Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere Arduino programlama esnasında sıkça karşılaşılan hatalardan bahsedeceğim. Bunlardan bahsetmeden önce şu konuya bir açıklık getirelim. Her işte olduğu gibi bu işle uğraşırken de hata yapmak çok normal. Hata yapmak ve bunu kısa sürede çözememek motivasyonunuzun kaybolmasına neden olabilir fakat buna izin vermemeniz gerekir. Çünkü hata yaptıkça aslında tecrübe kazanmış, uğraştığımız şeyle ilgili daha çok bilgi sahibi oluruz. Karşılaştığımız hatalar, bazen onları nasıl çözebileceğimiz konusunda çalışmamız için bize fırsat verir ve bu sayede de kendimizi geliştirebiliriz. Hadi sıkça karşımıza çıkan bazı hatalardan bahsedeyim.

Arduino IDE

Arduino Hata Mesajları

Arduino’da karşılaştığımız hata mesajlarının birçok sebebi olabilir. Bu sorunlar genellikle Arduino ile bilgisayar arasındaki haberleşme sorunlarından, klon Arduino’ların sürücülerinin yüklü olmamasından, Arduino’nun veya bilgisayardaki USB portlarının arızalı olmasından kaynaklanabilir. Bunların haricinde derleme ve programlama öncesinde kullanıcının gerekli ayarları yapmaması da bazen hata mesajı gelmesine yol açmaktadır. Örneğin programlamak için bilgisayarınıza Arduino Nano bağladınız fakat Arduino IDE’de Arduino Uno programlayacağınızı belirttiniz. Bunun sonucunda bir hata mesajı almanız kaçınılmazdır.

Arduino IDE’de tüm kurulum ayarlarını doğru yaptınız, Arduino’nuz da bilgisayarınız ile haberleşmede sorun yaşamıyor fakat IDE’de belli bir satır belirtilerek hata mesajı alıyorsunuz… Bu, çözümü en kolay sorun. IDE’de gösterilen satırda bir yazım hatası yapmışsınız demektir. Yanlış yere parantez koyma, satır sonuna ‘;‘ koymama gibi hatalardan dolayı böyle bir geri bildirim alırsınız. Fakat yazım yanlışlarının çözülmesi veya kodlamada herhangi bir yazım yanlışı yapılmaması, programın tamamen sizin istediğiniz gibi çalışacağı anlamına gelmez. Bunun için kurduğunuz algoritmanın doğru olması gerekir.

Arduino IDE’de derleme ve programlama esnasında karşılaşılan yaygın bazı hataları ve çözümlerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Arduino Karta Yüklenirken Sorun Oluştu – Taslak Yüklenirken Bir Hata Oluştu

avrdude: ser_open(): can't open device "\.\COM1: Access is denied.
avrdude stk500_recv() programmer is not responding
avrdude stk500_getsync() attempt 1 of 10 not in sync resp=0x01
avrdude stk500_recv() programmer is not responding
avrdude stk500_getsync() attempt 2 of 10 not in sync resp=0x01
...

Bu sorunla karşılaştıysanız, muhtemel sebeplerini ve çözümlerini inceleyebilirsiniz. Böylece port sorununu, driver hatalarını aşmış, kartınızı kontrol etmiş olursunuz. Ayrıca bazen bu çeşit bir hatayı “taslak yüklenirken bir hata oluştu” şeklinde de alabilirsiniz, aynı çözüm yollarını denemenizi tavsiye ederim.

 • Yanlış COM Portu veya yanlış Arduino kartı seçilmiş olabilir

Arduino’nuzu bilgisayarın bir portuna bağlayın. IDE’de Araçlar>Kart kısmından bağlı olan Arduino modelini seçin. Sonrasında Arduino Araçlar>Port kısmına gelip bağlı olan portu işaretleyin (Örnek: COM3). COM portu doğru belirlenmişse Arduino’yu bilgisayarınızın farklı bir portuna takarak tekrar deneyin.

 • Gerekli sürücüler yüklenmemiş olabilir

Arduino kartları bazen sürücü yüklemesi sebebiyle hata verebilmektedir. Gerekli sürücüler bilgisayarınızda yüklü değil ise blog sayfamızda yer alan, Arduino Uno’yu örnek göstererek anlattığımız Arduino Sürücüleri Bilgisayara Nasıl Yüklenir? yazımızı ve eğer CH340 çipli klon Arduino kullanıyorsanız Klon Arduino Uno Sürücüleri Nasıl Yüklenir? yazılarımızı okuyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

 • Extra: Arduino’nun 0.pininde (RX) bir bağlantı var mı?

Bu her zaman için geçerli bir kural olmasa da bazen Arduino’nun 0. pininde bir bağlantı olduğunda bu sorunla karşılaşabiliyorsunuz. Programlama esnasında bu pinde herhangi bir bağlantı olmadığından emin olun.

Arduino Karta Yüklerken Sorun OluştuTaslak Yüklenirken Bir Hata Oluştu

Arduino Derleme Sırasında Bir Hata Oluştu (Exit status 1, Error compiling for board Arduino/Genuino Uno)

Bu hata ile karşılaşıyorsanız Arduino IDE’de yazdığınız program derlenirken, yani henüz daha program karta atılmadan önce hazırlanırken bir sorun olmuş demektir. Genellikle bu sorunun birkaç sebebi vardır.

 • Gerekli kütüphanelerin bulunmaması

Yazdığınız programda kullandığınız elektronik ekipmana göre farklı kütüphanelere ihtiyacınız olabilir. Her kütüphane Arduino IDE’de hazır olarak bulunmaz. Bu yüzden ihtiyacınız olan kütüphaneleri belirleyip indirmeniz gerekir. İndirdiğiniz kütüphaneyi bilgisayarınızda C:\Program Files\Arduino\Library dosyasına aktardığınızda başarıyla bu kütüphaneyi elde edebiliyorsunuz. Sonrasında ise yazdığınız programın ilk satırına #include <kutuphane.h> yazarak kütüphanenizi programınızda kullanabilirsiniz. Örnek:

Servo motorların kontrolü için Servo kütüphanesini indirdik ve kütüphaneyi az önce belirttiğim Library dosyasının içine aktardık. Yazacağımız Arduino programının örneği şu şekilde olmalıdır:

#include <Servo.h>

void setup()
{
...
}

void loop()
{
...
}

Arduino’nun referans olduğu bütün kütüphanelere buradan ulaşabilirsiniz.

 • “Syntax” hatası (Yazım yanlışı)

Belki de karşılaştığınız sorun çok daha basit bir şey olabilir. Örneğin syntax hatası, yani yanlış sözdizimi… Açılan her parantez, köşeli parantez ve süslü parantezin kapatılması, komut sonlarına ‘;‘ konması, büyük/küçük harf uyumu gibi temel kurallara uyulmadığı takdirde yazılan program derlenmez. Bu sebeple programı yazarken yazım yanlışı yapmamaya dikkat etmek gerekir. Böyle bir durumda Arduino IDE hangi satırda hata yaptığınızı karşınıza çıkartabiliyor, bir diğer yandan da aşağıda çıkan hata raporunda belirtiyor.

Syntax Error

Yukarıdaki görselde örnek bir hata inceleyebilirsiniz. Döngünün son satırındaki delay(1000) komutunun sonuna ‘;‘ getirilmediği için komut algılanmamış, dolayısıyla döngü tamamlanmamıştır. Bu yüzden de döngünün sonundaki ‘}‘ bulunan satırda hata bildirilmektedir. Aslında sorun kodun sonuna ‘}‘ getirilmesi değildir, bu yüzden hata bildirimini doğru anlamaya çalışın. IDE’nin alt kısmındaki hata raporunda da “expected ‘;’ before ‘}’ token” yazıyor, yani ‘}‘ öncesinde ‘;‘ getirilmesi belirtiliyor.

Siz de bu hatalar gibi Arduino programlarken hatalar ile karşılaşıyorsanız yorum yaparak bunları bizimle paylaşabilirsiniz. Bu hataların çeşitli çözüm yollarını da bizimle paylaşarak yazımıza katkı sağlayabilirsiniz. Hata yapmaktan korkmayın, hatalardan ders çıkarabildikten sonra… 🙂

 


62 Yorumlar

 1. Merhabalar
  Bende exit status 1
  ‘else’ without a previous ‘if’
  diye bir hata çıkıyor
  yardımcı olabilir misiniz?

 2. Merhaba Arkadaşlar herkese kolay gelsin benim sorunum http://www.instructables.com/id/Simple-PS3-Arduino-Project/ bu sitedeki projeyi yaptım çalıştırdım fakat ufak bir sorunum kaldı program kodu ile ilgili aracım ileri ve geri gitmiyor bunun sebebininde projede kullanılan orjinal motor sürücü kartı olduğunu düşünüyorum çünkü farklı bir kart kullanmış bende türkiyede en çok kullanılan motor sürücü kartı kırmızı renkli l298n çin malı motor sürücü kartını kullandım aracım sağa ve sola dönüyor fakat ileri ve geri gitmiyor program kodunda ne gibi bir değişiklik yapmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  • kodda void ileri geri vb.varmı hani kodlarda void sağ sol vs.bulunuyorsa oda olması lazım void ileri geri yoksa onlarıda yaz

 3. merhabalar ben bunlara yeni basladım bu koddaki yaptıgım hataları bilemiyorum yardımcı olurmusunuz
  void setup() {
  pinMode(trig,OUTPUT);
  pinMode(echo,INPUT);
  pinMode(led_1,OUTPUT);
  pinMode(led_2,OUTPUT);
  pinMode(motor_1,OUTPUT);
  pinMode(motor_2,OUTPUT);

  }

  void loop() {

  kelime();
  int sayı = analogRead(yol);
  if(10< sayı<13){
  digitalWrite(led_1,HIGH);}
  else
  { digitalWrite(led_1,LOW);}
  kelime();
  if(5<sayı<9){
  digitalWrite(motor_1,126);}
  else{
  digitalWrite(motor_1,LOW);}
  kelime();
  if(1<sayı<8){
  digitalWrite(motor_2,126)&&digitalWrite(led_2, HIGH);}
  else{
  digitalWrite(motor_2,LOW);}
  }

 4. void setup()
  {
  pinMode(6, OUTPUT); //Enable
  pinMode(5, OUTPUT); //Step
  pinMode(4, OUTPUT); //Direction

  digitalWrite(6,LOW);
  }

  void loop()
  {
  digitalWrite(4,HIGH);

  for(Index = 0; Index < 2000; Index++)
  {
  digitalWrite(5,HIGH);
  delayMicroseconds(500);
  digitalWrite(5,LOW);
  delayMicroseconds(500);
  }
  delay(1000);

  digitalWrite(4,LOW);

  for(Index = 0; Index < 2000; Index++)
  {
  digitalWrite(5,HIGH);
  delayMicroseconds(500);
  digitalWrite(5,LOW);
  delayMicroseconds(500);
  }
  delay(1000);
  } burda ne hata var nolur yardımcı nolun

 5. merhaba arduinoyu programlayıcı olarak kullandıktan sonra arduinoya kod atamıyorum. Bootloader ayarlarını değiştirdim kod atarken . arduınoyu tekrar nasıl programlayabilirim?

 6. Arduino:1.8.7 (Windows 10), Kart:”Arduino/Genuino Uno”

  exit status 1
  Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  BENDE BÖYLE SAÇMA SAPAN HATA ÇIKIYO LED BİLE YAKAMIYOM LÜTFEN ACİL Bİ YARDIM EDER MİSİNİZ ?

 7. int ledDelay=10000;
  int kırmızıLed=10;
  int sarıLed=9;
  int yeşilLed=8;

  void setup() {
  pinMode(kırmızıLed,OUTPUT);
  pinMode(sarıLed,OUTPUT);
  pinMode(yeşilLed,OUTPUT);
  }

  void loop() {
  digitalWrite(10,HIGH);
  delay (ledDelay);

  digitalWrite(sarıLed,HIGH);
  delay(2000);

  digitalWrite(yeşilLed,HIGH);
  digitalWrite(kırmızıLed,LOW);
  digitalWrite(sarıLed,LOW);
  delay(ledDelay);

  digitalWrite(sarıLed,HIGH);
  digitalWrite(YeşilLed,LOW);
  delay(2000);
  digitalWrite (sarıLed,LOW) ;

  }
  Arduino:1.8.6 (Windows 7), Kart:”Arduino/Genuino Uno”

  sketch_dec02a:2:1: error: stray ‘\304’ in program

  int kırmızıLed=10;

  ^

  sketch_dec02a:2:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:2:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:2:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:2:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:2:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:3:1: error: stray ‘\304’ in program

  int sarıLed=9;

  ^

  sketch_dec02a:3:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:4:1: error: stray ‘\305’ in program

  int yeÅŸilLed=8;

  ^

  sketch_dec02a:4:1: error: stray ‘\237’ in program

  sketch_dec02a:7:1: error: stray ‘\304’ in program

  pinMode(kırmızıLed,OUTPUT);

  ^

  sketch_dec02a:7:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:7:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:7:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:7:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:7:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:8:1: error: stray ‘\304’ in program

  pinMode(sarıLed,OUTPUT);

  ^

  sketch_dec02a:8:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:9:1: error: stray ‘\305’ in program

  pinMode(yeÅŸilLed,OUTPUT);

  ^

  sketch_dec02a:9:1: error: stray ‘\237’ in program

  sketch_dec02a:13:1: error: stray ‘\304’ in program

  digitalWrite(kırmızıLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:13:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:13:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:13:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:13:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:13:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:15:1: error: stray ‘\304’ in program

  digitalWrite(sarıLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:15:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:17:1: error: stray ‘\305’ in program

  digitalWrite(yeÅŸilLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:17:1: error: stray ‘\237’ in program

  sketch_dec02a:18:1: error: stray ‘\304’ in program

  digitalWrite(kırmızıLed,LOW);

  ^

  sketch_dec02a:18:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:18:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:18:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:18:1: error: stray ‘\304’ in program

  sketch_dec02a:18:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:19:1: error: stray ‘\304’ in program

  digitalWrite(sarıLed,LOW);

  ^

  sketch_dec02a:19:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:21:1: error: stray ‘\304’ in program

  digitalWrite(sarıLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:21:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:22:1: error: stray ‘\305’ in program

  digitalWrite(yeÅŸilLed,LOW);

  ^

  sketch_dec02a:22:1: error: stray ‘\237’ in program

  sketch_dec02a:24:1: error: stray ‘\304’ in program

  digitalWrite(sarıled,LOW);

  ^

  sketch_dec02a:24:1: error: stray ‘\261’ in program

  sketch_dec02a:2:8: error: expected initializer before ‘rm’

  int kırmızıLed=10;

  ^

  sketch_dec02a:3:10: error: expected initializer before ‘Led’

  int sarıLed=9;

  ^

  sketch_dec02a:4:9: error: expected initializer before ‘ilLed’

  int yeÅŸilLed=8;

  ^

  C:\Users\user\Desktop\Arduino\sketch_dec01a\sketch_dec02a\sketch_dec02a.ino: In function ‘void setup()’:

  sketch_dec02a:7:9: error: ‘k’ was not declared in this scope

  pinMode(kırmızıLed,OUTPUT);

  ^

  sketch_dec02a:8:9: error: ‘sar’ was not declared in this scope

  pinMode(sarıLed,OUTPUT);

  ^

  sketch_dec02a:9:9: error: ‘ye’ was not declared in this scope

  pinMode(yeÅŸilLed,OUTPUT);

  ^

  C:\Users\user\Desktop\Arduino\sketch_dec01a\sketch_dec02a\sketch_dec02a.ino: In function ‘void loop()’:

  sketch_dec02a:13:14: error: ‘k’ was not declared in this scope

  digitalWrite(kırmızıLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:15:14: error: ‘sar’ was not declared in this scope

  digitalWrite(sarıLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:17:14: error: ‘ye’ was not declared in this scope

  digitalWrite(yeÅŸilLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:18:17: error: expected ‘)’ before ‘rm’

  digitalWrite(kırmızıLed,LOW);

  ^

  sketch_dec02a:19:19: error: expected ‘)’ before ‘Led’

  digitalWrite(sarıLed,LOW);

  ^

  sketch_dec02a:21:19: error: expected ‘)’ before ‘Led’

  digitalWrite(sarıLed,HIGH);

  ^

  sketch_dec02a:22:18: error: expected ‘)’ before ‘ilLed’

  digitalWrite(yeÅŸilLed,LOW);

  ^

  sketch_dec02a:24:19: error: expected ‘)’ before ‘led’

  digitalWrite(sarıled,LOW);

  ^

  exit status 1
  stray ‘\304’ in program

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  BU HATALARI ALIYORUM ANLIYAN EL ATSIN YAA ACİLL….

 8. Merhaba benim bir sorunum var, arduino ide’i bilgisayara yükledim Arduino Uno’u da tanıttım kod yazmak istiyorum fakat sketch sayfası hiçbir değişiklik yapmama izin vermiyor sorun ne olabilir nasıl çözerim?

 9. merhaba yardımcı olursanız sevinirim arduino uno boş cod bile atılmıyor aynı zaman L ışığı yanıyor hiçbir pin bağlı değil usb yide değiştim ama olmuyor.

 10. else de hata alıyorum yardımcı olabilirmisiniz?

  int led1=2;
  int led2=3;
  int led3=4;
  int led4=5;
  int led5=6;
  int led6=7;
  int led7=8;
  int buton1=9;
  int buton2=10;

  void setup ()
  {
  pinMode(buton1,INPUT);
  pinMode(buton2,INPUT);
  pinMode(led1,OUTPUT);
  pinMode(led2,OUTPUT);
  pinMode(led3,OUTPUT);
  pinMode(led4,OUTPUT);
  pinMode(led5,OUTPUT);
  pinMode(led6,OUTPUT);
  pinMode(led7,OUTPUT);
  }
  void loop ()
  {
  if(digitalRead(buton1)==HIGH);
  digitalWrite(led1,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led2,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led3,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led4,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led5,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led6,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led7,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led7,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led6,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led5,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led4,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led3,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led2,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led1,LOW);
  delay(400);

  if(digitalRead(buton2)==HIGH);
  digitalWrite(led4,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led3,HIGH);
  digitalWrite(led5,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led2,HIGH);
  digitalWrite(led6,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led1,HIGH);
  digitalWrite(led7,HIGH);
  delay(400);
  digitalWrite(led1,LOW);
  digitalWrite(led7,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led2,LOW);
  digitalWrite(led6,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led3,LOW);
  digitalWrite(led5,LOW);
  delay(400);
  digitalWrite(led4,LOW);
  delay(400);
  }
  else
  {
  digitalWrite(led1,LOW);
  digitalWrite(led2,LOW);
  digitalWrite(led3,LOW);
  digitalWrite(led4,LOW);
  digitalWrite(led5,LOW);
  digitalWrite(led6,LOW);
  digitalWrite(led7,LOW);
  }
  }

 11. Merhabalar efendim, ben Arduino Nano kullanıyorum ve error compiling for board Arduino Nano hatasını alıyorum
  Çözebilir misiniz

 12. int CLK_PIN= 6;
  int DAT_PIN= 7;
  int RST_PIN= 8;
  virtuabotixRTC myRTC(CLK_PIN, DAT_PIN, RST_PIN);

  void setup() {
  Serial.begin(9600);
  myRTC.setDS1302Time(10, 34, 14, 3, 26, 12, 2018);

  }

  void loop() {

  myRTC.updateTime();

  Serial.print(“Tarih/Saat:”);
  Serial.print(myRTC.dayofmonth);
  Serial.print(“/”);
  Serial.print(myRTC.month);
  Serial.print(“/”);
  Serial.print(myRTC.year);
  Serial.print(“/”);
  Serial.print(” “);
  Serial.print(myRTC.hours);
  Serial.print(“:”);
  Serial.print(myRTC.minutes);
  Serial.print(“:”);
  Serial.println(myRTC.seconds);

  delay(1000);

  }

  kodlar ve bağlantılarım doğru ama serial ekranında saniye hiç artmıyor sürekli 10 gösteriyor.
  nedenini çözemedim.

  Tarih/Saat:26/12/2018/ 14:34:10
  Tarih/Saat:26/12/2018/ 14:34:10
  Tarih/Saat:26/12/2018/ 14:34:10
  Tarih/Saat:26/12/2018/ 14:34:10
  Tarih/Saat:26/12/2018/ 14:34:10

 13. Arduino:1.8.8 (Windows 7), Kart:”Arduino/Genuino Uno”

  sketch_jan11a:8:3: error: stray ‘\304’ in program

  digitalWrite(8,HIGH);

  ^

  sketch_jan11a:8:3: error: stray ‘\260’ in program

  C:\Users\Toshiba\Desktop\sketch_jan11a\sketch_jan11a.ino: In function ‘void setup()’:

  sketch_jan11a:2:3: error: ‘pin’ was not declared in this scope

  pin mode (8,OUTPUT);

  exit status 1
  stray ‘\304’ in program

  LED yakamıyorum hata veriyor sorunu nasıl çözebilirim?

 14. Yeni bilgisayarıma arduino uno indirdim. Kodları yazdım. Çalıştı. Bilgisayarı kapatıp açınca hiçbir kodum çalışmadı. Ekranda ‘Uygulama başlatılamıyor. Sorunu çözmek için uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyin’ çıktı. Hepsini sildim, bilgisayardan kaldırdım. Yeniden yükledim. Yine aynı. İlk yazdığımda kodları çalıştırıyor. Bilgisayar kapanıp açıldığında gidiyor. Ne yapmam lazım?

 15. C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino: In function ‘void drawHomeScreen()’:

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:225:50: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print(“Arduino TFT Tutorial”, CENTER, 10); // Prints the string on the screen

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:230:54: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print(“by HowToMechatronics.com”, CENTER, 41); // Prints the string

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:232:44: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print(“Select Example”, CENTER, 64);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:241:46: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print(“DISTANCE SENSOR”, CENTER, 102); // Prints the string

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:250:46: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print(“RGB LED CONTROL”, CENTER, 152);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:259:44: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print(“BIRDUINO GAME”, CENTER, 202);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino: In function ‘void drawDistanceSensor()’:

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:279:28: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print(“<-", 18, 15);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:282:43: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Back to Main Menu", 70, 18);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:284:47: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Ultrasonic Sensor", CENTER, 50);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:285:37: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("HC-SR04", CENTER, 76);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:291:38: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Select Unit", 10, 114);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:293:37: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Distance:", 130, 120);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:300:29: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("cm", 33, 140);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:307:31: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("inch", 17, 180);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:310:68: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Source code at: HowToMechatronics.com", CENTER, 220);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino: In function 'void getDistance()':

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:334:34: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("cm ", 235, 178);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:344:34: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("inch", 235, 178);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino: In function 'void drawLedControl()':

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:356:28: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("<-", 18, 15);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:359:43: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Back to Main Menu", 70, 18);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:361:45: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("RGB LED Control", CENTER, 50);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:362:36: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("LED Color:", 10, 95);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:363:28: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("R", 10, 135);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:364:28: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("G", 10, 175);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:365:28: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("B", 10, 215);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino: In function 'void drawGround()':

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:457:30: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Score:",5,220);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:459:49: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("HowToMechatronics.com", 140, 220);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino: In function 'void gameOver()':

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:518:39: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("GAME OVER", CENTER, 40);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:519:33: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Score:", 100, 80);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:521:44: warning: ISO C++ forbids converting a string constant to 'char*' [-Wwrite-strings]

  myGLCD.print("Restarting…", CENTER, 120);

  ^

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino: In function 'drawHomeScreen':

  C:\Users\hp\Documents\Arduino\sketch_jan21a\sketch_jan21a.ino:260:1: internal compiler error: Segmentation fault

  }

  ^

  Please submit a full bug report,

  with preprocessed source if appropriate.

  See for instructions.

  lto-wrapper.exe: fatal error: C:\Program Files\WindowsApps\ArduinoLLC.ArduinoIDE_1.8.19.0_x86__mdqgnx93n4wtt\hardware\tools\avr/bin/avr-gcc returned 1 exit status

  compilation terminated.

  c:/program files/windowsapps/arduinollc.arduinoide_1.8.19.0_x86__mdqgnx93n4wtt/hardware/tools/avr/bin/../lib/gcc/avr/5.4.0/../../../../avr/bin/ld.exe: error: lto-wrapper failed

  collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

  exit status 1
  Error compiling for board Arduino/Genuino Mega or Mega 2560.
  böyle bir hata verdi sorun kısaca arduino 2560 uyumlu olmadığını söylüyor

 16. arduino pro mini kullanıyorum ve taslak çok büyük hatası alıyorum yardım edebilecek olan instadan dönüş yapsın lütfen @arda39.jpg

 17. #include &lt;Servo.h&gt;
  burayı kırmızı işaretleyip hata veriyor lütfen yardımcı olur musunuz kodun tamamı bu;

  // Silecekli kask
  //
  // Made by Fatih Yilmaz
  // License: CC-BY-SA 3.0

  #include &lt;Servo.h&gt;
  //14.04.17
  //FMY
  Servo myservo;
  int pos = 0; //burayı ellemeyiniz
  const int sensorMin = 0; // sensor minimum
  const int sensorMax = 1024; // sensor maximum

  void setup() {
  Serial.begin(9600);
  myservo.attach(9); //motorun bağalanacağı pin() burada 9. pine bağalanacak
  //isteğe göre değiştirirsiniz
  }
  void loop() {
  buraya:
  int sensorOkuma = analogRead(A0); //kart bağlantı pini
  int deger= map(sensorOkuma, sensorMin, sensorMax, 0, 3);
  switch (deger) {
  //———————————————————————————————————-
  case 0:
  Serial.println(&quot;Saganak Yagmur&quot;);
  for(pos = 0; pos &lt; 45; pos+= 1) //45 derecedir 1. yön için değiştirilebilir 0-180 arası olmalıdır
  //aşağıdaki 2. for döngüsündeki açı ile aynı çapraz olarak aynı olamalıdır
  {
  myservo.write(pos);
  delay(15); /*buradaki değer aşağıdaki ile aynı olmak zorundadır
  değeri ne akdar düşrürüseniz motor okadar hızlanır ancak belli bir noktadan sonra
  hızlanamayacaktır*/
  }

  //2.(geri) dönüş yönü for döngüsü
  for(pos = 45; pos&gt;=1; pos-=1) /*motorun dönüşü için olan döngüdür.*/
  {
  myservo.write(pos); //burayı ellemeyniniz
  delay(15); //yukaraki delay değeriyle aynı olmalıdır. pwm (clock pals) gönderme aralıdıgıdır milisaniye cinsinden
  }
  break;
  //———————————————————————————————————-
  case 1:
  Serial.println(&quot;Yagmur Yagiyor&quot;);
  for(pos = 0; pos &lt; 45; pos+= 1) //45 derecedir 1. yön için değiştirilebilir 0-180 arası olmalıdır
  //aşağıdaki 2. for döngüsündeki açı ile aynı çapraz olarak aynı olamalıdır
  {
  myservo.write(pos);
  delay(15); /*buradaki değer aşağıdaki ile aynı olmak zorundadır
  değeri ne akdar düşrürüseniz motor okadar hızlanır ancak belli bir noktadan sonra
  hızlanamayacaktır*/
  }

  //2.(geri) dönüş yönü for döngüsü
  for(pos = 45; pos&gt;=1; pos-=1) /*motorun dönüşü için olan döngüdür.*/
  {
  myservo.write(pos); //burayı ellemeyniniz
  delay(15); //yukaraki delay değeriyle aynı olmalıdır. pwm (clock pals) gönderme aralıdıgıdır milisaniye cinsinden

  }
  break;
  // //———————————————————————————————————-
  case 2:
  Serial.println(&quot;Kuru&quot;);
  goto buraya;
  break;
  }
  delay(1000);
  }

 18. #include &lt;Servo.h&gt;
  burayı kırmızı işaretleyip hata veriyor lütfen yardımcı olur musunuz ??

  // Silecekli kask
  //
  // Made by Fatih Yilmaz
  // License: CC-BY-SA 3.0

  #include &lt;Servo.h&gt;
  //14.04.17
  //FMY
  Servo myservo;
  int pos = 0; //burayı ellemeyiniz
  const int sensorMin = 0; // sensor minimum
  const int sensorMax = 1024; // sensor maximum

  void setup() {
  Serial.begin(9600);
  myservo.attach(9); //motorun bağalanacağı pin() burada 9. pine bağalanacak
  //isteğe göre değiştirirsiniz
  }
  void loop() {
  buraya:
  int sensorOkuma = analogRead(A0); //kart bağlantı pini
  int deger= map(sensorOkuma, sensorMin, sensorMax, 0, 3);
  switch (deger) {
  //———————————————————————————————————-
  case 0:
  Serial.println(&quot;Saganak Yagmur&quot;);
  for(pos = 0; pos &lt; 45; pos+= 1) //45 derecedir 1. yön için değiştirilebilir 0-180 arası olmalıdır
  //aşağıdaki 2. for döngüsündeki açı ile aynı çapraz olarak aynı olamalıdır
  {
  myservo.write(pos);
  delay(15); /*buradaki değer aşağıdaki ile aynı olmak zorundadır
  değeri ne akdar düşrürüseniz motor okadar hızlanır ancak belli bir noktadan sonra
  hızlanamayacaktır*/
  }

  //2.(geri) dönüş yönü for döngüsü
  for(pos = 45; pos&gt;=1; pos-=1) /*motorun dönüşü için olan döngüdür.*/
  {
  myservo.write(pos); //burayı ellemeyniniz
  delay(15); //yukaraki delay değeriyle aynı olmalıdır. pwm (clock pals) gönderme aralıdıgıdır milisaniye cinsinden
  }
  break;
  //———————————————————————————————————-
  case 1:
  Serial.println(&quot;Yagmur Yagiyor&quot;);
  for(pos = 0; pos &lt; 45; pos+= 1) //45 derecedir 1. yön için değiştirilebilir 0-180 arası olmalıdır
  //aşağıdaki 2. for döngüsündeki açı ile aynı çapraz olarak aynı olamalıdır
  {
  myservo.write(pos);
  delay(15); /*buradaki değer aşağıdaki ile aynı olmak zorundadır
  değeri ne akdar düşrürüseniz motor okadar hızlanır ancak belli bir noktadan sonra
  hızlanamayacaktır*/
  }

  //2.(geri) dönüş yönü for döngüsü
  for(pos = 45; pos&gt;=1; pos-=1) /*motorun dönüşü için olan döngüdür.*/
  {
  myservo.write(pos); //burayı ellemeyniniz
  delay(15); //yukaraki delay değeriyle aynı olmalıdır. pwm (clock pals) gönderme aralıdıgıdır milisaniye cinsinden

  }
  break;
  // //———————————————————————————————————-
  case 2:
  Serial.println(&quot;Kuru&quot;);
  goto buraya;
  break;
  }
  delay(1000);
  }

 19. Merhabalar Hocam ben 20 khz ıle 40 khz arasında bır frekans yaymak ıstıyorum. Fakat kodumu yazdım perıyodu degıstıremıyorum. perıyot oldugu zamanda kare dalga uretmıyor. ben bunu proteus uzerınde denedım. fakat perıyotdu potasyometre ıle degıstırdıgım zaman bazen periyot degısıyor bazen bır suresı. Rica etsem koda bakabılırmsıınız ?
  int birsuresi,sifirsuresi;
  int okunan=0;
  int a,b;
  #define potpin A0
  void setup() {
  Serial.begin(9600);
  randomSeed(analogRead(0));
  }

  void loop() {
  okunan = analogRead(potpin);
  Serial.println(okunan);
  //okunan=(okunan/41)+25; //1024/41=25 +25 = 50 —– 0/41=0 +25=25 aralıgı sağlandı. 20khz ile 40 khz aralıgı saglanması lazım
  //birsuresi = random(okunan);
  //sifirsuresi = (okunan-birsuresi);
  birsuresi=okunan/2;
  sifirsuresi=okunan/2;

  analogWrite(9,255);
  tone(buzzerPin,1024);
  delayMicroseconds(birsuresi);

  analogWrite(9,0);
  noTone(buzzerPin);
  delayMicroseconds(sifirsuresi);
  }

 20. hata=
  Çalışmanız programın 972 bayt (3 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
  Serial port not selected.
  C:\Windows\system32\config\systemprofile\Documents\Arduino\libraries\sketch_mar16a içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: no headers files (.h) found in C:\Windows\system32\config\systemprofile\Documents\Arduino\libraries\sketch_mar16a
  C:\Windows\system32\config\systemprofile\Documents\Arduino\libraries\sketch_mar16a içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: no headers files (.h) found in C:\Windows\system32\config\systemprofile\Documents\Arduino\libraries\sketch_mar16a

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

 21. lütfen yardımcı olurmusunuz.bu arada port hatası ve başka hatalar veriyor. araçlaradan port seçmek istediğimde port renksiz yazı şeklinde gözüküyor ve port seçilmiyor. yardımcı olursanız sevinirim…

 22. #define yesil_led_pin 11
  #define kirmizi_led_pin 10
  #define motor_pin 9
  #define nem_sensoru A0

  #define calisma_siniri 600

  int nem_degeri = 0;

  void setup()
  {
  pinMode(yesil_led_pin , OUTPUT);
  pinMode(kirmizi_led_pin , OUTPUT);
  pinMode(motor_pin , OUTPUT);

  Serial.begin(9600);
  }

  void loop()
  {
  nem_degeri = analogRead(nem_sensoru);
  Serial.println(nem_degeri);
  if (nem_degeri > calisma_siniri)
  {
  digitalWrite(motor_pin, HIGH);
  digitalWrite(kirmizi_led_pin, HIGH);
  digitalWrite(yesil_led_pin, LOW);
  delay(3000);
  digitalWrite(motor_pin, LOW);
  delay(5000);
  }
  else
  {
  digitalWrite(yesil_led_pin, HIGH);
  digitalWrite(motor_pin, LOW);
  digitalWrite(kirmizi_led_pin, LOW);
  }
  }

  • çalışmanız programın 2384 bayt (7%) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 baty.
   global değişkenler belleğin 190 byte kadarını (9%)kullanılıyor. yerel değişkenler için 1858 byte yer kullanılıyor . en fazla 2048 byte kullanılabilir

   abi ne yapmalıyım bana yardım eder misiniz

 23. #include //SoftwareSerial kütüphanimizi ekliyoruz.
  #include //DHT11 sensör kütüphanemizi ekliyoruz.

  String agAdi = “Robotistan”; //Ağımızın adını buraya yazıyoruz.
  String agSifresi = “fortinet”; //Ağımızın şifresini buraya yazıyoruz.

  int rxPin = 10; //ESP8266 RX pini
  int txPin = 11; //ESP8266 TX pini
  int dht11Pin = 2;

  String ip = “184.106.153.149”; //Thingspeak ip adresi
  float sicaklik, nem;

  dht11 DHT11;

  SoftwareSerial esp(rxPin, txPin); //Seri haberleşme pin ayarlarını yapıyoruz.

  void setup() {

  Serial.begin(9600); //Seri port ile haberleşmemizi başlatıyoruz.
  Serial.println(“Started”);
  esp.begin(115200); //ESP8266 ile seri haberleşmeyi başlatıyoruz.
  esp.println(“AT”); //AT komutu ile modül kontrolünü yapıyoruz.
  Serial.println(“AT Yollandı”);
  while(!esp.find(“OK”)){ //Modül hazır olana kadar bekliyoruz.
  esp.println(“AT”);
  Serial.println(“ESP8266 Bulunamadı.”);
  }
  Serial.println(“OK Komutu Alındı”);
  esp.println(“AT+CWMODE=1”); //ESP8266 modülünü client olarak ayarlıyoruz.
  while(!esp.find(“OK”)){ //Ayar yapılana kadar bekliyoruz.
  esp.println(“AT+CWMODE=1”);
  Serial.println(“Ayar Yapılıyor….”);
  }
  Serial.println(“Client olarak ayarlandı”);
  Serial.println(“Aga Baglaniliyor…”);
  esp.println(“AT+CWJAP=\””+agAdi+”\”,\””+agSifresi+”\””); //Ağımıza bağlanıyoruz.
  while(!esp.find(“OK”)); //Ağa bağlanana kadar bekliyoruz.
  Serial.println(“Aga Baglandi.”);
  delay(1000);
  }
  void loop() {
  esp.println(“AT+CIPSTART=\”TCP\”,\””+ip+”\”,80″); //Thingspeak’e bağlanıyoruz.
  if(esp.find(“Error”)){ //Bağlantı hatası kontrolü yapıyoruz.
  Serial.println(“AT+CIPSTART Error”);
  }
  DHT11.read(dht11Pin);
  sicaklik = (float)DHT11.temperature;
  nem = (float)DHT11.humidity;
  String veri = “GET https://api.thingspeak.com/update?api_key=2F55993RWVDCTSUS“; //Thingspeak komutu. Key kısmına kendi api keyimizi yazıyoruz. //Göndereceğimiz sıcaklık değişkeni
  veri += “&field1=”;
  veri += String(sicaklik);
  veri += “&field2=”;
  veri += String(nem); //Göndereceğimiz nem değişkeni
  veri += “\r\n\r\n”;
  esp.print(“AT+CIPSEND=”); //ESP’ye göndereceğimiz veri uzunluğunu veriyoruz.
  esp.println(veri.length()+2);
  delay(2000);
  if(esp.find(“>”)){ //ESP8266 hazır olduğunda içindeki komutlar çalışıyor.
  esp.print(veri); //Veriyi gönderiyoruz.
  Serial.println(veri);
  Serial.println(“Veri gonderildi.”);
  delay(1000);
  }
  Serial.println(“Baglantı Kapatildi.”);
  esp.println(“AT+CIPCLOSE”); //Bağlantıyı kapatıyoruz
  delay(1000); //Yeni veri gönderimi için 1 dakika bekliyoruz.

  }

  Bu kodla exit status 1 hatası alıyorum. Hata şöyle:

  Arduino:1.8.9 (Windows Store 1.8.21.0) (Windows 10), Kart:”Arduino/Genuino Uno”

  In function ‘global constructors keyed to 65535_0_sketch_mar24a.ino.cpp.o’:

  lto1.exe: internal compiler error: Segmentation fault

  Please submit a full bug report,

  with preprocessed source if appropriate.

  See for instructions.

  lto-wrapper.exe: fatal error: C:\Program Files\WindowsApps\ArduinoLLC.ArduinoIDE_1.8.21.0_x86__mdqgnx93n4wtt\hardware\tools\avr/bin/avr-gcc returned 1 exit status

  compilation terminated.

  c:/program files/windowsapps/arduinollc.arduinoide_1.8.21.0_x86__mdqgnx93n4wtt/hardware/tools/avr/bin/../lib/gcc/avr/5.4.0/../../../../avr/bin/ld.exe: error: lto-wrapper failed

  collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

  exit status 1
  Arduino/Genuino Uno kartı için derleme hatası.

  Sizce ne yapabilirim?

 24. BU KODLARIN HATALARINI ÇÖZEMEDİM BİR YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM:)

  engel_alg_layan_kod:9:23: error: conflicting declaration ‘int A0’

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:14:5: note: in expansion of macro ‘sag_ldr_deger’

  In file included from C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:257:0,

  from sketch\engel_alg_layan_kod.ino.cpp:1:

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\variants\standard/pins_arduino.h:65:22: note: previous declaration as ‘const uint8_t A0’

  static const uint8_t A0 = PIN_A0;

  ^

  engel_alg_layan_kod:14:19: error: expected unqualified-id before ‘=’ token

  engel_alg_layan_kod:10:22: error: conflicting declaration ‘int A1’

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:15:5: note: in expansion of macro ‘on_ldr_deger’

  In file included from C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:257:0,

  from sketch\engel_alg_layan_kod.ino.cpp:1:

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\variants\standard/pins_arduino.h:66:22: note: previous declaration as ‘const uint8_t A1’

  static const uint8_t A1 = PIN_A1;

  ^

  engel_alg_layan_kod:11:23: error: conflicting declaration ‘int A2’

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:16:5: note: in expansion of macro ‘sol_ldr_deger’

  In file included from C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:257:0,

  from sketch\engel_alg_layan_kod.ino.cpp:1:

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\variants\standard/pins_arduino.h:67:22: note: previous declaration as ‘const uint8_t A2’

  static const uint8_t A2 = PIN_A2;

  ^

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino: In function ‘void loop()’:

  engel_alg_layan_kod:47:16: error: expected primary-expression before ‘=’ token

  engel_alg_layan_kod:47:28: error: ‘sag_ldr_pin’ was not declared in this scope

  engel_alg_layan_kod:48:28: error: ‘sol_ldr_pin’ was not declared in this scope

  engel_alg_layan_kod:49:27: error: ‘on_ldr_pin’ was not declared in this scope

  engel_alg_layan_kod:51:16: error: expected primary-expression before ‘=’ token

  engel_alg_layan_kod:52:16: error: expected primary-expression before ‘=’ token

  In file included from sketch\engel_alg_layan_kod.ino.cpp:1:0:

  engel_alg_layan_kod:9:25: error: expected ‘)’ before ‘;’ token

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:95:35: note: in definition of macro ‘constrain’

  #define constrain(amt,low,high) ((amt)(high)?(high):(amt)))

  ^

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:52:27: note: in expansion of macro ‘sag_ldr_deger’

  engel_alg_layan_kod:9:25: error: expected ‘)’ before ‘;’ token

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:95:35: note: in definition of macro ‘constrain’

  #define constrain(amt,low,high) ((amt)(high)?(high):(amt)))

  ^

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:52:27: note: in expansion of macro ‘sag_ldr_deger’

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:95:38: error: expected primary-expression before ‘)’ token

  #define constrain(amt,low,high) ((amt)(high)?(high):(amt)))

  ^

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:52:17: note: in expansion of macro ‘constrain’

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:95:57: error: expected primary-expression before ‘)’ token

  #define constrain(amt,low,high) ((amt)(high)?(high):(amt)))

  ^

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:52:17: note: in expansion of macro ‘constrain’

  C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:95:77: error: expected primary-expression before ‘)’ token

  #define constrain(amt,low,high) ((amt)(high)?(high):(amt)))

  ^

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:52:17: note: in expansion of macro ‘constrain’

  engel_alg_layan_kod:54:16: error: assignment of read-only variable ‘A2’

  engel_alg_layan_kod:55:16: error: assignment of read-only variable ‘A2’

  engel_alg_layan_kod:57:16: error: ‘on_ldr_Min’ was not declared in this scope

  engel_alg_layan_kod:58:15: error: assignment of read-only variable ‘A1’

  engel_alg_layan_kod:9:25: error: expected ‘)’ before ‘;’ token

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:62:48: note: in expansion of macro ‘sag_ldr_deger’

  engel_alg_layan_kod:62:61: error: expected primary-expression before ‘)’ token

  engel_alg_layan_kod:9:25: error: expected ‘)’ before ‘;’ token

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:64:6: note: in expansion of macro ‘sag_ldr_deger’

  engel_alg_layan_kod:64:19: error: expected primary-expression before ‘>’ token

  engel_alg_layan_kod:64:39: error: expected primary-expression before ‘>’ token

  engel_alg_layan_kod:65:81: error: ‘else’ without a previous ‘if’

  engel_alg_layan_kod:68:25: error: ‘motorkontrol’ was not declared in this scope

  engel_alg_layan_kod:70:47: error: ‘motorkontrol’ was not declared in this scope

  engel_alg_layan_kod:71:21: error: ‘motorkontrol’ was not declared in this scope

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino: In function ‘void kalibrasyon()’:

  engel_alg_layan_kod:79:29: error: expected primary-expression before ‘=’ token

  engel_alg_layan_kod:79:42: error: ‘sag_ldr_pin’ was not declared in this scope

  engel_alg_layan_kod:9:25: error: expected ‘)’ before ‘;’ token

  D:\DÖKÃœMAN\ARDUÄ°NO PROJE FATÄ°H MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:80:19: note: in expansion of macro ‘sag_ldr_deger’

  engel_alg_layan_kod:80:33: error: expected primary-expression before ‘<' token

  engel_alg_layan_kod:81:44: error: expected primary-expression before ']' token

  D:\DÖKÜMAN\ARDUİNO PROJE FATİH MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:86:15: warning: lambda capture initializers only available with -std=c++14 or -std=gnu++14

  engel_alg_layan_kod:86:42: error: expected ',' before ';' token

  engel_alg_layan_kod:86:42: error: expected identifier before ';' token

  engel_alg_layan_kod:86:42: error: expected ']' before ';' token

  D:\DÖKÜMAN\ARDUİNO PROJE FATİH MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino: In lambda function:

  engel_alg_layan_kod:86:42: error: expected '{' before ';' token

  D:\DÖKÜMAN\ARDUİNO PROJE FATİH MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino: In function 'void kalibrasyon()':

  engel_alg_layan_kod:86:44: error: expected primary-expression before ']' token

  engel_alg_layan_kod:90:34: error: 'on_ldr_Min' was not declared in this scope

  D:\DÖKÜMAN\ARDUİNO PROJE FATİH MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino:91:15: warning: lambda capture initializers only available with -std=c++14 or -std=gnu++14

  engel_alg_layan_kod:91:40: error: expected ',' before ';' token

  engel_alg_layan_kod:91:40: error: expected identifier before ';' token

  engel_alg_layan_kod:91:40: error: expected ']' before ';' token

  D:\DÖKÜMAN\ARDUİNO PROJE FATİH MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino: In lambda function:

  engel_alg_layan_kod:91:40: error: expected '{' before ';' token

  D:\DÖKÜMAN\ARDUİNO PROJE FATİH MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino: In function 'void kalibrasyon()':

  engel_alg_layan_kod:91:42: error: expected primary-expression before ']' token

  engel_alg_layan_kod:96:56: error: 'on_ldr_Min' was not declared in this scope

  D:\DÖKÜMAN\ARDUİNO PROJE FATİH MUSTAFA\engel_alg_layan_kod\engel_alg_layan_kod.ino: At global scope:

  engel_alg_layan_kod:99:13: error: expected declaration before '}' token

  exit status 1
  conflicting declaration 'int A0'

 25. Arduino:1.6.2 (Windows 10), Kart:”Arduino Uno”

  dd.ino:11:1: error: expected unqualified-id before ‘\x2829’

  dd.ino:26:1: error: expected unqualified-id before ‘\x2829’

  Derleme sırasında hata oluştu.

  Rapor daha fazla veri içermeli
  “Derleme sırasında ayrıntılı çıktı göster”
  Dosya > Tercihler’de etkinleştirilmiş.

 26. Arduino/Genuino Uno kartı için derleme hatası. ben bu hatayı alıyorum yardımcı olurmusunuz acaba ?
  #include

  void setup() {
  pinMode(A0,INPUT);
  Joystick.begin();
  }

  void loop() {
  int gelenDeger = analogRead(A0);

  int mapped = map(gelenDeger,957,1023,255,0);
  if((mapped *2) >= 255 ){
  Joystick.setThrottle(mapped);
  }else {Joystick.setThrottle(mapped);}
  }

 27. arkadaşlar ben INSTAL`a basıyorum ama BU PROGRAM DAHA ÖNCE BAŞARIYLA YÜKLENDİ yazıyor , kod kısmına geldiğimde PORT seçilmiyo

 28. Arduino:1.8.9 (Windows Store 1.8.21.0) (Windows 10), Kart:”Arduino Nano, ATmega328P”

  In function ‘global constructors keyed to 65535_0_lcd.ino.cpp.o’:

  lto1.exe: internal compiler error: Segmentation fault

  Please submit a full bug report,

  with preprocessed source if appropriate.

  See for instructions.

  lto-wrapper.exe: fatal error: C:\Program Files\WindowsApps\ArduinoLLC.ArduinoIDE_1.8.21.0_x86__mdqgnx93n4wtt\hardware\tools\avr/bin/avr-gcc returned 1 exit status

  compilation terminated.

  c:/program files/windowsapps/arduinollc.arduinoide_1.8.21.0_x86__mdqgnx93n4wtt/hardware/tools/avr/bin/../lib/gcc/avr/5.4.0/../../../../avr/bin/ld.exe: error: lto-wrapper failed

  collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

  exit status 1
  Arduino Nano kartı için derleme hatası.

  hata nedir? lütfen geri dönüş yapın

 29. “Error compiling for board Arduino Nano” şeklinde bir hata alıyorum bunu nasıl düzeltebilirim.
  yardımcı olursanız sevinirim.

 30. Nano klon da PC ye bağladığımda l ışığı hızlıca yanıp sünüyor ve yükleme yapamıyorum neden olabilr yardımıcı olur musunuz
  Teşekkürler

 31. Arkadaşlar merhaba arduino üzerinden esp 32 ye wifi kodu göndermek için uğraşıyordum.Dün açılan arduino programı bugün açılmıyor.Programı kaldırıp tekrar yükledim fakat program hiçbir türlü açılmıyor.Yardımcın olabilir misiniz?

 32. bluetooth ile RGB led yakma uygulamasını yapıyordum fakat
  Seçilen seri port “avrdude: initialization failed, rc=-1
  ” bağlı olan kartınızda mevcut değil
  bu problemle karşılaştım.
  ne yapmalıyım?

 33. Arkadaşlar merhaba, klon arduino uno ile Ldr sensor kullanarak servo motora yön vermek amacıyla yaptığım proje, Arduino bilgisayara bağlı iken sorunsuz çalışıyor, ancak usb kablosu çıkarılıp, başka bir güç kaynağına geçince çalışmıyor, konu ile ilglili bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi, ?

 34. #include

  Servo srvnesne;
  const int trigger_pin=7;
  const int echo_pin=6;
  int zaman,uzaklik;
  void setup() {
  pinMode(trigger_pin,OUTPUT);
  pinMode(echo_pin,INPUT);
  srvnesne.attach(10);

  }

  void loop() {
  digitalWrite(trigger_pin,HIGH);
  delay(1000);
  digitalWrite(echo_pin,LOW);
  zaman=pulseIn(echo_pin,HIGH);
  uzaklik=(zaman/2/29.1);

  if(uzaklik<=4);

  {
  srvnesne.write(60);
  delay(1000);

  }
  else

  {
  srvnesne.write(90);
  }
  }
  ben böyle bir kod yazdım ama else without a previous if hatası verdi yardım edermisiniz

  • if(uzaklik<=4) kısmından sonra noktalı virgül koymuşsunuz kaldırırsanız çözülecektir, iyi çalışmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here