back to top

Hayvanların Hayatlarına Dokunan 3D Baskılı Protezler

Selam makerlar!

Sosyal medya akışlarımızda sık sık karşımıza çıkan, hayvanların protezler sayesinde yaşamlarının değiştiği dokunaklı hikayeleri görmüşsünüzdür. Bu tür hikayeler, içimizi ısıtsa da, bu protezlerin yapımı için gözden kaçan birçok emek ve yaratıcı üretim teknikleri gerektiğini biliyor muydunuz? İşte bu plastik protezlerin nasıl yapıldığı ve yüzlerce hayvanın yaşamında nasıl bir etki yarattığına dair daha fazla bilgi:

Özel Plastik Protezler – Nasıl Üretilirler?

Her hayvanın ihtiyacına uygun olarak, özel bir protez yapma süreci değişebilir. Ancak bir protez mühendisi için, bu süreç artık bilimsel bir düzene oturmuş durumda.

Derrick Campana, Animal Orthocare’un sahibi olarak, protez ve ortez eğitimi almış ve bir gün bir köpeğin ihtiyacını karşılamak isteyen bir kişiye yardım etmekle işe başlamış. Ardından bu, bir işe dönüşmüş.

Şu anda, Campana projelerinin çoğunda tıbbi derecede plastik, köpük ve bazen termoplastik malzeme kullanıyor. Neden plastik tercih ediyor derseniz:

Bu plastikler, hayvanın vücut şekline uyum sağlayacak ve uzun yıllar boyunca güvenilir destek sağlayacak şekilde protezleri şekillendirmemi sağlıyor. Ayrıca plastikler, protezlerin daha uygun maliyetli olmasına yardımcı oluyor. Bu, veteriner masraflarını karşılamayan birçok evcil hayvan sahibi için önemli.

3D Baskılı Protez Kullanan Bir Köpek
3D Baskılı Protez Kullanan Bir Köpek

3D Baskı ve Plastik Protezlerin Geleceği

Campana, yakın bir gelecekte daha hızlı bir üretim süreci için 3D protezler üretmeyi düşündüğünü belirtiyor. Bu yöntem şu an için oldukça maliyetli olabilir, ancak insanlar için bu tekniği araştıran bazı kişiler zaten bu alanda çalışmalar yapıyor.

Ayrıca 3D baskı ve lazer kesim hizmeti sağlayıcısı Sculpteo, karbon fiber kullanarak hayvan protezlerinde ilerleme kaydetti. Bloglarında, 3D baskı protezlerin yardımıyla kurtarılan sekiz farklı hayvanın hikayesini anlatan bir makale yayınladı.

Hayvanlar Üzerindeki Plastik Protezlerin Etkisi

Plastik ve diğer malzemelerden yapılan protezler, birçok farklı türden hayvanın ikinci bir şans elde etmesine yardımcı oldu. Köpeklerden kedilere, hatta kartallara ve fillerine kadar birçok tür için plastik protezlere ihtiyaç duyuluyor. Veterinerler ve imalat mühendisleri sayesinde özel protezler her birine uygun hale getirilebiliyor.

Campana ayrıca son on yılda yaklaşık 10,000 hayvana özel plastik protezlerle yardım ettiğini belirtiyor. Binlerce harika hikaye olduğundan, özellikle benzersiz veya ilham verici olanlardan bazılarını paylaşalım:

3D Baskılı Protez Gaga ile Kurtarılan Kartal
3D Baskılı Protez Gaga ile Kurtarılan Kartal

Örneğin, bu kartalın gagasının vurulmasının ardından nasıl bir 3D baskılı protez tarafından kurtarıldığına bakabilirsiniz. Ve sonra Hudson gibi birçok köpeği yıllar boyunca nasıl yardım ettiğini Campana anlatıyor. Son olarak, toprak mayınına bastıktan sonra bacağını kaybeden Mosha adlı filin hikayesi de var. Mosha büyüdükçe dokuz farklı protez bacak kullanmış. Veterinerler, araştırmacılar ve bu hayvanlara yardım etmek isteyen birçok doktor sayesinde, hayatları daha iyi bir şekilde değiştirilmiş ve tam anlamıyla ödüllendirici bir yaşamın kapıları açılmış.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz