Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye

0
868

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye Nedir?

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye, Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenir. “Her çocuk mucit doğar” söylemiyle yola çıkan Bilim Kahramanları Derneği’nin en büyük amacı, çocuk ve gençlerin daha üretken ve duyarlı dünya vatandaşları olarak yetişmelerine katkı sağlamaktır. Bu dernek, bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yapmak, çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlamak gibi hedeflere ulaşabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. 8-19 yaş arası çocuk ve gençlerin 90’dan fazla ülkede katılabileceği global bir robotik olimpiyat programı olan WRO (World Robot Olympiad), 2-3 kişiden oluşan takımların 18 yaşından büyük bir koç ile katılabildiği 9 farklı klasman içerir. Her kurum/okul, her klasmana en fazla 2 takımla kayıt yapabilir. Üçüncü bir takım çıkarmak isteyen okul ve kurumlar sistem üzerinden yedek takım kaydını tamamlamalıdır.

Programın İçerisinde Neler Var?

WRO, klasmanlarından biri geleceğin mucitleri olan dört ana klasmanda düzenlenir. Bu
klasmanlar ise yaş gruplarına göre kendi alt klasmanlarını oluşturur.

Geleceğin Mucitleri (Future Innovators)

 1. Geleceğin Mucitleri Klasmanı Küçük Yıldızlar
  (Takımlardan beklenen sezonun temasına uygun şekilde diledikleri malzemeleri
  kullanarak bir model inşaa etmeleri ve stantlarında sergilemeleridir.)
 2. Geleceğin Mucitleri Klasmanı Yıldızlar
  (Takımlardan beklenen sezonun temasına uygun şekilde diledikleri malzemeleri
  kullanarak bir model inşaa etmeleri ve stantlarında sergilemeleridir.)
 3. Geleceğin Mucitleri Klasmanı Gençler
  (Takımlardan beklenen, sezonun temasına uygun şekilde diledikleri malzemeleri
  kullanarak bir model inşa etmeleri ve stantlarında sergilemeleridir. Açık Yıldızlar
  klasmanından farkı, daha kapsamlı ve karmaşık proje ve modeller üretmeleridir.)

Kurallı (RoboMission)

 • Kurallı Küçükler Klasmanı: Hedef, 8 – 12 yaş arası katılımcılardan oluşan her bir takımın oyun masası üzerinde bir dizi görevi tamamlamak için bir NXT, EV3 veya SPIKE™ Prime robotu inşaa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır.
 • Kurallı Yıldızlar Klasmanı: Hedef, 11 – 15 yaş arası katılımcılardan oluşan her takımın bir oyun masası üzerinde bir dizi görevi tamamlamak için bir NXT, EV3 veya SPIKE™ Prime robotu inşa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır. 
 • Kurallı Gençler Klasmanı: Hedef, 14 – 19 yaş arası katılımcılardan oluşan her takımın bir oyun masası üzerinde bir dizi görevi tamamlamak için bir NXT, EV3 veya SPIKE™Prime robotu inşa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır. Kurallı Yıldızlar klasmanından farkı oyun masasındaki görevlerin daha zorlu ve karmaşık görevler olmasıdır.

Spor (RoboSports) (11-19 yaş)

Dodgeball
Takımlar, başka bir takımın robotuyla yarışan bir robot tasarlar. Amaç diğer robota topla vurmaktır ve robotlar otonom olarak maç oynayacak şekilde kodlanmıştır.
Tenis
Takımlar, diğer takımların robotlarıyla rekabet edebilecek robotlar tasarlarlar. Bir maçta iki takımın sahada 2 robotu bulunur. Robotlar, oyunu otonom olarak oynayacak ve mümkün olduğunda birbirleriyle iş birliği yapacak şekilde kodlanacaktır. Robotların oynadığı spor oyunu 2-3 yılda bir değişmektedir.

Geleceğin Mühendisleri (Future Engineers) 

Future Engineers Klasmanında; 14 – 19 yaş arası katılımcılardan oluşan her takımın bir oyun sahası üzerinde otonom araçları kullanması hedeflenmektedir. Diledikleri malzemeleri ve yazılımı kullanarak inşa edilen ve kodlanan otonom araçlar verilen görevleri kurallara uygun şekilde tamamlaması gerekiyor.

Ödüller

 • Geçtiğimiz 2022 yılında, sezon teması “My Robot My Friend: Arkadaşım Robot” olarak belirlenen bu olimpiyatta, toplam 120 takımla yarışmıştır ve her yaş grubunun birincisi Almanya’da yüzyüze olarak düzenlenmiş olan WRO International Final 2022etkinliğine katılmaya hak kazanmıştır.
 • Dünya Robot Olimpiyatı programında her klasmanda birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü verilmektedir.
 • Ödüller hakemler ve jüriler tarafından oluşturulan sıralamaya uygun olarak verilir.
 • Her bir takım üyesi, takım koçu ve danışmanına dijital katılım belgesi ver

Güncel ve detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz