Merhabalar. Bu yazımda sizlere bilgim ve dilim yettiği kadarıyla elektronik projelerde sıkça kullanılan motor çeşitlerini ve birbirlerinden farklarını anlatmaya çalışacağım.

DC Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

DC motor, düz akım elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinedir. Motorun içinde yer alan sargılara elektrik akımı uygulandığında, yine motorun içerisinde bulunan sabit mıknatıslara zıt yönde oluşan manyetik kuvvetin etkisi ile hareket etme prensibine dayanır. Bu akımın yönünün, sürekli olarak sabit mıknatısa ters manyetik alan oluşturacak şekilde değiştirilmesi gereklidir. Bu değişim, fırçalı motorlarda motorun sarımlarına temas eden fırçalar ile, fırçasız motorlarda ise elektronik hız kontrol devresi tarafından yapılır.

DC Motor Çeşitlerinin Özellikleri ve Kullanım Alanları:

Temelde fırçalı DC motorlar, fırçasız DC motorlar, step motorlar ve servo motorlar olarak çeşitleyebileceğimiz DC motorların her birinin karakteristik olarak iyi yapabildikleri ve o kadar başarılı olmadıkları alanlar mevcuttur.

 • Fırçalı DC Motorlar: En temel çeşit DC motor tipidir. Redüktör ile beraber veya redüktörsüz şekilde birçok projede kullanılırlar. Avantajları kolay bir şekilde sürülebilmeleri, dezavantajları ise fırça ya da kömür ismi verilen aşınan parçalarının periyodik olarak değiştirilmesi gerekliliğidir.
 • Fırçasız DC Motorlar: Fırçalı DC motorların yerini almaları için tasarlanmıştır. Çalışmaları için ESC ismi verilen özel sürücü devreleri kullanılır. Avantajları, sürtünmenin en az düzeyde olması sayesinde verimliliklerinin çok yüksek olması ve fırça gibi aşınan parça olmaması sayesinde yüksek performans ihtiyaç duyulan uygulamalarda kullanılır. Dezavantajları ise sürücü ile sürülmek zorunda olmasıdır.
 • Step Motorlar: Konumlama hassasiyeti en yüksek motor çeşididir. 2 ve 3 boyutlu yazıcılarda kullanılırlar. Çok hassas konumlama yapabilmelerine karşın fazla akım çekerler ve hareket hızları fırçalı ve fırçasız motorlara göre daha yavaştır.
 • Servo Motorlar: 0 ile 180 derece arasında istenilen konumda yapabilecek motorlardır. RC (uzaktan kumandalı) araçlarda kullanılması için tasarlanmıştır. Sürekli dönebilen tipte servo motorlar piyasada bulunsa da, asıl amaçları RC uçak, helikopter, araba gibi araçlarda kanat, direksiyon, kontrol yüzeyi gibi parçaların açısını kontrol etmektir. Avantajları, harici bir sürücü devresine ihtiyaç duymamaları; dezavantajları ise hareket ettirmek için bir mikrokontrolcü veya RC kumanda alıcısına gerek duymalarıdır.

DC Motor Nedir? DC Motor Çeşitleri Nelerdir?

Fiziksel yapılarına ve farklı özelliklerine göre birçok farklı DC motor çeşidi bulunmaktadır. Projelerimizde farklı ihtiyaçlarımıza göre uygun DC motoru kullanmamız gerekir. Fakat hangi motoru nerede kullanmamız gerekiyor? Gelin beraber inceleyelim.

Projelerimizin çoğunda batarya veya DC adaptör kullandığımızdan kullandığımız motor çeşidi DC motordur. AC motorlar ise genellikle büyük çaplı uygulamalarda yer bulurlar. Peki DC motor çeşitleri nelerdir?

Fırçalı DC Motorlar:

mabuchi-540-rh-dc-motor-3444-15-O

En eski ve en sık kullanılan DC motor tipi fırçalı DC motordur. Şarjlı el matkaplarından oyuncak arabalara kadar birçok farklı alette kullanılır. Çalışma prensibi basitçe şu şekildedir: motorun ana milinin üzerinde bobinler bulunur. Motorun ana gövdesinin iç kısmında ise güçlü mıknatıslar yer alır. Şaft üzerinde yer alan bobinlere fırçalar (sanayi gibi ortamlarda “kömür”de denir) vasıtasıyla elektrik akımı uygulanır. Uygulanan elektrik akımıyla bobinlerde oluşan manyetik alan, mıknatısların manyetik alanıyla sürekli çakışacak şekilde bir etki gösterir ve bu sayede mil hareket etmiş olur.

Electric_motor

Oldukça basit bir çalışma prensibine sahip olan fırçalı DC motorların, basit bir şekilde iki terminali arasındaki gerilim değiştirilerek hız kontrolü sağlanabilir (konu ile ilgili Arduino Dersimizi inceleyebilirsiniz). Motorun çalışma yönünü değiştirmek istersek, uygulanan gerilimin yönünü değiştirmemiz gerekir. Bu işlem için ise H-köprüsü ismi verilen devrelere ihtiyacımız vardır.

H-Köprüsü devresi 4 adet transistörden oluşmaktadır.

Bu tip motorlar doğrudan mil çıkışına sahip olabildikleri gibi, üzerlerinde redüktör (şanzıman, dişli kutusu) de barındırabilirler. Redüktörün kullanım amacı, genellikle motorun devir hızını azaltarak daha yüksek tork elde etmektir. Tam tersi şekilde çalışan, yani torku azaltan ve devir sayısını arttıran dişli sistemleri de mevcuttur.

Fırçalı DC motorların en büyük avantajı, motora uygulanan gerilimin büyüklüğü ve yönü değiştirilerek çok kolay bir biçimde hız ve yön kontrolü yapılabilir. Küçük boyutlu DC motorları mikrokontrolcü ile sürmek için L293D gibi uygun fiyatlı sürücü entegreler popüler olarak kullanılır.

Fırçalı motorların en büyük dezavantajı ise sürekli şafta sürtünen fırçaların aşınmasıdır. Bu fırçalar karbon veya bakırdan imal edilir ve performans beklenen uygulamalarda kullanılan motorların fırçaları kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlanır. Aynı zamanda bu sürtünme ısı yarattığından fırçalı motorların verimleri fırçasız motorlara göre daha düşüktür.

Fırçalı motorların:

 • Artıları: Basit sürücü devresi, kullanım kolaylığı ve uygun fiyat
 • Eksileri: Bakım gereksinimi ve verim

şeklinde özetlenebilir.

Redüktörlü DC Motorlar:

DC motorlar çoğunlukla yüksek devir çevirebilme özelliğine sahiptir. Yüksek devir yerine yüksek tork tercih edilen uygulamalarda, motorun miline bağlanan bir dişli seti sayesinde örnek olarak çıkış hızını 30’da 1’e düşürecek, fakat elde edilen torkun (tork: dönme kuvveti) teorik olarak 30 katına çıkması sağlanabilir.

mikro motor 6V
30:1 redüktöre sahip bir 6V mikro redüktörlü motor

Redüktörsüz DC Motorlar:

Yüksek devir gerektiren fan, dremel, uzaktan kumandalı oyuncak arabalar gibi cihazlarda çoğunlukla redüktörsüz DC motor kullanılır. Özellikle RC (uzaktan kumandalı) arabalarda kullanılan motorlar gövde çapına göre 380, 540, 550, 720 gibi kısaltmalar ile anılır. 380 boyutundaki bir motorun gövdesinin çapı 38mm’dir.

540 motor
540 büyüklüğünde bir fırçalı redüktörsüz DC motor

DC Motor Sürücü Kartları:

İster redüktörlü olsun ister redüktörsüz, fırçalı DC motorları sürmek için daha önce de bahsetmiş olduğum H-köprüsü adı verilen devreler kullanılır. Bu devreyi 4 adet transistör kullanarak kendimiz yapabileceğimiz gibi, hazır olarak H-köprüsü devresini barındıran entegreler ve bu entegrelerin ihtiyaç duyacağı ekstradan kapasitör, diyot vb. gibi devre elemanlarını barındıran en pratik çözüm olan motor sürücü kartlarını tercih edebiliriz.

l298n sürücü kartı
L298N sürücü entegresine sahip bu kart, uygun fiyatlı olması sebebiyle çoğu robotik projesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Fırçasız DC Motorlar:

bl-outrunnerf

Fırçasız motorların yapısını çok basit şekilde fırçalı motorun tam tersi şeklinde düşünebiliriz. Burada, mıknatıs kısmı motorun milinde bulunur ve sargılar (yani bobinler) sabit durur.

Dikkatinizi çektiyse, fırçasız motorların 3 adet kablosu bulunur. Bu kablolar, motor içindeki sarımların farklı fazlarına bağlıdır. Farklı fazlara farklı sıralarla elektrik akımı verildiğinde, rotor (motorun dönen parçası) içindeki mıknatıslara ters şekilde bir manyetik alan oluşur ve bu sayede motor döner. Fırçalı motorların aksine, bobinlere uygulanan gerilim için aşınan bir parça barındırmadığından, sürtünmeye bağlı verim kaybı ve bakım gerektiren parça sayısı daha azdır.

Fırçasız DC motorlar, rotorlarının çeşidine göre inrunner veya outrunner olarak adlandırılırlar. Inrunner tipi motorlarda rotor, motorun iç kısmında bulunur. Görünüş olarak tıpkı fırçalı DC motorlara benzerler.

Uzaktan kumandalı model arabalarda kullanılan fırçasız motorlar inrunner tiptedir. Outrunner tipi motorlarda ise sarımlar motorun iç kısmında yer alırken, rotor “çan” ismi verilen dış kısımdır. Model uçak ve helikopterle multikopterlerde kullanılan fırçasız motorlar bu tiptedir.

inrunner-outrunner-brushless-motors

Solda inrunner, sağda ise outrunner tipi fırçasız motor yer almaktadır.

Fırçasız motorlar, yüksek performansları sebebiyle RC model araçlarda ve özellikle drone motoru olarak da oldukça sık kullanılır. Aynı zamanda bilgisayarlarımızda kullanılan fanlar da fırçasız motor barındırır.

Bu motorların en büyük dezavantajı, doğrudan gerilim verilerek kullanılamamalarıdır. Fırçasız motorlar çalışmak için mutlaka bir sürücüye ihtiyaç duyarlar. Bu sürücü devresine, modelciler kısaca ESC ismini vermiştir (electronic speed control). Farklı büyüklükteki motorların çalışmak için ihtiyaç duydukları akım ve gerilim değerleri değişiklik göstereceğinden, farklı akım ve gerilim değerlerine çıkabilen ESC’ler mevcuttur.

esc_631347f

Fırçasız motorların:

 • Artıları: Yüksek performans, bakım kolaylığı
 • Eksileri: Sürücü ile kullanma zorunluluğu, maliyet

olarak özetlenebilir.

Servo Motorlar:

hp_ds13_servo

Servo motorlar, endüstriyel uygulamalarda çok daha farklı çeşitlerde ve büyüklüklerde kullanılsa da bu yazımızın konusu daha çok hobi elektroniğinde kullanılan servo motorlar olduğundan, bu büyük motorlardan bahsetmeyeceğim.

Servo motorlar, ilk olarak uzaktan kumandalı model araçlarda kullanılmıştır. Arabanın direksiyonunu, uçağın kanatlarını ve helikopterlerin swashplate dediğimiz mekanizmasını hareket ettirmede kullanılırlar. Genellikle 180° gibi çalışma açılarına sahiptirler. İstenilen konuma gitmesi ve o herhangi başka bir komut gelmediği sürece o konumda sabit kalması düşünülerek tasarlanmışlardır.

Servo motorlar, aslında içlerinde yine bir fırçalı veya fırçasız DC motor barındırırlar. Motorun dönüş hareketi bu motor ile sağlanır. Çoğunlukla çalışma gelirimleri 5V’tur. Bu motora ek olarak, servo motorların içinde bir dişli mekanizması, motor milinin dönüş miktarını ölçen bir potansiyometre ve motor sürme ve potansiyometreden konum bilgisini almak için bir devre bulunur. Servo içindeki motor hareket ettikçe potansiyometre döner ve kontrol devresi, istenilen konum ile motorun o anki konumunu karşılaştırarak motor sürme işlemini yapar.

how-servo-motors-work-fig2

Servo motorlar PWM sinyal ile çalışırlar. Bu PWM sinyal, bir model uzaktan kumanda setinden gelebileceği gibi, Arduino veya benzeri mikrokontrolcüler ile de sağlanabilir. PWM ile gelen sinyalin duty cycle değeri 1000 µs ise bu servo motorun 0° konumuna gitmesi anlamına gelir. Bu değer 2000 µs olduğunda ise motor hareket limitinin sınırına (çoğu servo için bu 180°’dir) ulaşmış olur.

servo_pwm

Özel amaçlı olarak 360° ve sürekli dönebilen servo motorlar da mevcuttur.

Servo motorların:

 • Artıları: hassas pozisyon kontrolü, sürücüye ihtiyaç duymaması
 • Eksileri: Kısıtlı hareket imkanı

şeklinde özetlenebilir.

Step Motorlar:

0J5627.1200

Step motorlar, fırçalı yada fırçasız DC motorlar gibi sürülebilen ve çok hassas konum kontrol imkanı sağlayan motorlardır. Hassas konumlandırma isteyen CNC tezgahları ve 3B yazıcı gibi cihazlarda kullanılırlar. Faz bağlantı şekillerine göre unipolar veya bipolar şekillerde olabilirler.

Unipolar motorların kablolarındandan birisi ortak uç (negatif) olarak kullanılır. Aynı fazlar her zaman aynı tip (pozitif veya negatif) gerilimle sürüldüğünden sürücü devresi olarak faz başına birer transistör kullanılabilir. Unipolar motorlar, kolay sürülebilmelerine karşın her bir adımda sadece fazlardaki sarımların yarısı aktif olacağından sağlayacağı maksimum tork elde edilemez.

Bipolar motorların sarımlarında ortak uç bulunmaz ve her fazı ayrı ayrı sürmek gerekir. Daha karmaşık sürücü yapısına (örneğin L293 gibi bir H-köprüsü entegresi) ihtiyaç duymalarına karşın, her fazdaki sarımların tamamı kullanıldığından motorun verebileceği torkun tamamı kullanılabilir.

FHEQ95XI0NOGMYK

Piyasada farklı sayıda kabloya sahip step motorlar bulunmaktadır. Bunlar genellikle 4, 5, 6 ve 8 kablolu şeklindedir:

 • 4 kablolu step motorlar sadece bipolar şekilde sürülebilir
 • 5 ve 6 kablolu step motorlar ortak uç bulundurup bulundurmamasına göre unipolar veya bipolar olarak sürülebilir. Motorun 5 kablolu olması, ortak uçların motor içinde birleştirildiği anlamına gelir.
 • 8 kablolu step motorlar ise genelde sık kullanılmasalar da, en esnek kullanımı sunarlar: unipolar 5 veya 6 kablolu kullanım imkanı sunmasının yanı sıra paralel veya seri bağlı bipolar olarak da sürülebilirler.

Step motorların:

 • Artıları: Çok hassas pozisyon ve hız kontrolü, düşük devirde yüksek tork
 • Eksileri: Verim, geribildirim mekanizması barındırmadığından harici konum limitlemeye gerek duyması

DC Motor Fiyatları

DC motorların fiyatları, çeşitlerine, kullanım alanlarına ve özelliklerine göre değişmektedir. Daha uzun ömürlü, kaliteli ve hassas çalışan motorlar tabi ki diğerlerine göre daha pahalıdırlar. Yazıdan da anlaşılacağı üzere “mükemmel motor” diye birşey yoktur. Her motor tipinin birbirine göre hız, tork, konumlama ve sürüş imkanları gibi konularda avantaj ve dezavantajı olduğundan yapılmak istenen uygulamaya göre maliyet göz önüne alınarak motor seçimi yapılması gerekir. Fiyatlara bakıldığında 10₺’lik DC motorlar da vardır, 540₺’lik motorlar da.

Sitemizde bulunan motor çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Mini DC Motorlar

Mini DC motorlar boyut olarak normal motorlardan daha küçüktürler. Çocukken oyuncakların içlerini açtığımızda karşımıza çıkan motorlar aslında bu tip motorlardır 🙂 Küçük mekanizmalarda, mini sumo robotlarda, RC (Uzaktan kumandalı) araçlarda ve çeşitli birçok projede kullanılırlar. Redüktörlü ve redüktörsüz olmak üzere kullanım amaçlarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

AC Motor DC Motor Farkı Nedir?

AC motorlar da DC motorlar da aynı çalışma prensibinde, elektrik enerjisini hareket enerjisine çeviren aygıtlardır. İki motor tipini ayıran özellik: AC motorlar alternatif akım ile, DC motorlar ise doğru akım ile çalışırlar. AC motorlar güç performansının uzun süre arandığı uygulamalarda ihtiyaç duyulurlar. DC motorlar tek fazlı olmalarına karşın AC motorlar tek fazlı veya üç fazlı olabilirler. En belirgin farkladan bir diğeri ise AC motor sürücü ile DC motor sürücüler arasındaki farktır. AC ve DC motor sürücüler hem yapısal olarak hem de çalışma prensiplerine bakıldığında birbirlerinden farklıdır. DC motor sürücüleri akım değerlerin, AC motor sürücüleri ise frekans değişimi ile motor kontrolünü sağlarlar. Senkron AC motor sürücülerde frekans değeri arttıkça motorun devri artar, frekans değeri azaldıkça devir düşer. Asenkron AC motor sürücüler ise bu işlemde ters orantılıdır. Frekans değeri arttıkça motor devri azalır, frekans değeri düştükçe motorun devri de düşer.

Bu yazımızda DC motor çeşitlerinden ve özelliklerinden, AC ve DC motorlar ve motor sürücülerinden bahsettik. Bir başka yazımızda görüşmek üzere, takipte kalın 😉

82 Yorumlar

 1. Merhaba
  Paylaştığınız bilgiler için sağolunuz.Ben sabit devirle 12 volt aküden direkt akım alarak,suda pervane çevirmek için Redüktörle devrinide düşüreceğim,hangi tip DC motor kullanmalıyım,ilk çıkş gücü 0,2-3 KW civarında olabilir.İlginize şimdiden teşekkürler.Bana dönerseniz sevinirim.Esenlikler.
  Ayhankaptan

 2. Motor kontrolu icin bi duzenek yapmak gerekiyo ama nerden basliyacagimi bilmiyorum.yapacagm duzenek her turlu motoru kontrol edebilmeli. Simdiden tesekurler

  • Malesef “her türlü motor”u kontrol edebilen bir sürücü mevcut değildir. Projenizde kullanacağınız motor tipini seçtikten sonra, motorunuzun parametrelerine uygun bir sürücü tercih etmeniz gereklidir.

 3. hocam ben eletrıklı bisiklet projemde kullanmak için güçlü fırcasız dc motor arıyorum ama hangı uygun olur yada daha ıyı olur bılmıyorum 220 volta kadar akım vere bılırım
  bna yardımcı olursanız sevınırım

  • 220V fırçasız motor biraz fazla iyimser bir tercih olabilir 🙂 Hobbyking gibi sitelerde yer alan yüksek güçlü fırçasız motorları inceleyin.

 4. MERHABALAR ELİMDE MİNİANGLE STEPPER 23LM-355-20 2,3V/PHASE, 1,5A/PHASE, 1,8 DEG/STEP VE MINIANGLE STEPPER 23LM-C238-016,7V/PHASE, 0,42A/PHASE, 1,8 DEG/STEP DEĞERİ OLAN 2 TANE STEP MOTORU VAR BUNLARI UFAK BİR CNC PROJESİNDE KULLANMAK İSTİYORUM. ÇALIŞTIRMA GERİLİMİ NE OLMALI* BU MOTORLAR İÇİN HAZIR YOLVERİCİLER VAR MI? YOLVERİCİYİ BİLGİSAYAR KONTROLLÜ DEĞİL DE ELDEN KOMUTLA ÇALIŞTIRABİLİR MİYİM? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 5. merhabalar ben elektrikli bisiklet projesi için kullanacağım 48v 1000w ya da 36v 750w gibi bir motor arıyorum. Nasıl tipte motor kullanmalıyım sizce?

  • Merhaba, bahsettiğiniz proje için en ideal çözüm fırçasız DC motor, uygun bir sürücü kartı (ESC) ve lityum-polimer batarya kullanmak olacaktır. Montaj ve kullanım kolaylığı açısından arka tekerlek jant göbeğine monte edilen “hub” tipi motorlar kullanılabilir.

 6. Merhaba,

  bilgisayar güç kaynağından çıkardığım pervaneler ile DC motora takarak daha fazla hava akımı oluşturmak istiyorum. fırçasız dc motor mu kullanmalıyım. ve nasıl bir adaptör kullanmamı önerirsiniz. (kaç amperli olmalı) 3 tane motoru aynı anda çalıştırmak istiyorum. Motor tavsiyesini volt ve devir sayılarına göre örnekte bulunabilir misiniz? Çok pahalı olsun istemiyorum minimum motor için 15tl gibi bir bütçe iyi olur.

  • İhtiyaç duyacağınız akım değeri, kullandığınız motor ve pervane ile ilgili olacaktır. Bu yüzden kesin olarak 5A size yeterli olur gibi bir tavsiyede bulunamam. Fırçasız motorlar daha verimli çalışacaktır fakat, fırçasız motorun yanında bir sürücü devresi (ESC) ve ESC’ye sinyal gönderecek bir kumanda devresi de kurmanız gerektiği düşünülürse 15TL gibi bir bütçe ile fırçasız DC motor imkansız gibi gözüküyor. Normal fırçalı tipte bir DC motor kullanabilirsiniz.

 7. merhaba iyi geceler ben uzaktankumandalı bir helikopteri havalandıracak ve ucuş yapabilecek motorlar hakkında bilgi almak istiyorum nasıl bir motor kullanmalıyım gucu ne kadar olmalı

  • RC helikopterlerde çoğunlukla fırçasız DC motorlar tercih edilmektedir. Bu araçların model sayılabilecek olanları, büyüklüklerine göre 450, 550, 700 gibi sınıflandırılırlar. “450 heli brushless motor” gibi yapacağınız bir arama ile kolayca birçok farklı marka ve özellikte bu helikopterlere uyabilecek motora ulaşmanız mümkündür.

 8. İyi geceler hocam.Kötü alışkanlıgım var.Sigara tiryakisiyim.Kendi sigaramı kendim yapmaya ugraşıyorum.Koldan doldurmalı bir manuel makinem var.Buna motor takıp çalıştırmak istiyorum.Hem doldurma hem tütün itme hemde boş kagıdı degiştirmek için 3 motor kullanmak istiyorum.Ne tip motorlar kullanmalıyım?3 motor için ortak sürücü kullanabilirmiyim?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Öncelikle kötü alışkanlığınızı umarım en kısa sürede terk edersiniz 🙂 . Bahsettiğiniz makineye gelince de, 3 adet motoru tek sürücü ile sürmeniz mümkündür, fakat bu durumda tüm motorlar aynı anda çalışacaktır. Eğer maliyet sebebiyle sürücüden 1 adet kullanmayı düşünüyorsanız şöyle bir alternatifi değerlendirebilirsiniz: Motorlar yalnızca tek yönde çalışacaklarsa sürücü yerine sadece bir transistör kullanabilirsiniz. Örnek devreyi Arduino Dersleri 12: DC Motor Hız Kontrolü isimli yazımızda bulabilirsiniz.

  • Projenizin boyutlarından bahsetmemişsiniz, bu yüzden yardımcı olmam mümkün değil. Ayrıca tam olarak ihtiyaçlarınız nelerdir? Çalıştır/dur şeklinde bir kullanım mı yoksa hız ve yön kontrolüne de ihtiyaç duyuyor musunuz?

   • 30-40cm uzunluğunda mini konveyor yapmayi planliyorum. Tek yonlu olucak ve dediginiz gibi “calistir””dur” komutları olucak bluetooth kontroluyle ve ayni zamanda bluetooth kontroluyle kizil otesi sensor kullanarak gecen urun sayisini belirleme vs. gibi ozellikler de eklemeyi dusunuyorum

    • Bu durumda ihtiyacınıza uygun hızda bir redüktöre sahip fırçalı bir DC motor kullanabilirsiniz. Çalıştır/durdur işlemi için de bir röle kartı veya transistörlü bir devre kurabilirsiniz.

 9. Merhaba, fırçasız DC motor şu altında çalışır mı? Ürünleriniz arasında onereceginiz motor var mı? Cevabınızı bekliyorum cevaplarsaniz çok sevinirim.

  • Fırçalı ve fırçasız motorlar su altında çalışabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken noktalar, motorların rulmanları ve sürücü devresidir. Sürücü devresini su dışında tutup yeterince uzun bir kabloyla motoru bağlayabilir veya su geçirmez tipte bir motor sürücü kullanabilirsiniz. Motor rulmanlarının yağsız kalacağını ve dolayısıyla daha kısa ömürlü olacağını unutmayınız.

 10. Merhaba hocam benim sizden yardım almaya ihtiyacım var. 3 metre boyunda 40 cm eninde bir bant yapmam lazım. Bu bantla 3 metre yüksekliğe maksimum 30 kg ağırlığında malzeme kaldıracağım bunun için nasıl bir motor kullanmalıyım? Kaç volt olmalı? Ama bu motor için enerji araçtan yani aküden sağlanacak. Şimdiden teşekkürler hocam

  • Merhaba, sorunuzu yanıtsız görünce yanıtlama gereği duydum. Öncelikle kullanacağınız kayışın ağırlığa, bant çalışırken üzerinde taşınacak maksimum ağırlığa göre tahrik tamburundaki gereken tork değeri bulunur. Bulunan tork değeri ile tamburun d/d hızı da hesaba katılarak kullanacığımız tahrik sisteminin (kayış, zincir, sonsuz redüktör vs.) verimine göre gereken watt yani motor gücü bulunur. Bulunan watt değeri ile de aküden çekilecek ampere göre P=IxV formülünden motoun volt değeri bulunur. Burada belirttiğim parametreler kaba bir hesap yapmak içindir işinizi görür diye umuyorum. Yoksa detaylı hesaplar için kayış-yüzey sürtünmesi, tambur sarma açısı gibi parametreler de dahil edilmelidir. Güvenli bir çalışma için bulduğunuz değeri 1,5 emniyet katsayısı ile çarpabilirsiniz. Kolay gelsin.

  • Bu konuda herhangi bir tavsiyede bulunmamız mümkün değildir. Kullandığınız aracın marka modeli, model yılı gibi bir çok değişken kullanılacak motorun tipini belirleyebilir. Takdir edersiniz ki piyasadaki tüm araçlara uygun motoru bilmemiz de olanaksızdır.

 11. Merhabar,
  Ben özel olarak ürettiğim meyve toplama makinesi için(4 N lik bir kuvvet uygulanıyor) bir motor seçeceğim hangi tip motor kullanabilirim?

  • Kullanacağınız mekanizmaya göre bu kuvvet değişecektir. Motorların tork değerlerine bakabilirsiniz, Newton * metre cinsinden verilen bu değer istediğiniz kuvveti elde etmenizde faydalı olacaktır.

  • Bu durumda motor tercihinizden çok kullanacağınız kablonun uzunluğu, akım taşıma kapasitesi ve ağırlı önemli olacaktır. Kullandığınız motorlar drone + kablonun ağırlığını taşıyabildiği sürece istediğiniz motoru kullanabilirsiniz.

 12. Merhaba kerem bey
  Basit kıl testeresi makinası yapmak istiyorum ne tür motor kullanmam gerekiyor devir ayarı olmalı teşekkürler şimdiden

  • Bahsettiğiniz makine için tahminim doğru ise dairesel yerine düz bir eksen üzerinde ileri-geri harekete ihtiyacınız var. Dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmek için krank mili benzerinde bir parçaya ihtiyacınız olacaktır. Kullanacağınız motor ise testerenizin boyutu, yaptığınız cihazı ne amaçla kullanmak istediğiniz gibi çok fazla sayıda değişkene bağlı olarak farklılık gösterecektir.

 13. tekrar merhaba
  piyasadaki makinalar kapsamlı vede çok pahalı olduğundan basite indirilmiş çeşitli kalınlıktaki kavak,mdf,buna benzer ağaçlardan dekoratif
  objeler ve oyuncaklar yapmaya çalışıyorum genelde oyma işlemi olmakta size daha kolay anlatabilmem için aşadaki ürünü profesyenel bir ürün size zahmet incelerseniz
  bunların elde yapılmışları amatör youtube var tekrar teşekkür ederim
  Scheppach Deco-Flex Dekupaj Kıl Testere

 14. Rüzgar türbini yapmak istiyorum ama 220 volta rahatlıkla ulaşabilmek için hangi motorları kullanmam gerek mesela çamaşır makinası motoru gibi
  Yada bozuk jeneratörlerin motorları uygun mudur

 15. Merhaba, iki adet projem var ve ne kullanmam gerektiğini bilmiyorum.
  1- Raspberry pi ile bir kapağı açıp kapamam gerekiyor. Kapak derken şişe kapağı vs. değil bildiğiniz kapsül gibi bastığımda açılacak içindekini alacağım ben de

  2- Yay mekanizması yahut benzeri bir düzenek ile küçük bilyeleri yüksek hızda fırlatmam gerekiyor. Ne kullanabilirim?

 16. Kerem bey selamlar bu konulara pek hakim değilim bilgimde yok yardımcı olursanız sevinirim … ben 220w ile çalıştırabileceğim 12v lık bir dc motor kullanmak istiyorum bunun içi ne almam gerekir kondansatör ilemi ana akim düşürülür ne yapılır …şimdiden teşekkürler

  • 220V ile malesef 12V DC motor çalıştıramazsınız. Bu işlem için öncelikle bir adaptör ile 220V AC gerilimi 12V DC gerilime düşürmeniz gereklidir.

 17. Merhaba. Ben el yapımı rüzgar türbini yapmaya çalışıyorum. Videolardan izledim fakat yapamadım.hangi tür motor kullanılıyor. Yardım ederseniz teşekkür ederim 🙂

 18. “Frekans değeri arttıkça motor devri azalır, frekans değeri düştükçe motorun devri de düşer.” cümlesi yanlış olmuş

 19. Merhaba.ben akülü 1.5 tonluk transpalet için 2 adet 36 volt 1000wat hub motor kullanicam.günde 2 saat full akü grubu ve kontrol devresi icin tavsiyeniz nedir acaba

  • Merhabalar, malesef bahsettiğiniz şekilde endüstriyel kullanıma uygun ürünümüz bulunmamaktadır. İlginiz için teşekkür ederiz.

 20. İyi günler ben motora led takacağım ve motoru elimle döndürdüğümde
  Elektrik üretmek istiyorm nasıl motor kullanmalıyım

  • Fırçalı DC motor veya step motor almanız gerekir. En basit DC motor bile yeterince hızlı döndürdüğünüzde LED’i yakacaktır.

 21. mikser projemiz var AC senkron düşük güçlü motor, servo motor, fırçasız motorlardan hangisini kullanırsan daha iyi olur bilgi verirseniz sevinirim.

  • Nasıl bir mikser yapmak istediğinizi belirtirseniz (ses mikseri mi yoksa mutfak robotu mu) daha kolay yardımcı olabiliriz 🙂

    • Bu durumda servo ve step motorları doğrudan eleyebilirsiniz. Sürme kolaylığı açısından en pratik çözüm AC motor olacaktır. Hız kontrolünü daha kolay yapmak istiyorsanız fırçalı DC motor tercih edebilirsiniz. En yüksek güç ve hız kontrolü elde etmek için ise fırçasız motor ve ESC (fırçasız motor sürücü) kullanabilirsiniz.

  • Sorunuzu tam olarak anlayamadım, eğer çalışma gerilimlerini Volt cinsinden soruyorsanız genellikle 1,5/3/5/6/9/12/24… şeklinde gerilimlerle çalışacak motorlar piyasada mevcuttur.

 22. Merhaba. Ben hoverboard yapmak istiyorum.ne tip ve hangi değerlerde motor kullanmalıyız. 12 v akü ile çalıştırmak istiyorum.motorun volt, akım ve rum değerleri ne olmalı.teşekkür ederim.

 23. ben hareketli mühre dediğimiz av mühresi kanatlarını döndürmek için en az enerji harcayan ve güçlü bir motor tavsiyesi istiyorum sizden. akü veya pillerle çalışabilecek

  • Bahsetmiş olduğunuz cismin ağırlığını, ne gibi bir hareket yapması gerektiğini, ne amaçla kullandığınızı vs. bilemediğimden herhangi bir motor tavsiyesi vermem mümkün değildir. Sitemizde yer alan redüktörlü veya redüktörsüz DC motorların boyutlarını ve hızlarını dikkate alarak seçim yapabilirsiniz. DC motor tercih ettiğinizde akü veya pille doğrudan bağlamanız durumunda sürücüye ihtiyaç kalmadan çalıştırmanız mümkün olacaktır. Motor kategorimizi buradan inceleyebilirsiniz: https://www.robotistan.com/motor

 24. Hocam 70cnm 30 cm 1.2 mm saç tsn tekne yapıyorum 2 adet fırçalı ( şarjlı matkap motoru ) motorum var kumanda ve elektrik devreleri nasıl olmalı hocam ?

  • Merhabalar, bahsettiğiniz tipteki motorlar 540 olarak tabir edilir ve genellikle yüksek akımlar çekebilmektedir. Uzaktan kumandanız ile kullanabilmeniz için fırçalı motor sürücü devresine ihtiyacınız vardır. Genel olarak motor başına 60A akım verebilecek bir sürücü seçmeniz gerekecektir.

 25. Iyi günler benim istediğim is küçük bir sağ sola haraket etmeyen hızlı bir dc motoru nasıl bir şey kullana bilirim bir de H33 Ve ya X5uw X5uc vs. Ler ne oluyor

  • Motorların kV değeri, 1 volt gerilimde kaç RPM hızda döneceğini gösterir. Örnek vermek gerekirse, 1000kV bir motoru 6V ile çalıştırırsanız 6000 RPM hızında dönecektir.

 26. merhabalar kerem bey,
  ben redüktörlü dc motor ile bir çalışma yapıyorum. Bu motorun devrini ögrenmem gerekiyor nasıl öğrenebilirim.
  esenlikle…

 27. Hocam iyi günler kolay gelsin
  Hobi amaçlı güçlü bir masa üstü testere yapmak istiyorum Öner’e bileceğiniz dc motor çeşiti ve akımı azaltıp çoğaltabileceğimiz bir adaptör tavsiye edebilirmisiniz

  • İyi günler. Kullanacağınız motorun akım ve gerilim gereksinimlerine göre bir tercih yapmanız gereklidir. Ayrıca motorun akımını, dolayısıyla hızını değiştirebilmeniz için bir motor sürücüye ihtiyacınız olacaktır.

   • Merhabalar

    Bir robot yapmayı planlıyorum fakat ağırlığı yaklaşık 30-40 kg civarında. bu yükü kaldırabilecek ve sıkıntı çıkarmayacak önerebileceğiniz bir DC motor var mı ?

 28. Kerem bey merhabalar. 10cm çapındaki bir mil üzerine 90cm uzunluğundaki bir kolun ucuna bağlı 48kg lık bir ağırlığı 360 derece dikey pozisyonda döndürecek bir sistemimiz var. Bu sistemin ilk döngüsel hareketini bir dc motor (24v marş motoru ve dişli sistemi) vasıtasıyla yaklaşık 200 d/dk olana kadar çevirip yol veriyoruz. Devamında sistemi yine bir 24v dc motorla 300d/dk hızında çevirmem gerekiyor. Kullanmak istediğim motor bu sistemi kasnak ve kayış vasıtası ile çevirecek.İhitiyacım olan motor tipi ne olur. Yüksek torklu bir motora ihtiyacım olduğunu biliyorum lakin hesabını yapamıyorum. Yardımınız için teşekkürler.

 29. iyi günler masa tenisi robotu için iki adet dc motor alacağım.1.motorun güçlü olması gerekiyor hızlı ve güçlü dönerek borudan gelen masa tenisi toplarını ileri fırlatması
  2.motorunda kovanın altında dönerek kovadaki topları boruya düşürmesi gerekiyor. hangi tip motorlar almalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Birde motorların hızını ayarlayabilmem için potansiyemetre haricinde devre alamam gerekirmi.

 30. Merhaba Kerem Bey;
  4 kişilik elektirikli gezi araçları yapmayı düşünüyorum motor,akü,elcik,pedal,dişli zincir vs konusunda tedarik ve destek konusunda yardımız olurmu..

  saygılarımla,

 31. Hocam makine mühendisliği son sınıf öğrencileriyiz.Bitirme projesi olarak protez el projesi yapacağız. Bir el için 6 adet motor gerekiyor; 5 parmak ve bir de bilekten. Alanımız küçük olduğu için küçük tipli motorlar tercihimiz fakat aynı zamanda yüksek güç enerjili olması ilk hedefimiz ve tabi ki maliyette önemli bir sorun. Bize önerebileceğiniz motor modellerini markalarıyla öğrenebilir miyiz ?

 32. hayırlı geceler genç bilim sitesinde yer alan mini elektirikli süpürge yapmak istiyorum. 1 adet dc motor demişler ama özelliklerini belirtmemişler. 2 adet 1.5 v pil demişler. bana lazım olan 3 v mini dc motormudur.. teşekkürler

 33. Mecanum tekerler kullanarak bir araç yapmak istiyorum. Üstünde aşırı derecede ağırlık bulunmayacak. Hangi motoru tercih etmeliyim.

 34. Merhaba güzel anlatiminiz icin tesekkur ederim. Bir kac sorum olacakti.
  Sarzli matkap motoru ile bir pervane yaptim hobi amacli.
  1.motoru soktugumde ucu disli ve kisaydi bunu uzatmak icin ne yapabilirim ?
  2.motoru adaptore taktigimda direk olarak en hizli sekilde calisiyor bunu kademeli yapmak istiyorum hangi parcaya almam gerekiyor ? (onerdiginiz parcanin linkini birakirsaniz sitenizin iyi olur )
  3.Son olarak bunu uzaktan kumandali yapmak istiyorum bu mumkunmudur? 🙂

 35. iygünler arkadaşlar ben çatımdaki yönlü vifi kartımı x y yölerinde ve çevresinde dönmesi için hangi servolar ve sürücüleri kullanmamı önerirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here