dokunmatiksiz

https://www.robotistan.com/tfp401-40-pin-hdmidvi-dekoder-dokunmatiksiz

Windows üzerinde ekran çözünürlüğü otomatik olarak ayarlanmaktadır. Fakat Rasbian için çözünürlük ayarları config.txt dosyası üzerinden ayarlanmalıdır. Sd kartı bilgisayarınıza takarak ilk dizinde bulunan config.txt dosyasına ulaşabilirsiniz, Daha sonra aşağıda belirttiğim komutları kopyalayıp config.txt içine yapıştırarak ekran için gerekli olan tüm ayarları yapmış olacaksınız.

# uncomment if you get no picture on HDMI for a default "safe" mode
#hdmi_safe=1

# uncomment this if your display has a black border of unused pixels visible
# and your display can output without overscan
#disable_overscan=1

# uncomment the following to adjust overscan. Use positive numbers if console
# goes off screen, and negative if there is too much border
#overscan_left=16
#overscan_right=16
#overscan_top=16
#overscan_bottom=16

# uncomment to force a console size. By default it will be display's size minus
# overscan.
#framebuffer_width=1280
#framebuffer_height=720

# uncomment if hdmi display is not detected and composite is being output
hdmi_force_hotplug=1

# uncomment to force a specific HDMI mode (here we are forcing 800x480!)
hdmi_group=2
hdmi_mode=1
hdmi_mode=87
hdmi_cvt 800 480 60 6 0 0 0

# uncomment to force a HDMI mode rather than DVI. This can make audio work in
# DMT (computer monitor) modes
#hdmi_drive=2

# uncomment to increase signal to HDMI, if you have interference, blanking, or
# no display
#config_hdmi_boost=4

# uncomment for composite PAL
#sdtv_mode=2

#uncomment to overclock the arm. 700 MHz is the default.
#arm_freq=800

# for more options see http://elinux.org/RPi_config.txt

Eğer yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra ekran üzerinde herhangi bir görüntü elde edemediyseniz kullanmış olduğunuz besleme kaynağını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ekran ve Raspberry Pi  ‘ i besleyebilmek için minumum 2A  ‘ lik bir kaynak kullanmanız gerekmektedir. Daha farklı bir sorunla karşılaşırsanız çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

9 Yorumlar

  1. Merhabalar bu ürünü kullanıyorum. Ekran açılıyor dos ekranımız geliyor masaüstü açılacağı sırada ekran çizik çizik olmaya başlıyor bir süre sonra ekran tamamen beyazlaşıyor. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  2. Sorun çözüldü. Linux ekran çözünürlükleri teker teker denendi. Uygun olanı seçildi. Ekran açıldı. Teşekkürler.

  3. merhabalar ben bu modulu aldım ve kullanıyorum ancak hem güç hemde hdmi bağlantısını bağladımda modulun sol tarafındaki bir komponent aşırı ısınıyor patlayacak diye kapatıyorum ekran bağlantısını yapıncada bütün ışıklar sönüp kısa devre gibi ısınıyor ne yapmam gerek ?

  4. Sayın Yetkili,
    Raspberry Pi3 modülüyle RFID kart okuyucu cihaz geliştiriyorum. Cihaz için Waveshare 3.5inç LCD B model ekran kullanıyorum. Fakat kodladığım arayüzü çalıştırdığımda dinamik kamera görüntüsünü LCD ekranda göremiyorum. Ayrıca Raspbian komut satırından kamerayla bağlantı kurup görüntü almak istediğimde de LCD ekrana görüntü gelmiyor, ancak anlık resim çekip sisteme kayıt yapabiliyor. Fakat aynı arayüzü HDMI üzerinden başka bir ekranla çalıştırdığımda sorunsuz şekilde ekranda kamera görüntüsü de açılıyor ve aynı zamanda anlık resim kayıt işlemi de gerçekleşiyor. LCD ekranla istediğim sonucu almam hakkında bilginiz varsa yardımcı olmanızı rica ederim.

    • Merhabalar, bahsetmiş olduğunuz problem Waveshare 3.5″ LCD’nin SPI üzerinden haberleşmesinden kaynaklıdır. Bu durumda framebuffer kullanılamamakta, dolayısıyla grafik gücü gereken işlemler bu ekranda görünmemektedir. Bu adreste yer alan yönergenin 14’üncü adımından itibaren takip etmeyi deneyiniz.

  5. Bu surucuyle beraber herhangi bir 7 inch 40pin paneli (tabletten cikma vs.)dokunmatiksiz olarak kullanabiliyor muyum ? herhangi bir kisitlama var mi? cozunurluk arttikca bu ekran parlakligi ayarlama kisminda mi sikinti veya isinma oluyor?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here