back to top

Micro:bit ile Zar Yapımı #4

Herkese selam makerlar. Bir önceki yazımızda Microbit ile termometre yapımından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Micro:bit kullanarak zar yapacağız. Elinizde bir zar olduğunu düşünün. Sallayıp bıraktığımızda zar üzerinde 1 ile 6 arasında herhangi bir rakam gelecek. Aynı şeyi bu projemizde micro:bit ile yapacağız. micro:bit’i her salladığımızda üzerindeki ledler 1 ile 6 arasında rastgele gelen rakamı gösterecek.

Editöre ulaşmak ve kodlamaya başlamak için buraya tıklıyoruz. Yeni bir proje oluşturup projeye “Zar“ adını veriyoruz.

Micro:bit’i her salladığımızda bize rastgele bir rakam üretmesini isteyeceğiz. Dolayısıyla Giriş sekmesi alndan “Salla ise”kod bloğunu alıp kod alanımıza sürüklüyoruz.

Ardından Matematik sekmesi altından “rastgele değer 1 ve 8 arası” kod bloğunu alıyoruz. Bu kod bloğu yazdığımız iki değer arasında rastgele sayı üretir. Ürettiği sayıları micro:bit üzerindeki ledler üzerinde göstereceğiz, dolayısıyla “sayıyı göster” kod bloğunun içerisine random kod bloğunu yerleştiriyoruz.

Son olarak projemize isim verip bilgisayarımıza indirelim. Ardından micro:bit’e yükleyelim. micro:bit’i her salladığımızda bize 1 ile 6 arasında farklı değerler üretecek.

Projenin Javascript kodlarına bakmak için:

Zar yapımı projemizi de tamamladığımıza göre Micro:bit ile LED Kullanımından bahsettiğimiz yazımıza geçebiliriz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz