back to top

Pico Bricks Makerlar için Mini Laboratuvar – Yap, Çalıştır, Böl, Birleştir

Biz Kimiz Ve Ne Yapıyoruz?

Türkiye’nin lider maker mağazası Robotistan’dan herkese merhaba! 

Yepyeni projemiz Pico Bricks ile dünyaya açılmanın gururunu ve heyecanını yaşamaktayız. Hem ülkemizde, hem de global ölçekte ses getirecek bu proje ile yıllar geçtikçe daha da gelişen maker hareketimizi şimdi daha da güçlendirme zamanı. Bu heyecanı sizlerle paylaşmak bizim için oldukça önemli.

Yaklaşık 1 yıldır bu proje üzerinde 5 kişilik profesyonel bir takım olarak çalıştık. Çevremizden aldığımız güzel tepkilerle ve desteklerle bu çalışmayı globale taşımaya karar verdik. 

Şimdilerde ise Kickstarter’da hem kendimizi göstermek ve hem de endüstride ülkemizi gururla temsil etmek için hazırlanıyoruz. 

Pico Bricks Tam Olarak Nedir?

Pico Bricks, Raspberry Pi Pico geliştirme kartı tarafından desteklenen çok işlevli bir öğrenme ve geliştirme platformudur. 

Üzerinde pek çok elektronik bileşeni aynı anda barındırdığından fiziksel olarak bir laboratuvara benzer. Merkezine yerleştirilen Raspberry Pi Pico geliştirme kartı ve desteklediği yazılımları ile beraber kusursuz bir öğrenme ve prototipleme alanına dönüşür. Herhangi bir ön bilgiye sahip olmadan veya lehim yapmadan bileşenleri direkt olarak kullanmanızı sağlar.

Pico Bricks’in en çekici özelliklerinden biri kırılabilir modüler tasarımıdır. Bahsettiğimiz bileşenleri dilediğiniz zaman yerlerinden çıkarabilir ve bağımsız olarak da kullanabilirsiniz. 

Özetlemek gerekirse; Raspberry Pi Pico’yu çok daha işlevli ve kolay kullanmanızı sağlayan bir eklenti sistemidir. 

Kitlesel Fonlama Deneyimimiz Var Mı? 

Geçmiş tecrübelerimizde Pico Bricks’in benzeri olan Tinylab adını verdiğimiz proje kapsamında IndieGogo’da büyük bir başarı elde ettik. Başta 25.000$ olarak hedeflenen fonu geçerek 85.000$’dan fazla fon toplandı. 

Tinylab indiegogo

Bu güzel deneyimden sonra bir yenisini daha başarmak istedik. Geçmiş tecrübelerimizden yola çıkarak; çok daha kapsamlı, güncel teknolojiyi barındıran ve çok daha iyi tasarlanmış olan Pico Bricks’i hazırladık. Bu proje ile çok daha iyi bir başarıyı yakalayacağımıza ve deneyim kazanacağımıza inanıyoruz. 

Pico Bricks Kimlere Hitap Eder?

Pico Bricks herkes içindir. Elektronik projelerine, kodlamaya, robotiğe ilgi duyan her yaştan insana hitap edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

 • Modüler yapısı, yeni başlayanlar için basitleştirilmiş IDEsi ve özel simülatörü sayesinde; kodlama veya elektronik konusunda az bilgisi olanlar bile rahatça kullanabilir.
 • Kodlamaya yeni başlayanlar, simülatörü ve tonlarca proje örneği sayesinde herhangi bir elektronik bilgisi olmadan kullanabilir. Hatta yanınızda olmasa bile yalnızca simülatör üzerinden Pico Bricks’i kullanabilir, sanal deneyler yapabilirsiniz.
 • Elektronik konusunda gelişmiş kişiler, modülleri dilediği tarzda kullanabilir. Özenle yazılmış dökümantasyonda teknik tüm detaylar açıklanmıştır. Ayrıca, üzerinde bulunan dahili prototipleme alanında kendi modüllerinizi kullanmanız mümkündür.
 • Kodlama konusunda bilgisi olan, fakat elektronik konusunda çok tecrübeli olmayanlar da Pico Bricks’i rahatlıkla kullanabilir. Tüm modüller önceden platforma entegre edilmiştir, ekstradan kablo bağlantılarıyla veya lehimleme ile uğraşmanıza gerek yoktur. Kodlarınızı Pico Bricks IDE’ye yazmanız ve ÇALIŞTIR’a tıklamanız yeterli!

Pico Bricks’i Destekleyen Platformlar

Neden Pico Bricks Projesini Desteklemeli?

Pico Bricks, kodlama ve elektronikte tecrübeli kişilerin de kodlamaya veya elektroniğe meraklı yeni başlayan kişilerin de ihtiyaçlarına %100 cevap verecek şekilde hazırlanmış bir geliştirme platformudur. 

Yani Pico Bricks herkesin ihtiyac duyduğunu tek bir kartta birleştiriyor. Peki Nasıl?

 • Üzerinde yaygın olarak bilinen ve projeler yaparken en çok ihtiyaç duyulan modülleri halihazırda barındırır
 • Ürünlerin modüler yapısı sayesinde bir deney kartı gibi masa üzerinde kullanabileceğiniz gibi, parçaları kırıp küçük bir devre kartı ve modül ailesi olarak da kullanabilirsiniz. 
 • İhtiyaç duyduğunuzda kırık modülleri, alt tabla üzerine yerleştirerek tekrar bir bütün halinde kullanabilirsiniz. 
 • Simülatör sayesinde karta sahip olmadan bile ekosisteme dahil olabilirsiniz. Bu sebeple sosyal yönü de güçlü bir platformun bir parçası olmanızı bekliyoruz. 

Genel Hatlarıyla Pico Bricks Özellikleri Nelerdir?

 • Deneyimlerimizden yola çıkarak, maker yolculuğunuza başladığınızda en çok hangi modüllere ihtiyaç duyacağınızı biliyoruz. Bu bağlamda, Pico Bricks aslında makerlara ve robotik eğitimine özel üretildi.
 • Pico Bricks esasen bir fiyat/performans ürünüdür. Tüm Pico Bricks modüllerini ve bir Raspberry Pi Pico’yu ayrı şekilde satın alsaydınız, size neredeyse 3 katına mal olurdu. Bu haliyle Pico Bricks maliyet açısından çok daha avantajlıdır.
 • Modüler tasarımı, zengin içeriği ve teknolojileriyle Pico Bricks kapsamlı bir eğitim ürünüdür. Her yaşa ve her seviyeye uygundur. 
 • Kablo kalabalığı ve lehimleme yok! Pico Bricks, tüm modüllerinde yerleşik konnektörlere sahiptir, ekstra kablolama işlemi gerektirmez.
 • Özenle hazırlanmış dökümantasyonu ve Pico Bricks yazılımları (IDE + Simulator) bu geliştirme platformunu tüm seviyeler için kusursuz hale getirir.
 • Kullanabileceğiniz sınırsız bağlantı seçeneği bulunur.
 • Kendi yapabileceğiniz özel modülleriniz için yerleşik prototipleme alanına sahiptir.
 • IoT dünyasıyla tanışmak ve akıllı projeler yapmak için birebirdir. ESP8266 modülünü doğru konnektöre bağlayarak projelerinize internet erişimi kazandırabilirsiniz.
 • Sınıflarda ve laboratuvarlarda kullanıma hazırdır. Simülatörümüz sayesinde bir öğrenme ortamında sadece bir adet Pico Bricks’in bulunması yeterlidir. Öğrenciler simülatörü kullanabilir ve ekstra maliyetlerden kaçınabilir.
 • Pico Bricks IDE + Simülatör: Scratch benzeri blok programlama editörüne sahiptir. Dahili olarak kod düzenleyicisi, proje kitaplığı, simülatör örnek kodları ve egzersizleri ile her yönüyle tamamlanmış bir yazılım desteği sunmaktadır. 

Pico Bricks’in Desteklediği Platformlar

Pico Bricks Tanıtım Videosu Yayında

Bir çok özelliği içerisinde barındıran ve maker’lara büyük kolaylık sağlayan Picobricks, ilk tanıtım videosunu yayınladı. İlk büyük yatırım aldığı kickstarter platformundaki tanıtım videosuna aşağıdaki görsele tıklayıp veya linkten ulaşabilirsiniz.Yasin TAŞCIOĞLU
Yasin TAŞCIOĞLUhttps://yasintascioglu.com/
Robotik ve gömülü sistemler alanında projeler geliştiriyorum. 3 Boyutlu yazıcılar için modeller çiziyor ve baskılar alıyorum, aynı zaman da 3d yazıcı tamiri ve upgrate yapıyorum. Yazılım alanında kendimi geliştiriyor ve bilgilerimi insanlara aktarmayı seviyorum.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz