back to top

Raspberry Pi 5: Çıkış Tarihi, Beklenen Özellikler, Tahmini Fiyat

Raspberry Pi 4, Haziran 2019’da piyasaya sürüldü ve şimdi birçok kullanıcı Raspberry Pi 5‘in çıkış tarihini merak ediyor. Yazımızda Raspberry Pi 5 çıkış tarihi, özellikleri ve fiyatı hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz

Raspberry Pi veya RPi olarak da bilinen, Raspberry Pi Vakfı tarafından geliştirilen küçük tek kartlı bilgisayarların bir ailesidir. Raspberry Pi, kredi kartı boyutunda ve düşük maliyetli olması nedeniyle birçok kullanıcı tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Ayrıca, bu cihazlar bir bilgisayar monitörü veya televizyonuna bağlanabilir ve genellikle standart bir klavye ve fareyi destekler.

Raspberry Pi 4, Haziran 2019’da piyasaya sürüldü, Raspberry Pi 5 çıkış tarihi ne zaman olacak, İnsanlar bu sorunun cevabını merak ediyor.

Raspberry Pi 5 Çıkış Tarihi

Raspberry Pi çıkış tarihi ne zaman olacak, birçok  kullanıcının merak ettiği bir soru olduğunu düşünüyorum. Kesin cevap yok.

Raspberry Pi 5 Çıkış Tarihi

Raspberry Pi CEO’su Eben Upton, Raspberry Pi 5’in 2024’e kadar gelmeyeceğini açıkça belirtti.  Raspberry Pi CEO’su Eben Upton bir röportajda 2023’ün bir ‘iyileşme yılı’ olacağını belirtti. Bu, kısmen tedarik zinciri sorunları ve dünya çapındaki teknoloji şirketlerini etkileyen küresel çip kıtlığı nedeniyle Raspberry Pi 5‘in piyasaya sürülmesinin en azından 2024’ün ilk yarısına kadar gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor.

Raspberry Pi 5 Beklenen Özellikler

Raspberry CEO ve kurucusu Eben Upton’a göre, şirket tek kartlı bilgisayarın geliştirilmiş bir sürümünü inşa etmeyi planlıyor ve odak noktasını daha hızlı işlemciler, 8GB’dan fazla RAM, daha hızlı USB bağlantıları, daha hızlı Wi-Fi ve 2.5Gb Ethernet gibi özelliklerin geliştirilmesine yönlendiriyor.

Raspberry Pi, sisteminin her yeni sürümüyle önemli ölçüde gelişti. Raspberry Pi 5’in önceki sürümlere göre ne gibi avantajları olacak, Raspberry Pi 5 beklenen özelliklerini aşağıda listeledik.

Raspberry Pi 5 Beklenen Özellikler

1. Raspberry Pi 5 ile Daha Hızlı İşlemci: Raspberry Pi 5’in kesinlikle hızlı bir işlemciye sahip olması muhtemel. Raspberry Pi 2, dört çekirdekli Cortex-A7 900MHz ile başladı (daha sonra Cortex-A53 oldu), Pi 3, dört çekirdekli Cortex-A53 @1.2GHz’a sahipti (Pi 3 B+ 1.4GHz’a yükseltildi), Raspberry Pi 4 ise dört çekirdekli Cortex-A72 @1.5GHz ile geldi (sonraki sürümler 1.8GHz’yi destekledi). Bu nedenle Raspberry Pi 5’in dört çekirdekli Cortex A76 @2.0 GHz’ye sahip olma olasılığı oldukça yüksektir.

2. Raspberry Pi 5 ile Daha Fazla Bellek: Raspberry Pi 5’in 8GB veya 16GB LPDDR5 bellek ile geleceği muhtemel görünüyor.

3. İyileştirilmiş USB Type-C Bağlantısı: Raspberry Pi 4 geliştirme kartı, güç için sadece USB Type-C’ye dayanmaktadır. USB Type-C’nin artan kullanımıyla, Raspberry Pi 5‘in beklenenden daha ince bir veri bağlantısı sunabileceğini görebiliriz.

4. Daha Hızlı, Daha İnce Ethernet Desteği: USB ile ilgili olarak Ethernet gelir. Raspberry Pi B-format panoların tümünde, Ethernet bağlantı noktası USB kadar büyüktür. Raspberry Pi 5, daha hızlı ağ bağlantısı ve daha ince bir form faktörü sunabilir.

5. Raspberry Pi 5 Daha İyi Wi-Fi: Kablosuz ağ bağlantısı söz konusu olduğunda, Raspberry Pi hem Wi-Fi hem de Bluetooth’u destekler. Raspberry Pi 5, muhtemelen Wi-Fi 6 (802.11ax) veya Wi-Fi 6E’ye yükseltilmiş olarak gelecektir. Ayrıca, Raspberry Pi 5’in Bluetooth 5.0’ı desteklemesi muhtemeldir.

6. eMMC Depolama Seçeneği: Raspberry Pi zaten SD kartları ve hemen hemen tüm USB depolama ortamlarını desteklediğinden, eMMC’yi desteklemek mantıklı görünüyor. Entegre eMMC depolama ile microSD kartlar birincil başlangıç ortamına atanabilir. eMMC depolama düşük güç tüketimine sahiptir ve 32GB ve 64GB boyutlarında (ve daha büyük çeşitli seçeneklerde) bulunmaktadır.

Raspberry Pi 5 Tahmini Fiyatı

Raspberry Pi 5 için hafif bir fiyat artışı beklenmektedir. Önceki modele kıyasla geliştirilmiş performans ve özellikler göz önüne alındığında, fiyat artışı normaldir. Raspberry Pi 5’in muhtemelen 40 ile 60 dolar arasında bir fiyatla başlayacağını göreceğiz.

Sonuç olarak, henüz resmi olarak duyurulmadı, ancak piyasaya sürüldüğünde Raspberry Pi 5’in önceki sürümlerine göre çok şey sunacağı kesin. Raspberry Pi 5’in yetenekleri hakkında daha fazla ayrıntı, Raspberry Pi 5 resmi olarak duyurulduktan sonra kısa bir süre içinde gelecektir.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz