back to top

ESP8266 Dersleri 1: Tanıtım ve Güncelleme

Merhaba arkadaşlar. Bu serimiz ile ESP8266 WiFi modülünü kullanarak Arduino’muzu internete bağlayacağız. Bu modül ile sensörlerden aldığımız verileri internet ortamına aktarabileceğiz, Twitter hesabımız ile bağlantı kurup tweet atabileceğiz veya akıllı telefonumuza bildirim yollayabileceğiz.

Öncelikle ESP8266 modülünden biraz bahsetmek gerekirse, modül hem kablosuz ağlara bağlanabiliyor hem de kablosuz ağ erişim noktası kurabiliyor. Bunun yanında modül kendi işlemcisine sahip olduğundan üzerindeki giriş çıkış pinleri de kullanılabilmektedir. Yani ek olarak Arduino benzeri bir mikrokontrolcü kartı kullanmadan da sadece modülü kullanarak projeler gerçekleştirebilmek mümkün.

Gerekli Malzemeler:

Modülü aldığınızda kullanmaya başlamadan önce, modül içindeki bellenimi güncellemek gerekiyor. Bunun nedeni her gelen yeni sürüm ile modülün daha da stabil bir hale gelmesi ve ekstra özellikler sunmasıdır. Modülün güncellenmesi için önce bağlantıları aşağıdaki şekilde yapmamız gerekiyor.

Arduino UNO – ESP8266 Bağlantısı

esp8266 güncelleme

Modülü güncellemek için ihtiyacımız olan güncelleme dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

ESP8266 Firmware Güncelleme

Dosyaları indirdikten sonra ESP8266Flasher programını açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

esp8266 güncelleme

Üstteki panelden soldan ikinci menüye giriyoruz ve düzenlemeleri aşağıdaki gibi yapıyoruz. Bu menüde indirdiğimiz zip dosyası içerisinden çıkarttığımız her biri “.bin” uzantılı dosyayı ilgili sıra ile eklememiz ve resimde görüldüğü gibi her bir dosya için ayrı kodu girmemiz gerekiyor (sağ taraftaki 0x00000 gibi).

esp8266 güncelleme resim 2

Ayarları doğru bir şekilde yaptıktan sonra, tekrar ilk menüye gelip ortadaki büyük butona tıklıyoruz ve böylece güncelleme işlemi başlamış oluyor. İşlem tamamlandığında ESP8266 modülümüz güncellenmiş olacaktır.esp8266 güncelleme resim 3

Bir sonraki dersimizde LM35 sıcaklık sensörünü kullanarak ortam sıcaklığını Thing Speak sitesine göndereceğiz. Böylelikle ortamın sıcaklık değişimini her an, internet erişimi olan her yerden gözlemleyebileceksiniz.

Son Çıkan Yazılar

100 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Anlattığınız şekilde adımları izledim. Fakat güncellemeyi bir türlü yapamadı. Güncelleme başladı gibi görünüyor. Fakat hiç ilerleme olmuyor.
  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhabalar Önder Bey,
   Bağlantıların doğru olduğundan emin misiniz? Rx ve Tx’in yeri farklı ise hata olmuş olabilir. Bağlantıları yaptıktan sonra arduino’nun gücünü kesip tekrar takıni böylece kendini update moduna alacaktır. Bunları yaptığınız taktirde muhtemelen güncelleme gerçekleşecektir.

   • Özür dilerim bir sorum olacaktı.Ben at komutuna ok alamıyorum baska bır program kullanıyorum orda görüyor ama sızın sayfanızfa bulunan sunucu kurmayı denıyorunm ıp alıp oda olmuyor yardımcı olursanız coktesekkur ederım.

 2. Merhaba Bartu Bey,

  Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Herşeyi anlatılan şekliyle yaptım. Farklı olan tek kısım Arduino Uno yerine Arduino Mega kullanıyorum. Rx0 Tx0, Rx1 Tx1 ve Rx2 Tx2 leri ayrı ayrı denedim ama hiçbirinde güncellemeyi yapmadı. Arduino Mega da güncelleyebilmem için ayrıca birşey yapmam gerekir mi?

  • Bağlantıları yaptıktan sonra esp modülünün beslemesini bir kere çıkartıp takarak, ESP’yi güncelleme moduna sokmanız gerekiyor. Sorunun güncelleme yapmadığını farz ederek cevaplıyorum. Başka bir sorun ise ayrıntılı biçimde yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım

 3. ESP 8266 güncelleme işlemi yapamadım.Yukarıda yazan herseyi denedim sinyal yok alttaki günceleme ikonu sürekli dönüyor ama güncelleme yok.Yardımcı olursanız cok sevinirim.İyi çalışmalar.

 4. “İşlem tamamlandığında ESP8266 modülümüz güncellenmiş oluyor.” demişsiniz. işlemin tamamlandığını belirten nasıl bir mesaj alınıyor? uygulama çince olduğundan anlamlı bir geribildirim alınamıyor.

  • Programın altında dönen bir yuvarlak var güncelleme esnasında. O yuvarlşak Yeşil tik işaretine dönerse güncelleme tamamlanmış anlamına geliyor.

 5. Malesef aynı sorun bende de var. yukarıda yazılanları aynen yaptım. mavi icon dönüyor boardun üstündeki tx ledi yanıp sönüyor ama öylece kalıyor. güncelleme bitmiyor.
  “arduino’nun gücünü kesip tekrar takıni böylece kendini update moduna alacaktır. ” demişsiniz ama ücü kesip takınca cihaz normal çalışıyor ve üzerindeki yazılımı çalıştırıyor update moduna neden/nasıl geçmeli?
  yardım lütfen

 6. Merhaba öncelikle yazı için çok teşekkürler gayet iyi olmuş.Bende belirttiğiniz şekilde yaptım bu arada arduino uno ile çalışanlar COM12 yi seçsin.sorun şu ki güncelleme başladı görünüyor ancak hiç dolmuyor sorun ne olabilir?

 7. KOLAY GELSİN
  BENDE ARDUİNO NANO VAR
  BAGLANTI YUKARDAKI GİBİ YAPILDI
  BİLNK ATILDI NANOYA
  AT KOMUTUNA OK DİYOR .DIGER KOMUTLARA CEVAP VERMIYOR
  GUNCELLEME BASARSIZ
  ESP ZARAR VERMIS ILABİLİRMİYİM
  YOUTUBEDE GORSEL UYGULAMA VARMI…
  ALDIGIMIZ ESP GUNCEL DEYILMIDIR…HEX OLARAK DEYİLDE NORMAL SEKILDE NIYE ATMIYORUZ ?

 8. bağlantı bu şekilde
  https://maker.robotistan.com/wp-content/uploads/2016/03/esp8266-g%C3%BCncelleme1-696×501.jpg

  ben bu programı kullandım
  http://i.hizliresim.com/R1dX2G.png

  bu şekilde bitirir programı.
  http://i.hizliresim.com/3vyN0O.png

  Daha sonra GPIO 0 pinini GND den kaldırırsın, 3.3V bağlantısını kesip tekrar bağlarsın modul tekrar başlar ve seri port ekranında ready yazısını görebilirsiniz.
  bende bağlantı noktası COM3 idi ona dikkat etmelisiniz sizde ne ise onu kullanmalısınız.
  http://i.hizliresim.com/DBnENz.png

   • dostum bende bir türlü olmadı ne güncelleme yapabiliyorum nede AT komutu gönderdiğimde cevap alabiliyorum hiçbirşey olmuyor 30 kere bağlantıları tekrarladım nerde hata yapıyor olabilirim? COM olarak da doğru giriyorum (COM3 ve COM4 ‘da denedim ).

    Toprak hattını nasıl tek yerden ikiye bölüyorsun aynı şekilde 3.3v’u gerçek arduino üzerinden atar mısın bağlantıları.

 9. 1)arduino blink kodu yükledim
  2) bağlantıları yaptım

  fakat güncelleme yapmıyor sadece o mavi daire dönüyor hiç bir zaman indiyormiyor.

 10. Güncellemeden önce AT komutları girebiliyordum şuan giremiyorum AT komutlarını girdiğimde serial monitor boş dönüyor.Ne yapmamı önerirsiniz?

 11. Özel pim lehimleyip uçları öyle oturttum ama temassızlık varmış şasede neyse ki düzelttim. İşlem bitince yeşile dönüyor. Zaten işlem gerçekleşirken kutunun dolduğunu göreceksiniz. Teşekürler.

  • hocam denedim aynı gösterdiğiniz gibi ama olmadı. Diğer şekilde yapınca AT yazınca OK yazıyordu fakat Serial.begin(115200) ile başlayıp Serial.print(“AT”) yazınca OK cevabı dönmüyordu. sizin gösterdiğiniz gibi yapınca AT kodları hiç çalışmadı. neden olabilir?

 12. Cihaza firmware attim belirtilen sekilde ok dedi yesil de oldu ama seriport ekraninda hic bir at komutuna cevap vermiyor …
  Testlerimde gucu cikarip taktigimda hep anlamsiz karakterler geliyordu enson 74880 de asagidaki mesaj geldi :

  ets Jan 8 2013,rst cause:2, boot mode:(1,0)

  Sorun nedir ? Acaba .

 13. Enson toprak kablosunun birini cikarinca ekran goruntusu asagidaki gibi oldu ama hala AT komutu giremiyorum :

  ets Jan 8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,0)

  load 0x40100000, len 612, room 16
  tail 4
  chksum 0x12
  load 0x3ffe8000, len 788, room 4
  tail 0
  chksum 0x50
  load 0x3ffe8314, len 264, room 8
  tail 0
  chksum 0x4a
  csum 0x4a

  2nd boot version : 1.1
  SPI Speed : 40MHz
  SPI Mode : QIO
  SPI Flash Size : 4Mbit
  jump to run user1

  user code done

 14. NODEMCU programında güncellemeyi dediğiniz sırada ve adresslerde yapıyorum ancak güncellemiyor, alttaki mavi yuvarlak dönüyor ve sonradan kırmızı error işareti veriyor.”ESP8266 ACK success.” dedikten sonra Rx yanıyor sadece arduino üzerinde, Esp-01 de sadece kırmızı ledi yanıyor. . AT koduna da OK döndürmüyor. FLASH DOWNLOAD TOOL v2.4 ile denedim gene aynı şekilde güncelleme yarıda kaldı.

 15. Merhabalar,
  Her iki modulu de duzgun sekilde anlatildigi gibi update ettim anlatilanlari birebir uygulayinca sorun olmuyor dikkat edilmesi gereken seri port uzerinden (Arduino RX – TX) software upgrade yaparken Arduino seriport ekrani kapali olmali ayrica esp8266 nin TX I yani Arduino RX e giden pinin yanindaki toprak pini cikarilmali bu cihazi software update mode da tutuyor sadece update ederken takili olmali onun disinda ayni islemleri Arduino nano ile yapamadim sanirim voltaj ve gerilim ile ilgili bir durum uno ile sorunsuz calisiyor.

  Cok Tesekkurler.

 16. Esp8266 daki Vcc ve CH_PD bağlantılarını breadboard a takıp arduino üzerindeki 3v3 bağlantısını jumper kablo ile breadboard a taksam güncelleme yapabilirmiyim yoksa lehimlemek mi gerekiyor

 17. cok ilginc oldu benim durumum. soyle ki:
  esp8266 ‘yi robotistandan almistim. siyah renkli geldi.
  gunler suren problemlerden sonra ezberi bozup teknik detaya gireyim dedim.
  bu siyah modulun 8Mbit (512+512KB) oldugunu farkettim.
  update icin kullanilacak memory adreslerinin de su sekilde olmasi gerektigini gordum:
  boot 0x0000
  user 0x1000
  esp 0x3fc000
  blank 0x3fe000
  blank 0x7e000
  bu sekliyle update ettigimde sorunsuz calismaya basladi. belki isinize yarar…

 18. robotistan üzerinden alınan ESP8266-01 Cihazlar zaten boot v1.5 olarak geliyor buradaki güncelleme 1.1 yapmanıza gerek yok şuanda en son sürüm v1.7 uzun uğraşlar sonu v1.7 sürümüne güncelledim. boot v1.5 arduino uno ile serialSoftware haberleşmesi problem çıkardı nano ile sorunsuz çalıştı v1.7 olanı daha uno’da denemedim denemelerimi burada paylaşacağım.

 19. Ben burda bir wifi ağına arduino bağlanarak siteme ftp yardımı ile bağlantı kuracağım (eğer bu mümkünse . Eger mumkunse bana yardimci olursaniz sevinirim) ve bu sitedeki mesala yaziyi .exe uygulamamdan okumak istiyorum . Eger mumkunse lutfen bana yardim edin .
  Simdiden tesekkurler . Iyi gunler , Iyi kazanclar

 20. Merhaba bartu bey
  Bende Esp01 modülü mevcut.Modülün güncellemesini yaptım fakat şuanda AT komutlarına cevap alamıyorum.Baud Rate lerin hepsini denedim ama sonuç alamadım.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

 21. Merhaba Sitedeki güncelleme dosyaları enson sürümlermidir.? Hangi esp modellerini bu dosyalar ile güncelleyebiliriz. (Mesala bende esp 01 siyah, esp 03, esp 12,esp201 var) tüm bu modeller güncellenebilir mi?

  • Yazımızın tarihinin 3 Mart 2016 olduğunu düşünürsek daha güncel sürümün mevcut olması mümkündür. Modülünüze göre uygun en güncel firmware’i internetten arayarak bulabilir, burada anlatılan şekilde güncelleme yapabilirsiniz.

 22. en son sürümünü indirdim tüm ayarlamaları dosyanın içindeki readme.pdf adımları uyguladım ancak bin uzantılı dosyalarını bulamadım yardımcı olur musunuz lütfen

 23. Arkadaşlar selamlar. ben v0.9.2.4 AT Firmware-ESPFIX versiyonunu kullanıyorum. Bilgisayar ile TCPIP protokolünde haberleşme yapıyorum. İletişim 20 saniye nonra nedense kendiliğinden kopuyor ve esp8266 Donmuş oluyor. Bu durum AT Firmware versiyorum ile ilgili olabilir mi?

 24. Arkadaşlar merhaba benim sorunum arduino esp8266 wifi shield version 1.0 by wangtonze diye bir kartım var bu kartı hiç bir şekilde müdahale edemiyorum 1-2 haftadır sadece rst botonuna basarak ide ye bağlı oldugunu farkettim kablosuz bir wifi yayını yapıyor AI-THINKER_04C258 diye 192.168.4.1 ip adrewsi veriyor adres satırından çagırdıgımda hiç bir hareket yok ide de sadece RST butonuna bastıgımda “ets Jan 8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,6)

  load 0x40100000, len 1856, room 16
  tail 0
  chksum 0x63
  load 0x3ffe8000, len 776, room 8
  tail 0
  chksum 0x02
  load 0x3ffe8310, len 552, room 8
  tail 0
  chksum 0x79
  csum 0x79

  2nd boot version : 1.5
  SPI Speed : 40MHz
  SPI Mode : DIO
  SPI Flash Size & Map: 32Mbit(512KB+512KB)
  jump to run user1 @ 1000

  rf cal sector: 1017
  rf[112] : 00
  rf[113] : 00
  rf[114] : 01
  SDK ver: 1.5.4.1(39cb9a32) compiled @ Jul 1 2016 20:04:35
  phy ver: 972, pp ver: 10.1

  ve altında bir çok karakter vs. nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 25. bende herşeyi denememe rağmen güncelliyemedim AT komutlarıyla kendi modemime bağladım fakat at komut sayfasını açtığımda komut giremiyor olmama rağmen komut sayfasında mode 1 olduğum modem adı ve şifremin olduğu bi kodu otomatikman kendi yolluyor bi fikriniz varmı

 26. Herkese Merhaba,
  Firmware güncellemesini bende çok zor yaptım. Defalarca bağlantıları kontrol ettim bir sorun bulamadım. ESP8266Flasher programını çalıştırıp dosya ve adreslerini seçtikten sonra yazılımı wifi kartına atmak için butona tıkladığımda sol altta mavi bir ikon dönüyor. İşlem oluyor mu devam mi ediyor, bir şey olmuyor mu kestiremiyordum. Uno board üzerinden tx ve rx ledleri yanıp söndüğü için programı atıyor sanıp bekledim ama bir türlü sonuçlanmadı. Defalarca denedim ve sonuncusunda birden oldu. Tıklanan butonun altında mavi bir progress bar doluyor ve sol alttaki ikon check işaretine dönüşüyor. Daha sonra serial ekranda AT komutlarını denerken sürekli olarak kartın resetlendiğini gördüm. AT komutları dersinde de bu konu hakkında bir çok şikayet var. Sanırım firmware’i güncelleyemeyenlerin sorunu da bu. Uno dan kartı besleyecek yeterli akım gelmediği için işlem gerçekleşemiyor olabilir. Harici başka bir 3.3V kaynağa bağlayarak tekrar deneyin.

 27. Hocam merhabalar bir proje üzerinde çalışıyoruz ancak bir sorunumuz var esp8266 yı kullanarak IP adresine bir yükleyebiliyoruz fakat başka bir esp8266 ile o veriyi alıp seri portta göstermemiz gerekiyor bunu arduino ile nasıl yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

 28. Eğer güncelleme yapmıyor kesiliyor ise USB TTL ile 5 volt vererek deneyin ben 5-6 saat uğraştım diğer yazılımları da denedim ama hep 3.3 volt idi. Bende sinirlendim dedim 5v deneyeyim yanarsa yansın. 5v ile bundan farklı bir programı attı. Ama program bozuktu. Bende bunu flashladım ve çalıştı. Bu arada flasher ın en güncel sürümünü nodemcu nun github’undan indirin ingilizce versiyonda bellek boyutu ve baud rate ayarı da var.

 29. merhaba ben güncellemeyi yapmama rağmen internete bağlanamıyorum güncelleme yapmadan önce serial portta at komutları ile bağlanabiliyordum şimdi onu bile yapamıyorum. lütfen yardım edermisiniz?

 30. Bartu bey
  Sizin verdiğiniz ve internette yaptıgım tüm aramalarda sadece aynı wifi agı üzerinden haberleşme örnekleri var
  Oysa iot aslında dünyanın her yerinden belirli cihazlarla haberleşerek bir takım cihazları kontrol etmek anlamına gelmiyormu
  Bu tür örneklerde verebilirmisiniz.
  Ayrıca esp 12 e modülü ile de ardunyo kullanmadan (idesini kullanarak) örnekler vermeniz mümkünmü

 31. Arkadaşlar herkese merhaba,
  Uzun uğraşlardan sonra olayı çözdüm. Öncelikle bağlantı şemasından bahsedeyim. Bağlantı şemasında Tx ve Rx pinlerinin yerinde hata var. Kartın üst yüzeyi size bakacak şekilde tuttuğunuzda, anten solunuzda kalıyor olarak düşünürsek(Yani solda anten, ortada MCU ve en sağda ise pinler olacak şekilde) VCC yani 3.3V pini sağ kolunun en üst pinine denk geliyor. Bu pinin solundaki pin, yani sol kolonun en üst pini ise Rx olmalı. Robotistan editörümüzün gösterdiğinin maalesef tam tersi şekilde. Sağ kolunun en altında olan pin ise Tx olmalı. Bu da Robotistan editörümüzün gösterdiğinin maalesef tam tersi şekilde. Pin konfigürasyonu ile alakalı resme bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
  ESP8266 Pin Configuration: https://i.stack.imgur.com/KVtEM.jpg
  Bu aşamadan sonra en önemli noktalardan biri ise programın kullanımı ile alakalı. Burada bulunan bulunan yazıda programın Çince olan versiyonu gönderilmiş. Bunun yerine daha stabil çalışan ve ingilizce olan versiyonunu ben kullandım. Ayrıca gönderdiğim bu versiyonda yükleme ile alakalı bazı ince ayarları yapmanız da mümkün oluyor.
  ESP8266 Flasher: https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher
  ESP8266 Firmware File: https://github.com/espressif/ESP8266_AT
  Linkteki uygulamayı indirip “..nodemcu-flasher-master\Win64\Release” klasörü içindeki uygulmayı çalıştırın. Önünüze gelen ekran buradaki ile aynı olacaktır. Yukarıdan Config sekmesine gelerek ilk boşluk için ayar simgesine tıklayın. Daha sonra indirdiğiniz Firmware dosyasını buraya tanıtın. Ayar simgesinin yanındaki adres 0x00000 şeklinde olmalı. Bu adımı tamamladıktan sonra Operation sekmesine gelerek modülü bağladığınızdan porttan da emin olarak Flash butonuna tıklayın. İşlemin gerçekleşmesi lazım.
  Eğer gerçekleşmiyorsa, Flash butonuna bastıktan sonra kartınıza bakın. Eğer mavi ışık yanıp sönüyorsa iletişim işi tamam demektir. Bu durumda iletişimin ince ayarında sorun var diyebiliriz. Bunun için Flasher uygulamasında Advanced kısmına gelerek Baudrate ayarlarını değiştirerek bi kaç kez daha deneyin. Benim kartım 74880bps ayarında doğru yükleme yaptı.
  Eğer Flash’a basmanız halinde yine de kartınızda mavi led yanıp sönmüyorsa bu durumda bağlantı hatası yapmışsınız demektir.
  Bei iki gün uğraştırdı umarım sizin de başınıza gelmez aynısı. Herkese kolay gelsin.
  Robotistan’a da yazı için teşekkürler.

 32. Arkadaşlar ben bu esp8266yı arduino pro mini için kullanmak istiyorum. Bununla ilgili bi bilgisi olan var mı. Olur mu yani mesela twit attırmak istesem pro mini de yapabilir miyim?

 33. Yukarıdaki güncellemenin başarılı olabilmesi için arduino unoda reset pini ile gnd pinini bir kablo ile birbirine bağlayıp, esp8266’nın arduinoyu direkt es geçerek bilgisayara bağlanıp koda ihtiyaç duymadan çalışmasını sağlamalısınız.

 34. 2 tane esp8266 aldım robotistan’dan, burada ilk söylenen şeye uyarak hata yaptım. güncelleme yapmadığım modül çalışıyor.güncelleme yapmaya çalıştığım modül çalışmıyor. buradaki yorumlarda belirtilenleri de yaptım yok olmuyor.

  update tamamlanıyor , yeşil tik geliyor. veri aktarımı sırasında modül üzerindeki mavi ışık da yanıyor. her şeyi denedim bir hayat belirtisi yok.

 35. Ben de önce hata verdi. advanced kısmında baudrate:115200, flash size:8, flash speed:40 , spio mode: dio olarak değiştirdim. çalıştı.
  Bir de tüm ayarları yaptıktan sonra bilgisayara bağlı usb kablosunu bir kere çıkarıp takın. ondan sonra flash yapın.

 36. Sevgili Robotistan,
  Başıma öyle bir bela sardınızki, 5 saattir uğraşıyorum. Size sevgi, saygı ve eseflerimi yolluyorum. Arkadaş hiç denemeden, hiç kontrol etmeden yazılır mı bu şeyler…. Cık cık cık. Önümüzdeki günlerde de bu belayla uğraşıp bol bol sizi ve ekibinizi anmayı düşünüyorum. Saygılarımla…

  • Yukarıda yer alan diğer yorumları okursanız veya yaşadığınız sorunu bizimle paylaşırsanız sorununuzu daha kolay çözebilirsiniz. Saygılar.

   • Sayın Kerem Bey,
    Hepsini okudum. Hepsini denedim ve sorunu çözdüm. Ama bu çalışma altında ve robotistan’ın diğer blog yazılarının altında çok bariz hatalar var. Düzeltmek çok mu zor? Hadi biz konuya uzak olmayan mühendisler biraz olsun kendine bir yol bulabiliyori diğerleri ne yapacak? Yanlış anlamayın, yaptığınız çalışmalar benim için çok değerli ama ben bu maker hareketinin artarak devam etmesini istiyorum. Bu da daha çok katılımla mümkün. Saygılarımla…

 37. selam çok güzel işler. Birçok videoyu isledim.
  Bir kombi termostatı yapalım mı.
  Bu konu işlenmemiş;
  Kazanımlarımız. iki esp8266 haberleşmesi
  biri ile bir odada sıcaklık ölceceğiz, digeri ile röle yardımı ile kombiyi kontrol edeceğiz.
  yazında uygulayan arkadaşlar klima için kullanır.
  piyasada her ikisini ayrı ayrı cihazlar ile yapıyorlar.

  • Bende kafayı kırıyorum kaç gündür, ama farkettimki iki sorunumuz var;
   Birincisi kablolar! breadboard falan kullansanızda, kullanmasanızda gevşek kalıyor, olmuyor! ben 40 kere flash atmayı denedim güncelleme yapmak için olmadı, kabloları elimle tutup sabitledim, şak diye attı firmware!…
   İkincisi kablo bağlantı şeması: şimdi internette firmware için bağlantı ile arduino’dan kod atarkenki bağlantılar farklı, kimse bunun farklı olduğunu söylemiyor, bizde yanlış yapıyoruz, ayrıca kod atma bağlantısı farklı iken, AT komutuna tepki alabilmek için bağlantı farklı, esp’yi kod atıp dışarıda kullanmak için farklı, esp’yi arduino üzerinde bağlı kullanmak için bağlantı farklı.
   Kısacası, herkes bir bildiğini okumuş ama neyi ne zaman yapacağını uyarmamış.
   Başarılar Dilerim!…

  • Benim anlamadığım biz bunu güncelleyince ne oluyor? İçine arduino gibi kod yükleyince zaten yazılım siliniyormuş yabancı forumlarda öyle yazıyor. Bu son versiyon değil esp nin sitesinden son versiyonu indirip ordaki yönergelere göre yükleyince kart saçma sapan mavi ışık yakıp söndürmeye serial monitörde bir sürü yazı geçirmeye başlıyor. Ancak sizin verdiğiniz linktekini yükledim ilk defa AT komutlarına cevap verdi. 2 gündür bu işi araştırıyorum her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Ben aslında wled kurdum esp-01s’e. Sürekli wifi kopuyor diye belki güncellersem düzelir dedim ancak konu iyice karıştı :). Sanırım güncelleme sadece AT komutlarıyla arduino arasında bağlantı kurmak isteyenler için faydalı bişey.

   • Kesinlikle haklisin AT komutlariyla modem gibi kullanacaksan update anlamli, dogrudan programliyorsan uzerine yaziyorsun her seferinde. FW Versiyon 1 den sonrasinda ESPdeki flash chip boyutunun 1MByte ve uzeri olmasi gerekiyor. Mavi PCBli eskilerde 512kB var. Yeni Siyah PCBler 1MByte flash ile geliyor. Sen en son versiyonu yuklemeye calisinca flasha sigmamis olabilir. Bu nedenle sacmalayip flood atiyor serial porta…512kb icin en son 0.9.5 var onu da saglikli calistiramadim. 0.9.2.2 calisti bende.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz