Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda uygun fiyat, hızlı teslimat ve kaliteli hizmetle Robotistan.com’da hizmet veriyoruz. Siz de alışverişlerinizi robotistan.com‘dan yaparak bize yardımcı olabilirsiniz 🙂

Raspberry Pi İle DC Motor Kontrolü Nasıl Yapılır? #13

Bu içerik 13 Ocak 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için farklı renkte (lacivert) yazdık. Güncelliğini yitiren kısımların ise üzerini çizdik. Keyifle oku, bol bol üret!

Raspberry Pi Dersleri serimizde kullanacağımız malzemelerin tamamına sizler için hazırladığımız setler ile kolayca sahip olabilirsiniz. Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) #4 dersimize kadar olan malzemeler için Kombo Kit, Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı #11 dersimize kadar olan malzemeler için Süper Başlangıç Seti, tüm derslerdeki malzemeler için Proje Seti tercih edebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda Raspberry Pi ve L293D motor sürücü entegre kullanarak DC motor sürmeyi öğreneceğiz. Gerekli malzemelerimiz:

Projedeki Malzemeler Bu Sette. Şimdi İncele >

L293D, 2 adet DC motor sürmede kullanılabilecek oldukça popüler bir entegredir.

L293D Pin bağlantıları aşağıdaki gibidir:

l293d Pinleri

Bu entegrenin input 1 ve input 2 girişleri, motorun döneceği yönü; enable pini ise hangi çıkışların aktif olacağını kontrol ediyor. Biz bu örnekte sadece 1 adet motor kullanacağımız için, 1 numaralı pini, yani “Enable 1,2″yi bağlamamız yeterli olacaktır.

Devremizi aşağıdaki şemadaki gibi kuruyoruz:

Python kodumuzu aşağıdaki kısımdan alarak motor.py isimli dosyaya kaydediyoruz:

import RPi.GPIO as GPIOfrom time import sleep GPIO.setmode(GPIO.BOARD) Motor1A = 16Motor1B = 18Motor1E = 22 GPIO.setup(Motor1A,GPIO.OUT)GPIO.setup(Motor1B,GPIO.OUT)GPIO.setup(Motor1E,GPIO.OUT) print “Ileri hareket”GPIO.output(Motor1A,GPIO.HIGH)GPIO.output(Motor1B,GPIO.LOW)GPIO.output(Motor1E,GPIO.HIGH) sleep(2) print “Geri hareket”GPIO.output(Motor1A,GPIO.LOW)GPIO.output(Motor1B,GPIO.HIGH)GPIO.output(Motor1E,GPIO.HIGH) sleep(2) print “Motor durdu”GPIO.output(Motor1E,GPIO.LOW) GPIO.cleanup()

Yazdığımız kodu kaydettikten sonra

sudo python motor.py

komutunu vererek çalıştırıyoruz. Raspbian’ın güncel sürümünde Python komutlarından önce sudo yazmamıza gerek yoktur. Motorumuzu çalışacak ve terminal ekranından her adımda şu bilgileri göreceğiz:

Paylaş

Yorumları Görüntüle

 • Öncelikle yazınız için çok teşekkürler herkesin anlayabileceği düzeyde ve açıklıkta.Sizce 2 adet motoru farklı zamanlarda (örneğin birini birinden 2-3 dk geç çalıştırma), ve ayrı ayrı ayarlanabilir hızlarda çalıştırmak için nasıl bir yol izlemeliyiz. Bunu arduinoda yapabiliyorum ama başka işlerde ki işlem gücünden dolayı raspberry ile yapmam gerekli rpi3 kullanıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar.

 • Arkdaslar Bir raspberry ve breadboardla nasil 4 tane dc motor calistirilabilir semada sadece bir yer gosterilmiş ?

  • L293D Entegresi yapı gereği 2 adet DC motorun çalışmasına izin verir. Pinlerden 3-6 için birinci motor, 14-11 içinde ikinci motoru bağlayabilirsin. 4 adet motor kontrolü istiyorsan 2 adet kullanabilirsin. Motor sürmek için PWM pin çıkışına ihtiyacın olmadığından genel GPIO lardan istediğini bağlayabilirsin. RasPi ile ne kadar hobi anlamında motor kullanımı yapılsa da eğer endüstriyel uygulama için proje yapacaksan H-Bridge ile motor sürmen gerek tabi motor DC ise. L293D entegresi basit uygulamalar için işini görebilir.

   • peki L9110 h motor surucusunde enable baglantisi yok.sdece a1 ve a2 girislerini motora baglamamiz yeterli olacak midir

  • Raspberry Pi üzerinde yalnızca bir adet PWM çıkış pini olduğundan mobil robot benzeri projelerde kullanmanız için PCA9685 gibi I2C kontrollü bir motor sürücü kartı kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Ben 12-24V DC motor çalıştırmayı istiyorum.Motorun yön ayarını Raspberry Pi ile yapabilir miyim? Eğer yapabilirsem kodlarını paylaşabilir misiniz?

 • İyi günler kolay gelsin
  ben Raspberry pi ile çizgi izleyen robot tasarımı yapmam gerek
  raspberry pi için uygun motor sürücüsü hakkında bilgi verirmisiniz L298P ile ardunio çalışıyor fakat bunun raspberry ile uyumlu olup olmadığı hakkında tam bilgim yok.
  yardımcı olursanız sevinirim

 • kolay Gelsin
  projecinin yazdigi yazi ile ayni olarak bende cizgi izleyen robot yapacagim.
  L9110 motor surucusu ve sensor bagglantisini yaptim
  fakat raspberry yazilim bilgim olmadigi icin programini yazamiyorum.
  cizgi izleyen roobot programi yazip yayinlama durumunuz var midir acaba
  tesekkurler

 • Merhaba..
  2 adet l293b motor sürücüsüne 4 adet DC motor bağladım. motor sürücülerin input girişlerine lojik kapılar bağladım. lojık kapılara 1/0 değerlerini vererek motorları kontrol etmek istiyorum. lojik 1/0 GPIO'lardan verilebilir mi aynı şekilde?
  Teşekkürler :)

En Son İçerik

 • Genel

Arduino İle ESP8266 WiFi Modülü Kullanarak Sıcaklık ve Nem Ölçümü – ThingSpeak’e Yollama

< 20. Derse Dön Merhaba arkadaşlar ! Bu yazımızda sizlerle ESP8266 nedir, bu wifi modülü nasıl çalışır konularından bahsedeceğiz. Ayrıca…

1 gün Önce
 • Genel
 • Raspberry Pi

Raspberry Pi 4 Model B Tanıtıldı – Özellikleri Neler Farklı?

https://youtu.be/LSHLeKOxv0Y Raspberry Pi severlere müjde: Raspberry Pi 4 Model B tanıtıldı ! Mini bilgisayar olarak kullanılan ve farklı versiyonları ile…

2 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler

Arduino ile RFID Kart Okuyucu (RC522) Modül Kullanarak Kapı Kilidi Yapımı

21. Derse Geç > < 19. Derse Dön Herkese merhabalar. Eve kim ne zaman girmiş çıkmış, bilmek istemez misiniz? Öyleyse…

3 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino C# Projeleri ve Uygulamaları

Arduino ve C# ile Mesafe Ölçer – 4. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, bu dersimizde HC-SR04 sensörü ile ölçtüğümüz mesafeyi seri haberleşme yardımıyla anlık olarak…

3 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle MQ Gaz Sensörlerinin Kullanımı – Yanıcı Gaz Alarmı

20. Derse Geç > < 18. Derse Dön Arkadaşlar herkese selamlar ! Daha önce hiç gaz sensörü kullandınız mı? Bu…

1 ay Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle Yağmur Sensörü Kullanarak Yağmur Alarmı Yapalım

19. Derse Geç > < 17. Derse Dön Herkese selamlar ! Bu yazımızda ise yağmur sensörü kullanarak Arduino ile Yağmur…

1 ay Önce