back to top

Hazır Drone’lar ile Kendin Yap Drone’ların Farkları

Herkese Merhaba! Bu yazımızda hazır dronelar ile kendin yap dronelar (DIY Drone) arasındaki farklardan, drone avantajları ve dezavantajlarıdan bahsedeceğim.

Hazır Dronelar

Üretim fabrikalarında monte edilmiş ve kutudan çıkar çıkmaz uçmaya hazır olan drone tiplerine hazır drone denir. Hem yeni başlayanlar, hem de deneyimli olan kişiler için hazır drone iyi bir seçenektir.

Hazır dronelar, profesyonelce yapılmamış kendin yap dronelara kıyasen daha verimli, daha güvenli ve kullanımı daha kolaydır. Hazır Dronelar kutudan çıkardığınız gibi uçurmak için ihtiyacınız olan tüm parça ve ekipmanlarla birlikte hazır olarak gelirler. Hazır dronelar aynı zamanda çoğu kendin yap dronelarından daha fazla özelliğe sahiptir. Yüksek görüntü kalitesine sahip kameralar, GPS izleme sistemleri gibi özellikleri hazır dronelarda bulabilirsiniz. Hazır drone modellerinin bulunduğu mağaza sayfamızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Hazır Dronelar

Bu özelliklerin yanında elbette dezavantajları da vardır. Hazır droneların en büyük dezavantajı maliyetidir, kendin yap dronelara göre daha pahalıdır. Hazır droneların bir diğer dezavantajı ise daha az özelleştirme ve geliştirme seçeneği sunmasıdır. Genel kullanım için tasarlanırlar, bu da belirli uygulamalara ve kullanım durumlarına göre uyarlanamayacakları anlamına gelir. Hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu iyice düşünerek hazır droneları almanızı tavsiye ederim.

Kendin Yap Dronelar

Gövde, kumanda, kamera gibi tüm parçalarını kendiniz toplayarak, ürettiğiniz drone çeşididir.

Kendin yap droneların birçok avantajı vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi de maliyetleridir. Hazır bir drone satın almak yerine kendin yap droneları alarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Diğer bir avantajı ise özelleştirmeye ve geliştirmeye gerçek anlamda müsait olmasıdır. Örneğin tek istediğiniz hava fotoğrafçılığı ise GPS gibi ekstra özellikleri almaktan kaçınarak hem daha ucuz bir drone elde edebilirsiniz hem de karışıklıktan kaçınmış olursunuz. Kendin yap drone kitlerinin ve parçalarının bulunduğu mağaza sayfamızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kendin Yap Dronelar

Kendin yap droneların avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bunlardan biri zamandır; Drone konusunda yetenekli değilseniz ve nasıl uçurulabileceğini öğrenecek vaktiniz yoksa kendin yap droneları tercih etmek zor bir seçim olabilir. Bir drone yapmanın bir dereceye kadar teknik bilgi birikimi istediğini unutmayalım. Giriş seviyesi bir drone yapmak için elektronik ve yazılım konularında profesyonel seviyede olmasa bile temel seviyede bilginiz olması gereklidir.

Peki Size En Uygun Drone’u Nasıl Bulacaksınız?

Hazır dronelar, kutudan çıkar çıkmaz uçurmak isteyenler için harika bir seçenek. İhtiyacınız olan tüm özelliklerle birlikte gelirler, güvenilirlik ve performans olarak gayet iyidirler. Bununla birlikte piyasada çok farklı türde hazır dronelar bulunur bu yüzden isteklerinizi karşılayabilecek drone’u bulabilmek için araştırma yapmanız önemlidir.

Kendin Yap Dronelar

Kendin Yap Drone Kitleri

Dronelara merakınız varsa kendin yap droneları seçmek en mantıklısı olacaktır. Kendin yap drone kiti ile kendi drone’nunuzu sıfırdan oluşturabilir ve istediğiniz gibi özelleştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Ayrıca kendin yap droneları montajlarken nasıl çalıştığını da öğrenebilirsiniz. Giriş seviyesi bir drone yapmak için elektronik ve yazılım konularında profesyonel seviyede olmasa bile temel seviyede bilginiz olması gereklidir.

Bu yazımızda hazır dronelar ile kendin yap dronelar (DIY Drone) arasındaki farklardan, avantajlardan ve dezavantajlardan bahsettim. Yazı hakkındaki yorumlarınızı eklemeyi unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere… 🙂

Ethem Meto
Ethem Metohttps://ethemmeto.com/
Yazılım & Donanım Geliştiricisi - Tasarımcı - Maker

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz