Cep telefonu, fotoğraf makinelerimiz ve aksiyon kameralarımız ile çektiğimiz fotoğraf ve videoların düzenlenmesi ve kategorizasyonu hepimizin zamanını alıyor. Çözüm olarak bulut depolama hizmetlerini kullanıyoruz ama orada da depolama ücretleri, güvenlik sorunları ve düşük upload hızları gibi etkenler bu hizmetleri çekici olmaktan çıkartabiliryor. Tüm bunlara kökten bir çözüm olarak Monument yardımımıza koşuyor. Bizim Monument’i blogumuzda tanıtmamızın özel bir sebebi ise projenin Türk girişimciler Fikret Ercan Erciyes, Semih Hazar ve ekibine ait olması.

Monument, bir fotoğraf ve video depolama çözümü. Ama standart bir sabit diske dosyaları klasör olarak kopyalamaktan ziyade, akıllı telefonlarımız, kamera ve fotoğraf makinelerimiz ile eşleşerek aktarım işini oldukça kolaylaştırıyor. Televizyon, tablet ve akıllı telefonlar ile eşleşerek Monument üzerinde depolanan tüm dosyaların bu cihazlardan erişimine olanak sağlıyor.

monument2

Bunun yanı sıra, sahip olduğu yapay zeka algoritması sayesinde kategorizasyon işini de kendisi yapmakta. Böylelikle, örneğin bir kayak tatilinde çekilen fotoğrafları görmek istediğinizde “kar” veya “kayak” gibi anahtar kelimeler ile arama yapmak yeterli. Yanlızca bu şekilde değil, mekan, tarih, fotoğrafın çekildiği cihaz ve fotoğraftaki kişiler dahil olmak üzere farklı kategorilerde gruplandırma yaparak aradığınız fotoğrafa çok kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün.

c7c69ee7af2e120544ab2f8c243d7a4f_original

Cihaz üzerinde depolama cihazı bağlamak için iki adet USB 2.0 bağlantısı ve fotoğraf makinesi ve aksiyon kamera gibi cihazlardan aktarım için 1 adet SD kart okuyucusu yer almakta.

Monument, Kickstarter üzerinden fonlanmakta. Şu anda $60,000 olarak belirlenen hedefin iki katına ulaşmış halde. Proje hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve destek olmak isterseniz Kickstarter sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here