back to top

Raspberry Pi 5 Tanıtıldı!

Raspberry Pi 4’ün piyasaya sürülmesinin ardından dört yıl geçti ve sonunda Raspberry Pi 5, performans artışı ve PCIe 2.0 desteği ile duyuruldu.

Raspberry Pi 5’in bu yıl piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusunda şüpheler bulunuyordu. Tüm bu şüphelere rağmen mikrobilgisayarın en son sürümü olan Raspberry Pi 5’in tanıtımı yapıldı. 4GB ve 8GB olmak üzere 2 versiyon ile karşımıza çıkıyor. Raspberry Pi 5’in fiyatı 4GB versiyonu için 60 dolar, 8GB versiyonu için ise 80 dolar olarak belirlendi. Bu yeni versiyonda dikkate değer birçok yükseltme sizleri bekliyor olacak. En önemli özelliklerinden birisi ise önceki modelinden üç kat daha hızlı olması. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ta tasarlanan yerli silikona sahip ilk Raspberry Pi bilgisayar olma unvanını taşıyor.

Raspberry Pi 5
Raspberry Pi 5

Raspberry Pi 5, Bir Önceki Modele Kıyasla 3 Kat Daha İyi Performans Sunuyor

Raspberry Pi 5‘in beynini 2.4GHz’de çalışan 64 bitlik dört çekirdekli bir Arm Cortex-A76 işlemcisi güçlendiriyor ve dört yıl önceki Raspberry Pi 4’e göre 2-3 kat daha fazla performans sağlıyor. Cihaz ayrıca Raspberry Pi Vakfı’nın grafik performansında önemli bir artış sunduğunu söylediği 800MHz VideoCore VII GPU(Grafik İşleme Birimi) içeriyor.

Cihazı deneme fırsatı bulan kişilerin söylediğine göre Raspberry Pi 5’in hızlı bir şekilde başladığını ve daha eski Raspberry Pi 3 Model B+ cihazla karşılaştırıldığında web sayfalarını hızlı bir şekilde yüklediği belirtiliyor. Raspberry Pi 5’in fazla ısındığı söylense de Raspberry Pi, doğrudan kartın üzerine monte edebilecek aktif bir soğutma bileşeni göndererek bu sorunu çözüme kavuşturuyor.

Raspberry Pi 5
Raspberry Pi 5

Ayrıca, Raspberry Pi 5 ilk kez Raspberry Pi Vakfı tarafından üretilen southbridge olarak anılan bir bileşeni içeriyor. Southbridge anakartın bir parçası olarak adlandırılmakta ve çevre birimleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmaktadır. Raspberry Pi Vakfı, RP1 southbridge ile mikrobilgisayarın “çevresel performans ve işlevselliğinde büyük bir değişiklik” sunduğunu belirtiyor, bu da harici UAS sürücülere ve diğer çevresel birimlere daha hızlı veri transfer imkanı sağlıyor.

Ayrıca, iki adet dört şeritli 1.5Gbps MIPI verici ile iki kamera veya bir ekranı bağlamanıza imkan sunuyor. İlk kez yeni tek hatlı PCI Express 2.0 arabirimi bulunmaktadır ve  bu sayede yüksek bant genişliği gerektiren çevresel cihazları destekler. Ancak Raspberry Pi Vakfı, bunun için yine de bir M.2 HAT (Üstüne Takılı Donanım) gibi ayrı bir adaptöre ihtiyacınız olduğunu belirtmektedir.

Bağlantı noktaları açısından, HDR desteği olan çift 4Kp60 HDMI ekran çıkışı, microSD yuvası, iki USB 3.0 bağlantı noktası, iki USB 2.0 bağlantı noktası, Gigabit Ethernet ve bir USB-C aracılığıyla 5V DC güç bağlantısı bulunmaktadır. 

Diğer bazı iyi özellikler arasında Bluetooth 5.0 ve Bluetooth Low Energy (LE) desteği ve “doubled” olarak adlandırılan SDR104 yüksek hızlı mod ile yüksek SD kart performansı sunulmaktadır. Tüm bu yükseltmeler yüksek bütçeli bir masaüstü PC, medya sunucusu ve hatta bir DIY güvenlik sistemi olarak bile kullanılabilen Raspberry Pi 5’i daha da çok yönlü hale getiriyor. Tüm bu özellikler ile de Raspberry Pi çok daha fazla alanda kullanılabiliyor. 

Raspberry Pi 5, piyasaya çıktığında birkaç farklı RAM seçeneği ile gelecek, 4GB sürümü için 60 dolar ve 8GB için 80 dolarlık bir fiyatı olacak. Bu, 4GB RAM için 55 dolar ve 8GB için 75 dolar fiyatla satılan Raspberry Pi 4’ten biraz daha pahalı oluyor. Raspberry Pi 5’in, Ekim ayının sonuna kadar satın alınabileceği söyleniyor.

Tanıtım videosuna göz atmak isterseniz hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz